دیپلماسی دانشگاهی/ وزیر علوم در مشهد: دانشگاه فردوسی یک دانشگاه بین‌المللی است

  • بازدید: ۲۵
دانشگاهی/ وزیر علوم در مشهد: دانشگاه فردوسی یک دانشگاه بین‌المللی است
دانشگاه فردوسی مشهد

وزیر علوم در مشهد: دانشگاه فردوسی یک دانشگاه بین‌المللی است. وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: سند نظام ملی نوآوری در کشور وجود ندارد و باید با تهیه آن بستری فراهم شود تا هر نهادی نقش خود را در این نظام، برای خلق ثروت از دانش برعهده گیرد.

به گزارش شهرآرانیوز، دکتر محمدعلی زلفی گل روز شنبه در مراسم تودیع و معارفه روسای پیشین و کنونی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: بر این اساس مکاتبه‌ای با شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفت و این شورا اجازه داد تا سند نظام ملی نوآوری توسط وزارت علوم تدوین و اجرایی شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس معاونت فناوری در مجموعه این وزارت ایجاد شد تا همان گونه که در زمینه علمی در منطقه رتبه اول را در اختیار داریم، تلاش شود تا نتایج علمی دانشگاهی برای تبدیل دانش به ثروت نیز ایجاد شود.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: در وزارت علوم، پنج اولویت اصلی مرجعیت دیپلماسی علمی، آموزش و پژوهش هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگرد و استادپروری و تولید ثروت از دانش در حال پیگیری است و رؤسای دانشگاه‌ها باید این موضوعات را در اولویت کاری خود قرار دهند.

زلفی گل افزود: دانشگاه باید الگوی سایر افراد و از جمله سیاستمداران باشد و دانشگاهیان ما توانستند جایگاه علمی کشور را به قدری ارتقا دهند که از وارد کننده سیم خاردار به تولیدکننده پهپاد تبدیل شویم و دشمنان اعتراف کرده اند که دانشگاهیان ایران جز دانشگاهیان برتر جهان هستند.

وی تاکید کرد: جامعه دانشگاهی نباید اجازه دهد داشته هایمان تخریب شود و با تلاش دانشگاهیان اکنون به جایگاه برتر علمی در جهان رسیده ایم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع دیپلماسی علمی و مرجعیت آن نیز از اولویت‌های این وزارتخانه است و بر همین اساس پایه‌های تشویقی استادان دانشگاه را افزایش داده ایم.

زلفی گل همچنین به طرح این وزارتخانه در استخدام استادان جدید دانشگاهی اشاره کرد و افزود: متاسفانه این طرح با نگاه سیاسی مورد مخالفت‌هایی قرار گرفته است و حال آن که حتی برای آموزش رانندگی و ازدواج زوج‌های جوان، قبل از تشکیل خانواده شرکت در دوره‌های آموزشی الزامی است.

وی اضافه کرد: آموزش برای همه تخصص‌ها لازم است و استادان دانشگاه نیز باید تخصص لازم را ضمن گذراندن دوره صلاحیت مدرسی یا منش استادی طی کنند و برخود با دانشجویان را از استادان پیشکسوت یاد بگیرند و با توجه به موقعیت دانشگاه فردوسی مشهد، پیش بینی شده است تا این دوره در این دانشگاه برای استادان تازه استخدام شده برگزار شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه فردوسی مشهد از نظر جغرافیایی و همچنین جغرافیای علمی در موقعیت ویژه‌ای قرار دارد و جز دانشگاه‌های تأثیرگذار کشور محسوب می‌شود، اندیشمندان برجسته‌ای در این دانشگاه پرورش یافته و به جامعه معرفی شده اند و این در حالی است که، این دانشگاه از معنویت همجواری با بارگاه رضوی نیز برخوردار است و این دانشگاه در سطح ایران و حتی جهان جز دانشگاه‌های درجه اول قرار دارد.

زلفی گل افزود: از جمله دلایل موفقیت این دانشگاه، تثبیت مدیریت آن است که می‌تواند الگویی برای سایر دانشگاه‌ها باشد تا اهداف کلان مدیریتی خود را پیگیری کنند. هر کدام از روسای سابق این دانشگاه در حدود هشت سال فعالیت خود با استفاده از روش‌های علمی، سیاسی و فرهنگی منجر به پیشرفت این مجموعه شدند و اکنون نیز این دانشگاه آماده برای جهش و پیشرفت بیشتر است.

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد می‌تواند علاوه بر کارکرد نوآوری، فناوری، علمی و خدمت رسانی در سایر عرصه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی کشور نقش آفرینی کند و در صورت امکان اردوگاهی با اهداف خاص برای ایفای نقش فرهنگی، اجتماعی، علمی و نو آوری داشته باشد.

او اضافه کرد: این اردوگاه زودبازده نیست و باید از امکانات فعلی دانشگاه برای رسیدن به جایگاه برتر خدمت رسانی به جامعه بهره برداری شود تا در آینده ضمن تاثیرگذاری در سطح جامعه برای کشور‌های همسایه در موضوع مرجعیت علمی نیز به عنوان یک قطب علمی فعالیت کند.

دانشگاه فردوسی، مادر دانشگاه‌های خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: تغییر و تحول یک ضرورت مدیریتی است تا با هماهنگی و روش اجرایی جدید، نسبت به انجام وظایف و در شرایط ویژه ایفای نقش شود.

یعقوبعلی نظری افزود: همه در موضع نظام، وظایفی داریم و باید در راستای اصول انقلاب اسلامی گام بر داشته شود.

استاندار خراسان رضوی گفت: ماهمه در نظام مقدس اسلامی وظیفه داریم بر مبانی و اصول انقلابی مشترک و تاکید بر این که وظایف و نقش خودمان را در هر شرایطی اجرا کنیم.

وی گفت: همه‌ی ما ملزم هستیم در مسئولیت‌های حقوقی، نقطه تغییر کیفی و کمی را در نظر بگیریم.

استاندار ادامه داد: دانشگاه فردوسی بدلیل اینکه دانشگاه مادر در خراسان رضوی، است بسیار حائز اهمیت بوده و نقطه اتصال با سایر دانشگاه‌ها می‌باشد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد نیز ضمن قدردانی از فعالیت‌های مسوولان سابق دانشگاه گفت: جریان رشد و پیشرفت دانشگاه از سال‌های قبل آغاز شده و اکنون این مسیر با پیشرفت بسیار ادامه خواهد یافت.

دکتر احد ضابط ادامه داد: انتخاب افراد جدید برای ایفای مسولیت در این دانشگاه نیز بر همین اساس است و تجربه کافی نیز برای این موضوع دارند تا بتوان بر اساس برنامه راهبردی دانشگاه و همچنین بیانیه گام دوم انقلاب در جامعه نقش آفرینی کرد و مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی در جهان را محقق کرد.

رییس سابق دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: مدیریت یک تیم و سازمان نیاز به خرد و دانش دارد و این مهم در سازمان‌های مهم علمی جهان به دلیل تربیت نسل آینده ساز بسیار مهم‌تر است.

دکتر محمد کافی افزود: این دانشگاه سعی کرد تا در موضوع تحولات اجتماعی و تربیت نسل آینده ساز کشور به خوبی ایفای نقش کند و این وظیفه زمانی سخت‌تر می‌شود که بدانیم حافظ میراث ۷۰ ساله دانشگاه هستیم.

وی ادامه داد: طی هشت سال گذشته سعی شد تا در کنار افزودن شاخ و برگ بر درخت تنومند دانشگاه ریشه‌های آن نیز قوی‌تر شود و بر همین اساس مرکز مفاخر و موزه دانشگاه تاسیس شد.

ایرنا| استانداری خراسان رضوی

وزیر علوم: در بازدید از مراکز پژوهشی و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد احساس غرور کردم

روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ دکتر زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در دانشگاه فردوسی مشهد از مراکز پژوهشی و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد بازدید به عمل آورد. در این بازدید که دکتر احد ضابط وی را همراهی می کرد، مرکز فناوری های پیشرفته دانشگاه، آزمایشگاه روبتیک دانشکده مهندسی و پژوهشکده هوا خورشید، از جمله واحدهایی بودند که مورد بازدید قرار گرفتند.

>>> مشاهده ی تصاویر بیشتر... 

hava3

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتیبرترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر:شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱ اسفند ۱۴۰۰

قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
  • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۴۰۰ بازدید


... و باز هم برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی ... بدون حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی!

مدیران استانی و شهری دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چطور ۱۵ دستگاه اجرایی استان می توانند برای ۱۳ برنامه آن هم در یک روز بسیج شوند، اما از برپایی حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی عاجزند؟!
آقای شهردار... مگر روز اول وعده ندادید هیچ برنامه و پروژه ای را در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان بدون پیوست بین المللی برگزار نخواهید کرد؟ تعالی دیپلماسی های شهری و فرهنگی در گرو همت شهرداری است، از استانداری و ارشاد و گردشگری اش و... ناامیدیم!
فهرست ۱۳ برنامه وعده شما        شعار شما