دیپلماسی زیارت/ تریبون آزاد فرهیخت: هجوم و جولان داربست ها در حرم مطهر رضوی! «حرم» یا «کارگاه بزرگ ساختمانی؟»

  • بازدید: ۳۲۴
زیارت/ تریبون آزاد فرهیخت: هجوم و جولان داربست ها در حرم مطهر رضوی! «حرم» یا «کارگاه بزرگ ساختمانی؟»
تریبون آزاد فرهیخت

تریبون آزاد فرهیخت:

اشاره: عبدالرضا زرگری | به نام خداوند جان آفرین، شهروندان، مجاوران و همسایگان خورشید هشتم در تمام این ۴۴ سال پس از پیروزی انقلاب، اگر هر رخداد شهر امام مهربانی ها را فراموش کرده باشند، قطعاً و بلاشک، فاز به فاز عملیات های گسترش، نوسازی و بازسازی حرم مطهر رضوی را هیچگاه فراموش نمی کنند.

مگر می توانند خاطرات خوش لحظه لحظه بودن در مطاف و مهبط فرشتگان آسمان هشتم را که همچون خانه و کاشانه خود و بلکه بهتر و برتر از خاک و جان و اهل بیت خود، دوست می دارند و به آن عشق می ورزند و حتی گرد و غبارش را توتیای چشم خود و ذریه شان می سازند را از یاد ببرند؟ هرگز...

این مقدمه را بدین جهت متذکر شدیم که به ضرس قاطع بگوییم:

هیچ سالی به اندازه سال ۱۴۰۱ خاصه در شش ماهه دوم، خوشبختانه شاهد رشد و گسترش عملیات عمرانی از جنس تعمیرات، نوسازی ها و بهسازی اماکن حرم مطهر رضوی نبودیم و در نقطه مقابل، هیچ دوره ای مانند همین دوره، متأسفانه وضعیت نمای بصری این تعمیرات، این قدر نابسامان، نازیبا و مهمل و عجله ای از جنس «بزن و برو و بی خیال نما» نبوده، تا جایی که تلخ کامی و اذیت های دوران طولانی ۲۸۰ روزه فقط یک پروژه، شیرینی و لذت اتمام صحن عتیق را به حاشیه برد و خلاصه آن که فقط یک قلم، نه ماه تمام، خیل عظیم زوار و مجاوران رضوی را در صحن عتیق آزار داد!

به بیانی دیگر، در نیمه ی دوم سال ۱۴۰۱، آن قدر وسواس گونه، تیشه به ریشه جای جای حرم رضوی خورد که به تعبیر زائری دلشکسته، گویا بلاتشبیه و العیاذ بالله، زمین حرم مطهر را غربال کردند، تا جایی که حتی خدام دلسوز حرم مطهر هم زبان به گلایه گشوده و از این همه نازیبایی های بصری ایجاد شده، ابراز ناراحتی و تأسف می نمودند.

این در حالی است که در جریان فراگیری بیماری کووید ۱۹ - کرونا، دو سال آزگار کم و بیش این فضا خلوت بود و دقیقاً هفتاد روز این بقعه مبارکه کاملاً و دربست تعطیل! 

حتی خود مسئولان ذیربط طی مصاحبه ای اذعان داشتند هرچند از بابت بسته بودن درهای حرم به روی زوار، ناراحت بودیم، اما به اقتضای تقدیر، فرصت مغتنمی را برای عملیات های عمرانی حرم مطهر پیدا کردیم و به خوبی از آن بهره بردیم.

اما براستی نمی دانیم دنباله ی این نوسازی ها ، چه تعمیرات مهم و گسترده ای جا مانده بود که طی آن ۷۰ روز و به عبارت دقیق تر، ۲۱۰ روز تمام نشد؟ (یعنی حاصل ضرب ۷۰ روز در ۳ شیفت کاری و هر روز ۲۴ ساعت فیکس، تماماً آزاد و بدون مانع)

حتی نمی دانیم دو سال بعد از پایان کرونا (یعنی دو سال فرصت تعمیرات آهسته و تدریجی) کافی نبود که دوباره این کلنگ زنی ها به یکباره اوج گرفت، تا جایی که در فصول پاییز و زمستان، دیگر این داربست ها، چهره و نمای حرم رضوی را بلاتشبیه، به یک کارگاه ساختمانی بزرگ مبدل کرد.

آن قدر تابلو بود که زوار به هر سو که می رفتند، به جای خیره و محو شدن در زیبایی‌های معماری کهن ایرانی - اسلامی و کاشیکاری و کتیبه ها و گچبری و آئینه کاری های رواق ها، صحن ها و تلذذ از هوای پاک و فضای روحانی حرم، به ناچار، داربست ها و بنرها یا کیسه گونی های سفید و تابلوهای نازیبایی را می دیدند و به جای صدای دلنواز مناجات و همهمه و صلوات زوار، صدای گوش خراش تپ تپ موتور و تق تق مته دستگاه های سوراخ کنی را می شنیدند آن هم نه در دوردست ها بلکه در صحن گوهرشاد و دیوار به دیوار مضجع منور!

تا جایی که در گوشه گوشه برخی از رواق ها و صحن ها از صحن بزرگ پیامبر اعظم (ص) گرفته تا صحن گوهرشاد و صحن هدایت و از همه مهمتر صحن انقلاب - این صحن عتیق و عقیق و نگین انگشتری حرم - چیزی که بیشتر به چشم می خورد، داربست و پوشش سفید و تابلوی نازیبای اطلاع رسانی و تابلوی خیابانی احتیاط نامناسب بود.

می گوییم صحن متمایز انقلاب، چراکه صحنی کوچک تر نسبت به صحن پیامبر اعظم (ص) است، اما به خاطر وجود زیباترین چشم انداز از گنبد طلایی حضرت و اصطلاحاً ویو و لوکیشن درجه یک - هم برای عکس های یادگاری زوار و خانواده ها خاصه با آن سقاخانه اسماعیل طلای زیبایش و هم برای تصویربرداری استودیوهای تلویزیونی و شبکه های ماهواره ای و اینترنتی - بسیار محبوب نزد زوار ایرانی و غیرایرانی است و بلکه یک جور نوستالژی خاص با خود دارد که با دل و روح روان هر زائر دلباخته ای بازی می کند و حالش را خوب.

حال همه این زیبایی های چشم نواز را که آدم را به عرش می برد، بگذارید کنار آن همه داربست های زمینی و آسمانی (یعنی در طبقه دوم این صحن) با آن پوشش گونی سفید و تور سبز و تابلوهای راهنمای بزرگ و بدقواره و نازیبایی که کج و راست در سطح زمین و در آن ارتفاع بالا نصب شده بود، آن هم با حروفی ریز و فقط به زبان فارسی که اصلاً دیده نمی شد تا چه برسد به خوانده شدن! 

بی خود و بی جهت نبود کلیپ برخورد مجری صداسیما بر فراز بام این صحن، با نام مجری بی اعصاب تلویزیون آن هم در آنتن زنده، در بستر اینترنت ترند و فراگیر شد، آنجا که هنوز چند ثانیه ای از شروع کلامش نگذشته که چیزی شبیه آلودگی صوتی، تمرکزش را بهم می‌ریزد و از کوره در رفته ، به یکباره روی آنتن زنده می گوید: «اه، این دیگه چه وضعیته؟ من دیگه نیستم» و از کادر دوربین خارج می شود و مجری داخل استودیوی تهران که دستپاچه شده و مانده چه بگوید و میهمان برنامه که همینطور هاج و واج مانده است!

بگذریم که تصمیم جدی برای بازتاب متجمع این اعتراضات و گلایه ها نبود تا این که دیگر کارد به استخوان مان رسید و به چشم خود دیدیم صحنه عجیبی که نتوانستیم این وضعیت نابسامان تیشه و ریشه را تحمل کنیم.

این صحنه ی عجیب و غریب و نادر، زمانی رخ داد که دیدیم دامنه این سهل انگاری ها خاصه داربست زدن های بزن و برو و بی خیال نما، حتی به مرکزی ترین و مهمترین و اصلی ترین نقطه ی حرم منور یعنی خود مضجع و ضریح رضوی هم رسید(دقت کنید، منظورمان گنبد طلایی نیست، بلکه خود ضریح نقره است)، تا جایی که آرزو می کردیم ای کاش این صحنه اسفبار را در خواب هم نمی دیدیم تا چه رسد به بیداری! 

اجازه دهید این طور شرح دهیم: بنرهای خلق الساعه ای در پشت درب های چهار طرف روضه ی منوره به چشم می خورد که به دلیل غبارروبی، مضجع رضوی تا غروب آفتاب تعطیل است! حرم و تعطیلی؟ آخر چرا؟ زوار و مسافران زیادی بودند که گلایه داشتند اگر قرار به تعطیلی نصف روزه حرم بود، پس چرا اطلاع رسانی قبلی صورت نگرفت؟

آیا خبری مهمتر از بسته بودن نصف روزه درهای حرم به دلیل غبارروبی هست که باید در سایت خبری حرم اطلاع رسانی شود؟ آیا این خبر مهمتر بود یا خبر مثلاً بازسازی در و دیوار اتاق های تحویل چادر به بانوان در چهارگوشه حرم مطهر رضوی که چند روز خبر اول بود؟!

و چه بسا زوار و مسافران بی اطلاعی که از راه های دور با سختی و مشقت آمده بودند تا لحظاتی هرچند کوتاه، مولایشان را یک دل سیر زیارت کنند و به موطن خود برگردند، اما با دیدن این بنرها، مأیوسانه و به ناچار، از پشت درهای بسته، عرض سلام و ارادتی کرده و ضریح ندیده، با چشمانی اشکبار برگشتند.

و زواری هم بودند که آن قدر پشت در و چشم انتظار ماندند تا پس از مثلاً غبارروبی، دیده به جمال ضریح غبار برگرفته آقا و مولایشان روشن سازند، اما به محض بازگشایی، تنها چیزی که ندیدند، غبار روبی بود، بلکه علی الظاهر مراسم کاشت داربست ها با آن لوله های زنگ زده و نازیبا در چهار طرف ضریح منور بود!

داربست های رنگ نشده با لوله های ناجور بزرگ و کوچک، چفت در چفت هم در اطراف ضریح منور و لوله های مازادی که از محل تقاطع ها بیرون زده بودند و از همه بدتر سقفی چوبی و برزنتی در بالای ضریح که باعث تاریکی کل آن رواق کوچک شده بود و تعجب زوار که حرم و داربست؟ و یاللعجب، ضریح امام رضا (ع) داربست و برزنت و تاریکی و احساس خفگی در فضا؟ 

جوری که بعضاً با خود می گفتیم گویا مسوولان فنی حرم مطهر، تصور کرده اند که اینجا چه بسا مقبره امام زاده واجب التعظیمی است و چه اشکالی دارد نصف روز تعطیل بماند، یا با میله های داربست خیابانی محصور شود و فراموش کرده اند پاره ای از تن رسول خدا(ص) و ذریه خاص حضرت صدیقه کبری، زهرای مرضیه (س) و هشتمین امام معصوم، انسانی کامل و حجتی از حجج الله البالغه اینجا مدفون است که ثواب زیارتش حتی افضل بر ثواب زیارت حضرت سیدالشهداء (ع) است!

براستی پس از انتشار عکس و فیلم این اتفاق به شدت نادر و عجیب در فضای رسانه ای جهان اسلام، چطور می توان از الگوماندن عتبه مقدسه رضویه برای سایر عتبات عالیات عراق و سوریه یاد کرد؟! آیا آنها هم برای تنظیف و رفع نواقص جزیی سقف و دیوارهای اطراف ضریح مقدس ذوات ائمه اطهار (س) داربست لوله ای قهوه ای رنگ نشده و چفت در چفت می زنند؟! خدا کند از ام القرای جهان تشیع یاد نگیرند و خدا کند این اتفاق تلخ و این جسارت بصری، دیگر تکرار نشود و فراموش شود! کاری که در پذیرایی خانه خود هم نمی کنیم تا چه برسد به نقطه ثقل زمین و زمان!

به هر تقدیر، در سال گذشته، نظرات، دیدگاه ها و بعضاً گلایه های قابل توجه و تأملی در خصوص این داربست های قرن حجر از سوی زوار غیرایرانی و حتی زوار ایرانی از داخل و خارج از کشور دریافت کردیم.

ترجیح دادیم از انتشار پراکنده آنها اجتناب نموده، پس از ترجمه، حذف نکات مشترک و تکراری، اهم آنها را با قلمی شیوا و روان، در آغازین روزهای سال جدید و پس از مراجعت زوار نوروزی به اوطان خود، تقدیم دغدغه مندان تعالی آرمان شهر رضوی بویژه مسوولان خدوم آستان ملک پاسبان سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام رضا علیه السلام کنیم.

امید که این دلنوشته ها، دستمایه و تذکار خوبی برای همه ی ما جهت عمل به این آیه ی شریفه ی قرآن کریم باشد که: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِکُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَىٰ یعنی اى کسانى که ایمان آورده‌اید، صدقه‌هاى خود را با منّت و آزار، باطل مکنید. به هر حال این سنگ فرش های صحن عتیق، با پول صدقات و نذر مردم خریداری شده و نباید نما و چهره ی این داربست‌ها و پوشش نازیبای آن، باعث آزار و اذیت زوار شود.

تذکاری مهم:

پیش از طرح مردم نگاره ها، یادآوری دو - سه نکته مهم ضروری است:

۱. اول آن که در طلیعه یا در انتهای قریب به اتفاق این نظرات، جملات و تعابیر مختلفی در باب قدرشناسی و سپاسگزاری از زحمات شبانه روزی مدیران پرکار و متعهد، مهندسان ساعی و کارگران زحمت کش سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی به چشم می خورد؛

حکایت از آن که ما ناسپاس نیستیم، بلکه این نظرات و بعضاً گلایه ها، صرفاً به نیت رفع نواقص و کاستی ها خاصه جلوه های بصری کار و توجه بیشتر برای رعایت آنها در تعمیرات عمرانی و فنی آتی در حرم مطهر رضوی و به قول عرب زبانان، العتبة الرضویة المقدسة صورت می گیرد و بس، و ما به خاطر اختصار مطلب، آنها را ذکر نکردیم؛

۲. بیشتر زوار منتقد بر این امر اذعان داشتند که به خوبی می دانیم که بالاخره هر ساختمان و هر بنایی حتی نوساز هم اگر باشد، نیاز به یکسری عملیات نگهداری، بازسازی و تعمیرات مستمر دارد، لذا غافل و ناآگاه از این امر اجتناب ناپذیر نیستیم.

 بنابراین پرسش و گلایه ی اصلی این نیست که چرا تعمیرات انجام می شود؟ بلکه برعکس، دست شان هم درد نکند و خدا جزای خیرشان دهد که در سرما و گرما، خرابی ها و کاستی های فنی و عمرانی حرم مطهر رضوی را رفع می کنند. لذا محور سوالات و گلایه ها زوار غیرایرانی و حتی ایرانی آن است که چرا این مهم همچون ۴۳ سال پیش، تدریجی و با ضرب آهنگی آرام و از همه مهمتر با پوشش بصری مناسب و در شأن حرم مطهر صورت نمی گیرد، آن چنان که مزاحمت و خللی در امر خطیر زیارت زوار ایجاد نکند؟! یعنی نمی شود هم تعمیرات کرد و هم حفظ ظاهر؟ عجیب آن که وقتی می پرسیدیم، می گفتند داریم برای نوروز و ماه رمضان آماده می شویم! مگر ده تا ۱۵ میلیون زوار شش ماه دوم سال ۱۴۰۱، زائر و آدم نیستند؟! یعنی خون زوار نوروز و رمضان ۱۴۰۲، رنگین تر از زوار پاییز و زمستان ۱۴۰۱ است؟! این چه طرز فکر غلطی است؟!

به زبان فنی، ترجمه ی این گلایه می شود این که چرا اصول و استانداردهای اولیه، مقدمات و تمهیدات لازم قبل از شروع یک پروسه ی تعمیراتی در داخل صحن ها و رواق ها بویژه فضاهای نزدیک به مضجع منور و حتی در خود رواق ضریح هم از نظر سخت افزاری و هم از حیث نرم افزاری رعایت نمی شود؟!

زبان مان لال و خاک بر دهانمان، اصول اولیه و پیش پا افتاده ای که در تعمیرات - بلاتشبیه و العیاذ بالله - موزه ها و گالری ها حتی همین شهر مشهد خودمان هم رعایت می شود و از جمله در پذیرایی خانه هایمان، اما متأسفانه در پذیرایی خانه ی زائران امام رضا علیه السلام رعایت نگردید و به بوته ی فراموشی سپرده شد!

این که اولاً چرا اصلاً داربست؟! آن هم داربست سی - چهل سال پیش؟! و چرا مثلاً فریم اسپیس ۲۰ سال پیش نه؟ یا چرا برای ضریح منور، از بالابر پرتابل استفاده نکردید؟ ثانیاً بر فرض این که قسم حضرت عباس (ع) خوردید از همین داربست های خیابانی استفاده کنید، بسیار خوب، پس چرا رنگش نکردید؟ چرا لوله های زنگ زده و کثیف و بدقواره، قسمت رواق ها بویژه طاق ضریح منور می شوند؟! 

و ثالثاً باز بر فرض ضیق وقت، چرا همین لوله های قهوه ای رنگ نشده، به اندازه لازم برش نخورده اند که بیست سانتی ضریح مطهر، هر کدام به سمت و سویی از محل چفت و بست خود بیرون نزنند؟!

رابعاً اصلأ کجای عالم در این فضاهای فاخر یعنی صحن ها و رواق ها، روی داربست را با کیسه گونی!! سفید می پوشانند؟ مثلاً کفر خدا می شود روی آنها، باکس بنری زیبا با طرحی همگون با نقش و نگار معماری اسلامی یا دست کم منطبق با طرح و سبک دیوارهای مجاور چاپ و نصب شود؟! 

و خامساً، خوش انصاف ها... بارها دیدیم یک استادکار با یک چهارپایه ی معمولی چوبی و ابزارهای ساده ی کارش در معیت یک دستیار، دارد به آرامی، نواقص و کم و کسری های آیینه کاری ها روی دیوارهای حرم مطهر را رفع می کند و اتفاقاً هیچ جلب نظری هم نمی کند و مزاحمتی هم ندارد، یا خدام حرم، بارها آن همه لوسترهای بزرگ و کوچک را در آن ارتفاع بلند، با یک بالابر ساده تنظیف می کنند و هیچ اتفاقی هم نمی افتد.

مضافاً در این جهان پهناور، مگر تنها ابنیه ی حرم مطهر رضوی نیاز به تعمیرات و نگهداری فنی دارد؟ بلاتشبیه و صدها بلاتشبیه و هزاران بار العیاذ بالله در بناهای موسوم به «عجایب هفتگانه جهان» مانند آرامگاه تاج محل هندوستان یا در برترین و کهن ترین موزه‌های جهان چون لوور پاریس یا ارمیتاژ در روسیه یا حتی در همین تالار آیینه ی کاخ گلستان و نیاوران تهران خودمان، مگر هنگام تعمیرات برای پوشش کارگران، داربست لوله ای زنگ زده می زنند و رویش، کیسه گونی سفید می کشند، یا رویش تابلوی بیابانی «احتیاط» می زنند، آن هم تابلویی کثیف و رنگ و رو رفته و تازه، بند شده با سیم مفتول؟! اصلاً نصب تابلوهای خیابانی احتیاط! در آن فضاهای بسته و پر جمعیت، چه ضرورتی دارد؟!

این همه در حالی است که ابر سازمان متمتع و توانمند غرب آسیا یعنی آستان قدس رضوی خودمان، الحمدالله رب العالمین اصلأ و ابداً نه مشکل مالی دارد و نه معضل مهندس عمران مجرب و نه کمبود نیروی انسانی ماهر، تا از بالابرهای چند منظوره، یا سازه های جدید داربستی، زیبا و منطبق با فناوری های نوین روز استفاده کند، چرا که همین لحظه، بغل گوش شان، فلان هتل مرتفع در دست احداث بخش خصوصی، دارد از این زودبست ها به خوبی استفاده می کند.

و صد البته ناگفته نماند نود درصد این داربست ها، صرفا برای پوشاندن عملیات بهسازی است و نقشی جز نگه داشتن همان بنرهای سفید یا کیسه گونی پوششی ندارد، بنابراین اصلا مهم نیست که این داربست ها، همان داربست های فلزی قدیمی رنگ نشده باشند، یا فریم اسپیس های جدید یا حتی زودبست ها، اصلأ چوبی باشند، چه اهمیتی دارد، مادامی که باری جز سنگینی پوشاننده بر روی دوش شان نیست؟! بلکه مهم، همان باکس و چهارچوب بنر با طرح و نقش و نگاری اسلیمی و اسلامی است که باید روی این سازه فلزی را بپوشاند تا کارگران پشت آن کار کنند و مصالح ساختمانی به چشم زوار نیایند. 

یعنی دقیقاً مشابه همین پوششی که هم اکنون و در ماه مبارک رمضان برای آبخوری های حرم مطهر در صحن ها و حتی داخل رواق امام خمینی (ره) انجام داده اند تا از چشم روزه داران پنهان بماند! چهار طرف آبخوری را فریم اسپیس زده و رویش را با باکس و قاب چوبی مزین به طرحی اسلیمی و اسلامی پوشانده اند. خیلی زیبا، خوب و پسندیده...

قاب ها و باکس های پوشاننده ای که البته بهتر است طرح هایش تکراری و یک شکل نباشد، بلکه با طرح هایی مختص و شبیه به همان مکان و موضع تعمیر باشد تا همگرایی ایجاد کند. طرح هایی که هنرمندان و گرافیست های معاونت تبلیغات آستان قدس مستقر در خود فضای حرم، به راحتی می توانند آنها را طراحی و چاپ کنند. 

مضافاً هنرمندان گرافیست مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی نیز که عمری سی ساله دارد، می توانند اصطلاحاً به زیبایی هر چه تمامتر، بنرهای زیبا، مفهومی و حتی با طرح های اسلیمی و همرنگ با فضای اطراف محل تعمیرات، طراحی و چاپ و نصب کنند که در نگاه اول، حتی زوار متوجه نشوند پشت این باکس بنر و این فضا، کارگران مشغول کارند؟!

در پرانتز بگوییم ای کاش، جای این مؤسسه در داخل خود فضای حرم مطهر و شش متری رواق مضجع منور می بود نه شش کیلومتری حرم و در مجاورت کوه کوهسنگی! 

این در حالی است که حتی راننده های بزرگوار و زحمت کش حضرات مسوولان در بهترین جای حرم اتاق مخصوص و مجهز برای استراحت شبانه روزی دارند، اما به قول شیخ سخن، سعدی شیراز، هنرمندی که باید قدر بیند و در صدر نشنید، به جای صدر حرم، بر صدر کوهی دور نشسته به نام کوهسنگی مشهد که اتفاقاً خیابانش هم بن بست است! افسوس!

۳. و نکته آخر این که از نظر زمانی، سعی کردیم انتشار این دیدگاه ها، پس از بازگشایی پرحاشیه ترین پروژه بازسازی یعنی بهسازی کفپوش سنگ صحن انقلاب و نمای سقاخانه اسماعیل طلا باشد تا اصطلاحاً خستگی بر تن دست اندرکاران و کارگران نماند که به خوبی می دانیم هیچ چیز به اندازه ی ناسپاسی و ناشکری، خاطر مبارک و نازنین این امام رئوف، این امام زائر و خادم دوست را نمی آزارد. 

و اما مردم نگاره ها:

❖ مردم نگاره ی اول: سلام،  لطفاً به اون آقای مدیری که دستور میده بالای ضریح امام رضا علیه السلام داربست فلزی زشت با میله هایی زنگ زده و کثیف و بدقواره بزنن و میله هایش رو چفت در چفت هم در اطراف ضریح بکارند و بدتر از همه برایش سقف بزنند و کف آن طبقه فوقانی رو با برزنت تیره بپوشانند تا رواق ضریح به العیاذ بالله یک تاریک خانه مبدل بشه بگید که اولاً این سبک داربست زدن، یادگار اجداد سی چهل سال پیش ماست و فعلاً و نهایتاً برای نمای بیرونی برخی از ساختمان های شهری استفاده میشه که تمکن مالی برای داربست های جدید مطابق فناوری روز رو ندارن و ثانیاً در چنین اماکن خاص و ویژه ای که شبیه موزه ها و تالارهای فاخر هست، با استفاده از بالابرها یا زودبست ها، سازه های فلزی مستحکم و پیش ساخته، پرتابل (قابل حمل و نقل) و زیبایی می سازند که کارگران به سرعت و سهولت می توانند کار خود را انجام داده و سریعاً آن را جمع آوری نموده و از محل خارج کنند. 

ثالثاً این چه تعمیراتی بود که نمی شد با استفاده از سازه های پرتال بالابر انجام شود و حتماً می بایست چهار طرف ضریح منور را با این میله های زشت محصور کنید؟

بر فرض ضرورت پوشش کل و استمرار این عملیات، چرا نیامدید یک بار برای همیشه، سازه فلزی مستحکم، زیبا با لوله های استیل و با قابلیت سرهم کردن سریع و سهل و روانی بسازید که پایه های آن در اطراف و حاشیه دیوارها و نه در وسط سالن مستقر شده، به گونه ای که نه حضور این میله ها و نه کار کارگران اصلاً مزاحمتی برای زوار ایجاد نکند؟!

و باز بر فرض ضرورت پوشش سقف سازه که طبعاً باعث تاریکی فضا می شود، می توانستید با یک نورپردازی ساده ، مانع تاریکی رواق مضجع منور شده و در نهایت کاری کنید که این سازه پرتابل، اصطلاحاً با کمپوزیسیون محیط چفت و جور شود. چرا ساده ترین و کهنه ترین و بدترین روش را انتخاب کردید؟!

❖ مردم نگاره دوم: هر چه در سایت آستان قدس رضوی گشتیم، جایی برای نوشتن نظرات مردمی پیدا نکردیم پس شما لطفاً به مدیران سازمان فنی حرم گوشزد کنید سالهاست دوران «زیاد کارکردن» گذشته، بلکه دوران «هوشمند کارکردن» رسیده. یعنی مردم دیگر برای زیاد کردن کسی، او را تحسین نمی کنند، بلکه در سال ۲۰۲۳ این هوشمندانه کار کردن هاست که به چشم می آیند و تحسین می شوند. 

این یعنی چی که به محض مشاهده کوچکترین نقص و عیب ساختمانی، سریعاً تیشه و کلنگ را بر می دارند و بدون ملاحظه حواشی و تبعات، بشمار سه داربست فلزی زشتی می زنند حتی روی خود ضریح مطهر و یا در پانزده متری و پنجاه متری مضجع منور و با یک کیسه گونی سفید آن را می پوشانند و رویش تابلوی احتیاط می زنند غافل از اینکه اینجا حرم تنها امام مدفون در ایران و قطعه ای از بهشت و محل طواف ملائکه آسمان است و از سراسر دنیا زائر دارد.

و اساساً جنس و شکل تعمیرات ساختمانی در اینجا شبیه تعمیرات در بلاتشبیه کاخ های سلطنتی و موزه های فاخر و ابنیه لوکس دنیاست، نه العیاذ بالله مثل کاروانسراها که تنها چیزی که مهم نیست، حفظ ظواهر و زیبایی بصری و آلودگی صوتی است! 

تازه بعد از جمع کردن داربست و کیسه گونی ها در بیست متری ضریح، رفتم آن دیوار را دیدم و تغییرات خاصی ندیدم که لازم باشد داربست بزنند و فقط کافی بود آن فضا را با یک پنل دکوراتیو مشبک چوبی چند لده ی زیبا بپوشانند و پشت آن کارگران کار کنند.

❖ مردم نگاره سوم:  یاللعجب که خود ما هم در زندگی شخصی خود، میان تعمیرات در انباری، آشپزخانه و اتاق پذیرایی خانه فرق می گذاریم و قطعاً پیش بینی ها و روش تعمیر و بازسازی ها، آن طور که برای حیاط و انباری می شود، کاملاً با آشپزخانه و پذیرایی متفاوت است، اما واقعاً متأسفیم که همین آقایان وقتی به حرم مطهر امام رضا علیه السلام می رسند، همه این ملاحظات یادشان می رود و سریعاً کلنگ و تیشه برمی دارند و مشغول کار می شوند!

آقایان: بالله و تالله در اتاق پذیرایی خانه خود و روی قالی و کنار مبلمان میهمان هیچگاه داربست فلزی نمی زنید و جلوی آن را با کیسه گونی و بنر سفید نمی پوشانید و رویش تابلوی «احتیاط» را نمی زنید، اما متعجبیم چطور دلتان آمد در تالار پذیرایی امام رضا علیه السلام از زوارشان آن هم نه در گوشه ای از یک رواق دور بلکه چفت ضریح مقدس چنین داربستی بزنید آن هم بدون هیچ گونه پوشاننده مناسب و در خور شأن آن فضای روحانی و نورانی؟!

بعدشم چرا این کارهای تعمیراتی را در ساعات آخر شب تا اوایل صبح و به سرعت انجام نمی دهید که زائر کمتری در حرم هست؟ بارها رفتم پشت این داربست ها رو دیدم ولی هیچ کسی پشت آن نبود! جز چند کیسه و چند ابزار مصالح ساختمانی! این چه طرز کارکردن در حرمه؟ تو خونه خودتون هم همینطوری تعمیرات می کنین؟

❖ مردم نگاره چهارم: خداوند در قرآن کریم از مثال ها کمک گرفته برای شرح مقصودش، چرا ما تبعیت نکنیم. آقایان مسئول عمران و نگهداری ابنیه حرم مطهر امام رضا علیه السلام! اگر دسته عینک تان بشکند می توانید موقتاً حتی از چسب زخم دست استفاده کنید تا به دست تعمیرکار برسد و او هم شما را برای استفاده از این نوع چسب شماتت نمی کند، اما اگر شیشه همین عینک بشکند چطور؟! باز هم از چسب زخم دست استفاده می کنید؟ قطعاً نه، بلکه موقتاً با چسب شفاف و قطره ای می چسبانید تا به تعمیرکار برسید! 

زمانی که در داخل رواق ضریح یا در نزدیکی آن از داربست استفاده می کنید، یعنی دارید روی شیشه عینک تان چسب زخم می زنید و لذا حق بدهید هر نظاره گری شما را برای این کار نابخردانه شماتت کند و بگوید این دیگر چه وضعیت اسفناکی است؟!

❖ مردم نگاره پنجم: سلام، قلم مجسمه سازی و ضربه به سنگ یک تنی کجا و قلم نگین انگشتر سازی و ضربه به سنگ بیست گرمی آن کجا؟! هر دو قلم اند و هر دو سنگ اند، اما این کجا و آن کجا؟! مسوولان ساختمانی حرم امام رضا علیه السلام باید دقت کنند و بدانند که در دست شان برای تعمیرات و بهسازی ها ابنیه حرم مطهر ، قلم حکاکی و انگشتری است و باید با ظرافت و آهستگی و تدریجی و بدون جلب توجه و بهم خوردن آرامش زوار این کار صورت گیرد تا در زیارت زواری که از راه های دور و نزدیک به پابوسی آمده اند، خللی ایجاد نشود!

❖ مردم نگاره ششم: مگر برای تعویض گل های گلدان های بالای ضریح امام رضا علیه السلام، در رواق ضریح را می بندند یا داربست می زنند؟ خیر، مگر برای تنظیف لوسترهای حرم ، راه مردم را سد می کنند؟ خیر! مگر برای عبور و زیارت زوار کهنسال ویلچری، راه را می بندند؟ خیر! و ده ها و صدها مثال دیگه، پس چرا برای یک تعمیر جزیی سقف ضریح، از بالابر استفاده نکردید و در داخل رواق ضریح آن طور نازیبا و توهین آمیز داربست زدید و سقف زدید و ضریح را تاریک کردید و نصف روز حرم را بستید؟ مگر در دوران ۳۰ ساله تولیت قبل یعنی مرحوم واعظ طبسی رحمت الله علیه کسی جرأت داربست زدن داشت؟

❖ مردم نگاره هفتم: از یکی از خدام حرم سوال کردم که چرا اجازه دادید حرم و صحن ها به این وضعیت بیفتد؟ او هم گلایه داشت و می گفت بخدا ما هم از این وضعیت خسته شدیم و با این که وظیفه ما انتظامات و اساساً چیز دیگری است اما برای رضای خدا دنبال کارگران راه افتادیم و اونا هی داربست می زنند و ما هم می رویم از کنار گوشه بنرهای سفید با گونی سفید پیدا کرده و روی داربست ها نصب می کنیم در حالی که نصب این پوشش ها اصلاً کار خود کارگران سازمان فنی و نگهداری است نه ما! 

❖ مردم نگاره هشتم: این تعمیرات در بیرون دیوارهای حرم مانند روبروی باب الرضا علیه السلام هم هست و چیز عجیبی نیست، اما عجیب آن است که مقابل داربست های آنها چهارچوب های بنردار طرح کاشی نصب شده، اما در داخل صحن پیامبر اعظم ص نه! این یعنی چی؟ بیرون حرم مهمتره یا داخلش؟ قطعاً داخلش مهمترین اما در داخل مقابل داربست‌ها گونی و بنر سفید کشیدند. چرا؟

❖ مردم نگاره نهم: حرم امام رضا علیه السلام دو سقاخانه پر استفاده دارد یکی سقاخانه صحن انقلاب معروف به اسماعیل طلا هست و دیگری سقاخانه صحن جمهوری که هردو به ضریح منور بسیار نزدیک اند و زوار به شفابخشی آب آنها اعتقاد زیادی دارند و حتما باید از آنجاها آب بخورند، اما خیلی عجیب بود که در یک زمان، هر دو سقاخانه در حال تعمیر بود و بسته! در حالی که خیلی ها برای نوشیدن آب به نیت شفا و حتی برای بردن آب از این سقاخانه ها برای تشفی مریضان شان امید داشتند و با دست خالی از حرم برگشتند. 

❖ مردم نگاره دهم: جالبه که یه تابلوی نقاشی نفیس رو برای تعمیر، پیش هر کسی نمی برن و دست متخصصش میدن، اما نمی دونم چطور چند تا کارگر ساده جرأت می کنن چند متری ضریح یا اصلا روی خود ضریح امام رضا علیه السلام داربست و برزنت بزنن و کسی هم ککش نمی گزد و ناراحت نمی شود؟! پس این همه خبرنگار و خبرگزاری و سایت و شبکه های اجتماعی چرا اعتراض نمی کنن؟ 

اتفاقاً یه بار من اول کار داربست زنی شون رسیدم تو حرم و تا اومدم عکس و فیلم بگیرم بفرستم برای سایت آستان قدس رضوی و اعتراض کنم مانعم شدند و ازم مجوز خواستن نشون بدم.

❖ مردم نگاره یازدهم: در خیلی از کشورهای اروپایی و حتی آسیایی قبل از تعمیرات نمای بیرونی ساختمانی که در مرکز شهر و در بافت قدیمی و تاریخی قرار گرفته، ابتدا کارشناس شهرداری از این نما عکس می گیرد و از روی همان عکس طرح بزرگ آن را. چاپ کرده و بر روی داربستی که مقابل ساختمان زدند، نصب می کنند ، به نحوی که عابران پیاده و شهروندان سوار بر خودروها، هنگام عبور از کنار این ساختمان در حال تعمیر، اصلأ متوجه بنایی در پشت آن نمی شوند، آن موقع برای ما مشهدی ها ، داخل حرم مطهر العیاذ بالله برابر با نمای بیرونی یک ساختمان قدیمی در بلاد کفر هم اهمیت ندارد.

درود و بدرود...

خبر و ویدئوی تکمیلی:

>>> برای مشاهده خبر اینجا را کلیک فرمایید...

>>> برای مشاهده ویدئو اینجا را کلیک فرمایید....

زیارت/ یادداشت فرهیخت: «عوام پسندی» و «طاعت دلی»، دو آفت خدمت برخی مسئولان در حرم رضوی؛ جایگاه کمک فکری کجاست؟

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/5417


Share
  • یک دانشجو
    آقا کار اینها برعکسه الان که زوار همه رفتن دارن از فریم اسپیس برای پوشاندن آب‌خوریها تو صحنها استفاده می‌کنن اما در شلوغی ۳ ماه قبل همه جا داربست زده بودن و گونی سفید حتی داخل خود حرم و جنب ضریح هم داربست بود و بنر سفید
  • سعد سهیل
    آن روز که کنار ضریح امام رضا علیه السلام داربست زده بودند من و پسرم آنجا بودیم و آنقدر متعجب شدم که چرا اینقدر تاریک و خفه شده و تا حالا مضجع رضوی را اینطور تاریک و گرفته ندیده بودم و خیلی ناراحت شدم. این چه تعمیراتی بود که با دو تا بالابر نمیشد؟ چکار میکنند؟
  • اتفاقاً من بخاطر همین داربستهای مزاحم در حرم با شماره تلفن ۱۳۸ آستان قدس تماس گرفتم و گله کردم ولی هیچ عکس العملی نشون ندادند و نتیجه ای نگرفتم برای همین اینجا میگم این داربست‌های فله ای که مث قارچ متاسفانه هر جای حرم دیده میشد نباید بدعت بشه نباید باب بشه نباید عادی بشه لطفا همه اعتراض کنن که اگه جلوش گرفته نشه فرداروزی این مغزهای زنگ زده اون میله های استیل جدا کننده بین آقایان و خانمها رو برمیدارن و جاش داربست لوله قهوه ای زنگ زده میزنن :-(
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

تابلو اعلانات مناسبتی

مشاهده همه

نگارخانه مناسبتی: فرارسیدن دهه کرامت اول تا یازدهم ذوالقعده، از فرخنده زادروز کریمه اهل بیت، حضرت اخت الرضا فاطمه معصومه سلام الله علیهما و روز دختر تا سالروز ولادت سراسر نور حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه افضل الصلواة و السلام بر همه مسلمانان و شیعیان جهان بویژه بر مجاوران و زائران امام مهربانی ها خاصه بر منتظران مهدی موعود، امام حجت ابن الحسن العسکری عجل الله تعالی فرجه الشریف و ارواحنا فداه مبارک باد. به همین مناسبت، پوستری به همت خادمان بین المللی رضوی بازطراحی شده که به نیت برکت افزایی به تلاش گروهی و بی منت آنان در راستای تکریم زوار غیر ایرانی و توسعه ی روابط خارجی شهر و استان امام مهربانی ها با جهان پیرامون تقدیم نگاه شوق مندان گرامی می شود.

پوستر دهه کرامت


ارزیابی دیپلماسی های برتر

اهم رویدادها و تعاملات و مناسبات دیپلماتیک شهر و استان امام مهربانی ها که با «رویکرد بین المللی» محقق شده اند، در این بخش ذیل سیزده سرفصل ذکر شده اند. در حالت فعلی، فقط چهار رویداد اول «دیپلماسی دانشگاهی» قابل رؤیت است، بنابراین برای مشاهده محتوای سرفصل های دیگر، می بایست بر روی تب مربوطه کلیک فرمایید.

دینی/ تقویم فرهیخت: ۹ خرداد ۱۴۰۲، پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) در دهه کرامت با سخنرانی ۷ میهمان خارجی در مشهد

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۹ خرداد ۱۴۰۲، پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) در دهه کرامت با سخنرانی ۷ میهمان خارجی در مشهد

تاریخ: ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۸
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ و ۲۶ مهر ۱۴۰۲، برپایی سومین کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ و ۲۶ مهر ۱۴۰۲، برپایی سومین کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری در مشهد

تاریخ: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۲
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، برپایی هفته فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد در دانشگاه بصره عراق

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، برپایی هفته فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد در دانشگاه بصره عراق

تاریخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۶
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۱ و ۲۲ شهریور ۱۴۰۲، برپایی نهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع و سیستم­ ها در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۱ و ۲۲ شهریور ۱۴۰۲، برپایی نهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع و سیستم­ ها در مشهد

تاریخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۳
زیارت/ گزارش عملکرد «اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی» در دهه کرامت ۱۴۰۲ به روایت ایرنا + فیلم + گزارش تصویری

دیپلماسی زیارت/ گزارش عملکرد «اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی» در دهه کرامت ۱۴۰۲ به روایت ایرنا + فیلم + گزارش تصویری

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۵
دینی/ تقویم فرهیخت: ۹ خرداد ۱۴۰۲، پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) در دهه کرامت با سخنرانی ۷ میهمان خارجی در مشهد

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۹ خرداد ۱۴۰۲، پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) در دهه کرامت با سخنرانی ۷ میهمان خارجی در مشهد

تاریخ: ۰۳ خرداد ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۸
زیارت/ تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، اعلام ویژه‌ برنامه‌ های حرم رضوی ویژه زائران غیر ایرانی در دهه کرامت

دیپلماسی زیارت/ تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، اعلام ویژه‌ برنامه‌ های حرم رضوی ویژه زائران غیر ایرانی در دهه کرامت

تاریخ: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۴
زیارت / تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نمایشگاه و کارگاه نقاشی هنرمندان جهان اسلام در حرم رضوی از ۵ کشور جهان + ویدئو

دیپلماسی زیارت / تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نمایشگاه و کارگاه نقاشی هنرمندان جهان اسلام در حرم رضوی از ۵ کشور جهان + ویدئو

تاریخ: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۱
گردشگری/ یادداشت فرهیخت: «اسب تروآ»ی هتلداران مشهد و خواب دلاری جدید دیگر برای حج فقرای زوار غیرایرانی رضوی

دیپلماسی گردشگری/ یادداشت فرهیخت: «اسب تروآ»ی هتلداران مشهد و خواب دلاری جدید دیگر برای حج فقرای زوار غیرایرانی رضوی

تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: جامعه هتلداران استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۸۹
اقتصادی/ حضور موفق جهاد دانشگاهی در ۲۳مین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ۲۰۲۳ روسیه در مسکو

دیپلماسی اقتصادی/ حضور موفق جهاد دانشگاهی در ۲۳مین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ۲۰۲۳ روسیه در مسکو

تاریخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: جهاد دانشگاهی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۵
اقتصادی/ دیناری: سرمایه‌گذاری خارجی ۹۰ میلیون دلاری در حوزه گردشگری خراسان رضوی

دیپلماسی اقتصادی/ دیناری: سرمایه‌گذاری خارجی ۹۰ میلیون دلاری در حوزه گردشگری خراسان رضوی

تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل گردشگری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۱
اقتصادی/ دیدار نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنایع افغانستان از معادن سنگ آهن سنگان خواف

دیپلماسی اقتصادی/ دیدار نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنایع افغانستان از معادن سنگ آهن سنگان خواف

تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۴۰۱
مأخذ: سنگ آهن خواف
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۲۵
شهری/ شهرداری مشهد به طور رسمی رئیس کمیسیون گردشگری مجمع شهرداران آسیایی شد

دیپلماسی شهری/ شهرداری مشهد به طور رسمی رئیس کمیسیون گردشگری مجمع شهرداران آسیایی شد

تاریخ: ۰۴ خرداد ۱۴۰۲
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۲
دانشگاهی/ چرا در اعلام آمار زائران و گردشگران بزرگنمایی می‌شود؟ خوشایند مسئولین رده بالا یا جذب اعتبار بیشتر؟ + یادداشت فرهیخت

دیپلماسی دانشگاهی/ چرا در اعلام آمار زائران و گردشگران بزرگنمایی می‌شود؟ خوشایند مسئولین رده بالا یا جذب اعتبار بیشتر؟ + یادداشت فرهیخت

تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: جهاد دانشگاهی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۶۳
گردشگری/ یادداشت فرهیخت: «اسب تروآ»ی هتلداران مشهد و خواب دلاری جدید دیگر برای حج فقرای زوار غیرایرانی رضوی

دیپلماسی گردشگری/ یادداشت فرهیخت: «اسب تروآ»ی هتلداران مشهد و خواب دلاری جدید دیگر برای حج فقرای زوار غیرایرانی رضوی

تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: جامعه هتلداران استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۸۹
زیارت/ یادداشت فرهیخت: استاندار: مشهد به یک «مدیر بین الملل واحد» نیاز ندارد، هر دستگاهی کار خودش را دارد به خوبی در این زمینه انجام می دهد!

دیپلماسی زیارت/ یادداشت فرهیخت: استاندار: مشهد به یک «مدیر بین الملل واحد» نیاز ندارد، هر دستگاهی کار خودش را دارد به خوبی در این زمینه انجام می دهد!

تاریخ: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: تحقیق میدانی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۱۶
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۲۹ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار در مشهد

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۲۹ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار در مشهد

تاریخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: بنیاد شهید استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۷
دانشگاهی/ حضور «استفان پریزنر» هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران در دانشگاه فردوسی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ حضور «استفان پریزنر» هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران در دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۵
اجتماعی/ گفت و گوی سرکنسول افغانستان با شهرآرا؛ مشکلات کنسولی مهاجران، شرایط نمایندگی سیاسی مشهد با آمدن طالبان و موضوع پاسپورت + فیلم

دیپلماسی اجتماعی/ گفت و گوی سرکنسول افغانستان با شهرآرا؛ مشکلات کنسولی مهاجران، شرایط نمایندگی سیاسی مشهد با آمدن طالبان و موضوع پاسپورت + فیلم

تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: سرکنسولگری افغانستان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۷
سیاسی/ دیدار «نورالدین جان اسماعیل اف» رییس مجلس قانون‌گذاری ازبکستان با استاندار خراسان رضوی در مشهد

دیپلماسی سیاسی/ دیدار «نورالدین جان اسماعیل اف» رییس مجلس قانون‌گذاری ازبکستان با استاندار خراسان رضوی در مشهد

تاریخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۲
شهری/ شهرداری مشهد به طور رسمی رئیس کمیسیون گردشگری مجمع شهرداران آسیایی شد

دیپلماسی شهری/ شهرداری مشهد به طور رسمی رئیس کمیسیون گردشگری مجمع شهرداران آسیایی شد

تاریخ: ۰۴ خرداد ۱۴۰۲
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۲
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ و ۲۶ مهر ۱۴۰۲، برپایی سومین کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ و ۲۶ مهر ۱۴۰۲، برپایی سومین کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری در مشهد

تاریخ: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۲
زیارت/ یادداشت فرهیخت: استاندار: مشهد به یک «مدیر بین الملل واحد» نیاز ندارد، هر دستگاهی کار خودش را دارد به خوبی در این زمینه انجام می دهد!

دیپلماسی زیارت/ یادداشت فرهیخت: استاندار: مشهد به یک «مدیر بین الملل واحد» نیاز ندارد، هر دستگاهی کار خودش را دارد به خوبی در این زمینه انجام می دهد!

تاریخ: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: تحقیق میدانی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۱۶
زیارت/ معاون شهردار: وجود نقد جدی بر مدل کنونی «اسکان اضطراری زوار»؛ برپایی «جشنواره غذای ملل» در بوستان بهشت مشهد

دیپلماسی زیارت/ معاون شهردار: وجود نقد جدی بر مدل کنونی «اسکان اضطراری زوار»؛ برپایی «جشنواره غذای ملل» در بوستان بهشت مشهد

تاریخ: ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۰۶
زیارت / تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نمایشگاه و کارگاه نقاشی هنرمندان جهان اسلام در حرم رضوی از ۵ کشور جهان + ویدئو

دیپلماسی زیارت / تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نمایشگاه و کارگاه نقاشی هنرمندان جهان اسلام در حرم رضوی از ۵ کشور جهان + ویدئو

تاریخ: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۱
اقتصادی/ حضور موفق جهاد دانشگاهی در ۲۳مین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ۲۰۲۳ روسیه در مسکو

دیپلماسی اقتصادی/ حضور موفق جهاد دانشگاهی در ۲۳مین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ۲۰۲۳ روسیه در مسکو

تاریخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: جهاد دانشگاهی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۵
دینی/ تقویم فرهیخت: ۴ تا ۱۱ فروردین ۱۴۰۲، شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در مشهد با شعار «قرآن، خانواده، زندگی»

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۴ تا ۱۱ فروردین ۱۴۰۲، شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در مشهد با شعار «قرآن، خانواده، زندگی»

تاریخ: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ارشاد استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۸۴
نمایشگاهی/ آغاز به کار چهاردهمین نمایشگاه اختصاصی ج. ا. ایران در ترکمنستان به همت نمایشگاه‌ بین المللی مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ آغاز به کار چهاردهمین نمایشگاه اختصاصی ج. ا. ایران در ترکمنستان به همت نمایشگاه‌ بین المللی مشهد

تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: نمایشگاه مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۷
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت:  ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی دومین همایش بین المللی و سومین همایش ملی اوقات فراغت در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی دومین همایش بین المللی و سومین همایش ملی اوقات فراغت در مشهد

تاریخ: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: دانشگاه امام رضا ع
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۰۰
حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: مشهد، دوبی و دوحه، هر سه در حال تنظیم باد؛ آقای وزیر راه، روغن ریخته «لامرد» را دوباره نذر «مشهد» کردید

دیپلماسی حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: مشهد، دوبی و دوحه، هر سه در حال تنظیم باد؛ آقای وزیر راه، روغن ریخته «لامرد» را دوباره نذر «مشهد» کردید

تاریخ: ۲۶ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۰۶
ورزشی/ تقویم فرهیخت: سال ۱۴۰۱، برپایی یازدهمین دوره مسابقات شطرنج جام بین‌المللی فردوسی در مشهد

دیپلماسی ورزشی/ تقویم فرهیخت: سال ۱۴۰۱، برپایی یازدهمین دوره مسابقات شطرنج جام بین‌المللی فردوسی در مشهد

تاریخ: ۲۳ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۸۹
زیارت/ تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، اعلام ویژه‌ برنامه‌ های حرم رضوی ویژه زائران غیر ایرانی در دهه کرامت

دیپلماسی زیارت/ تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، اعلام ویژه‌ برنامه‌ های حرم رضوی ویژه زائران غیر ایرانی در دهه کرامت

تاریخ: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۴
زیارت / تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نمایشگاه و کارگاه نقاشی هنرمندان جهان اسلام در حرم رضوی از ۵ کشور جهان + ویدئو

دیپلماسی زیارت / تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نمایشگاه و کارگاه نقاشی هنرمندان جهان اسلام در حرم رضوی از ۵ کشور جهان + ویدئو

تاریخ: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۱
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۲۹ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار در مشهد

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۲۹ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار در مشهد

تاریخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: بنیاد شهید استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۷
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، برپایی هفته فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد در دانشگاه بصره عراق

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، برپایی هفته فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد در دانشگاه بصره عراق

تاریخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۶
زیارت/ تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، اعلام ویژه‌ برنامه‌ های حرم رضوی ویژه زائران غیر ایرانی در دهه کرامت

دیپلماسی زیارت/ تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، اعلام ویژه‌ برنامه‌ های حرم رضوی ویژه زائران غیر ایرانی در دهه کرامت

تاریخ: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۴
زیارت / تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نمایشگاه و کارگاه نقاشی هنرمندان جهان اسلام در حرم رضوی از ۵ کشور جهان + ویدئو

دیپلماسی زیارت / تقویم فرهیخت: ۳۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نمایشگاه و کارگاه نقاشی هنرمندان جهان اسلام در حرم رضوی از ۵ کشور جهان + ویدئو

تاریخ: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۱
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۲۹ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار در مشهد

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۲۹ اردیبهشت تا ۳ خرداد ۱۴۰۲، برپایی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار در مشهد

تاریخ: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: بنیاد شهید استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۷
هنری/ برپایی نمایشگاه عکس های ۱۴۶ عکاس داخلی و خارجی با موضوع «مزارات» در نگارخانه رضوان مشهد

دیپلماسی هنری/ برپایی نمایشگاه عکس های ۱۴۶ عکاس داخلی و خارجی با موضوع «مزارات» در نگارخانه رضوان مشهد

تاریخ: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۷۸
سلامت / بازدید استاندار اوش قرقیزستان از بیمارستان امام رضا(ع)

دیپلماسی سلامت / بازدید استاندار اوش قرقیزستان از بیمارستان امام رضا(ع)

تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۸
سلامت / تقویم فرهیخت: ۱۲ تا ۱۴ مهر ۱۴۰۲، برپایی دومین کنگره بین المللی تغذیه از علوم پایه تا بالین در مشهد

دیپلماسی سلامت / تقویم فرهیخت: ۱۲ تا ۱۴ مهر ۱۴۰۲، برپایی دومین کنگره بین المللی تغذیه از علوم پایه تا بالین در مشهد

تاریخ: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۳۵
سلامت / افتتاح بزرگترین ICU شرق کشور با کمک میلیاردی یک خیر مشهدی مقیم خارج از کشور در بیمارستان قائم مشهد

دیپلماسی سلامت / افتتاح بزرگترین ICU شرق کشور با کمک میلیاردی یک خیر مشهدی مقیم خارج از کشور در بیمارستان قائم مشهد

تاریخ: ۰۴ اسفند ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۲۷
سلامت/ ویدئو: نمایش توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در عرصه گردشگری سلامت مشهد به زبان انگلیسی منتشر شد

دیپلماسی سلامت/ ویدئو: نمایش توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در عرصه گردشگری سلامت مشهد به زبان انگلیسی منتشر شد

تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۷۴
اجتماعی/ گفت و گوی سرکنسول افغانستان با شهرآرا؛ مشکلات کنسولی مهاجران، شرایط نمایندگی سیاسی مشهد با آمدن طالبان و موضوع پاسپورت + فیلم

دیپلماسی اجتماعی/ گفت و گوی سرکنسول افغانستان با شهرآرا؛ مشکلات کنسولی مهاجران، شرایط نمایندگی سیاسی مشهد با آمدن طالبان و موضوع پاسپورت + فیلم

تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: سرکنسولگری افغانستان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۷
هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

دیپلماسی هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۱۸
اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

دیپلماسی اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۴۲
اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

دیپلماسی اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل اتباع استانداری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۸۳
حمل و نقل/ رفیعی: چرا به دروغ می گویند قیمت بلیت هواپیما افزایش پیدا نکرده؟! بلیت هواپیما هم گران و هم کمیاب شده است + یادداشت فرهیخت

دیپلماسی حمل و نقل/ رفیعی: چرا به دروغ می گویند قیمت بلیت هواپیما افزایش پیدا نکرده؟! بلیت هواپیما هم گران و هم کمیاب شده است + یادداشت فرهیخت

تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲
مأخذ: خبرگزاری ایسنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۶۵
اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

دیپلماسی اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتاق بازرگانی استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۳۱
شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

دیپلماسی شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان تاکسیرانی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۱۸
حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: چرا این روزها همه از کیسه «بین الملل» خرج می کنند؟ واژه «گواهینامه بین‌المللی! فرودگاه» و ۷ بار آدرس غلط، یعنی چه؟!

دیپلماسی حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: چرا این روزها همه از کیسه «بین الملل» خرج می کنند؟ واژه «گواهینامه بین‌المللی! فرودگاه» و ۷ بار آدرس غلط، یعنی چه؟!

تاریخ: ۰۴ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۶۳


برترین های دیپلماسی

اول، دیپلماسی دانشگاهی

رتبه: اول  
  شاخص ترین چهره: دکتر محمد کافی (رئیس سابق) و اکنون دکتر «احد ضابط» رئیس جدید دانشگاه فردوسی مشهد
فعالترین چهره: دکتر احسان قبول عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد
  فعالترین ارگان: مرکز بین المللی آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از سوی چهار تشکل بین المللی دیگر 
  پیشنهاد: نیازمند یک الگو هستیم! راه دور نرویم، اگر به همین کشور همسایه یعنی ترکیه و نظام آموزش عالی اش بنگریم و آمارهای آنها را با آمارهای  ...
آسیب شناسی: تعدد مراکز آموزشی دانشجویان غیر ایرانی خوب است یا بد؟ هرچند فی نفسه در نگاه اول خوب به نظر می رسد، اما از یاد نبریم که «مدیریت جزیره ای» و «غیر هم افزا» همیشه دوران، اعظم المصایب ... ادامه مطلب


دوم، دیپلماسی زیارت

رتبه: دوم
شاخص ترین چهره: حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی
فعالترین چهره: سید محمد جواد هاشمی نژاد رئیس سابق مدیریت امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و مدیرکل بنیاد هابیلیان
فعالترین ارگان: آستان قدس رضوی و اداره ی زائران غیر ایرانی به دلیل قدمت اداره و نیز تمرکز وظایف و فعالیتها ذیل یک تابلو: «زائران غیر ایرانی» همچنین اسباب کشی از فضای آنالوگ به سایبر پس از شیوع کرونا و...
پیشنهاد: اجماع برای انتخاب یک نفر یا یک کارگروه واحد به عنوان تنها متولی + هم افزایی تمامی ظرفیت های «زائر و زیارت» از همه ی نهادها و مراکز ذیربط در یک بستر و ...
آسیب شناسی: نبود یا کمبود یک پنجره واحد تصمیم سازی و یکپارچه سازی مراکز تصمیم گیری که متأسفانه دیرزمانی است ... ادامه مطلب

، فهرست دیپلماسی‌های برتر

شهر و استان - مشاهده همه

یادداشت فرهیخت

مشاهده همه

یادداشت فرهیخت: تا پنج روز پیش، قرار بود سومین دوره از مسابقات بین المللی دومیدانی جام امام رضا ع به خوبی و خوشی در تاریخ ۱۷ و ۱۸ خرداد ماه ۱۴۰۲ در محل ورزشگاه امام رضا ع مشهد با حضور تیم های داخلی و خارجی برپا شود و خوشحال بودیم. اما در کمال تعجب و تأسف، عصر امروز یکشنبه ۷ خرداد، یعنی ده روز مانده به آغاز مسابقات، فدراسیون به یکباره و بدون برپایی هیچ جلسه ای در مشهد، در وب سایتش اعلام کرد به دلیل ترافیک کاری!! مجبوریم مسابقات را در تهران برگزار کنیم! چرا؟ چون اکثر بچه ها در حال حاضر در تهران اردو دارند و اگر می‌خواستیم تجهیزات ورزشگاه آفتاب انقلاب را به مشهد منتقل کنیم، باید همه ی اردوها تعطیل می‌شد که منطقی نبود و ممکن بود ملی پوشان ضربه بخورند!! پس مشهد بی مشهد... از آستان قدس رضوی که هم امتیاز این تورنمنت بین المللی را دو دستی به ما داد و هم متقبل بخشی از هزینه ها شده، ممنونیم که رضایت داد این مسابقات به تهران بیاید. و این یعنی به نام مشهد و به کام پایتخت! این یعنی امتیاز میزبانی و اعزام دو تیم را هم از دست دادیم! و به قول آن شاعر دلسوخته: «صیامی کجایی که رفت از کف مشهدت... همان گوهری که میراث عمر تو بود / نگفتم که این مرکب خوش نشین زین مکن؟ ... که یغماگران لاجرم از تو خواهند ربود» ...


تریبون آزاد فرهیخت

مشاهده همه نظرات رسالت تریبون آزاد

تریبون آزاد فرهیخت در پی چیست؟ «این فضا، درگاهی است برای درج و بازتاب شفاف و صریح آن دسته از «مردم نگاره ها» یی که صرفاً مرتبط با رویکرد بین المللی کلان شهر مشهد است؛ اعم از نظرات، انتقادات، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه های فعالان توسعه ی روابط خارجی شهر با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی خاصه همسایگان بالاخص همسایگان شرقی ... توضیح بیشتر آن که این بستر گفتمانی، در پی آن است تا همسو با اهداف اندیشکده و در حد توان خود، روند «تعالی نهضت توسعه ی مناسبات بین المللی شهر رضوی» را سرعت و پویایی بخشد و مددکار فکری و فرهنگی مسئولان ذیربط در هر حوزه ی عملکردی همچنین مؤثران روابط خارجی در دستگاه ها و سازمان ها و شرکت ها و نهادهای دولتی و خصوصی و... باشد. پس اگر دیدگاهی دارید، همین الان با ما در میان بگذارید تا در همین بخش منتشر کنیم. مؤید و منصور باشید


تریبون آزاد فرهیخت: هیچ سالی به اندازه سال ۱۴۰۱ خاصه در شش ماهه دوم، خوشبختانه شاهد رشد و گسترش عملیات عمرانی از جنس تعمیرات، نوسازی ها و بهسازی اماکن حرم مطهر رضوی نبودیم و در نقطه مقابل، هیچ دوره ای مانند همین دوره، متأسفانه وضعیت نمای بصری این تعمیرات، این قدر نابسامان، نازیبا و مهمل و عجله ای از جنس «بزن و برو و بی خیال نما» نبوده، تا جایی که تلخ کامی و اذیت های دوران طولانی ۲۸۰ روزه فقط یک پروژه، شیرینی و لذت اتمام صحن عتیق را به حاشیه برد و خلاصه ...


خبرهای خوب

افتخارات و مفاخر مشاهده همه
شهری/ شهرداری مشهد به طور رسمی رئیس کمیسیون گردشگری مجمع شهرداران آسیایی شد دیپلماسی شهری/ شهرداری مشهد به طور رسمی رئیس کمیسیون گردشگری مجمع شهرداران آسیایی شد

شهرداری مشهد که عضویت هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی را در اختیار دارد به دعوت شهردار کازان در نهمین اجلاس این مجمع به‌عنوان عضو هیئت اجرایی شرکت کرده است. ...

عکس و مکث

مشاهده همه

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

کشورهای همسایه، یکی از مهمترین مزیت های نسبی هر استان مرزی است! از این رو آشنایی با سطح تعاملات .مراودات در همه ی زمینه ها بویژه «اقتصادی» با کشورهای همسایه ی شرقی «افغانستان»، «پاکستان»، «ترکمنستان»، «ازبکستان»، «تاجیکستان» و... هم اوّلیت است و هم اولویت، هم اهمیت دارد و هم ارحجیت! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با کشورهای همسایه ی شرقی پی خواهیم برد.

اغراق گویی ها

شرح بیشتر مشاهده همه اشاره

در این بخش، به فضل الهی به نقد و بررسی و افشاسازی آن دسته از اظهارات برخی مسئولان و اشارات و بلکه شیطنت بعضی از رسانه ها که نه با هدف اطلاع رسانی بلکه سهواً یا عمداً با نیت «آدرس غلط دادن» به مخاطبان و گمراه ساختن آنان از اصل حقیقت و کُنه رخدادهای مرتبط با رویکرد بین المللی مشهد منتشر می شود، خواهیم پرداخت. به عنوان مثال، معاون اداره کل گردشگری استان ۴ سال پیش طی مصاحبه ای ویدئویی صراحتاً نگفت که سرمایه گذاری برای احداث تأسیسات گردشگری مانند هتل ها اشباع شده، اما تسنیم استان چنین تیتری زد و آدرس غلط داد! یا در مصاحبه ی پارسال و ویدئویی مشابه، همین مقام مسئول، اصلاً نگفت که زائرسراهای سازمانی مثل بختک به جان هتل ها افتاده اند، اما دوباره تسنیم استان چنین تیتری زد! حال وظیفه ی ما چیست؟ سکوت و انفعال در برابر چنین گاف های عمدی و خطاهای خیر حرفه ای سپهر رسانه ای استان و شهر عالم و صادق آل محمد(ص) است؟ قطعاً خیر... پس با ما همراه و در این راه، همیار ما باشید و آدرس های غلط را با ما در میان بگذارید.برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «محمد شهریار» عمیقأ سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنان چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دانشگاهی/ استفان پریزنر هماهنگ‌ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران
دانشگاهی/ استفان پریزنر هماهنگ‌ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران
تاریخ سفر:شنبه, ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲
سیاسی/ دکتر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش جمهوری قرقیزستان
سیاسی/ دکتر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش جمهوری قرقیزستان
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲
سیاسی/ «نورالدین جان اسماعیل اف» رییس مجلس قانون‌گذاری ازبکستان
سیاسی/ «نورالدین جان اسماعیل اف» رییس مجلس قانون‌گذاری ازبکستان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲
سیاسی / «دیمیتری کالتسوف» سفیر جمهوری بلاروس در تهران
سیاسی / «دیمیتری کالتسوف» سفیر جمهوری بلاروس در تهران
تاریخ سفر: پنجشنبه, ۷ ارديبهشت ۱۴۰۲

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

سابق شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند. یادآور می شود به محض دسترسی به تصاویر سایر مقامات مسئول، آنها نیز درج خواهند شد.


مقامات خارجی
سیاسی/ ماهر الوان، سرکنسول جدید عراق در مشهد

سیاسی/ ماهر الوان، سرکنسول جدید عراق در مشهد | مأموریت از: يكشنبه, ۱۱ دی ۱۴۰۱

«محمد شهریار» سرکنسول جدید پاکستان در مشهد

«محمد شهریار» سرکنسول جدید پاکستان در مشهد | مأموریت از: يكشنبه, ۱ آبان ۱۴۰۱

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل | مأموریت از: چهارشنبه, ۲ تیر ۱۴۰۰

«فاتح توپچو» سرکنسول کشور ترکیه در مشهد

«فاتح توپچو» سرکنسول کشور ترکیه در مشهد | مأموریت از: جمعه, ۱۰ آبان ۱۳۹۸

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: دوشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸

گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


علمی/ انوشه انصاری ، نخستین توریست فضایی زن در جهان، متولد مشهد
علمی/ انوشه انصاری ، نخستین توریست فضایی زن در جهان، متولد مشهد
علمی/ دکتر محمد صال مصلحیان، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رییس انجمن ریاضی ایران، و عضو فرهنگستان علوم ایران
علمی/ دکتر محمد صال مصلحیان، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رییس انجمن ریاضی ایران، و عضو فرهنگستان علوم ایران
ورزشی/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
ورزشی/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
اقتصادی/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
اقتصادی/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

جستجو

آمار بازدید از تارنمای فرهیخت

تابلو اعلانات فرهیخت

مشاهده همه


حضرات مسئول شهر و استان:
گوش اگر گوش شما ناله اگر ناله ما... آنچه البته به جایی نرسد فریاد است!

و باز هم افتضاحی دیگر برای دیار حکیم فردوسی جهانگیر... برپایی مراسم گرامیداشتی دیگر بدون رویکرد بین المللی آن هم برای بار دهم...
آقایان: بهتر از ما می دانید در شهری که هنگام مصاحبه با رسانه ها با افتخار جهان شهرش می خوانید و آمار زوار غیرایرانی اش را تا پنج میلیون! نفر داغ کرده اید، دقیقاً در همین لحظه، ده ها دیپلمات شاخص در ۹ سرکنسولگری و دفتر سازمان ملل متحد این شهر مستقر هستند. بیش از یک هزار سرمایه گذار خارجی از ۵۰ ملیت جهان در آن حضور دارند. به طور مستمر، هزاران زائر غیرایرانی از هفتاد ملیت جهان در حال رفت و آمدند. مضافاً، بیش از ۲۵۰۰ دانشجوی طلبه زن و مرد از ۳۰ ملیت، فقط در جامعه المصطفی مشهد تحصیل می کنند. ۲۵۰۰ دانشجوی خارجی هم در دانشگاه فردوسی و ۱۲۰۰ نفر در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و ۲۳۰۰ تن دیگر در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد هستند! حال دهها دانشگاه و حوزه دیگر و صدها استاد پروازی یا مقیم، پزشکان خارجی و بدون مرز، مهندسان غیرایرانی پروژه ها، رؤسای دفاتر شرکت های هواپیمایی خارجی و... بماند!
این یعنی آن که برای تأمین میهمانان خارجی هر مراسم شهر با رویکرد بین المللی فقط کافیست یک سوت بزنید! حداقل ده هزار نفر میهمان خارجی با کمال میل حضور خواهند یافت. حال این همه اینرسی انسانی یا همان تنبلی مدیریتی در این کلان شهر واقعاً نوبر نیست؟ آه... این دهمین سال پیاپی بود که قول دادید این گونه مراسم را در تراز بین المللی برپا کنید، اما باز عاجز ماندید!... افسوس از این همه پسرفت های پیاپی... هر سال دریغ از پارسال...