60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

مقاومت/ هاشمی نژاد دبیرکل بنیاد هابیلیان: ۱۷۰۰۰ شهید ترور پارادوکس بزرگ حقوق بشر غربی است

   |  چهارشنبه 15 مرداد 1399
align=bottom
دبیرکل بنیاد هابیلیان با یادآوری تعداد ۱۷۰۰۰ شهید ترور از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون گفت: اکثر شهدای ترور مردم عادی بودند که هیچ‌ گونه مسئولیت حکومتی نداشته‌اند یعنی کسانی که با همان مفاهیم حقوق بشر غربی حق حیات از ابتدایی‌ترین حقوق‌شان بود. سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد، با اشاره به روز حقوق بشر اسلامی با بیان اینکه حقوق بشر مفهومی ارزشمند در اسلام است اظهار داشت:...

احترام به تمام بشریت از بنیادی‌ترین مفاهیمی بود که پیامبر اعظم(ص) در بدو بعثت به آن اشاره داشتند. حراست از حقوق تمامی انسان‌ها با رنگ‌ها و نژاد و جنسیت متفاوت از نخستین مفاهیمی بود که پیامبر اسلام بر آن تاکید داشتند و برای آن مبارزات بی‌امانی کردند. این رویه پس از پیامبر توسط ائمه اطهار (سلام‌الله‌علیها) نیز پیگیری شد.

هاشمی‌نژاد در ادامه با بیان اینکه حقوق بشری که امروزه غرب آن را بیان می‌کند، از اساسی‌ترین مفاهیم دین مبین اسلام است گفت: دنیای غرب در چند دهه گذشته داعیه‌دار حقوق‌بشر شده در حالی که گذشته این جوامع نشان می‌دهد که سابقه آنها در زمینه احترام به حقوق مردم بسیار تیره است. حتی در چند دهه اخیر نیز که گفتمان حقوق بشری از سوی این کشورها به طور مرتب بیان می‌شود شاهدیم که هنوز کشورهای اروپایی و آمریکایی در حوزه اجرای این مفهوم مشکلات زیادی دارند.

وی با اشاره به اینکه حقوق بشر مفهومی دستکاری شده از سوی کشورهای غربی است گفت: امروزه کشورهای غربی حقوق بشر را اهرمی برای فشار به کشورهای مستقل قرار داده‌اند. این مفهوم مانند بسیاری دیگر از مفاهیم همچون دموکراسی و تروریسم برای کشورهای مستکبر کاربرد دوگانه دارد. در دنیای امروز شاهدیم که رژیمی همچون سعودی که بدترین عملکرد را در حوزه حقوق بشر و دموکراسی دارد، تحت حمایت کامل آمریکا قرار گرفته اما کشورهای مستقل همچون کشور ما به بهانه نقض حقوق بشر مورد تهدید و تحریم قرار می‌گیرند.

هاشمی‌نژاد با بیان اینکه کشورهای غربی در زمینه اجرای حقوق بشر در کشورهای خودشان نیز کارنامه سیاهی دارند، گفت: آنچه که این روزها در آمریکا، مهد لیبرال دموکراسی غربی، شاهد آن هستیم نتیجه سال‌ها نقض حقوق سیاه‌پوستان است. مگر سیاه‌پوستان بشر نیستند که به طور سازمان یافته تحت ستم هیئت حاکمه آمریکا قرار می‌گیرند؟ مشابه این گونه رفتارها در دیگر کشورهای غربی با اشکال دیگری وجود دارد.

دبیرکل بنیاد هابیلیان با اشاره به اینکه آمریکا این روزها بی‌پرده حقوق بشر را نقض می‌کند، گفت: امنیت از ابتدایی‌ترین حقوق همه انسان‌ها است، اما دولت ایالات متحده با بهانه‌ واهی مقابله با تروریسم به افغانستان و از بین بردن سلاح‌های کشتار جمعی به عراق حمله کرد. حضور فسادآلود بیست‌ ساله آمریکا در منطقه غرب آسیا سبب سلب امنیت از تمام منطقه شده؛ بحران‌های این روزهای عراق، افغانستان، سوریه و یمن امنیت کل منطقه را به مخاطره کشانده و این از اساسی‌ترین کارهای آمریکا در زمینه نقض حقوق بشر است.

هاشمی‌نژاد با یادآوری تعداد 17000 شهید ترور از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون گفت: اکثر شهدای ترور مردم عادی بودند که هیچ‌ گونه مسئولیت حکومتی نداشته‌اند یعنی کسانی که با همان مفاهیم حقوق بشر غربی، حق حیات از ابتدایی‌ترین حقوق‌شان بود. به یقین می‌توان گفت که تمامی گروهک‌های تروریستی که این شهادت‌ها را رقم زدند مستقیم یا غیر مستقیم تحت حمایت آمریکا قرار داشته‌اند.

فرزند شهید هاشمی‌نژاد در ادامه افزود: سرکرده گروهکی که در 31 شهریور 97 در رژه نیروهای مسلح در اهواز اقدام به حمله تروریستی کرد در یکی از کشورهای اروپایی آزادانه زندگی می‌کند و حتی شاهد بودیم که پس از این حمله یکی از اعضای این گروهک با شبکه معاند فارسی‌زبان که در لندن قرار دارد، مصاحبه می‌کند. در این حمله تعداد زیادی از هموطنانمان شهید شدند که یکی از آنها محمدطاها اقدامی بود که تنها 4 سال داشت.

وی در پایان گفت: کشورهای غربی امروز هم در ترویج حقوق بشر در کشورهای دیگر و هم در زمینه اجرای حقوق بشر در جوامع خودشان کارنامه سیاه و ننگینی دارند و نباید مدل‌های رفتاری آنها مورد استناد دیگر دولت‌ها و ملت‌ها قرار بگیرد. 
آخرین ویرایش: چهارشنبه 15 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...








اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات