دیپلماسی❜ سیاسی/ «اکسیر زیارت» حلقه ی مفقوده ی سخنان و سئوالات از نامزدهای چهاردهمین دوره ی انتخابات رئیس جمهوری ایران

 • بازدید: ۱۱۵۶
سیاسی/ «اکسیر زیارت» حلقه ی مفقوده ی سخنان و سئوالات از نامزدهای چهاردهمین دوره ی انتخابات رئیس جمهوری ایران
گلایه های فرهیخت
... به روزرسانی شد   ✍ زمان مطالعه: ۱۷ دقیقه

🔴 یادداشت فرهیخت: به نام خدا | درود بیکران، نوبت اول و دوم چهاردهمین انتخابات رئیس جمهوری ایران برای انتخاب نهمین رئیس‌ جمهور در داخل و خارج از کشور برگزار شد.

🔴 حتی سه تن از کاندیداها، برای تشریح برنامه های خود به مشهدالرضا(ع) هم سفر کردند، خصوصاً در نوبت دوم که هزاران نفر در تجمع گاه های سطح شهر، چهره به چهره به پای صحبت های نامزدهای انتخابات نشستند، اما:

متأسفانه نه نخبگان و اندیشه مندان، نه مسئولان و نه صاحبان قلم و نه اصحاب رسانه و خبرنگاران و خلاصه هیچ کس، حتی یک نفر، دست کم یک سئوال، فقط یک سئوال از برنامه ها و سیاست های این شش نامزد در راستای احیای «مقوله ی خطیر زیارت» و ظرفیت های بین المللی جهان شهر مشهد نپرسید؛ چرا؟

🔴 این در حالی است که همه ی کارشناسان صدا و سیما از شیر مرغ تا جان آدمیزاد و حتی از موضوعاتی که همیشه خط قرمز رسانه ی ملی بوده - مانند انتخاب وزرا و استانداران از قومیت های ترک و کرد و بلوچ و عرب و یا گرایش های مختلف دینی مانند اهل تسنن - سئوالاتی مکرر پرسیده و پاسخ هم گرفته اند؛

🔴 و ایضاً و بسیار فراوان، سئوالاتی تکراری و کلیشه ای و حتی بسیار ریز و جزئی از جنس کم و کاستی های «معیشت جسمانی» مردم، اما هیچ کس، حتی یک نفر حاضر نشده از ضرورت «تمشیت روحانی» همین مردم بویژه نیاز حیاتی آنان به «اکسیر زیارت» که به مثابه غذا و اکسیژن جسم است، سئوالی بپرسد؛ چرا؟

🔴 به راستی نمایندگان منفعل شهر و استان ما در مجلس شورای اسلامی یا مجمع نمایندگان استان یا حتی سایر مسئولان ارشد شهری و استانی چه می کنند؟ چرا هیچ تلاشی، هیچ رایزنی و اصطلاحاً هیچ لابی در این زمینه انجام ندادند؟

🔴 یا چرا نامزدهایی که خود اصالتاً مشهدی اند، هیچ سخنی از نیاز مردم به «اقیانوس زیارت» و ظرفیت های بین المللی جهان شهر مشهد به زبان نیاورند؟ مگر چند تا «مشهد» در ایران داریم؟ چند امام معصوم در ایران مدفون است؟ آیا این مردم جز امام رضا(ع) پناه دیگری دارند؟

🔴 مگر نه این که خراسان رضوی با مشارکت بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، حدود ۱۰ درصد از کل رأی دهندگان کشور را به خود اختصاص داده است؟ پس به اندازه ی همین ده درصد، حق داریم گلایه مند باشیم که نامزدهای انتخاباتی رأی مان را می خواهند، اما مطالبه و دغدغه هایمان، برای شان اهمیت ندارد.

🔴 مگر قرار نبود در این گفت و گوها و تبعاتش، اسباب دشمن شادی را فراهم نکنیم؟ معاندان اگر بگویند مگر نمی گفتید انقلاب تان فرهنگی است؟ پس چرا وجود مضجع نورانی و سراسر نور و برکت حضرت امام رئوف، اباالحسن الرضا (علیه افضل الصلواة) در این دیار و مسأله ی زیارت و زائر، دغدغه ی اولویت دار دولتمردان آینده در حیات معنوی مردم نیست، چه پاسخی به آنها بدهیم؟

🔴 مگر هم مسئولان و هم مردم، به عینه نمی بینند که این روزها بر اثر گرانی های وحشتناک بلیت هواپیما و حتی بلیت قطار، روز به روز، از شمار زائران بارگاه منور رضوی، چه ایرانی و چه غیرایرانی، متأسفانه کاسته می شود؟ 

🔴 آیا این کاهش معتنابه آمار زائران بویژه زائران غیرایرانی، نباید بلاتشبیه به اندازه ی کاهش حجم آب یک دریاچه مانند ارومیه ، جلب توجه و دغدغه ایجاد کند و زنگ خطر فقر سفر را به صدا درآورد؟

🔴 سالهاست که شاهدیم اقشار کم توان با این همه فشارهای اقتصادی و تورم کمرشکن، عملاً سفر را از سبد هزینه های خانواده ی خود حذف کرده و دیگر نمی توانند همچون گذشته، به طور متوسط، هر سه سال یک بار به پابوسی این امام رئوف مشرف شوند!

🔴 طبق داده‌های مرکز آمار درباره سهم هزینه‌های خانوار در بخش‌های مختلف از جمله هزینه های سفر، مشاهده می‌شود، نسبت فعالیت‌های مربوط به «تفریح، سرگرمی و خدمات فرهنگی» از متوسط هزینه خانوار شهری در سال گذشته تنها حدود ۲ درصد! بوده که در مقایسه با سال ۹۳ حدود ۲ واحد درصد کاهش یافته است.

🔴 حال در این شرایط، متعجبیم مسئولان ما چطور می توانند با افتخار و مباهات، از سفر سالانه سی میلیون !! زائر داخلی به مشهدالرضا(ع) نزد رسانه ها یاد کنند؟ آماری که نه موثق و مستند است و نه می توان از کنار بزرگ نمایی غلوآمیز آن به راحتی گذشت. باور نمی کنید خود گزارش تقویم تودیع فقر سفر را ببینید.

🔴 بفرمایید. هر دم از این باغ، بری می رسد، تازه تر از تازه تری می رسد! این هم آخرین تیر بر پیکر نحیف گردشگری بویژه گردشگری دینی و زیارت با کنار گذاشتن شورای عالی هواپیمایی از چرخه ی قیمت‌‌‌گذاری از دو هفته پیش و تعیین قیمت توسط خود ایرلاین‌‌‌ها!!! ... یاخدا... 

🔴 آقایان مسئول! آیا می دانید با آزاد شدن قیمت‌‌‌گذاری بلیت هواپیما، برخی شرکت‌های ایرانی قیمت‌هایی تا ۶ میلیون تومان را برای پرواز تهران - مشهد به ثبت رساندند؟ این در حالی است که برخی شرکت‌های تراز جهانی می‌توانند همین مسیر را براساس دلار آزاد ۶۲‌ هزار تومانی با کمتر از ۷۰۰‌ هزار تومان!! سرویس‌ دهی و پرواز کنند.

🔴 تا جایی که اگر هواپیمایی امارات اجازه داشته باشد با همین شرایط، در مسیر تهران - مشهد پرواز کند، قیمت بلیت این شرکت زیر یک میلیون تومان خواهد بود و نه شناور تا شش میلیون تومان فعلی! ای دو صد لعنت بر این رانت و انحصار باد!

🔴 شرکت های سیری ناپذیر و انحصار طلبی که در سایه ی غفلت دولتمردان دولت مستقر، با وجود دریافت حجم عظیمی از یارانه و مشوق ها و تخفیف ها و خدمات فرودگاهی ارزان به آنان، کاری کرده اند که هم اکنون ۹۶‌ درصد ایرانی‌‌‌ها از سوار شدن به هواپیما محروم باشند! 

🔴 این هم از بفرمایید دوم... پس از گرانی بلیت هواپیما، نوبت به بلیت قطار رسید که برای زائران داخلی ۳۰ درصد! و برای زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی پنجاه درصد! افزایش یافته است. 

🔴 جالب آن که شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران موسوم به رجا در سامانه ی فروش بلیت خود به مقصد مشهد، برای توجیه گران فروشی بلیت، از تیک «اتباع خارجی» استفاده کرده و نه عنوان بامسمّاتری چون «گردشگران خارجی» تا این گونه تصور شود اینها «زائران غیرایرانی» نیستند، بلکه اتباع خارجی از جنس مثلاً مهاجران افغانستانی و پاکستانی هستند! یاللعجب...

🔴 به عنوان نمونه بلیت قطار قم - مشهد را برای تاریخ ۲۵ تیرماه امسال با قیمت ۹۲۴ هزار تومان به فروش می‌رساند، اما قیمت همین بلیت برای غیرایرانیان، یک میلیون و ۳۸۵ هزار و ۸۵۰ تومان! است. یعنی حدود ۵۰ درصد بالاتر! این هم مستندش

🔴 بخش مضحک و عجیب داستان اینجاست که فرادستان شهری و استانی ما که باید مدافعان عنوان قطب اول گردشگری کشور باشند، چشم بر این واقعیات عینی بسته اند و اگر از سنگ صدایی درآمد، از آنها هم صدایی در می آید. بلکه برعکس، به جای وا اسلاما و وامصیبتا گفتن که ای داد و بیداد، آمار زوار ایرانی و غیرایرانی کاهشی شد! روز به روز بر شمار آنان می افزایند! 

🔴 آمار زوار داخلی را تا سی میلیون نفر! و زائران غیرایرانی تا ده میلیون نفر! داغ می کنند، گویا زائران ایرانی و غیرایرانی، همه بال و پر دارند و از آسمان به مشهدالرضا(ع) نزول اجلال می کنند و یا همه، جزو مرفهین بی درد هستند و پرداخت سی درصدی یا دو برابری هزینه ی سفر زیارتی و معنوی خود و خانواده یشان، اصلا برایشان مهم نیست، در حالی که اینجا، پدر آمرزیده ها، حج فقراست و مجمع ایتام آل محمد(ص)... فتأمل...

🔴 بگذریم و به اصل بحث خود برگردیم... به راستی چرا ما ایرانیان - همچون ماهی که قدر آب را نمی داند - هیچ گاه در طول تاریخ نخواستیم قدر و منزلت «موهبت زیارت» را در این دیار بدانیم و حرمت و کرامت و فضیلتش را پاس داریم؟ 

🔴 باشد، پایتخت نشینان فراموش کارند و مشهد را باز از خاطر بردند، بسیار خوب... ولی چرا نخبگان فرزانه، صاحب نظران اندیشه مند، کارشناسان فرهیخته، اساتید دانشگاه، دانشجویان مطالبه گر و طلاب فاضل همین خطه حواس شان پرت است و از کنار چنین خلأ، نقص و کمبودی به این بزرگی به راحتی گذشتند؟!

🔴 و صد البته چرا اهالی رسانه و مطبوعات و خبرنگاران مان، به ذهن شان خطور نمی کند که دست به قلم برده و مقاله ای، یادداشتی چیزی برایش بنویسند؟! دو صد حیف که این موضوع مهم، گویا به اندازه ی جاری شدن آب از ناودان پشت بام کعبه یا تمدید قرارداد فلان بازیکن استقلال و پرسپولیس و...، برای خبرگزاری مثلاً تخصصی رضوی و رسانه ی مثلاً بومی شهرآرای مشهد اهمیت ندارد. افسوس...

🔴 مگر اهمیت «نعمت زیارت» و پتانسیل بین المللی این شهر برای ایرانیان کمتر از مباحث نخ نمایی است که امروزه مثل نقل و نبات مطرح می شود؟ از «یارانه ی بی خاصیت و پنهان» و «برجام نافرجام» گرفته تا وعده وعیدهای فضایی و آرزوهای موهومی چون «توزیع بیست گرم طلا!» به هر خانوار ایرانی یا «توزیع گوشت درب منازل مردم» و... که برخی از نامزدهای پوششی به مردم بینوا به ازای یک رأی فروختند؟!

🔴 آیا «دختر کاپشن صورتی و گوشواره قلبی نماد خشونت غرب آدم‌خوار است»، «عدالت جنسیتی»، «موانع دسترسی به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات»، «فیلم سینمایی بی‌بدن» و... هم شد سئوال فرهنگی؟ که تاکنون در مباحثه ها و مناظره ها مطرح شده، اما چرا «زیارت» به اندازه ی یک فیلم سینمایی، وزن و موضوعیت برای طرح ندارد؟ 

🔴 حقیقت محض آن است مشهد با همین نگاه خُرد و جزء نگر و غفلت آمیز دولتمردان اما به برکت وجود مضجع منور رضوی طی این ۴۵ سال، شده ثروتمندترین کلان شهر مردمی ایران پس از پایتخت که فرودگاهش، سودده ترین فرودگاه شهرستانی ایران است و قریب به ۶۰ درصد تخت های هتل های کل کشور، آنجاست و مقصد اول سفرهای ریلی مسافری است و...؛ 

🔴 حال، در عالم خیال، اگر روزی برسد همین فرادستان مسئول با نگاهی ملی و بلکه فراملی و با خِرَد بین المللی به این کلان شهر و نیازهایش بنگرند، آن موقع آیا نمی توان به اندازه ی درآمدزایی کشور همسایه ترکیه از اقتصاد توریست، از محل سفر زائران داخلی و غیرایرانی کسب درآمد مولد کرد و اقتصاد ملی را رونق بخشید؟ قطعاً چنین است.

🔴 مگر خاستگاه رشد نجومی همین کشور «مالزی»، ابتدا به خاطر هم افزایی و اجماع تمام ظرفیت های تولیدی اش در بستر اقتصاد تک محصولی و تهاجمی «روغن پالم» نبود؟ یعنی ۴۵ سال پیش! حال ایران تا چند دهه ی دیگر می خواهد همچنان متکی به اقتصاد تک محصولی «نفت سیاه» باقی بماند؟ 

🔴 آیا بلوغ و نبوغ اقتصاد تک محوری «زیارت» در ارض اقدس توس، بلاتشبیه و العیاذ بالله به اندازه ی یک «روغن پالم» مالزی، نمی تواند همچون نخ تسبیح، نقشی محوری در رونق اقتصاد شمال و شرق کشور ایفا کند و به مثابه ی «مکه» و «مدینه» نه فقط در سطح جهان تشیع، بلکه در سطح جهان اسلام عرض اندام کند؟ قطعاً می تواند.

🔴 مگر نه این که مشهد مصفّا برای تمام شیعیان جهان اسلام، حکم «مکه و مدینه» ی حجاز عرب را دارد؟ همچنان که حجاج بیت الله الحرام، ریاض ندیده، وارد این دو شهر مذهبی می شوند، بسیاری از گردشگران دینی هم تهران ندیده، با پروازهایی مستقیم، وارد مشهد و از آن خارج می شوند. مگر غیر این است؟


به یزدان که گر ما خرد داشتیم... کجا این سرانجام بد داشتیم؟

🔴 گویا حق با نگاه شهردار اسبق مشهد بود که اعتقاد داشت گردشگری شهر را به ما واگذارید و می گفت: «شما اهالی سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی، مشغول همان بوم گردی های اطراف مشهد و سایر شهرستان های استان چون قنات های گناباد و... شوید.»

🔴 از حق نگذریم که به قول دکتر مهدی غضنفری، وزیر اسبق صمت در صدا و سیمای نچندان ملی: «تمام دولت ها و نه فقط در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا، آنقدر بی کفایت و ناکارآمد هستند که اگر یک بیابان کویر پر از شن و ریگ هم به آنها بدهید، بعد از مدتی می آیند و می گویند: ریگ ها تمام شد. باز هم بدهید.»

🔴 بنابراین به دولتمردان و سازمان های دولتی و کارنکنانش حق می دهیم که از ابتدای سال تا این لحظه که سه ماه می گذرد، فقط ۹ بار، واژه ی زیارت در وبگاه این اداره کل ذکر شده باشد که آن هم مربوط به بازنشر اخبار استانی است و حتی یک بار، واژه ی زیارت به نقل از مصاحبه ی مسئولان این اداره کل، منتشر نشده است!

🔴 آیا از مجموع این بی مهری ها و بی اعتنایی ها به مقوله ی زیارت و زائر و امام رضا(ع) و کلاً از این همه ندیدن ها - که فقط اندکی گفته آمد- معاندان، دشمن شاد نمی شوند که العیاذ بالله، بود و نبود مضجع منور رضوی در مشهد مصفا، برای برخی از مسئولان ما، گویا جز باز گفتمان یک سری شعارهای تو خالی چون مشهد پایتخت معنوی کشور و نشر آمارهای توده پسند و پوپولیستی از شمار زوار داخلی و غیرایرانی و امثالهم، بازخورد دیگری نداشته و علی الظاهر و خاک بر دهان، فرقی برای آنها نمی کند؟!

🔴 به عبارت دیگر، آیا نباید برای برخی از مسئولان ما، میان این دو گزینه، تفاوتی باشد: یکی آن که فرض کنیم مقدرات الهی چنان پیش می رفت که وجود نازنین امام رضا(ع) به جای دو سال اقامت در شهر کهن مرو، تا پایان عمر شریف شان، همانجا اقامت فرموده و همانجا نیز به شهادت می رسیدند. و گزینه ی دوم این که لطف امام رئوف شامل حال ما ایرانیان شد و به دعای حضرتش، دست تقدیر ربوبی، خاک مرو را نه، بلکه خاک ارض اقدس توس را برگزید و ما نالایقان میزبانش شدیم.

🔴 کدام بی اعتنایی؟ اگر شمار این ندیدن ها این قدر زیاد نمی شد، مجبور نبودیم این روزها در تارنمای فرهیخت، سرفصل موضوعی جدید و تأسف باری به نام «بی اعتنایی ها و اهمال گری ها» ایجاد کنیم! 

🔴 مادامی که وزیر محترم کشور دولت شهید جمهور در حکم شهردار مستقر مشهد، وجود ذی قیمت امام رضا(ع) را نمی بیند و متن حکم شهردار ایلام و مشهد، هر دو  یکی است! 

🔴 یا مادامی که وزیر گردشگری بی گردشگر ما، همین خبط را عیناً در حکم مدیرکل گردشگری خراسان رضوی تکرار می کند و ده ها مثال دیگر، چطور می توان برعکس آن فکر کرد و گفت: نه، آنها می بینند و اعتنا هم می کنند!

🔴 به نظر می رسد وقتی مزایای نجات بخش اقتصاد دریا، آن هم دریایی به این بزرگی در جنوب و شمال کشور، به راحتی و در تمامی دولت ها، فراموش شده اند، تا جایی که نامزد انتخابات می گوید هنگام پرواز بر روی این خط ساحلی و دیدن این همه مزیت های مغفول و معطل مانده، افسوس می خورم؛ 

🔴 آن موقع، چطور می توانیم از برخی همین مسئولان توقع داشته باشیم که «اقیانوس زیارت» را هم ببینند و از منافع و مزایای مغفول و مهجور «اقتصاد زیارت» غفلت نکنند؟! 

🔴 ببینید به چه روزی افتاده ایم که حتی معاون سابق گردشگری خراسان رضوی آن هم پس از سالها خدمت و نان خوردن از کیسه ی زیارت، در تازه ترین مصاحبه ی خود  و در مواجهه به این سئوال که اولین اقدام رئیس جمهور آینده در حوزه گردشگری چه باید باشد؟ همچنان از بردن نام «زیارت» در مباحث گردشگری این خطه، آزرم دارد.

🔴 و ای کاش، فقط همین بود. این بی اعتنایی ها، گاهی تبدیل به گستاخی می شود. آنجا که رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، تنها عیب غرفه ی اداره کل گردشگری خراسان رضوی را در نمایشگاه گردشگری تهران، تک محصولی!! بودن آن و متکی بودن به زیارت و امام رضا(ع) بر می شمرد! یا للعجب...

🔴 عین جمله این است: «خراسان رضوی از لحاظ کمی و ظاهری از دیزاین آراسته‌ای برخوردار بود و تنها نقدی که می‌توان به حضور این استان در نمایشگاه وارد دانست، ماهیت بازاریابی خراسان بود که تک محصولی!! شده است. ما تمام عرصه‌های توسعه ی گردشگری را موکول به حوزه ی زیارت می‌کنیم.» این هم مستندش

🔴 و البته، این گیر و گور، تنها در برخی از مسئولان ما نیست، بعضی از کارشناسان دانشگاهی و صاحب قلم ما و نیز علی الظاهر خبرگزاری ایسنای استان که این مصاحبه ها را تهیه و منتشر می کند، در مباحث گردشگری مذهبی، گویا از بردن نام «زائر و زیارت» و حتی نام مبارک حضرتش ابا دارند! 

🔴 بویژه برای کسانی که عنوان «فعال گردشگری خراسان رضوی» را هم یدک می کشند؛ تپه های نادیدنی «خلج» مشهد را می بینند، اما شکوه و زیبایی «دماوند سربلند ایران» یعنی زیارت را نه! 

🔴 ساعت ها برای نوآموزان صنعت گردشگری استان، لفاظی می کنند و از هر دری، سخنی می رانند، اما از دهان شان، حتی یک کلمه، حتی یک کلمه در باب زیارت و امام رضا(ع) شنیده نمی شود! پول زائر و آورده ی مالی او را می خواهند، اما خود او را نه! غفلت تا چه حد؟ واقعاً تا این حدش نوبر نیست؟ این هم مستند دوم

🔴 آه و فغان و هزاران افسوس که رحیم پور ازغدی واقعاً راست گفت: «مردم ما از حکومت ما متدین تر و انقلابی تر هستند؛ تا الان ۴۵ سال است که مسئولین در جمهوری اسلامی می خواهند این نظام را سرنگون کنند اما ملت نمی گذارند!»

🔴 بازنشر این فراز عجیب در موضوع ما می شود این جمله: «علی الظاهر مردم ما از برخی مسئولان ما به زیارت و امام رضا(ع) پای بندتر هستند؛ الان ۴۵ سال است که برخی ها می خواهند زیارت و العیاذ بالله امام رضا(ع)، فراموش شود، اما این مردم هستند که نمی گذارند!»

🔴 مقام مسئولی که تاکنون به مدت دو سال و ۱۰ ماه وزیر گردشگری و به تعبیر بهتر، وزیر گردشگری دینی یا همان زیارت این کشور بوده، چراکه طبق مستندات، اساساً گردشگران خارجی معتنابهی حتی مجانی به ایران نمی آیند -  جز زوار رضوی - که بخواهد این حوزه، وزیر و وکیل و آقا بالاسری به نام مقام عالی وزارت گردشگری داشته باشد!

🔴 عجیب ترین صحنه آن است که همین عالیجناب وزیر گردشگری یا به عبارت بهتر وزیر زیارت، ۱۹ تیر ۱۴۰۳، در بازار وکیل شیراز و حین تفرج، به سراغ یک موزیسین جوان ساز «هنگ درام» رفت که کف پیاده رو نشسته و آهنگی می زد. کنارش نشست و دست بر شانه اش، آهنگ سلطان قلب‌ها را درخواست کرد!! 

🔴 عجیب و غریب از این جهت که یک نوازنده ی هنگ درام در کف زمین، نظر وزیر گردشگری ما را به خود جلب می کند، اما میلیون ها زائر ایرانی و غیر ایرانی بارگاه منور رضوی خیر... در مردمک چشم وی نمی شیند! 

🔴 حال بماند ما از اداره کل گردشگری استان مان گلایه مند بودیم که چرا واژه ی کلیدی «زیارت» فقط نُه بار در وبگاهش تکرار شده، اما پا را فراتر قرار دادیم و در کل سایت این وزارتخانه، این جست و جو را انجام دادیم؛ نتایج واقعاً اسف بار بود:

🔴 باور نمی کنید که از ابتدای شروع به کار دولت شهید جمهور، فقط ۱۷ بار نام مبارک «امام رضا(ع)» در این وبگاه (با حذف نشانی هایی چون بولوار امام رضاع) برده شده و کلید واژه ی «زیارت» فقط ۱۹ بار!! ...و از همه عجیب تر، فقط دو تصویر از حرم نورانی و بارگاه حضرتش  یافتیم. این یعنی چه؟

🔴 آیا یکی از برداشت هایی که می توان از این همه بی اعتنایی ها و اهمال گری ها در تارنمای این وزارت خانه کرد، این نیست که چه مضجع منور امام رضا(ع) در ایران و مشهد باشد و چه فرضاً  نباشد (مثلاً فرض کنیم حضرتش در همان استان ماری و شهر «مرو» به شهادت می رسیدند) آن موقع برای دست اندرکاران وب سایت این وزارت خانه چه تفاوت و توفیری می کرد؟!

🔴 به منظور راستی آزمایی، روش جست و جو را برای خود تارنمای فرهیخت خودمان در همین بازه ی زمانی وزارت وزیر بی اعتنا به زیارت تکرار کردیم. نتیجه، حاکی از تکرار ۱۹۱ بار نام مبارک «امام رضا(ع)» بود. حال خود با زبان آمار و ارقام ببینید بضاعت وبگاه یک وزارتخانه ی عظیمی چون «وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» کجا و تارنمای یک اندیشکده ی مطالعاتی کجا؟!

🟢 پژوهشگاهی که محور فعالیت هایش، مستندسازی رویکرد بین المللی رخدادهای شهر رضوی است و دیده بانی دیپلماسی های مرتبط با پنج گروه «زوار غیرایرانی»، «دانشجویان و سرمایه گذاران خارجی»، «گردشگران سلامت» و «اتباع مجاز خارجی»

فهرست مطالبه گران «زیارت» از دولت چهاردهم

و همچنین سپاسگزاریم از:

🔹️ تولیت آستان قدس رضوی که اظهار داشته است: انتظار می‌رود که موضوع مهم زیارت و مسایل میلیون‌ها زائر عزیز داخلی و بین‌المللی مشهد الرضا به عنوان پایتخت معنوی ایران اسلامی، در اولویت امور دولت چهاردهم قرار بگیرد - ۱۷ تیر ۱۴۰۳ 

⚠️ این یادداشت با همکاری نویسندگان در داخل و خارج از کشور، به تدریج کامل می شود، از صبوری و شکیبایی تان سپاسگزاریم....

🔸️ آخرین به روزرسانی: ۲۶ تیر ۱۴۰۳

🔸️ تاریخ نگارش اولیه:  ۱ تیر ۱۴۰۳


🅰️   مطالب مرتبط:
 • دیپلماسی علمی/ «اندیشکده ی بین المللی فرهیخت» چیست، کیست و کجاست؟ چه دغدغه ها، نگرانی ها و مطالباتی دارد و در یک کلام، «حرف حسابش» چیست؟
 • :: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/246


  Share
  • عبدالحسینی
   چرا نباید از ایرلاین خارجی استفاده کرد؟ ما هواپیما نداریم اما ۵۰ شرکت هواپیمایی داریم. الان کشورهای دنیا با این همه امکانات در نهایت ۴ تا ۵ شرکت هواپیمایی دارند، ولی ما ۵۰ شرکت داریم. هر کس آمده، یک ایرلاین راه انداخته، هواپیما و دفتر اجاره کرده است. هواپیما را دربست (چارتر) می کنند و قیمت بلیت را هم بالا می برند!!
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

  نظرات مخاطبان