دیپلماسی❜ شهری/ دیدار و گفت وگوی «سیدعبدالله ارجائی» شهردار مشهد با «فاتح توپچو» سرکنسول ترکیه در مشهد

  • بازدید: ۴۳۴
شهری/ دیدار و گفت وگوی «سیدعبدالله ارجائی» شهردار مشهد با «فاتح توپچو» سرکنسول ترکیه در مشهد
شهرداری مشهد
آمادگی شهرداری مشهد برای همکاری با شهرهای ترکیه ... شهردار مشهد گفت: مشهد آمادگی همکاری تجاری و فرهنگی را با شهرهای بزرگ ترکیه دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد،" سید عبدالله ارجائی" در دیدار با "فاتح توپچو" سرکنسول ترکیه در مشهد اظهار کرد: امیدوارم در مدت اقامتتان، بتوانید سطح همکاری ایران و مشهد پرا با کشورتان ارتقا دهید زیرا ایران و ترکیه دارای فرهنگ بسیار قدیمی هستند و مردم دو کشور ارتباطات تاریخی و علاقه زیادی به یکدیگر دارند؛ از سویی دیگر بسیاری از مردم ایران به زبان ترکی صحبت می‌کنند و این قرابت معنایی زیادی ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: امیدوارم در دوره مدیریت شما، روابطی بین شهرداری مشهد و شهرهای بزرگ ترکیه ایجاد شود؛ ما نیز از این ارتباط استقبال می‌کنیم زیرا ایران و ترکیه سوابق همکاری، مشترکات و اهداف یکسویی با یکدیگر دارند و این امر قرابت معنایی زیادی ایجاد کرده است، به طور مثال هرساله مشتاقان زیادی برای زیارت امام هشتم (ع) به مشهد مشرف می‌شوند که تمام تلاش ما فراهم کردن اسباب آرامش و آسایش آنان است.
شهردار مشهد افزود: فکر می‌کنم شما می‌توانید ضمن ارتباط با وزارت امور خارجه ایران، نقش موثرتری در روابط بین این دو کشور داشته باشید، سلام من را نیز به شهرداران شهرهای ترکیه برسانید و این پیام را منتقل کنید که مشهد آمادگی همکاری تجاری و فرهنگی را با این شهرها دارد.
ارجائی بیان کرد: سه پیشنهاد را مطرح می‌کنیم و در صورت صلاحدید می‌توانید بر روی این پیشنهادها تامل و بررسی کنید تا در دیدارهای آتی بتوانیم گفت‌وگوهای دقیق‌تری در این زمینه‌ها داشته باشیم، محور اول توسعه گردشگری بین دو کشور است؛ سالیانه تعداد زیادی گردشگر ایرانی و ترک بین این دو کشور رفت‌وآمد می‌کنند و امیدواریم بتوایم این فضا را گسترش دهیم تا گردشگران بیشتری به مشهد مشرف شوند.
وی تصریح کرد: پیشنهاد دوم، همکاری در عرصه های اقتصادی به ویژه در زمین مسکن و ساختمان است، مشهد شهر خوبی برای سرمایه‌گذاری است و ما از سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم.
شهردار مشهد پیشنهاد سوم را توسعه روابط فرهنگی عنوان کرد و گفت: پیشینه فرهنگی دو کشور ایجاب می‌کند که روابط فرهنگی بیشتری داشته باشیم. هفته‌های فرهنگی مشترک بین ایران و ترکیه می‌تواند مناسبات خوبی بین این دو کشور باشد؛ به‌زودی نیز مراسمی به مناسبت روز دیپلمات برگزار خواهد شد که از شما و سفیر ترکیه دعوت می‌کنیم در این مراسم شرکت کنید.
لزوم برگزاری مراسم مشترک بین مشهد و شهرهای ترکیه 
سرکنسول ترکیه در مشهد گفت: اگر بتوانیم مراسم فرهنگی مشترکی بین شهرداری مشهد و شهرداری شهرهای کشورمان برگزار کنیم موجب ارتقا بین دو کشور می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، "فاتح توپچو" در دیدار با شهردار مشهد، اظهار کرد: ترکیه و ایران دو کشور همسایه، دوست و برادر هستند و ما به‌عنوان شهروندان دو کشور علاقه‌مند هستیم روی روابط آنان تاثیر مثبتی داشته باشیم‌.
وی ادامه داد: در رویدادهایی که توسط شهرداری مشهد برگزار می‌شود، همیشه باعلاقه حضور پیدا می‌کنم، در مراسم معارفه شما تا کاشت نهال صلح و دوستی و... شرکت کردیم و از شرکت در آن خوشحال می‌شویم لذا اگر بتوانیم مراسم فرهنگی مشترکی بین شهرداری مشهد و شهرداری شهرهای کشورمان برگزار کنیم موجب ارتقا روابط می‌شود.
سرکنسول ترکیه در مشهد افزود: امیدواریم به‌زودی بتوانیم ضمن داشتن پیشنهاد‌های ملموس، با یکدیگر صحبت کنیم و حمایت شما را به همراه داشته باشیم.
توپچو اضافه کرد: امیدوارم این زمان را داشته باشیم تا با همکاری یکدیگر روابط را ارتقا داده، شهروندانمان را بیشتر بافرهنگ‌های یکدیگر آشنا کرده و مناسبات فرهنگی و اقتصادی مشترکی را با یکدیگر برگزار کنیم.

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/1762


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.


تارنمای فرهیخت

آمارها و بازدیدها