60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ رایزن فرهنگی عراق در ایران: استقبال دانشجویان عراقی از تحصیل در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) + گزارش تصویری

   |  دوشنبه 13 مرداد 1399
align=bottom
رایزن فرهنگی جمهوری عراق در جمهوری اسلامی ایران از استقبال بالای دانشجویان عراقی برای تحصیل در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) خبر داد. به گزارش آستان نیوز، دكتر امجد حمید مظفر رایزن فرهنگی جمهوری عراق در جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه ضمن حضور در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در خصوص توسعه همكاری ‌های علمی و فرهنگی با رئیس و معاونین این دانشگاه دیدار و گفتگو كردند....

وی با اشاره به رضایت دانشجویان عراقی از خدمات ارائه شده در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) گفت: پیشنهاد می شود تا سهمیه ای برای بورسیه دانشجویان مستعد و نخبه عراقی برای تحصیل در این دانشگاه اختصاص یابد.
رایزن فرهنگی جمهوری عراق در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حضور گسترده دانشجویان عراقی در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، تصریح كرد: دانشجویان عراقی از خدمات علمی و پژوهشی و آموزش های ارائه شده در این دانشگاه رضایت بالایی داشتند.
مظفر با اشاره به مشكلات اقتصادی كه به واسطه شیوع ویروس كرونا در دنیا بوجود آمده است، خواستار مساعدت مالی با دانشجویان عراقی شد و تصریح كرد: تقاضا داریم تا روند تایید مدارك تحصیلی جهت ورود به دانشگاه و فارغ التحصیلی دانش آموختگان عراقی با سرعت بیشتری پیگیری شود.
این مقام عراقی به ارتباط دو سویه اساتید دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و اساتید سایر دانشگاه های كشور عراق تأكید كرد و گفت: برقراری ارتباط دو سویه علاوه بر آشنایی با ظرفیت ها؛ در تبادلات علمی و فرهنگی بین دو ملت ایران و عراق نیز نقش بسزایی دارد.

 آموزش‌های الكترونیكی مورد تأیید وزارت علوم عراق است
در ادامه این نشست حیدر نثار معاون رایزین فرهنگی كشور عراق در جمهوری اسلامی نیز با اشاره به جایگزینی آموزش های الكترونیكی به جای آموزش های حضوری بخاطر شیوع ویروس كرونا، گفت: برای نخستین بار وزارت علوم عراق آموزش های الكترونیكی برای شروع و ادامه تحصیل را به رسمیت شناخته است، از این رو فرصت مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) فراهم شده است.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه همكاری بین وزارت علوم دو كشور ایران و عراق خاطرنشان كرد: پیشنهاد می شود تا همكاری های دو جانبه بین دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و سایر دانشگاه های عراق از مسیر این تفاهم نامه دنبال شود.

توسعه ارتباطات ایران و عراق
دكتر مرتضی رجوعی رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در این نشست به سابقه دیرینه روابط فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و عراق اشاره كرد و گفت: این روابط بعد از سرنگونی صدام بیش از پیش توسعه پیدا كرده است و به واسطه وجود بارگاه منور حضرت رضا(ع) و جایگاه علمی شهر مشهد به خاطر داشتن دانشگاه های معتبر، دانشجویان عراقی تمایل به حضور و تحصیل در دانشگاه های این شهر را دارند.
وی اظهار كرد: از سال 91 دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) اقدام به پذیرش دانشجو از كشور عراق كرده است و در حال حاضر 10 درصد از كل دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان كشور عراقی به خود اختصاص داده اند.
وی با اشاره به وجود 6 دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، علوم انسانی، علوم تربیتی و روانشناسی، فنی و مهندسی و علوم اداری در این دانشگاه خاطرنشان كرد: دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) با دو دهه فعالیت درخشان علمی و پژوهشی تنها دانشگاه غیردولتی با مجوز بین المللی در ایران است كه در بیش از 60 رشته در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری میزبان بیش از هفت هزار دانشجو است.
وی در ادامه سخنانش به شیوع ویروس كرونا در ایران اشاره و بیان كرد: از 4 اسفند ماه 98 با اعلام ستاد ملی كرونا كلاس های حضوری دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) تعطیل شد و در مدت یك هفته به منظور حفظ سلامتی و امنیت دانشجویان بین المللی، امور كنسولی و مراجعت دانشجویان در كم ترین زمان انجام شد و دانشجویان به كشور خود بازگشتند و آموزش ها در بستر الكترونیكی قرار گرفت.
این مقام مسئول افزود: با توجه به بُعد بین‎المللی دانشگاه امام ‎رضا(ع) و ضرورت ارائه آموزش‎های مقتضی به دانشجویان غیرایرانی، مركز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی ‎زبانان با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه بین‎المللی امام‎رضا(ع) ایجاد شده است و دانشجویان غیرایرانی پس از گذراندن سطوح آموزشی مرتبط آمادگی نسبی جهت تحصیل در رشته‎های مختلف دانشگاه را به دست می‎آورند و تاكنون موفق به برگزاری دو دوره آزمون بسندگی زبان فارسی شده ایم.
وی خاطرنشان كرد: دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) طی یك سال اخیر اقدام به امضای تفاهم نامه‌های همكاری با دانشگاه كوت و دانشگاه الكفیل كشور عراق كرده است.


آخرین ویرایش: دوشنبه 20 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic