دیپلماسی❜ شهری/ معاون شهردار بغداد: خواستار بهره‌مندی از تجربیات شهرداری مشهد در حوزه مدیریت شهری هستیم

  • بازدید: ۳۴۱
شهری/ معاون شهردار بغداد: خواستار بهره‌مندی از تجربیات شهرداری مشهد در حوزه مدیریت شهری هستیم
شهرداری مشهد
معاون شهردار بغداد ضمن اشاره به ظرفیت‌های بالای مشهد در حوزه شهری گفت: خواستار بهره‌مندی از تجربیات شهرداری مشهد در حوزه مدیریت شهری هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد،"مهدی جاسم‌سعد" در دیدار با شهردار مشهد افزود: ابتدا باید برای شهر زیبایی که دارید تبریک بگویم که این زیبایی نشان‌دهنده تلاش مدیریت شهری آن است.
وی اضافه کرد: کمتر از یک سال است که در شهرداری بغداد به‌عنوان معاون فنی فعالیت دارم و دراین مدت متوجه شدم که تفاهم‌نامه‌ای میان شهرداری مشهد و کاظمین وجود دارد که اجرایی نشده است لذا تمایل داریم که این تفاهم‌نامه را دوباره فعال کنیم و آماده‌ایم برای نقطه آغاز همه زمینه‌های شهری این تفاهم اجرایی شود.
معاون شهردار بغداد با بیان اینکه در این سال‌ها به بغداد ستم روا شده و این شهر را دچار مشکل کرده است اظهار کرد: همین امر باعث عقب‌افتادگی در خدمات‌رسانی به مردم و زائران شده است .
جاسم‌سعد ادامه داد: بعد از مشاهده مشهد و اقدامات مناسبی که شهرداری در آن انجام داده است، تمایل داریم تا شهرداری ما نیز مانند شهر مشهد باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه شنیدیم و خوانده‌ایم که شهرداری دارای کارکنان و کارشناسان متخصصی به‌ویژه در حوزه پسماند است خاطرنشان کرد: لذا خواستار بهره‌مندی از این تجربیات از جمله تجربیات شهرداری مشهد در حوزه ساماندهی حومه شهر هستیم.
معاون شهردار بغداد افزود: معمولاً دیدارها و ارتباطات میان هیئت‌های رسمی انجام می‌شود اما ما می‌خواهیم این ارتباط و دیدارها میان کارشناسان و افراد عام دو شهر نیز برقرار شود و بر همین اساس گروه‌هایی از مشهد به بغداد یا از بغداد به مشهد اعزام شوند تا با فرهنگ خدمت‌رسانی شما به زائران آشنا شویم .
ارتباط بدون واسطه با شهرداری مشهد
همچنین در ادامه این دیدار"عبدالکریم جاسم کریم" سرکنسول عراق در مشهد نیز ضمن اشاره به ظرفیت‌های شهرداری مشهد گفت: تنوع و تخصص بسیاری در مدیریت شهری مشهد وجود دارد و تمایل داریم از این تخصص و ظرفیت استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: بر همین اساس آماده‌ایم درهمه زمینه‌ها جهت گسترش همکاری‌ها از جمله تسهیل صدور ویزا کمک کنیم.
سرکنسول عراق در مشهد افزود: در حوزه شهری از نیازهایی که داریم اطلاع دارم لذا درخواست دارم که کنسولگری عراق بتواند یک ارتباط نزدیک و بی‌واسطه‌ای را با شهرداری مشهد برای این موضوع داشته باشد.
مجید خبیری
خبر دیگر در همین زمینه حاکی است: 
شهردار مشهد در دیدار با معاون شهردار بغداد؛آماده توسعه روابط با بغداد و کاظمین هستیم 
شهردارمشهد ضمن اشاره به تجربیات بالای مدیریت شهری مشهد در حوزه‌ فنی‌ومهندسی، خدمات‌شهری و هوشمندسازی فرآیندها، گفت: آماده توسعه روابط و صدور این‌گونه خدمات به بغداد و کاظمین هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، "سید عبدالله ارجائی"در دیدار و گفت‌وگو با معاون شهردار بغداد و سرکنسول عراق در مشهد که با حضور معاون مالی و پشتیبانی و رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط بین‌الملل برگزار شد افزود: شرافت و افتخار ما به خادمی زائران حضرت رضا (ع)است.
وی بابیان اینکه سابقه دیرینه ارتباط میان دو ملت ایران و عراق رابطه بسیار حسنه و مهمی است اظهار کرد: هرچند مدت کوتاهی این ارتباط حسنه دچار مشکل شد اما مردم عراق ثابت کردند که علقه‌ای با حکومت سابق ندارند.
شهردار مشهد اضافه کرد: خوشبختانه این ارتباط قلبی به‌ویژه میان مردم مشهد و عراق که تشابه زیادی میان مشهد و عتبات عالیات وجود دارد و آن روحیه معنوی حاکم بر مردم این شهرها است دوباره ازسر گرفته‌ شده است.
ارجائی ضمن اشاره به اینکه امیدواریم این دیدار سرآغاز توسعه ارتباطات و همکاری‌های مشترک میان مشهد و بغداد باشد، خاطرنشان کرد: معتقدیم بغداد یکی از شهرهای تاریخی و مایه افتخار جهان اسلام است و تلاش مدیران این شهر برای رساندن بغداد به سابقه چشمگیرش قابل‌تقدیر است.
وی ادامه داد: ما برای اینکه بغداد دوباره در جهان اسلام و دنیا بدرخشد روزشماری می‌کنیم و در این راه آماده ارائه هرگونه کمک هستیم.
شهردار مشهد با بیان اینکه مشکلات مدیریت شهری بغداد را می‌دانیم و آمادگی داریم برای رفع آن کمک کنیم اظهار کرد: در این راه برای تیم جدید مدیریت شهری بغداد آرزوی موفقیت داریم.
ارجائی گفت: ارتباط بسیار عاطفی میان مشهد و کاظمین وجود دارد و در اصل قطعه‌ای از این شهرکه حضرت رضا(ع) در آن دفن شده‌اند قطعه‌ای از کاظمین است که پدر و پسر امام رضا(ع) در آن مدفون هستند.
وی افزود: این شرایط مانند آن است که پیکری دو قسمت شده باشد، ما این احساس را نسبت به کاظمین داریم و تولد و شهادت امامین کاظمین جزو مراسم‌های اصلی مشهد اسلذا امیدواریم با توسعه روابط و رفت‌وآمد میان مردم مشهد، کاظمین و بغداد این کمبود را جبران کنیم.
شهردار مشهد به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک میان منطقه ثامن و کاظمین اشاره و خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه سال‌های گذشته امضاءشده اما با این‌ وجود یکی از خواسته‌هایمان از شهردار جدید منطقه ثامن این بود که روابط میان این دو شهر را گسترش دهد.
ارجائی ادامه داد: امیدواریم این مناسبات میان منطقه ثامن و کاظمین بعد از این سفر به‌سرعت آغاز شود و دو منطقه بتوانند روابط خود را توسعه دهند.
وی به درخواست معاون فنی شهردار بغداد در خصوص استفاده از تجربیات مشهد در حوزه ساماندهی حاشیه شهر اشاره و اضافه کرد: به خاطر مسائلی که در عراق وجود دارد مطلع هستیم که مهاجرین زیادی در حاشیه بغداد ساکن شده‌اند و به همین دلیل مشکلات بسیاری برای مدیریت شهری بغداد ازجمله ساخت‌وسازهای غیرمجاز ایجاد شده است.
شهردار مشهد افزود: همچنین در حوزه ساخت مسکن، شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی ، رفت‌وروب و توسعه شبکه معابر نیز در این مناطق دچار مشکلاتی هستید اما شهر بغداد شهر ثروتمندی است و مطمئن هستیم در افقی میان‌مدت می‌تواند بر این مشکلات فائق آید و ما نیز برای کمک و دراختیار گذاشتن تجربیاتمان در این حوزه‌ها اعلام آمادگی می‌کنیم.
ارجائی اضافه کرد: اگر بخواهیم به‌صورت موردی و عملیاتی اقدام کنیم، آمادگی داریم تا با انعقاد قراردادهای مشترک در حوزه خدمات‌شهری و ساخت مسکن با بغداد همکاری کنیم.
وی ضمن اشاره به اینکه شهرداری مشهد در حوزه خدمات شهری در ایران پیشرو است خاطرنشان کرد: لذا در حوزه رفت‌وروب و خدمات آتش‌نشانی آمادگی تشکیل کمیته‌های کاری و کارشناسی را برای آماده‌سازی مقدمات عقد قرارداد را داریم.

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/7454


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.


تارنمای فرهیخت

آمارها و بازدیدها