اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   سه روز تا سالروز ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

سیاسی/ یادداشت فرهیخت: چرا یک کنفرانس بین المللی که «آستان قدس رضوی» مشارکت کننده اول و اصلی است، به جای «مشهد»، باید در «تهران» و «قم» برگزار شود؟

   |  جمعه 30 فروردین 1398
align=bottom
یادداشت فرهیخت: به قلم عبدالرضا زرگری | در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود. در این یادداشت، ضمن تقدیر از دست اندرکاران برپایی این کنفرانس بین المللی، مویه کنان هامشی می نویسیم و مبتنی بر دو حرف حساب:...

الف) اگر «آستان قدس رضوی»، اولین و مهمترین حامی و اصطلاحاً اسپانسر و تأمین کننده ی هزینه های برپایی این کنفرانس بین المللی است، به این استناد که:

1. امین انصاری، دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در نخستین مصاحبه خود - آن گونه که در وبگاه اطلاع رسانی و رسمی «آستان نیوز» ذکر شده - تصریح دارد که این کنفرانس با مشارکت «آستان قدس رضوی» و 40 مجموعه ی دیگر برگزار می شود و اسم «آستان قدس رضوی» به طور مجزا از چهل نهاد دیگر آورده شده است. (لینک: https://bit.ly/2UKHLE0)

2. در وبگاه اصلی خود کنفرانس نیز، نام «آستان قدس رضوی» به عنوان اولین حامی و اصطلاحاً اسپانسر این کنفرانس ذکر شده و نماد و آرم یا همان لوگوی «آستان قدس رضوی» در پوستر اصلی کنفرانس و فراخوان که علاوه بر زبان فارسی، به زبان های عربی، انگلیسی، اردو، اسپانیولی، روسی و فرانسوی نیز تهیه و منتشر شده، در صدر همه ی نهادها آمده است. (لینک: https://bit.ly/2VbH3Ps)

3. «آستان نیوز» وبگاه خبری و رسمی «آستان قدس رضوی» نیز، نخستین تارنما و سایت از میان این چهل نهاد همکار است که خبر برپایی این رویداد را به طور ویژه و با سوتیتر «با مشارکت آستان قدس رضوی برگزار می شود» درج و منتشر کرده است.

4. در فهرست چهل سازمانی حامیان و مشارکت کنندگان کنفرانس، علاوه بر «آستان قدس رضوی»، ارگان هایی دیگر از این استان و مرتبط یا نزدیک به «آستان قدس رضوی» از جمله «مرکز مدیریت حوزه های علمیه خراسان» و نیز «دانشگاه علوم اسلامی رضوی» در بالای این فهرست قرار دارند که خود حاکی از نقش مؤثر این مراکز در برپایی این کنفرانس است. 

ب) بنابراین، به ما حق بدهید که بپرسیم حال که «آستان قدس رضوی» حامی و تأمین کننده ی اصلی و یا دست کم، یکی از مهمترین تأمین کننده های هزینه های برپایی این کنفرانس بین المللی است، آیا شایسته نبود که در راستای تمرکز زدایی در برگزاری رویدادهای بین المللی از پایتخت به کلان شهرهای دیگر، میزبانی این رویداد بین المللی به جای «تهران»، به «مشهد» و «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» و «پایتخت معنوی کشور»، سپرده می شد و نه صدالبته به «قم»!

اگر به پایگاه های رصدکننده رویدادهای بین المللی کشور نگاهی گذرا بیندازیم، می بینیم که تاکنون بیش از 3123 همایش و کنفرانس و... برای برگزاری در تهران فهرست شده و هر یک از کلان شهرهای کشور، فاصله ی بسیار معناداری با این عدد نجومی دارند و این در حالی است که بسیاری از این همایش ها و سمینارها مانند همین کنفرانس مورد اشاره، می توانند در شهری غیر از تهران برگزار شوند.

اتفاقی که اگر برای نخستین دور این کنفرانس رخ دهد، از آن جهت که بذر این نهال نوپا در سرزمین «شهر بهشت» و در جوار مضجع منور و مطهر «عالم آل محمد(ص)»، توفیق نضج و نمو پیدا می کند، قطعاً ثمرات معنوی مکان برپایی این کنفرانس، آثار خجسته ی خود را بر روح و جان این کنفرانس می گذارد و خیرات و برکات آن چندین برابر می شود. 

مضافاً، در این خصوص موارد زیر شایان ذکر است:

1. شاید گفته شود که در این صورت، تمام هزینه های اصلی و جانبی برپایی کنفرانس، بر دوش «آستان قدس رضوی» گذاشته می شود، از جمله تأمین هزینه ی سفر و اقامت و پذیرایی و ایاب و ذهاب درون شهری تمام میهمانان اعم از داخلی و خارجی و اهدای هدایا و ...، در حالی که این نظر صحیح نیست! چراکه فارغ از مکان برگزاری یک رویداد ملی یا بین المللی، تمام هزینه ها می بایست بر اساس میزان درصد مشارکت از پیش اعلام شده و نیز بهره برداری های تبلیغاتی و رسانه ای حامیان و اسپانسرها، تقسیم گردد.

2. به همین دلیل، از آنجایی که «آستان قدس رضوی»، حامی و اسپانسر اصلی این رویداد بین المللی است، بنابراین، حق طبیعی اوست که متقاضی برپایی این برنامه در شهر متبوع و مد نظر خود باشد و در کم توقع ترین حالت، روز دوم آن به جای برپایی در شهر قم، در کلان شهر مشهد برگزار شود! 

3. و نکته ی آخر آن که بر فرض محال، اگر دست اندرکاران این کنفرانس، چنین شرط می گذاشتند که در صورت برگزاری هر دو روز کنفرانس در مشهد، می بایست «آستان قدس رضوی»، تا 50 درصد هزینه های برپایی کنفرانس را متقبل شود - از آنجایی که چهل نهاد و سازمان در برپایی این کنفرانس مشارکت دارند، لذا این عدد، به خودی خود، برای آستان قدس رضوی سهم بزرگی است و نباید اندک دیده شود - باز ارزش پذیرش و هزینه کرد را داشت!

بدین جهت که اساساً برپایی رویدادهای بزرگ خصوصاً با رویکرد بین المللی، ارزش افزوده و دستاوردهای بسیار زیادی برای کلان شهرهای میزبان - چه در بعد مادی و چه در بعد معنوی - به همراه دارد و بدین جهت است که یکی از بزرگترین رقابت ها و پرهزینه ترین لابی های کشورها در عرصه ی بین المللی، پذیرش میزبانی «جام های جهانی رشته های پرطرفدار ورزشی» از جمله فوتبال است که چندین برابر هزینه های صورت گرفته، ارزش افزوده های بسیاری را نصیب کشور میزبان کرده و علاوه بر کسب وجهه و افزایش اعتبار بین المللی، باعث رونق و آبادانی اقتصاد ملی آن کشور نیز می شود.

همین نکته در سطح و اشلی بسیار کوچک تر، در خصوص میزبانی از همایش ها و کنفرانس های اثرگذار بین المللی در کلان شهر مشهد صدق می کند و علاوه بر ارتقای چهره ی بین المللی و برون مرزی میزبان یعنی «آستان قدس رضوی»، باعث ارتقای شاخص توسعه ی مناسبات روابط خارجی مشهد و نمایش آن به عنوان کلان شهری جهانی، اثرگذار در چند دیپلماسی مهم از جمله «دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)»، «دیپلماسی زیارت»، «دیپلماسی دینی»، «دیپلماسی شهری»، «دیپلماسی سیاسی»، «دیپلماسی گردشگری» و... می شود.

بگذریم که اگر چنین رویه ای باب شود، به تدریج در کنار مزیت های بالادستی که ذکر شد، در لایه های بعدی، بسیاری از بخش های تأثیرپذیر اقتصاد گردشگری شهر همچون صنایع هتل داری، حمل و نقل برون و درون شهری، غذا و نوشیدنی، تفریحات و ورزش و سرگرمی ها، سوغات و هدایا و ... نیز به سهم خود تأثیر می پذیرفتند!

به هر تقدیر، امیدواریم با توجه به زمان معتنابه باقی مانده تا زمان برگزاری، آستان قدس رضوی با رایزنی و گفت و گوی مجدد با دست اندرکاران برپایی این کنفرانس، آنان را نسبت به برگزاری این برنامه بین المللی در مشهد متقاعد کند.

بدیهی است در صورت عدم پذیرش، «آستان قدس رضوی» این حق را دارد که سطح مشارکت خود را در این برنامه تنزل داده و یا از جمع مشارکت کنندگان آن خارج شود، چراکه ار جمله حقوق هر مشارکت کننده ی اول آن است که حق و حقوق و منافع و ملاحظات مهم وی، مد نظر قرار گیرد و الا اگر قرار باشد این همایش پرهزینه با مشارکت اصلی آستان قدس اما به میزبانی تهران و قم برگزار شود، همان بهتر که همین بودجه، به برنامه ای بومی و تعریف شده در جغرافیای «مشهدالرضا» اما با رویکردی ملی و بین المللی اختصاص یابد!

آخرین ویرایش: یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht