اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد

www.farhikhtt.ir

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

حسن بهره برداری اداره روابط خارجی شهرداری مشهد» بویژه تدبیر دکتر «حسین کشیری» از سفر هیئت اقتصادی مالزی به مشهد به دعوت سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی و تدارک دیدارهای متعدد برای آنان از ملاقات با شهردار مشهد تا مهندس کیانی قابل تقدیر است. لذا به سهم خود از اداره کل:

روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری دیدار مشاور وزیر علوم کشور عراق با مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه همچنین دیدار مسئولان و استادان دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

هم افزایی توانمندی ها و ظرفیت های دو ارگان فعال در رویکرد بین المللی شهر، یعنی نمایشگاه بین المللی مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، رویداد ارزشمند برپایی پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد را رقم زده است. لذا به سهم خود از :

نمایشگاه بین المللی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تدارک و برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای برپایی این نمایشگاه پس از یک دهه توقف همراه با چهار همایش جنبی براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از :

اداره کل گردشگری خراسان رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!


457
دیپلماسی گردشگری
جایگاه چهارم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی زیارت
جایگاه سوم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی دانشگاهی
جایگاه دوم


مشاهده تمامی پست ها

624
دیپلماسی اقتصادی
رتبه نخست


مشاهده تمامی پست ها

«عرفان محمود بخاری» سرکنسول پاکستان در مشهد: از ۳۰ هزار شهروند پاکستانی در ایران، 7 هزار نفر در مشهد هستند + تصاویر

   |  چهارشنبه 24 مرداد 1397
align=bottom
پاکستان با تشابهات فرهنگی و مذهبی بسیار با ایران، از دیرباز روابط خوبی با کشورمان داشته است. گذشته از روابط دیپلماسی مطلوب، حضور ۳۰ هزار شهروند پاکستانی در ایران که 7 هزار نفر از آنان در کلانشهر مشهد هستند، گواه روابط خوب در سطح شهروندان این دو کشور تلقی می‌شود، عمق این روابط حسنه تا حدی است که شاهد وقوع پیوند ازدواج بین اتباع پاکستانی با شهروندان ایرانی نیز هستیم،...
 این موضوع بیش از پیش سبب تقویت و قرابت بین فرهنگی شده است. 

هفتاد و یکمین سالروز استقلال این کشور را برای گفت‌وگویی صمیمانه با «عرفان محمود بخاری» سرکنسول جمهوری اسلامی پاکستان در مشهد غنیمت می‌شماریم، آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل این گفتگوی خواندنی است.

فارس: چه‌تعداد از اتباع پاکستانی در ایران و چه‌تعداد در مشهد حضور دارند و دلیل عمده سفر اتباع پاکستانی به‌جمهوری اسلامی ایران به‌خصوص مشهد چیست؟

حدودا 8 تا 10 هزار تبعه پاکستانی در خراسان و در مشهد 6 تا 7 هزار نفر حضور دارند، اطلاع دقیقی از تعداد اتباع پاکستانی در ایران ندارم.

حدودا 30 هزار نفر از اتباع پاکستان در ایران هستند، دلیل اصلی سفر پاکستانی‌ها به‌ایران زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) است، به‌علت قرابت و نزدیکی ایران و پاکستان، بیشتر تجار پاکستانی ترجیح می‌دهند، مبادلات بازرگانی با ایران داشته باشند که در زمینه تجارت برنج، پرتقال، سبزیجات و گوشت به‌ایران سفر می‌کنند، آنها با ایرانی‌ها برادر هستند.

فارس: حس و شوق پاکستانی‌ها نسبت به‌زیارت امام رضا(ع) چگونه است و چه‌خاطره‌ای از زیارت حرم امام رضا(ع) دارید؟

به‌دلیل اینکه پاکستانی‌ها بسیار به‌مسائل مذهبی اهمیت می‌دهند و ارزش خاصی برای آن قائل‌اند، مردم پاکستان ترجیح می‌دهند بیشتر به‌زیارت حرم امام رضا(ع) بروند و این موضوع سبب غرور و سرافرازی شما بوده که حرم مطهر رضوی و حرم حضرت معصومه(ع) در ایران است. 

خانواده‌های پاکستانی و همه مسلمانان، چه‌شیعه و چه‌سنی، اهل بیت(ع) را دوست دارند و به‌زیارت حرم مطهر رضوی علاقمند هستند. 

حتی کسانی هم که مسلمان نیستند و از سایر مذاهب دیگر مانند هندوها، برای مسائل دینی و پیامبر و اهل بیت(ع) ارزش و احترام قائل‌اند.

فارس: مهم‌ترین فرصت همکاری‌های دوجانبه ایران و پاکستان را چه‌مواردی می‌دانید و در مشهد چه فعالیتی در زمینه مراودات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی انجام می‌دهند؟

بیشتر پاکستانی‌هایی که در مشهد زندگی می‌کنند در زمینه اقتصادی فعالیت دارند، آنها فعالیت سیاسی ندارند و به‌دلیل اینکه اکثرشان با خانم یا آقای ایرانی ازدواج کردند، تبادلات فرهنگی بیشتر در این زمینه وجود دارد، دانشجویان پاکستانی هم هستند که در خراسان ادامه تحصیل می‌دهند.

فارس: مهم‌ترین مشکلی که اتباع پاکستان در ایران به‌خصوص در مشهد دارند، چیست؟

به‌عنوان یک سرکنسول نمی‌توانم در مورد مسائل سیاسی اظهارنظر کنم، اما از نظر اقتصادی محدودیت‌ها هم از طرف ایرانی‌ها و هم از طرف پاکستانی‌ها است و مسائلی که بیشتر به‌وجود می‌آید، این است که دولت ایران اجازه واردات نمی‌دهد و مالیات دریافت می‌کند و در این میان قاچاقچی‌ها بیشتر سود می‌کنند، به‌عنوان مثال، صنایع‌دستی پاکستان با میوه‌هایی مانند پرتقال و انبه را در ایران می‌بینیم، در صورتی که از مبادی رسمی وارد ایران نشده و واردکننده آنها قاچاقچی‌ها بودند، مبادلات پولی بین ایران و پاکستان معمولا به‌صورت قانونی انجام نمی‌شود و بیشتر از راه‌های غیر قانونی است، بیشتر تجار پاکستانی به‌همین خاطر ترجیح می‌دهند که مراودات مالی نداشته باشند.

فارس: بهترین و بدترین خاطره شما در مشهد تا امروز چه‌بوده است؟

ارتباطی که با مردم مشهد به‌خاطر مهربانی و ادب‌شان دارم، خیلی حس خوبی دارد، زیارت حرم امام رضا(ع) حس بسیار خوبی به‌من می‌دهد که یکی از خاطرات خوب من در مشهد است. خاطره و تجربه بدی هم تا به‌امروز در مشهد نداشتم. 

فارس: در روزهای تعطیل در مشهد کجا می‌روید؟

تا امروز قسمت‌های مختلف مشهد را بازدید کردم، هفته‌ای یکبار به‌زیارت امام رضا(ع) می‌روم، ما بیشتر برای خرید به‌مراکز خرید می‌رویم، در ایام تعطیلات به‌طرقبه، شاندیز و آرامگاه فردوسی هم رفته‌ام.

فارس: فرزندتان کدام مکان دیدنی مشهد را دوست دارد و کجا را انتخاب می‌کند؟

فرزندانم کوچک هستند، یک دختر دو ساله دارم که هیچ گزینه‌ای برای انتخاب ندارد و یک دختر هفت ساله دارم که ترجیح می‌دهد به‌مراکز تفریحی همچون شهربازی و پارک برود.

فارس: به‌عنوان متولی امور اتباع پاکستانی، مهم‌ترین توصیه‌ای که به‌مشهدی‌ها برای تبادلات فرهنگی دارید چیست؟

به‌دلیل قرابت فرهنگی مردم ایران و پاکستان خیلی دوست دارم، فعالیت‌های فرهنگی بیشتری در مشهد انجام دهم و تصمیم دارم یک مرکز فرهنگی در مشهد تاسیس کنم، اما به‌دلیل محدودیت‌هایی که برای اتباع پاکستان برای انجام این فعالیت‌ها وجود دارد، اخذ مجوز به‌مشکل خورده است. اگر این محدودیت‌ها و کاغذبازی‌ها برداشته شود، بهتر می‌شود. 

طی دو سه ما اخیر چند فعالیت فرهنگی داشته‌ایم که از جمله می‌توان به‌برنامه روز وحدت کشمیر و بزرگداشت قاعد اعظم اشاره کرد که خیلی خوب برگزار شد، اما مشکل مهمی که داشتیم بیشتر در زمینه اخذ مجوز فرهنگی بوده است.

فارس: کدام غذای ایرانی را دوست دارید؟

اگر سمت بلوچستان بروید، غذاهایشان شبیه غذای پاکستانی‌ها است، برخی غذاها وجود دارد که در پخت آنها از ادویه استفاده نمی‌کنند و تنها با نمک پخته می‌شود. از غذاهای ایرانی، خودم ماهیچه دوست دارم و دخترم کباب کوبیده را خیلی دوست دارد.

فارس: چرا غذاهای پاکستانی تند است؟

به‌خاطر ادویه‌هایی که در غذاهای پاکستانی استفاده می‌شود، انگلیسی‌ها به‌غذای ما علاقه‌مند شده‌اند و غذاهای پاکستانی طرفدار زیادی در انگلیس دارد. سابقه استفاده از ادویه‌ها به‌حدود 100 تا یک هزار سال پیش برمی‌گردد، پاکستانی‌ها آشپزی را یک هنر می‌دانند نه یک فعالیت معمولی، با این رویکرد به‌آشپزی نگاه می‌کنند. احساس می‌کنیم با اضافه کردن ادویه‌ها طعم واقعی غذا درست می‌شود.

فارس: اگر بخواهید یک غذای پاکستانی به‌ایرانی‌ها پیشنهاد بدهید، چه‌غذایی را معرفی می‌کنید؟ 

غذاهای مختلفی در پاکستان وجود دارد، برخلاف ایران که غذاها در همه شهرها نزدیک به‌هم هستند، در پاکستان هر استان و هر شهری آشپزی‌های متفاوت و متنوعی دارند، من به‌ایرانی‌ها مرغ بریانی پاکستان را پیشنهاد می‌دهم، چراکه ادویه کمتری در آن استفاده می‌شود و این غذا با مرغ، گوشت، برنج و سیب‌زمینی پخته می‌شود.

فارس: یک مکان دیدنی در پاکستان که پیشنهاد می‌کنید، مشهدی‌ها به‌آنجا بروند، کجاست؟

مکان‌های دیدنی زیادی پاکستان دارد، به‌طور مثال کوه‌ها و دره‌های مرتفعی دارد که اسکی بازها از سوییس، کانادا و آمریکا به‌آنجا می‌آیند، هشتمین قله مرتفع دنیا در پاکستان بوده که دارای 9 کیلومتر ارتفاع است.

پاکستان کشور پنج فصل است که به‌این فصل پنجم "مانسون" می‌گوییم، این فصل بین تابستان و پاییز از جولای تا آگوست است که در آن باران و تگرگ زیادی می‌بارد.

فارس: چیزی که در اتاق شما توجه من را جلب می‌کند، نیسان آبی است که در آن ویترین گذاشته‌اید، چرا آنجاست؟

ما در پاکستان کامیون‌های قدیمی آمریکایی که روی آنها نقاشی‌های مختلفی کشیده شده، زیاد استفاده می‌کنیم که آن نمادی برای پاکستان است، چون اینجا زیاد نیسان آبی دیدم و هر کدام به‌نوعی تزیین شده بودند، تصور کردم که نیسان آبی نماد ایرانی‌ها است.

فارس: از نظر شما مهم‌ترین عامل فرهنگی که می‌تواند مردم پاکستان و ایران به‌خصوص مشهد را به‌هم نزدیک می‌کند، چیست؟

مهم‌ترین مسئله صنعت گردشگری است، هر مقداری که پاکستانی‌های بیشتری بتوانند به‌ایران و مشهد سفر کنند و ایرانی‌ها از پاکستان بازدید کنند، این ارتباطات قوی‌تر می‌شود، اما متاسفانه آنقدری که پاکستانی‌ها به‌ایران سفر می‌کنند، ایرانی‌ها به‌پاکستان سفر نمی‌کنند. 

شباهت‌های فرهنگی زیادی بین ما وجود دارد، پاکستانی‌ها مانند ایرانی‌ها خون گرم و مهمان‌نواز هستند و اگر این ارتباطات بیشتر شود از نظر اقتصادی و فرهنگی پیشرفت بیشتری اتفاق می‌افتد. به‌عنوان مثال، اگر دانشجویان بیشتری به‌صورت متقابل برای تحصیل سفر کنند، ارتباطات تقویت می‌شود، 

راه اقتصادی چین و پاکستان پروژه مهمی بوده که در حال راه‌اندازی است و ایران نیز علاقه دارد به‌این پروژه بپیوندد، در این پروژه تبادلات اقتصادی چین از طریق بندر گاوادار پاکستان صادرات انجام می‌شود و کالاها و محصولات از این بندر به‌سراسر دنیا ارسال می‌شود. رشد اقتصادی پاکستان در چند سال اخیر بسیار افزایش یافته و پنجمین اقتصاد رو به‌رشد جهان است.

فارس: نکته پایانی اگر دارید بفرمایید؟

روابط دیپلماسی ایران و پاکستان خوب است، مسئله‌ای که وجود دارد، ارتباطات بین مردم است که هر چه ارتقا پیدا کند، بهتر می‌شود و ما سعی می‌کنیم، بر روی این نقاط کار کنیم تا این ارتباطات پیشرفت کند.

گفت‌وگو از: فریده خسروی
خبرگزاری فارس از مشهد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً «دیپلماسی ها» با علامت دایره تیره در این بخش متمایز شده اند.

اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 517    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 517    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 141 دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد تا 23 شهریور 97


نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»

نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


<a href="http://parstools.com/">

فید خوان rss reader