در باره ما

بازدید:  ۲,۵۶۷آرم نماد لوگو اندیشکده فرهیخت

«اندیشکده ی بین المللی فرهیخت» و به لسانی دیگر، «اندیشکده رویکرد بین المللی مشهد»، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که از رهگذر دیده بانی و مستندنگاری رویکرد بین المللی رخدادهای «مشهد» دوست داشتنی و نیز تعاملات دیپلماتیک، بر آن است تا به همت اعضای خود و به تعبیر بهتر، خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان اسلام و با تلاشی فکری، به هدف آگاهی بخشی در راستای «تکریم غیر ایرانیان» بویژه «زوار غیر ایرانی»، «دانشجویان و سرمایه گذاران خارجی»، «گردشگران سلامت» و در نهایت «اتباع و مهاجران خارجی» در این جهان شهر معنوی نائل آید.

به همین منظور سخت در تلاشیم تا با تولید محتوایی فضیلت بخش، انجام پژوهش های کاربردی و مطالعات راهبردی در راستای غناوت بخشی به «دانشنامه ی بین المللی مشهد»، به رتبه و جایگاه «مرجعیت علمی ارزیابی دیپلماسی های برتر و سنجش عمق و عیار توسعه ی روابط خارجی» دیار منسوب به امام مهربانی ها و عالم آل محمد (ص) نائل شویم.

گفتنی است این نهاد خدمت، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد ۱۳۸۸ از خاستگاه «مشهد الرضا(ع)» آغاز نمود و در تاریخ بهجت آفرین ۸۸/۸/۸، همزمان با سالروز ولادت امام هشتم، حضرت رضا(علیه السلام) نخستین نسخه از تارنمای خود را رسماً رونمایی کرد. 

تاکنون بحمدالله والمنه، شانزده سال، توفیق تولید هزاران فیش تحقیقاتی و محتوای پژوهشی و رصد و پایش رویدادها، مناسبات و تعاملات دیپلماتیک در راستای توسعه ی روابط خارجی این کلان شهر با کشورهای هدف بویژه همسایگان شرقی در عرصه های مختلف را داشته ایم که خدای منان را بر این موهبت، شکرگزاریم.

بنابراین تمام دیده بانی ها و مستندنگاری های رخدادها در این «نهضت تعالی بین المللی شهر رضوی» و صدالبته انجام تمام مطالعات راهبردی و پژوهش های علمی و یا گردآوری مردم نگاره ها و رصد و تقویم رویدادها و... همه و همه به منظور آگاهی بخشی به شهروندان، مجاوران و زائران بارگاه منور رضوی و نیز شناسایی، معرفی، تجلیل و تحسین فعالان برتر دیپلماسی های ۲۲ گانه ی شهر و استان صورت می گیرد تا در نهایت، به سهم خود و به قدر توان و بضاعت، دستیابی مسئولان را در بخش های دولتی، خصوصی و عمومی به هدف غایی ارتقای شاخص های توسعه یافتگی و تعمیق مناسبات بین المللی کلان شهر مشهد مصفّا با جهان پیرامون بویژه کشورهای همسایه و خاصه «جهان اسلام» در همه ی ساحات و عرصات از جمله در عرصه ی «دیپلماسی عمومی» تسریع و تسهیل بخشیم.

خرسند خواهیم شد شما اندیشه مند فرهیخته نیز با عضویت در جمع پژوهشگران و خادمان بین المللی شهر رضوی، ما را در شتاب بخشی به «نهضت بلندمرتبگی بین المللی نیک شهر امام مهربانی ها» و جهان شهر معنوی رضوی یار و همراه باشید. برای عضویت در گروه همکاران اجرایی یا پژوهشگران می توانید اینجا را کلیک فرمایید. 

کوتاه سخن، اگر تمایل دارید در مورد این اندیشکده، بیشتر و بهتر بدانید، توصیه می کنیم حتماً یادداشت مهم «دو کلام حرف حساب فرهیخت» را مطالعه فرمایید.

❋ چند یادآوری مهم:

اول: یادآور می شویم از آنجایی که برآیند تلاش ها و خروجی عملکرد اندیشکده ها، اساساً فکری است و نه عملی و از سویی دیگر، رشد اعجاب برانگیز و سونامی گونه ی فناوری های نوین بویژه در عرصه ی اطلاعات و ارتباطات، بسیاری از مشاغل و حِرَف از جمله پژوهشگاه های علمی را مستغنی از اختصاص دفتر و ساختمان و تشکیلات فیزیکی نموده است؛

از این رو این اندیشکده ی سایبری نیز، طی این شانزده سال، هیچ احساس نیازی برای اختصاص چنین امکاناتی در مشهد و یا تهران ننموده است، چراکه اکثر امور مطالعاتی و پژوهشی و نگارشی آن به صورت صددرصدی در پلتفرم های مختلف در فضای سایبر و در بستر اینترنت انجام می شود.

ناگفته پیداست چون کلاً ذات کار و فلسفه و رسالت علمی هر اندیشکده ی مطالعاتی به صورت تیمی بوده و موفقیت آن در گرو مشارکت و هم افزایی گروهی و همکاری بین المللی است، لذا در صورت وجود یک دفتر فیزیکی در مشهد، باز هم نیازمند استفاده ی حداکثری از پلت‌فرم ها و آپ ها و اتاق های گفتگوی آنلاین بودیم.

بدین علت که می بایست دسترسی همه ی پژوهشگران عضو و بستر گفت و گوی همزمان همه ی دغدغه داران تعالی همه جانبه ی شهر امام مهربانی ها را در اقصی نقاط جهان اسلام با زبانی مشترک فراهم می کردیم و این یعنی باز مجبور بودیم همیشه چشم مان به صفحه ی نمایشگر لب تاب ها یا تبلت ها یا نهایتاً تلفن های همراه مان باشد.

دوم: از آنجایی که عضویت همه ی خادمان بین المللی فعال در اندیشکده در اقصی نقاط عالم اعم از پژوهشگران و یا همکاران اجرایی، به صورت کاملاً افتخاری است (یعنی این که هیچ دستمزدی بابت خدمات علمی و پژوهشی شان از اندیشکده دریافت نمی کنند) مضافاً در یک اجماع همگانی، خواستار آن هستند تا خدماتشان به گوهر اخلاص مکتوم مانده تا مشمول «باقیات الصالحات» شمرده شود، لذا اکثر قریب به اتفاق آنان خواستار عدم انتشار نام شان ذیل هر پژوهش و سوژه ی ارسالی و یا هر یادداشت و مردم نگاره ای هستند و لذا ما نیز به رسم امانت، امضای آنان را محفوظ می داریم. 

از نخبگان جهان اسلام و چهره های ماندگار و مفاخر علمی از ملیت های مختلف گرفته تا رؤسا و اساتید مجرب دانشگاه ها، فضلا و اکابر حوزه های علمیه، دانشجویان و طلاب، مهندسان و مدیران، مؤثران اقتصادی و اجتماعی بویژه پیش کسوتان صنعت مادر گردشگری و در کل فعالان بخش های وابسته به مقوله ی «زائر و زیارت» مانند فعالان صنعت هتلداری و هواپیمایی و ...، و حتی برخی از مسئولان و مقامات استانی و شهری، سیاسی و اجتماعی، لشکری و کشوری، فرهنگی و هنری و... در این جرگه اند.

سوم، همان طور که می دانید تمام سوژه های خبری و مردم نگاره ها و...، از سوی مخاطبان مردمی وبگاه و دغدغه داران رویکرد بین المللی شهر امام مهربانی ها در داخل کشور و نیز از اقصی نقاط عالم بویژه در سطح «جهان اسلام» نگاشته و به طرق مختلف، برای ما ارسال می شود.

اما از آنجایی که وبگاه اندیشکده، تک زبانی بوده و فقط به زبان فارسی منتشر می شود و با عنایت به این که گوگل سالهاست قابلیت ترجمه ی وب سایت ها را به بیش از ۱۱۰ زبان دنیا فراهم نموده، به نحوی که دیگر نیازی به چند زبانه کردن یک وب سایت نیست و کاربران از هر سوی دنیا به راحتی یک کلیک، تمام وبگاه را به زبان مورد علاقه ی خود می بینند؛

از این رو ضرورت دارد جملات مطول و چند فعلی، کوتاه و تک فعلی شود و یا ویرایش مختصری بر روی متون و محتواهای ارسالی صورت گیرد تا هنگام ترجمه، بهترین خروجی را شاهد باشیم. 

بنابراین اگر مشاهده می فرمایید اکثر این نوشتارها، با یک سبک قلم ویرایشی واحد و همراه با درج علائم ویرایشی استاندارد، بر روی خروجی وبگاه اندیشکده ارسال می شود، به این خاطر است.   

باشد که حضرت عالم آل محمد(ص) و امام حکمت و عقلانیت، قلت این خدمات را به کثرت تفضلات خویش از همگان بپذیرد و مقبول اهل قلم افتد. 

ضمناً اگر همچنان مایل هستید در باره ی گذشته، حال و آینده ی این پژوهشگاه مردمی، مطالب بیشتر بخوانید، متن زیر را دنبال فرمایید. مأجور و منصور باشید.

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل / که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

عبدالرضا زرگری
کمترین خادم رویکرد بین المللی شهر رضوی
به روزرسانی: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳

ارتباط در ایتا

afarhikhtt@gmail.com

zargary@gmail.com
سامانه‌ی ارتباطی پیام کوتاه: ۳۰۰۰۷۸۷۸۷۸


❋ اندیشکده فرهیخت، گذشته، حال و آینده

«اندیشکده بین المللی فرهیخت» رصدگاه توسعه ی روابط خارجی و درگاه فناوریک فعالان مناسبات بین المللی مشهد با جهان پیرامون بویژه کشورهای همسایه و خاصه «جهان اسلام» در همه ی ساحات و عرصات است که با محوریت آگاهی بخشی عمومی در راستای «تکریم غیر ایرانیان بویژه زوار غیر ایرانی» مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضا، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء، شانزده سال پیش ، قدم در جاده ی سرسپردگی آستان ملک پاسبان رضوی نهاده است.

درگاهی که هفت سال اول را ذیل عنوان و تابلوی «بنیاد توسعه‌ی روابط خارجی مشهد – بنیاد توس»، فعالیت می کرد و پس از هفت سال فعالیت مستمر در فضای رسانه، به یمن و برکت آغاز رویداد فرخنده «مشهد ۲۰۱۷» (سال ۱۳۹۵)، بر آن شد تا سطح پایش و پویش خود را از «فرش» رصد رویدادها و پایش رخدادها (از منظر دو کلید واژه ی مهم «بین الملل» و «مشهد»)، به «عرش» گردآوری اطلاعات ناب و ایده‌های تاپ ارتقا دهد.

این ارتقاء مأموریت هم بدین خاطر بود تا در آینده ای نزدیک، اسباب و بسترهای تهیه، تدوین و نگارش علمی «نخستین دانشنامه ی بین المللی و سایبری مشهد» را فراهم آورد.

تشکلی هدفمند و شناخته شده در فضای سایبری شهر بهشت که به عنوان یک سمن مردمی و بخش خصوصی فعال و ارزشی، تلاش دارد تا تمامی مساعی خود را در راستای تعالی روزافزون دیپلماسی های ۲۲ گانه در شهر و استان بویژه دیپلماسی های زیارت و دینی، علمی و دانشگاهی، عمومی و شهری، اقتصادی و تجاری، فرهنگی و هنری، گردشگری و جهانگردی و... به کار گرفته و به هر شکل ممکن و به هر طریق میسور، بر شتاب «نهضت بلندمرتبگی بین‌المللی شهر بهشت» و استان منسوب به این امام همام بیفزاید.

یادآور می گردد، سال ۲۰۱۷، گزیده سالی بود که به دنبال اعلام رسمی و جهانی «سازمان فرهنگی آموزشی آیسیسکو» وابسته به «سازمان کنفرانس اسلامی»، مشهد، شهر امام رئوف به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» معرفی شد و این کلان‌شهر معظم، علاوه بر میزبانی از شخصیت‌های برجسته‌ی فرهنگی و بین‌المللی و مشاهیر جهان اسلام و...، شاهد برپایی ۱۸۰ برنامه ی بین المللی و آیین‌های خاص بود.

به هفت سال اول برگردیم. اندیشکده ای که زایش خود را مدیون تلاش همکاران فرزانه و خدومی می داند که از سوم خرداد ۱۳۸۸ (همزمان با سالروز آزادی خرمشهر قهرمان) به بعد، ابتدا مبدع عنوان «اداره‌ی روابط خارجی» و فعال‌ساز این حوزه در ارگان مدیریت شهری شدند و همزمان، تارنمای «بنیاد توس» را در فضای رسانه و خارج از تکالیف اداری تأسیس و راه اندازی نمودند تا پس از چند ماه فعالیت مستمر، همزمان با سالروز ولادت حضرت امام رضا علیه السلام و تاریخ بهجت آفرین ۸/۸/۸۸، رسماً رونمایی شود. 

هرچند، فقط ۱۳ ماه فرصت و توفیق خدمت در این نهاد عمومی میسورشان شد، اما همچنان بر عهد و پیمان خود با امام مهربانی‌ها پایدار مانده و تاکنون فانوس تنها تارنمای فعال در این حوزه را روشن نگاه داشتند تا مزد صبوری ۱۵ ساله ی آنان، بلوغ و نبوغ مشکاتی پرفروغ و شجره‌ای طیبه و پرمخاطب در سپهر انوار و الطاف رضوی گردد.

برون تابی بسیار محدود از دانشنامه‌ای آکنده از نگره‌هایی بکر، مفکوره‌هایی ارزشمند و اطلاعاتی موثق و مستندات متنی و تصویری از برنامه‌های بین‌المللی بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت)، که در چندین سخت دیسک چند ترابایتی ذخیره شده و تنها بخش قابل عرضه‌ ای از آن، در قالب تارنما در دسترس همه‌ی علاقه‌مندان و دلسوزان توسعه یافتگی روزافزون این زیستگاه قدس شهری و قبله‌ی آمال شیعیان جهان قرار گرفته است.

وبگاهی که تاکنون به فضل الهی، در مجموع قریب به بیست و شش میلیون بازدید کننده داشته، ماهانه قریب به ۵۰۰ هزار نفر به آن رجوع نموده و رکورد بیشترین بازدید روزانه از آن، به ۲۰ آبان ۱۴۰۱ با ۴۳.۴۳۳ بازدید و ۶۳ نفر کاربر آنلاین بر می‌گردد.

اندیشکده ای که به فرمایش مولای متقیان، امیرمؤمنان، امام علی علیه السلام: «لاَ سُنَّةَ أَفضَلُ مِنَ التَّحَقِیق»، یعنی «هیچ راه و آیینی، برتر از تحقیق و حقیقت جویی نیست!» دریافت که برای دستیابی علمی به پیش نیازها و الزامات توسعه یافتگی حقیقی و روزافزون «تعاملات خارجی» این کلان‌شهر معظم در عرصات مختلف دیپلماسی با دنیای پیرامون، هیچ راهی جز رصد، دیده بانی و مستند نگاری «تقویم رویدادها و رصد رخدادها با هدف تدقیق مطالعات راهبردی و پژوهش‌های بنیادین» ندارد.

چراکه سخت بر این تئوری و نظریه که نه، بلکه این اصل اثبات شده ی علمی معتقد است: «تنها آن چیزی مدیریت می شود که اندازه گیری می شود!» و دانشنامه ی فرهیخت، ماحصل این اندازه گیری های شانزده ساله است.

دانشنامه‌ای تخصصی و سامانه‌ای اطلاعاتی در حوزه‌ی ارتباطات خارجی که - به مرحمت انجام چهار عمل اصلی مصطلح در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات بر روی آنان (یعنی تجمیع و پایش، یکپارچه‌سازی و آمایش، تجزیه و پالایش و در نهایت استخراج و پردازش) - اکنون دیگر دیتای خام به شمار نمی آیند؛

بلکه اطلاعات مفید و گران سنگی هستند که از همان ابتدا، با شعار «هرچه متن، هرچه عکس، هرچه صدا و هرچه فیلم» از اهم ایده‌ها و تحلیل‌‌ها، رویدادها و اخبار و مقالات و مستندات مرتبط با فضا و رویکرد بین‌المللی رخدادهای مشهد دوست داشتنی، به نحو شایسته و بایسته گردآوری شده - و همان طوری که پیشتر نیز اشاره شد - بخش اندکی از آن، در بستر وب و در دسترس پژوهشگران و محققان جهان اسلام قرار دارد.

● و مسئولیت ما در این اندیشکده بسیار مهم و خطیر، چراکه چگونگی تعامل با «گردشگران خارجی» در همه جای دنیا، فضایی است کاملاً تخصصی، حساس و حرفه ای و به همین خاطر است که مسئولیت همه ی فعالان این حوزه از جمله خادمان شما در اندیشکده مضاعف است؛ 

 آنان به خاطر آشنایی با ارتباطات بین المللی، فناوری های نوین و تسلط بر حداقل یک زبان خارجی، باید گوش شنوا و زبان گویای «غیر ایرانیان» اعم از زوار غیر ایرانی، دانشجویان، سرمایه گذاران، اتباع خارجی و گردشگران سلامت باشند.

● خادم یارانی که خود سال ها در خارج از کشور زندگی کرده یا دائماً در حال سفر و یا ارتباط گیری با کشورهای دیگر بویژه ملل اسلامی اند و لذا با روحیات این پنج گروه غیر ایرانیان آشنا بوده و بهتر از هر کسی، غایت مطالبات یا گلایه های آنان را قبل، حین سفر و بعد از آن به مشهد می دانند؛

امید آن داریم تا به مدد مفاخر حوزه‌ی ایده و اندیشه، فرهیختگان اندیشه‌مند و پژوهشگران نخبه، اعاظم اساتید دانشگاه و افاضل فضلای حوزه، مهتران دانشجو و اکابر طلاب دلسوزی که طی این سال‌های نسبتاً طولانی از ملیت‌های مختلف مسلمان و از سراسر این گیتی پهناور، به عضویت افتخاری این اندیشکده درآمده‌اند، بتوانیم به سهم خود، این آرزوی غایی آن حضرت را نمود عینی ببخشیم: 

«رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا،» فَقُلْتُ لَهُ: «فَکَیْفَ یُحْیِی أمْرَکُمْ؟» قالَ: «یَتَعَلَّمُ عُلُومَنا و یُعَلِّمُها النّاسَ، فَإِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا»... «امام رضا علیه السلام فرمودند: خداوند، رحمت کند آن بنده ای را که امر ما را زنده کند!». گفتم: چگونه امر شما را زنده کند؟ فرمود: «علوم ما را فراگیرد و به مردم بیاموزد، که اگر مردمْ زیبایی های گفتار ما را می دانستند، از ما پیروی می کردند».

همین جا، شایسته است اعلام کنیم هر دلداده‌ای به فراخور میزان توانمندی‌ها، مهارت‌ها و امکانات مادی و معنوی خود از هر نقطه‌ی این کره‌ی خاکی می‌تواند با عضویت در حلقه‌ی خادمان قبله ی هشتم، در «نهضت تعالی بین‌المللی شهر رضوی» سهیم باشد؛

با ایده آفرینی‌های دانش‌بنیان و آینده‌پژوه، خلاقانه و منعطف، فراگیر و مشارکت‌بخش، فناوریک و کرامت‌ زا برای شکوفایی همه جانبه‌ی شهر بهشت و از همه مهمتر «تکریم زائران خارجی» بویژه آنانی که این زیارت، «حج فقرایی» آنان است و یا علاوه بر زیارت، چشم به شفای آن امام همام دارند و در جرگه‌ی «گردشگر سلامت» وارد این کلان شهر مصفا می‌شوند.

تلاش ها و در واقع، ره توشه‌ هایی که هر خادم بین المللی رضوی با هر میزان سواد رسانه‌ای و آشنایی با هر زبان‌ خارجی می‌تواند در این آوردگاه شیدائیان رضوی، گام بردارد و به این جرگه‌ بپیوندد؛ با این فرق که یکی با قلمش، دیگری با هنرش؛ یکی با علمش و آن یکی با قدمش؛ یکی با اعتبارش و دیگری با حمایت کلامی و معنوی‌اش!

امید که از رهگذر تجارب حاصله از این همه سال فعالیت، شاهد رشد یافتگی حداکثری مناسبات بین‌المللی و دیپلماسی های ۲۲ گانه ی این کلان‌شهر مذهبی با جهان پیرامون بوده، ارتقای معیشت جسمانی و تمشیت روحانی زائران و مجاوران این بارگاه ملکوتی، ارمغان این جد و جهدها باشد.

در این راه، مشتاقانه منتظر مساعدت و همراهی‌تان هستیم و از ایده آفرینی‌های بکر و مبدعانه، پیشنهادات و انتقادات راهگشا و ارسال مستندات متنی و تصویری‌تان استقبال می‌کنیم. 

کم و کاستی‌های ما را به بزرگواری خویش بخشیده و دستان گرمتان را به صمیمیت می‌فشاریم تا این برگ سبز، مورد قبول اهل نظر افتد و این خرد جمعی، بر فتوحات رحمانی و نفحات ربانی این کیان سرافزار در ظل عنایات آخرین حجت برحق خداوند، مهدی موعود، حضرت حجت ابن الحسن العسکری (عجل الله تعالی فرجه الشریف و ارواحنا فداه) بیفزاید. ان شاءالله الرحمن

مدیر اندیشکده

خادم کمترین رویکرد بین‌المللی شهر امام مهربانی ها 


❋ دریافت لوگو - آرم اندیشکده در ابعاد بزرگ

با فرمت jpg
با فرمت png 
با فرمت png و با نوشتار سفید

نظرات مخاطبان