اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دوشنبه, ۸ آذر ۱۴۰۰، ۰۹:۵۳ ب.ظ

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۷ فروردین ۱۴۰۰، برپایی جشن تکلیف دختران تازه مکلف شده ۱۱ کشور اسلامی در حرم رضوی

  • ۱۰۴
دینی/ تقویم فرهیخت: ۷ فروردین ۱۴۰۰، برپایی جشن تکلیف دختران تازه مکلف شده ۱۱ کشور اسلامی در حرم رضوی

به همت مدیریت زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و همزمان با ایام خجسته دهه مهدویت، جشن "شکوفه‌های بهشتی" ویژه دختران تازه مکلف از ۱۱ کشور اسلامی در حرم مطهر رضوی برگزار شد. این ویژه‌برنامه که صبح امروز هفتم فروردین ماه سال ۱۴۰۰ با حضور دختران تازه مکلف از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، هندوستان، پاکستان، نیجریه، گامبیا، ایران، گینه و آذربایجان، با مشارکت مدارس غیر ایرانی وابسته به موسسات بین المللی از جمله جامعه المصطفی، مکتب نرجس و خانواده‌های مقیم از کشورهای مختلف در رواق حضرت زهرا(س) برگزار شد.

قرائت آیات روح بخش قرآن، اجرای نمایش، مسابقه، شعرخوانی، نمایش، قرائت عهدنامه و... از برنامه‌های اجرا شده در این مراسم بود. در این ویژه برنامه که برای نخستین‌بار در سطح بین المللی برگزار شد به هر یک از دختران تازه مکلف به رسم تبرک و یادبود یک چادر و جانماز اهدا شد.

جشن بین المللی تکلیف و عبادت در جوار امام رأفت

اینجا شور و شوقی متفاوت حاکم است. رواق حضرت زهرا(س) میزبان جشنی برای مهمانان معصوم و کوچک شده است و دخترکانی با چادرهای گلدار سپید که همگی 9 ساله و تازه مکلف شده‌اند را به آغوش نور فرا می خواند.

تفاوت این شور و شوق در ملیت مهمان های کوچک امام رضا(ع) است که هر کدام‌شان از کشوری اسلامی راهی این دیار شده اند. جمعی از دختران همراه مادران‌شان‎ در قالب برنامه‌ای مفرح و معنوی به نام «شکوفه‌های بهشتی» به همت اداره امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی به حرم مطهر رضوی دعوت شده‌اند تا ورود به سن تکلیف خود را در کنار امام مهربانی ها جشن بگیرند.

چند ملیت زیر یک پرچم

سروصدا و همهمه رواق حضرت زهرا(س) را پر کرده. دخترها همراه مادران‌شان مشغول پوشیدن لباس مناسب جشن هستند. همه چادر سپید گلداری که از خادمان حرم مطهر رضوی هدیه گرفته‌اند، به سرکرده اند و در فواصل معین می‎نشینند. با فرستادن صلوات و ورود حاج آقای نواب و دستیار هنرمندش، آقا ماشاءالله جشن شکل رسمی به خود می‌گیرد.

حالا جمع‌شان یکپارچه سپید به نظر می‌رسد ولی شکل و شمایل ظاهری‌شان به خوبی معلوم می‌کند که همه از یک کشور مهمان مراسم نشده‎اند. بیشترشان به زبان فارسی حرف می‌زنند ولی در بین‌شان، خیلی‌ها هم به زبانی دیگری مثل عربی و اردو تکلم می‌کنند. با این وجود، همگی زیر بیرق امام رئوف(ع) جمع شدند تا به بهانه مراسم ورود به سن تکلیف، به شکل دیگری معنی امت واحده اسلامی را نشان دهند. 

حجت‌الاسلام نواب سعی دارد در قالب نمایش، بازی، مسابقه و شعرخوانی، همه حرف‎های جدی عبادی را به زبان شوخی و خنده به تازه مکلفان منتقل ‌کند. او از بچه‌ها می‌پرسد: کسی که مکلف می‌شود، حرف چه کسی را گوش می‌دهد و چه کسی را نه؟ و بچه‌ها یک‌صدا جواب می‌دهند: «حرف خدا جون رو گوش می‌دیم و حرف شیطون رو نه».

و باز می‌پرسد: «اگر گفتید از بین همه کارهای خوبی که خداجون از ما خواسته انجام بدهیم، کدامش مهمتر است؟» و برخی درست جواب داده و می‌گویند: نماز. او ادامه می‌دهد: «می‌دانید نماز کلید ورود به بهشت است؟ و آیا می‌دانید کلید نماز چیست؟» و هر کدام جوابی می‌دهند که اشتباه است و با شوخی‌های حاج آقا، صدای خنده دخترکان رواق را پر می‎کند. اما فقط یکی از میان جمع جواب می‌دهد : «وضو!» و با مرحبای حاج آقا نقاب و تشویق بچه‌ها روبرو می‌شود.

روزی به‌یادماندنی

در جریان مراسم از حلیا احمدی، یکی از دختران تازه به سن تکلیف رسیده نظرش را درباره برنامه می‌پرسیم، می‌گوید: خیلی عالی است. خوشحالم که امسال توانستم در یک جشن، وارد سن تکلیف بشم. بیشتر از شوخی‌ها و نمایش‎های حاج آقا خوشم آمد. و مادرش منصوره صادقی اضافه می‌کند: چند ماه مانده به 9 سالگی‌اش، حلیا مرتب می‌گفت، کاش مدرسه برایشان جشن تکلیف بگیرند. چون به خاطر کرونا امکانش نبود. خدا را شکر که این جشن معنوی برای دخترها برگزار شد. 

حنانه بیابانکی و مادرش مهمانان دیگر این مراسم‌اند که از افغانستانی های مقیم مشهد هستند. از صورت بشاش و خنده روی لبش معلوم است که نظرش درباره جشن چیست. او با همان گویش محلی خودشان می‎گوید: خیلی خوشحالم که به این مراسم دعوت شدیم. این روز به یادماندنی تا آخر عمر به‌خاطرم می‌ماند. و مادرش در ادامه می‌گوید: فکرش را هم نمی‌کردیم، مراسمی برای همه ملل خارجی بگیرند و از ما بخواهند در آن حضور پیدا کنیم. خادمان آستان قدس رضوی خیر ببینند که دل دخترم را شاد کردند.

حاج آقای نواب دست آخر خطاب به دختران می‌گوید: «بچه‌ها خوش به حال تون که آقا امام رضا(ع) ویژه دعوت‌تون کرده تا از این مکان مقدس، به خدا اعلام بندگی کنید. از امروز جزء بنده‌های خوب خدا می‌شوید و می‌توانید با انجام دادن کارهای خوب به فرشته‌ها و خدا نزدیک‌تر بشوید. حالا چند دقیقه چشمهایتان رو ببندید و توی دلتان از خدا و امام هشتم(ع) آرزوهایتان را بخواهید.» همهمه جشن به یکباره، ساکت می‌شود و دخترها با چشمانی بسته و دست‌های گشاده هر چه در دل آرزو دارند، می‌خواهند. هر کدام درخواست و خواهشی دارند؛ ولی آنچه از چهره های معصوم‌شان پیداست از خدا برای حضور در این جشن شیرین بندگی سپاس‌گزارند.

اولین جشن چندملیتی

مدیر امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی نیز در گفت‌وگو با آستان نیوز با تشریح جزییات برگزاری این برنامه معنوی برای دختران مکلف بیان می‌کند: در آستانه نیمه شعبان، میلاد حضرت حجة بن الحسن(عج) جشنی با عنوان «شکوفه‌های بهشتی» برای 80 نفر از دختران تازه مکلف شده در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر حضرت رضا(ع) برگزار شد.

به گفته سیدجواد هاشمی نژاد، دختران مکلف دعوت شده به مراسم با مشارکت مدارس غیر ایرانی وابسته به مؤسسات بین‎المللی از جمله جامعةالمصطفی(ص) العالمیه، مکتب نرجس و خانواده‌های مقیم ایران از 10 کشور مختلف عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان، آذربایجان هندوستان، نیجریه، گامبیا و گینه هستند.

این مقام مسئول در آستان قدس رضوی با اشاره به پیشینه اجرای چنین مراسمی در حرم رضوی ابراز می‌کند: چنین مراسمی، در سال‎های گذشته برای مخاطبان عرب‌زبان سابقه برگزاری داشته ولی برای اولین بار است که جشن تکلیف در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

این جشن شاد و پر نشاط با توزیع هدایایی از جنس چادر و جانماز به رسم تبرک و گرفتن عکس‌های مادر و دختری کنار پرچم سبز بارگاه رضوی به رسم یادگاری پایان می‌گیرد.  

گزارشگر: سارا صالحی

>>> مشاهده گزارش تصویری ... 


ریب

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/«ولف دیتریش هایم» سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران
/«ولف دیتریش هایم» سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران
تاریخ سفر:يكشنبه, ۷ آذر ۱۴۰۰

/ ایو فریسن، رئیس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران
/ ایو فریسن، رئیس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۴ آبان ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد

رویدادها به تفکیک

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۲۸۰
  • شمار ویدئوها: ۲۹۶ کلیپ با ۸۶.۰۰۰ بازدید