دیپلماسی❜ فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۷ خردادماه ۱۴۰۲، برپایی نشست اقبال‌شناسی و زبان فارسی و افتتاح اتاق پاکستان در دانشگاه فردوسی مشهد

  • بازدید: ۱۶۲
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۷ خردادماه ۱۴۰۲، برپایی نشست اقبال‌شناسی و زبان فارسی و افتتاح اتاق پاکستان در دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه فردوسی مشهد

نشست «اقبال‌شناسی و ادبیات فارسی در پاکستان» به همراه خوانش اشعار اقبال لاهوری در روز یکشنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۲ با حضور دکتر محمدشهریارخان سرکنسول کشور پاکستان در مشهد، اساتید گروه زبان و ادبیات فارسی و اقبال‌پژوهان در تالار شریعتی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

این نشست ابتدا با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید آغاز شد و سرود ملی ایران در پاکستان به صدا درآمد، سپس دکتر حسین زاده معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی به خوش آمد گویی از مهمانان پرداخت.

 در ادامه دکتر محمد جعفر یاحقی درباره اقبال و ارزش و اهمیت زبان اردو و نزدیکی این زبان به زبان فارسی و روابط فرهنگی میان ایران و پاکستان سخنانی ایراد نمود.

 سپس معصومه محمود دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی و دکتر مهدی ییلاقی به شعر خوانی اشعار اقبال لاهوری به سه زبان فارسی، اردو و عربی پرداختند. دکتر محمد تقوی نیز درباره مقام اقبال و شعر فلسفی او سخن گفت.

در پایان این نشست، مراسم افتتاحیه اتاق پاکستان در تالار اقبال دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد. سرکنسول پاکستان با افتتاح این اتاق ضمن ایراد سخنانی ابراز امیدواری کرد که افتتاح اتاق پاکستان در تالار ادبیات نقطه عطفی برای تعاملات فرهنگی بیشتر و بهتر بین پاکستان و ایران و دانشگاه های این دو کشور و گسترش آموزش زبان فارسی و اردو در هر دو کشور خواهد بود.

 وی همچنین یادآور شد برای غنی تر کردن اتاق پاکستان از نظر کتاب‌های اقبال شناسی و دیگر کتاب آموزش زبان اردو به فارسی‌زبانان و بالعکس و همچنین فراهم کردن تولیدات فرهنگی پاکستان و غنی کردن این بخش فرهنگی با فرهنگ پاکستان همکاری و مساعدت لازم را خواهد نمود.


6


5


7


16


10


11

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/1600


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

پرونده ی خبری ویژه

جشنواره رسانه خورشید تهران ⚠️️ بدترین اتفاق سال
جشنواره بین المللی رسانه خورشید


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان، شرکت کننده یا داور خارجی در گزارش ها، اخبار، فیلم ها و یا گزارش های تصویری منتشره و... ارائه نشده است!


تارنمای فرهیخت

آمارها و بازدیدها