60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ کسب رتبه «بین‌المللی» مجله «علوم زمین ایران» دانشگاه آزاد اسلامی مشهد از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

   |  پنجشنبه 27 شهریور 1399
align=bottom
در گفتگوی تفصیلی آنا با دبیری تشریح شد؛ مجله «علوم زمین ایران» چگونه از ریل «بین‌المللی» عبور کرد؟/ تکیه بر «مدل درون‌زا» مصداق نخبه‌پروری ... سردبیر مجله علوم زمین ایران وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی مشهد از کسب رتبه «بین‌المللی» این مجله از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد و عنوان کرد که تکیه بر «مدل درون‌زا» طبق فرمایش رهبری مصداق نخبه‌پروری است....

گروه استان‌های خبرگزاری آنا ـ حسین بوذری؛ مجله علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد (Iranian Journal of Earth Sciences) در نتایج ارزیابی نشریات علمی کشور سال ۱۳۹۸ از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موفق به کسب رتبه «بین‌المللی» شد.

در این ارزیابی بیش از یک‌هزار و ۱۰۰ نشریه علمی از دانشگاه‌های کشور مورد بررسی قرار گرفت که فقط ۶۵ مجله حائز رتبه «بین‌المللی» شدند.

مجله علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد پیش از این در پایگاه‌های علمی Emerging Sources Citation Index (ISI-WOS), SCOPUS نمایه شده بود.

خبرنگار آنا به مناسبت این موفقیت و کسب رتبه «بین‌المللی» از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفتگویی را با رحیم دبیری عضو هیئت علمی تمام‌وقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد و سردبیر مجله Iranian Journal of Earth Sciences ترتیب داده است که مشروح این گفتگو در پی می‌آید:

آنا: لطفاً ابتدا خودتان را معرفی کنید.

دبیری: رحیم دبیری هستم عضو هیئت علمی تمام‌وقت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و سردبیر مجله Iranian Journal of Earth Sciences. تحصیلات خود را در رشته زمین‌شناسی (گرایش پترولوژی) انجام دادم و عضو گروه مهندسی نفت و زمین‌شناسی دانشگاه دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌رضوی هستم.

آنا: نشریات علمی چه نقشی در پیشرفت‌های علمی کشور دارند؟

دبیری: بدون تردید یکی از مهم‌ترین‌ منابعی‌ که‌ امکان‌ دسترسی‌ سریع‌ و آسان دانش‌‌پژوهان‌ را به‌ تحقیقات‌ روز فراهم‌ می‌‌کند، نشریات دانشگاهی‌ است که‌ به‌ توسعه‌ و تکامل‌ کمّی‌ و کیفی تحقیقات‌ کمک کرده و زمینه‌‌ساز رفع مشکلات‌‌ جامعه‌ و توسعه علمی کشور در زمینه‌های مرتبط خواهد بود.

نشریه ایرانی علوم ایران زمین چگونه ریل موفقیت را طی کرد؟

در برهه کنونی که برخی دانشگاه‌ها مورد تحریم ظالمانه دشمنان قرارگرفته و بسیاری از مجلات خارجی از انتشار مقالات و آثار علمی دانشمندان ایرانی امتناع می‌ورزند، توسعه و حمایت از نشریات داخلی اهمیت پیدا می‌کند که مصداق آن، تعبیر حکیمانه مقام معظم رهبری است و معظم‌له از آن با عنوان «مدل درون‌زا» یاد کرده‌اند.

آنا:  آقای دکتر درباره نشریه ایرانی علوم زمین بیشتر توضیح می‌دهید؟

دبیری: خوشبختانه در سال‌های اخیر علوم زمین در کشور به لحاظ کمّی و کیفی رشد چشمگیری داشته است. با این حال کمبود اساسی نشریات علوم زمین در مقیاس بین‌المللی وجود داشت. از همان ابتدا این نشریه با هدف اشتراک‌گذاری ‌پژوهش‌های نوین در علوم زمین با گستره بین‌المللی راه‌اندازی شد.

مجوز انتشار مجله Iranian Journal of Earth Sciences  در سال ۱۳۸۸ با همت «دکتر ملایی» اخذ و نخستین شماره نشریه نیز در همان سال (آوریل ۲۰۰۹) به زبان انگلیسی منتشر شد. از همان ابتدای کار مجله مورد توجه پژوهشگران بین‌المللی قرار گرفت؛ چراکه گروه مهندسی نفت و زمین‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی، نخستین کنگره بین‌المللی زمین‌شناسی کاربردی ایران را نیز در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ برگزار کرد.

در این رویداد علمی استادان و پژوهشگران زیادی از کشورهای اسلواکی، آلمان، روسیه، هندوستان، ترکیه، عراق و ... شرکت داشتند و با مجله آشنا شدند و مقالات زیادی به دست ما رسید که برخی از آنها چاپ  شد.

از سال ۲۰۱۳ میلادی توانستیم در پایگاه بین‌المللی Scopus نمایه شویم  و این امر به دیده شدن مجله در مقیاس بین‌المللی کمک بسیاری کرد. به‌دنبال آن نشریه ایرانی علوم زمین در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نیز نمایه شد.

اسامی نویسندگان مقالات مجله علوم ایران زمین

سال ۱۳۹۵ نیز موفق شدیم اعتبار علمی و پژوهشی را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کنیم. یک سال بعد نشریه علوم زمین در Emerging Sources Citation Index سایت تامسون رویترز (Clarivate analytics)  نمایه و جزء مجلات ISI WOS رتبه‌بندی شد.

این مجله قبلاً به‌صورت دوفصلنامه چاپ می‌شد؛ اما به‌دلیل حجم مقالات و درخواست‌ نویسندگان از سال ۲۰۱۸ به‌صورت فصلنامه چاپ می‌شود.

آنا: چند درصد از مقالات مجله علوم زمین  مربوط به نویسندگان خارج از کشور است؟

دبیری: بدون استثنا در تمام شماره‌های مجله، مقاله از کشورهای خارجی داریم تا جایی که این مقالات از کشورهای آمریکا،‌ کانادا، آلمان، روسیه، نیجریه، اسلواکی، ترکیه، پاکستان، هندوستان و چند کشور دیگر بوده است.

‌اکنون تعداد زیادی مقاله از کشورهای خارجی داریم که در مرحله داوری است. این مقالات در شاخه‌های مختلف علوم زمین اعم از زمین‌شناسی اقتصادی، معدن، زمین‌شناسی نفت، رسوب‌شناسی، زمین‌شناسی محیط‌زیست، چینه‌شناسی، فسیل‌شناسی و مخاطرات زمین منتشر شده است.

آنا: چه میزان از مقالات مجله به سایر مجلات معتبر ارجاع داده شده است؟

دبیری: مجله علوم زمین امتیاز ۰,۱۳ SJR= را از پایگاه استنادی Scimago Journal Rank در سال ۲۰۱۹ دریافت کرده است و براساس داده‌های این پایگاه به ۱۵ مقاله سه سال اخیر نشریه در مجلات معتبر خارجی ارجاع داده شده است که یک رشد ۶۰ درصدی را در مقایسه با سال قبل‌تر از آن نشان می‌دهد.

براساس رتبه‌بندی این پایگاه مجله در رتبه بین‌المللی Q۴ قرار دارد و ‌اکنون دارای امتیاز ۰,۴ در مجله CiteScore است.

آنا: به‌تازگی مجله علوم زمین در ارزیابی نشریات وزارت علوم حائز رتبه شده است، در این باره توضیح می‌دهید؟

دبیری: دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۹۸ آیین‌نامه‌ای را برای ارزیابی نشریات علمی کشور ابلاغ کرد. این آیین‌نامه امسال اجرایی شد و در شهریور مجلات کشور براساس امتیازات به پنج رده بین‌المللی الف، ب، ج و د تقسیم‌بندی شدند.

وضعیت مجلات دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟

در این ارزیابی بیش از ۲ هزار نشریه شرکت داشتند که فقط یک‌هزار و ۱۰۰ نشریه موفق به اخذ رتبه علمی از وزارت علوم شدند. از بین یک‌هزار و ۱۰۰ نشریه فقط ۶۴ نشریه توانستند امتیاز «بین‌المللی» را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کنند که مجله Iranian Journal of Earth Sciences (علوم زمین ایران) موفق به کسب این رتبه علمی شد.

آنا: درباره ارکان و هیئت تحریریه مجله علوم زمین ایران توضیح دهید.

دبیری: هیئت تحریریه مجله علوم زمین ایران ترکیبی از استادان معروف داخلی و خارجی در علوم زمین با تخصص‌های مختلف هستند. ۳۰ نفر عضو هیئت دبیران مجله و نیمی از آنان از کشورهای خارجی هستند و ارتباط مستمر با نشریه دارند.

از بین استادان خارجی می‌توان پروفسور Georgia Pe-Piper از کشور کانادا با تخصص کانی‌شناسی، پروفسور José Francisco Santos از کشور پرتغال با تخصص ژئوشیمی،‌ پروفسور Jozef Michalik از کشور اسلواکی با تخصص فسیل‌شناسی، پروفسور Manoj Pandit از هندوستان با تخصص تکتونیک و پروفسور Wei Wang از کشور چین با تخصص زمین‌شناسی ایزوتوپی را نام برد.

حبیب ملایی مدیرمسئول و بنیانگذار مجله علوم زمین ایران است و عبدالله یزدی نیز مدیریت داخلی مجله را برعهده دارد و حقیر نیز افتخار سردبیری این مجله را دارم.

آنا: چه اهداف و برنامه‌هایی برای پیشرفت مجله علوم زمین ایران در آینده دارید؟

دبیری: در گام بعدی به‌دنبال دریافت ضریب تأثیر (IF) هستیم. مقدمات آن را فراهم کرده‌ایم و در مرحله پیگیری افزایش میزان ارجاعات مقالات هستیم.

افزایش کیفیت علمی و شانس میزان ارجاعات مقالات را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم؛ البته این موضوع کمک و یاری پژوهشگران داخلی را می‌طلبد که مقالات بین‌المللی خود را به مقالات این مجله وطنی ارجاع دهند تا بتواند ضریب تأثیر مناسبی را دریافت کند و  به جایگاه شایسته خود دست یابد.

آنا: وضعیت مجلات دانشگاه آزاد اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دبیری: دانشگاه آزاد اسلامی ۴۰۰ نشریه علمی دارد که حدود ۱۰۰ مجله دارای رتبه علمی و پژوهشی از وزارت علوم هستند. سال‌های گذشته تلاش‌های خوبی برای بهبود کیفیت و اخذ اعتبار علمی صورت گرفته که حاصل آن ۱۵ مجله در مقیاس بین‌المللی و ۱۰۵ مجله با رتبه علمی و پژوهشی وزارتین است.

البته این آمار قطعاً رضایت‌بخش نیست و باید همت کرده و در این عرصه موفقیت‌های بیشتری کسب کنیم، راهکار آن نیز در درجه نخست استفاده از نیروهای علاقه‌مند به حوزه پژوهش و تحقیق و درجه دوم حمایت از نشریات علمی (به لحاظ ساختاری و مالی) است.

قطعاً با ظرفیت‌های ویژه‌ای که در دانشگاه آزاد اسلامی و استادان و دانشجویان وجود دارد، می‌توان در این عرصه نیز خوش درخشید.

مجله «علوم زمین ایران» چگونه از ریل «بین‌المللی» عبور کرد؟/ تکیه بر «مدل درون‌زا» مصداق نخبه‌پروری
آخرین ویرایش: پنجشنبه 27 شهریور 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic