دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: واکاوی علل ناکامی جشنواره هنرهای شهری در رویکرد بین المللی بخش۲

 • بازدید: ۱۵۲
شهری/ یادداشت فرهیخت: واکاوی علل ناکامی جشنواره هنرهای شهری در رویکرد بین المللی بخش۲
اندیشکده فرهیخت

یادداشت فرهیخت دو: قسمت اول این بحث را در اینجا مشاهده فرمودید، از آنجایی که بنا به اختصارگویی است، بخش دوم این بحث مطول را به اینجا موکول کردیم تا فقط شوق مندانی که این گونه مباحث ساختاری برای آنان مفید است، آن را دنبال کنند. و اما ادامه ی بحث:

الف) محور قراردادن سه اصل «نگرش»، «راهبرد» و «راهکار» برای تحقق هر رویداد مطلوب

این فراز معروف را حتماً شنیدید که: انسان ها «آنچنان زندگی می کنند که فکر می کنند». بنابراین رویدادها هم چون مخلوق فکر و اندیشه ی انسان ها هستند، آن چنان می شوند که مدیران و دست اندرکاران آن فکر می کنند.

بنابراین اگر صاحبان این رخدادها، تعاملات و مناسبات می خواهند به دور از شعار زدگی های متعارف، رویه های نخ نما و اسلوب های کلیشه ای، واقعاً به صورت مطلوب، وزین، پویا، کارآمد، خلاقانه و خروجی محور برگزار شوند - فارغ از آن که آن رویداد در گستره ی ملی، یا منطقه ای و یا بین المللی برگزار می شود - الزاماً باید طراحان، سیاست گذاران، مدیران و دست اندرکاران آن رویداد متعهد شوند:

اولاً:

 • جز از دروازه ی «نگرش»، آن هم نگرش برتر یعنی «نگرش سیستمی» (منطبق بر قواعد حاکم بر آفرینش)، به هیچ چیز ننگرند!
 • جز از پنجره ی «راهبرد»، آن هم راهبردهای برتر یعنی استراتژی های «مهارت محور» و «دانش بنیان» (تقدم «مهارت محوری» تعمدی است، دقت شود!) برنامه، تصمیم و سیاستی را اتخاذ نکنند! 
 • و در نهایت، جز از دریچه ی «راهکار»، آن هم راهکارهای کریمانه و مؤثر، فراگیر و پرنفوذ، سهل الوصول و کم هزینه، سریع و منعطف خاصه قابل ارزشیابی و تغییر سریع متدولوژی و نقشه ی راه، آن برنامه ها و تصمیمات و سیاست های متخذه را به مرحله ی اجرا نگذارند! 

بدیهی است از آنجایی که چنین مزیت های منحصر به فردی، صرفاً در فناوری های نوین و تکنولوژی های نوظهور یکجا متجمع است، بنابراین تنها گزینه برای بخش راهکار، قطعاً «فناوری های نوین» خاصه فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی است و بس!

ثانیاً:

دبیرخانه ی رویداد به صورت واقعی و نه صوری و تشریفاتی، از فضای «آنالوگ» به «دیجیتال» اسباب کشی حداکثری کند! (در انتخاب واژه ی حداکثری تعمد داریم. دقت شود.)

بیایید برای روشن تر شدن بحث «اسباب کشی حداکثری»، مثالی بزنیم.  

همچنان که می دانید امروزه عادت استفاده از تلفن های همراه حین پیاده روی، همه را از جمله نوجوانان و جوانان را حسابی سر به زیر کرده! و لذا بیشتر نگاه های مردم، متوجه ی کف زمین است و نه مقابل!

حال فرض کنید مدیران فرهنگ و هنری شهری به منظور فرهنگ سازی، موظف شده طرحی نو در راستای ایمنی بخشی به شهروندان عابر پیاده در ترافیک شهری ارائه و اجرا نماید؛

بدیهی است برای حل پدیده ی افزایش رو به تزاید آمار تصادفات خودروها با عابرین پیاده و کاهش تلفات مرگ و میر، امور متداولی از جمله اختصاص بودجه های کلان به بهانه ی فرهنگ سازی عمومی و دوباره استفاده از روش های مرسوم و همیشگی همچون نصب تابلوهای هشداردهنده ی بیشتر، تبلیغ و آموزش بیشتر در رسانه های فراگیر، مطبوعات و تلویزیون و رادیو و سایت ها و حتی آموزش بیشتر در مدارس و دانشگاه ها و ... دیگر جوابگو نیست، بلکه باید اصطلاحاً «طرحی نو در انداخت!» 

چندی پیش در خبرها آمده بود که چینی ها با یک طرح خلاقانه، کم هزینه اما بسیار مؤثر، این مشکل را به راحتی حل کرده اند. در یکی از کلان شهرهای چین، چراغ راهنماهای تمام الکترونیکی جدید و پرنوری بر روی کف زمین و در ابتدای خط عابر پیاده (همسطح با آسفالت) تعبیه و نصب کرده اند و نتایج حاصله از دوران آزمایشی آن، بسیار اعجاب انگیز بود، چراکه با این روش ابداعی، آمار تصادفات عابر پیاده با خودروهای سواری به شکل معتنابهی کاهش یافت. 

حتی در کشور خودمان و در کلان شهر مشهد، سال ها پیش به خوبی مدل دیگر این خلاقیت را تجربه کردیم، زمانی که آمار استقبال مردمی از نمایشگاه های هنری در گالری های شهر به دلیل کثرت اشتغالات روزمره مردم اصلاً خوب نبود، اما با یک تصمیم خلاقانه، منعطف و کم هزینه و زیباساز، کاملاً این روند در شهر برعکس شد! 

به جای بردن مردم به موزه ها و گالری ها، این موزه ها و گالری ها بودند که به میان مردم آمدند! توضیح آن که نسخه ی کپی از تصاویر آثار منتخب در موزه ها و گالری ها، به صورت تابلوهای زیبا و چشم نوازی در معابر عمومی مهم شهر مانند زیرگذرهای مترو و یا پل های عابر پیاده، در معرض دید عموم مردم قرار گرفت و با تحریک حس زیباطلبی و کنجکاوی آنان، باعث شد نه تنها قصد و نیت موزه داران و صاحبان گالری ها از «دیده شدن توسط مردم» محقق شود، بلکه شمار بازدیدکنندگان از موزه ها و گالری های سطح شهر را نیز افزایش داد.

به همین دلیل است که اصرار داریم نه تنها در خصوص رویدادها و جشنواره های شهر، بلکه در سایر رخدادهای اجتماعی، شایسته است با این نوع نگاه متحول شده به صدر و ذیل رخدادها نگریسته شود و این یعنی خاک اره را دوباره اره نکردن! یعنی تن ندادن به مدل های رایج، کلیشه ای و مرسوم دهه های گذشته در برپایی آیین ها و به لسانی دیگر، عادت دادن خود به جور دیگر دیدن و حتی تفسیر کردن و خواندن قرائت های دیگر از آن ها... 

بنابراین برای تحقق این قرائت ایده آل، مجبور به بازنگری در سه سطح «نگرش»، «راهبرد» و «راهکار» به هر رخدادی هستیم و آن حاصل نمی شود جز با استفاده ی حداکثری از تمامی ظرفیت ها و بسیج همه ی امکانات و پتانسیل های موجود در عصر حاضر برای برگزاری یک «رویداد موفق».

 • ۱. در بخش نوع «نگرش»، مطمئن هستیم مدیران این رخداد از «نگرش سیستمی» به عنوان بهترین نگرش بهره می برند، نگاهی سنتی و مدیریتی مرسوم همچون جشنواره های دهه های گذشته به ارکان و اجزاء چنین جشنواره ی ارزشمند، باسابقه و موفقی را ندارند که اگر غیر این باشد، قطعاً اگر در اجرا دچار مشکلات جدی نشوند، قطعاً در غنا و عیار جشنواره، کاستی های معتنابهی را شاهد خواهیم بود. 
 • ۲. همچنین است در بخش «راهبردها و سیاست ها» رجاء واثق داریم برنامه ریزی ها با محوریت کانونی راهبردهای مهارت محور و دانش بنیان انتخاب می شود که اگر غیر این باشد، قطعاً نمی توان آن نوع نگاه و نگرش بالادستی را محقق کرد. 
 • ۳. و در بخش «راهکارها» از همه کاربردی تر، استفاده از روش ها و اسلوب های نوین و فناوری های نوظهور در همه ی عرصات است - باز تأکید می کنیم در همه ی بخش ها و نه فقط در بخش اطلاع رسانی و یا اطلاع یابی - که می تواند بهترین ضمانت اجرا برای تحقق نگاه های خوب و سیاست های درست باشد.

توضیح مختصر در مورد «نگرش سیستمی»، یعنی نگاهی واقع گرا، منعطف و نتیجه محور برگرفته از قواعد غیر قابل تغییر آفرینش و هستی و کائنات، همان طور که همه چیز عالم، منطبق بر قواعد ریاضیات است، بنابراین حاصل ضرب دو در دو حتماً چهار می شود و نه پنج!، یعنی گندم از گندم بروید جو ز جو! نمی توان عملی را با نگرش سنتی انجام داد و توقع خروجی مطلوب و نوین از آن داشت! 

در شرح نگرشی سیستمی به همین اندازه اکتفا می کنیم که مجموعه و نگاهی سیستماتیک است که:

۱. کل مجموعه هدف داشته باشد؛

۲. هر جزء، هدف یا وظیفه ای داشته باشد؛

۳. ممکن است هدف یا وظیفه هر جزء با جزء دیگر متفاوت و یا متضاد باشد؛

۴. ممکن است هدف یا وظیفه ی هر جزء با هدف کل متفاوت باشد ولی نمی تواند متضاد یا متناقض باشد؛

۵. هر جزء متناسب با وظیفه اش / هدفش، انتخاب شده است به لحاظ تعداد، جنس، اندازه و ...؛

۶. اگر جزئی به وظیفه یا هدفش عمل نکند، کل مجموعه (سیستم) مختل می شود.

(برای شرح بند سه و چهار به عنوان مثال، دو عمل احتراق و خنک سازی در موتور یک خودرو که یکی تولید آتش و گرما می کند و دیگری تولید سرما و خنکی! هرچند کاملاً متضاد هم عمل می کنند، اما برای تحقق هدف هر دو لازم اند. شرح بیشتر این مبحث را با جست و جو در اینترنت، پیگیری فرمایید.) 

ب) مصداقی عملی برای حل معضل رویکرد بین المللی جشنواره با «نوع نگرش» 

از این رو، اگر در بخش عملیاتی، (اگر یادتان باشد، در یادداشت فرهیخت اول، هر رویداد مهارت محور و دانش بنیان را به دو قسمت «بخش تئوری و ایده آفرینی» و «بخش عملی و اجرایی» تقسیم کردیم) علی رغم گذشت قریب به یک ماه، دستاورد ملموس و خروجی معتنابهی در بخش بین المللی جشنواره نداشتیم (مستند به دو مصاحبه ی دبیر محترم جشنواره در این خصوص)، دست کم توقع داشتیم در بخش اول یعنی «ایده آفرینی های خلاقانه و منعطف»، شاهد وصول فناورانه ی دهها و بلکه صدها طرح و نمونه های عینی و ایده های خلاق (و صد البته با رعایت تمامی ملاحظات از جمله عقد قرارداد برای حفظ و حراست از حقوق مالکانه ی طراحان و مخترعان و....) می بودیم! 

دستاورد گرانسنگی که اگر ارزش معنوی و بهای هنری آن، بیشتر از خود اثر خلق شده نباشد، بی شک کمتر از آن هم نیست و حتی اگر تبدیل ایده به عمل در این دوره از جشنواره میسور نباشد، قطعاً می تواند برای دوره های آینده، اصطلاحاً مشت برگزار کنندگان پانزدهمین دوره از جشنواره را پرتر کند و یا این که به صور مختلف، دستمایه ی خلق بخش های متعدد و رویدادهای نوینی در جشنواره باشد.

کما این که امروزه در بستر اینترنت، شاهد خلق و آفرینش بسیاری از موزه های هنری به صورت صددرصد مجازی هستیم، آثار فاخری که وجود خارجی دارند اما نمایش آنها صرفاً در بستر ارتباطات و از پنجره ی لب تاب، رایانه و دیوایس های مختلف هوشمند مانند تلفن های همراه و تبلت ها و... صورت می گیرد و به وضوح و زیبایی هر چه تمامتر، در حال اکران و نمایش است!

برای این که متهم نشویم به «مجازی زدگی مفرط» می گوییم که این تصور از آن جهت دور از ذهن نیست که به هر حال، شهرها همچون موجودات زنده، دارای دو پوسته ی ظاهر و باطن هستند که در خصوص کلان شهرها، قبلاً از آنها با عنوان «در شهر» و «زیر پوست شهر» نام برده می شد؛

کما این که پیشتر این تعبیر را در فیلم سینمایی بلند «زیر پوست شهر» ساخته ی رخشان بنی اعتماد شنیدیم، اما امروزه تعبیر درست تر و واقعی تر، «در شهر» و «آسمان شهر» است که ارزش و عیار رویدادها بر فراز آسمان شهر را باید متناسب با رخدادهای صورت گرفته در فضای سایبری و «بستر ابری» آن کلان شهر دانست. 

ج) پیشنهاد عملی: ضرورت اسباب کشی حداکثری جشنواره از فضای سنتی «آنالوگ» به بستر نوین «دیجیتال» 

موضوع دیگر که نباید از خاطر فراموش شود، این است که ارتقای سطح برگزاری این گونه جشنواره ها و رخدادهای شهری از ملی به بین المللی، پرواضح است که یک سری الزامات حداقلی دارد که بدون در نظر داشت آنها، نمی توان توقع برپایی رویدادی در سطح و گستره ی بین المللی داشت.

قطعاً یکی از این الزامات حداقلی با توجه به درنظرداشت همه ی شرایط فعلی حاکم بر کشور از جمله کووید ۱۹ - کرونا خصوصاً سویه ی اُ - میکرون و لحاظ دیگر شرایط و ملاحظات، پناه بردن حداکثری به مواهب فناوری های نوین در همه ی بخش های برپایی جشنواره - و نه فقط در بخش اطلاع رسانی - و به عبارت بهتر و عامیانه تر، اسباب کشی حداکثری تمام ارکان و اجزاء جشنواره از فضای سنتی «آنالوگ» به بستر نوین «دیجیتال» است!

به زعم نگارنده، اگر بخواهیم شاهد تداوم برپایی این جشنواره ی ارزشمند و باسابقه اولاً با رویکرد بین المللی و ثانیاً منطبق با سطح و شاخص و استانداردهای سال ۱۴۰۱ شمسی و سال ۲۰۲۲ میلادی در جهان شهر معنوی مشهد باشیم، برنامه ریزان و دست اندرکاران آن چاره ای جز پذیرش این واقعیت مسلم را ندارند که دیگر نمی توان با نوع نگرش های متداول و سنتی مرسوم، رویدادهای قرن جدید «هزاره ی سوم» را مدیریت و به نحو مطلوب اجرایی کرد.

د) اجرای ناقص یا ناکافی یک ایده ی خوب، قطعاً نتایج مطلوبی ندارد! 

کمی از مباحث ساختاری فاصله بگیریم و اصطلاحاً کاربردی تر صحیت کنیم و به جزئیات هم که سهم قابل توجهی در اجرای یک ایده ی خوب دارند، توجه کنیم تا «بیرون گود نشستن» و «دستی دور بر آتش» شامل حالمان نشود: 

همه می دانیم که از جمله ی اقدامات اولیه برای هر رویدادی بین المللی، انتشار فراخوان آن رخداد به زبان های مهم دنیا و اطلاع رسانی مؤثر و فراگیر در بسترهای ارتباطی از جمله سایتها و شبکه های اجتماعی است که چگونگی انجام آن در دو بخش قابل بررسی است:

یک) بخش عمومی، که همه عملاً شاهد انتشار آن در سایت های خبری و شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام بودیم و از این بابت هم به سهم خود سپاسگزاریم و هم این که به قدر توان در بسترهای ارتباطی اندیشکده آنها را بازنشر کردیم.

دو) اما در بخش درون سازمانی (که ما قطعاً از آن بی اطلاع هستیم)، این که به چه میزان تلاش شده تا عوامل اجرایی ساعی در بخش ارتباطات خارجی این جشنواره:

 • اولاً سایت ها، اتاق ها و گروه های خاص هنرمندان خارجی و تشکل ها و اتحادیه های آنان را در شبکه های اجتماعی پرطرفدار بویژه گروه های فعال در سطح جهان اسلام خاصه در کشورهای همسایه را شناسایی و فهرست کرده باشند؛ 
 • و ثانیاً در بحث چگونگی ارتباط گیری مؤثر و فراگیر و کریمانه با آنان به چه میزان، شاخص های جذب مخاطب و معرفی مطلوب تاریخچه، اعتبار، ظرفیت ها و جذابیت های جشنواره از جمله جوائز مالی ارزنده، اهدای گواهی های معتبر و سایر امتیازات و تسهیلات جانبی و... را رعایت کرده باشند؟

ناگفته پیداست: 

یک) رعایت این موارد می تواند مهمترین و حساس ترین قسمت اطلاع رسانی و جذب مخاطبان و هنرمندان غیر ایرانی به این جشنواره باشد؛

دو) اگر در این قسمت خدای نکرده قصور و کم کاری ای صورت نگرفته باشد، به زعم ما قطعاً زمان سپری شده ی گذشته هم در بحث اطلاع رسانی هم در بحث تشویق و ترغیب و در نهایت اعلام آمادگی آنان برای مشارکت بویژه در بخش اول (ایده آفرینی) و ارسال نمونه آثار کافی می بود.

این اطمینان خاطر را بدین جهت داریم که غالباً هنرمندان در اکثر کشورها، همواره یکی از پیشتازان عضویت و فعالیت در سایت های خاص هنری و شبکه های اجتماعی مورد علاقه ی خود هستند و اتفاقاً وبگاه های تخصصی، اتاق ها و گروه های شناخته شده و معروفی هم در شبکه های اجتماعی پرطرفدار دارند که دسترسی و اطلاع رسانی به آنها، به مرحمت رشد اعجاب برانگیز فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی بسیار سریعتر و مؤثر از گذشته شده است، کما این که همین روند را در خصوص هنرمندان ایرانی در داخل کشور نیز شاهدیم. 

لذا ضیق زمان اصلاً نمی تواند دلیل چندان موجهی برای عدم اطلاع از میزان استقبال هنرمندان غیر ایرانی در خارج از کشور از این جشنواره باشد و اگر این ارتباطات به شکلی که اشاره شد، صورت می گرفت، نتایج مفیدتری به همراه می داشت، حتی اگر این نتایج به این دوره از جشنواره نمی رسید، بی شک بذری بود که به درستی کاشته می شد و بانک اطلاعاتی هنرمندان خارجی تکمیل تر می شد و برای دوره های بعدی قطعاً مفید فایده می بود!  

هـ) اتکا به روش های سنتی گذشته، فاقد ضمانت اجرایی مطلوب!

در مصاحبه ی اول در بحث اطلاع رسانی، اشاره شده که «فراخوان جشنواره از طریق ۷۰ رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در کشورهای مختلف» ارسال شده که هرچند خود ظرفیتی است، اما اصلاً نباید توقع نتیجه گیری مطلوبی از این روش سنتی داشت که شاید یک دهه پیش مرسوم و معمول بود و بعضاً جواب هم می داد، اما امروزه شاید لازم باشد، اما اصلاً کافی نیست!

همگان از ناکارآمدی نسبی و بهره وری کم برخی از رایزنی های فرهنگی سفارت خانه های کشورمان در خارج از کشور مطلع هستیم و لذا در این بحث نیز اصلاً انتظار معجزه از آنان نداریم که اگر می توانستند، به جای خارج از کشور، در داخل کشور، کمترین سطح وظایف خود را انجام می دادند! 

به عنوان نمونه در خود همین مشهد، متأسفانه شاهدیم وبگاه اینترنتی و اطلاع رسانی دفتر نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در شمال و شرق کشور، از چهار سال پیش!!! حتی به روز هم نشده، تا چه برسد به انجام فعالیت جدید و اطلاع رسانی آن!

و) گلایه ی جدی از عدم انتخاب داور غیر ایرانی به بهانه ی نچسب ضیق وقت!

موضوعی که به راحتی می توانست «رویکرد بین المللی» جشنواره را بسیار تقویت و پررنگ کند، این بود که دست کم یک نفر از جرگه ی داوران این جشنواره، از میان داوران غیر ایرانی انتخاب و معرفی می شدند!

گلایه ی به حقی که همزمان با آغاز رویکرد بین المللی از چهاردهمین جشنواره، متأسفانه نسبت به دعوت از داوران غیر ایرانی کم لطفی شد و این شاخص حداقلی برای بین المللی تلقی شدن جشنواره، به سادگی نادیده انگاشته شد.

بهانه هایی چون سلب توفیق این جشنواره در خصوص دعوت از داوران غیر ایرانی به خاطر محدودیت های زمانی و ضیق وقت و اکتفا به این توجیحات که داوران داخلی منتخب همه از چهره‌های شناخته شده در خارج از ایران هستند و یا آثاری در خارج از کشور دارند، به استناد مباحث مطروحه و مهم فوق الذکر، نمی تواند دلیل قابل قبول و موجهی برای این نقص آشکار در جشنواره ی بین المللی چهاردهم باشد!

یک تجربه: حتماً به خاطر دارید ۳۷ سال است که مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن کریم ج.ا.ایران همه ساله در ماه مبارک رمضان در کشور با شکوه فراوان برگزار می شود. اگر این دقت و ظرافت در انتخاب هیئت داوران از سوی دست اندرکاران آن اعمال نمی شد که در کنار داوران متبحر ایرانی، داورانی نیز از سایر کشورهای اسلامی در آن حضور داشته باشند، قطعاً هیچ موقع این دوره از مسابقات به سال سی و هفتم خود نمی رسید!

مضافاً وجود داوران غیر ایرانی ضمن ایجاد شور و انگیزه در میان متسابقین غیر ایرانی، به آنها این اطمینان را می دهد که اگر داوران ایرانی به هر دلیل از جمله حس وطن گرایی تمایل به برتری قاریان ایرانی داشته باشند، حقوق آنها دست کم توسط داوران خارجی رعایت خواهد شد.

حتی به اعتقاد نگارنده، آنقدر مسئولان این جشنواره در انتخاب قاری و حافظ اول و برتر کشور در این مسابقات حساس هستند که شاید تلاش کنند چندین سال پیاپی، ایرانیان مقام اول را نیاورند - هرچند اگر مستحق آن باشند - و برای حفظ اعتبار و جایگاه برند مسابقات، به جای «خوبتر»، «خوب» را بر می گزینند تا کرسی اول هم به قاریان و حافظان غیر ایرانی هم برسد!

ز) نتیجه گیری:

کوتاه سخن، آن طور که در مصاحبه ی دوم دبیر محترم جشنواره گفته شده: «قوام جشنواره در بخش ملی مدیون سیزده دوره برگزاری موفق آن است، اما در بخش بین الملل، نباید در همین سال اول جشنواره با رویکرد بین المللی، توقع زیادی داشت؛ باید صبور بود؛ ارتباطات بین المللی کشور ما با جهان خارج کم است و نباید جشنواره هنرهای شهری این بار را به دوش بکشد؛ سال‌ ها زمان می‌ برد تا جشنواره‌ به اعتبار حقیقی بین  المللی خود برسد و...» همه را می پذیریم و حق می دهیم، اما با «نگرشی سنتی»، «راهبردهای غیر مهارت محور و دانش بنیان» و «راهکارهایی غیر فناورانه»!

باور کنیم که امروزه سونامی فناوری های نوظهور، به مرحمت «خلاق محوری» معجزه می کند خصوصاً در بحث زمان، به شرط آن که «چشم ها را بشوییم و جوری دیگر ببینیم»! البته اگر به «منبع‌ محوری»، «کارایی محوری» اصالت ندهیم و تنها «خلاق محوری»، مبنا و سنگ بنای ما باشد‍! 

مشروط بر این که سه عنصر کانونی «نگرش سیستمی، راهبرد مهارت محور و دانش بنیاد و راهکارهای فناورانه»، عمود خیمه، نخ تسبیح و عینک مدیران نه این جشنواره بلکه هر رخدادی که در عصر حاضر برپا می شود، باشد؛

و اگر اسباب کشی حداکثری از فضای آنالوگ به دیجیتال در همه ی عرصات و نه فقط اطلاع رسانی صورت نگیرد، اگر به جای سه ماه، شش ماه و حتی یک سال هم فرصت داشته باشیم، اگر بودجه های آنچنانی هم به دبیرخانه اختصاص یابد، اگر تمام ظرفیت های دیپلماسی و ارتباطات بین المللی کشور هم به کمک ما بیاید (کما این که در سال 2017 و داستان انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، چنین شد، اما اکنون از آن 110 برنامه بین المللی طی یک سال و آن همه هزینه و خرجکرد و تبلیغات چه اثر و برکاتی باقی مانده است؟! هیچ! حتی دبیرخانه و حتی سایتش هم از سال بعد تعطیل شد!)، قطعاً نمی توان توقع و انتظار برپایی موفق و مطلوب آن رویداد را داشت، بویژه اگر برچسب «رویکرد بین المللی» را بر تارک خود داشته باشد؛

و اگر تمام جشنواره را در «خروجی ملموس المان ها» محصور نکنیم که امروزه قطعاً «ایده آفرینی های آینده پژوهانه» و به عبارت مصطلح تر، عیار بخشی به مقوله ی «پژوهش و توسعه» بسیار بسیار مهمتر از «خروجی های فیزیکی» چنین جشنواره ای هستند؛

کما این که حضرت امیر مؤمنان، امام علی(ع) نیز می فرمایند: «لا سُنَّةَ أَفضَلُ مِنَ التَّحقیق»، «هیچ راه و آیینی، برتر از تحقیق و حقیقت جویی نیست!»

چطور می توان پذیرفت مادامی که امروزه شرکت ها، مؤسسات و سازمان ها ماه ها قبل از تأسیس، برای امور علی الظاهر پیش پا افتاده ای چون طراحی نماد، آرم، لوگو و نشان و حتی اسم و عنوان مجموعه ی خود، فراخوان ایده آن هم با جوایز بسیار ارزنده می دهند (مانند بانک ملل) و متفکران، اندیشه ورزان، صاحب نظران و هنرمندان خلاق را برای این امور اصطلاحاً سرخط می کنند؛

یا امروزه این رویه ی مستحسن، بسیار جا افتاده که قبل از یک رویداد بین المللی وزین، چندین پیش نشست برگزار می کنند و پس از هم افزایی های فکری آراء و اندیشه های صاحب نظران، اساتید، حتی معتمدان و ریش سفیدان آن رشته، آن گاه وارد رویداد اصلی می شوند و اقدام به برپایی آن می کنند؛ 

اما در مورد این جشنواره ی قدیمی، وزین و باسابقه ی «هنرهای شهری مشهد»، متأسفانه این نوع نگرش و این نوع راهبرد اتخاذ نشد! مگر عوض کردن ریل جشنواره از «ملی» به «بین المللی»، اتفاق کوچکی بود که هیچ فراخوانی برای برگزاری دست کم یک پیش نشست مشورتی به منظور تجمیع آرا و تضارب افکار اندیشه ورزان بومی و کشوری در این خصوص برگزار نشد، در حالی که ماه ها برای آن فرصت و زمان کافی وجود داشت؟! 

خلاصه آن که اگر این مؤلفه های کانونی و این الزامات حداقلی رعایت نشود، همچنان این سردرگمی ها و خاک اره ها را دوباره اره کردن ها ادامه دارد؛ آن موقع فرقی نمی کند که سکان داران رویداد، جشنواره ی وزین، باسابقه و پردستاوردی چون «هنرهای شهری مشهد» باشد یا رویداد نوپای کنفرانس ملی «امام رضا (ع) و علوم روز» که به همت دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) برگزار می شود؛ (یعنی تنها دانشگاه شرق کشور که رسماً عنوان بین المللی دارد و 6500 دانشجوی داخلی و خارجی دارد و قطعاً هر رویدادش الزاماً باید با رویکرد بین المللی برگزار شود!) 

در مورد این کنفرانس علمی هم متأسفانه شاهد بودیم که ابتدا هرچند عنوان شد که با رویکرد «بین المللی» برگزار می شود - به این نشان که در تارک سایت آن و دبیرخانه چنین برچسبی الصاق گردید - اما در کمال تعجب، نخستین دوره ی آن با رویکرد ملی برگزار شد (و همان موقع هم سخت گلایه کردیم!)، اما خرسندیم که در تازه ترین مصاحبه ی دبیر محترم آن، تأکید شده که از دومین دوره قرار بر برگزاری آن با رویکرد بین المللی است که ای کاش، از همان نخستین دوره بر این عهد خود گفته می ماندند و این اعوجاج ها پیش نمی آمد! 

درود و بدرود.

عبدالرضا زرگری

نگاهی به تأثیر رویکرد بین‌المللیِ جشنواره استقبال از بهار در نوروز ۱۴۰۱  بر جهان شهر مشهدالرضا (ع)

Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ارزیابی دیپلماسی های برتر

اهم رویدادها و تعاملات و مناسبات دیپلماتیک شهر و استان امام مهربانی ها که با «رویکرد بین المللی» محقق شده اند، در این بخش ذیل سیزده سرفصل ذکر شده اند. در حالت فعلی، فقط چهار رویداد اول «دیپلماسی دانشگاهی» قابل رؤیت است، بنابراین برای مشاهده محتوای سرفصل های دیگر، می بایست بر روی تب مربوطه کلیک فرمایید.

سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

دیپلماسی سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳
دانشگاهی/ حضور مؤسس انجمن دانشجویان شیعه دانشگاه نورث‌ وسترن شیکاگو در دانشکده الهیات مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ حضور مؤسس انجمن دانشجویان شیعه دانشگاه نورث‌ وسترن شیکاگو در دانشکده الهیات مشهد

تاریخ: ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲
دانشگاهی: تقویم فرهیخت: ۲۲ و ۲۳ تیر ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی هزاره شیخ جام به همت دانشگاه آزاد

دیپلماسی دانشگاهی: تقویم فرهیخت: ۲۲ و ۲۳ تیر ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی هزاره شیخ جام به همت دانشگاه آزاد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه آزاد اسلامی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۸
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۵ آذر ۱۴۰۱، ۱۵همین همایش بین المللی پیشرفت علوم و تکنولوژی در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۵ آذر ۱۴۰۱، ۱۵همین همایش بین المللی پیشرفت علوم و تکنولوژی در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: مؤسسه آموزشی خاوران
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲
گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

دیپلماسی گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری تسنیم
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۶
سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

دیپلماسی سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۲
دینی/ برپایی اولین دوره بین المللی تربیت مربی آموزش قرآن کریم از ۱۵ کشور جهان به روش قصه و بازی

دیپلماسی دینی/ برپایی اولین دوره بین المللی تربیت مربی آموزش قرآن کریم از ۱۵ کشور جهان به روش قصه و بازی

تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۷
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۹-۱۸ آبان ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی غذای طیب به همت ۴۰ نهاد در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۹-۱۸ آبان ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی غذای طیب به همت ۴۰ نهاد در مشهد

تاریخ: ۱۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: مؤسسه صنایع غذایی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۶
حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

دیپلماسی حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

تاریخ: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۶
اقتصادی/ توافق همکاری خراسان رضوی و منطقه ویژه اقتصادی ختلان تاجیکستان به همت سازمان همیاری

دیپلماسی اقتصادی/ توافق همکاری خراسان رضوی و منطقه ویژه اقتصادی ختلان تاجیکستان به همت سازمان همیاری

تاریخ: ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: سازمان همیاری ش.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۸
حمل و نقل/ رکورد ۲۵ ساله ترانزیت کالا از مرز ریلی بین‌المللی سرخس با کشور ترکمنستان شکسته شد

دیپلماسی حمل و نقل/ رکورد ۲۵ ساله ترانزیت کالا از مرز ریلی بین‌المللی سرخس با کشور ترکمنستان شکسته شد

تاریخ: ۰۲ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: راه آهن خراسان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۰
گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

دیپلماسی گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری تسنیم
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۶
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹
سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

دیپلماسی سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲
دانشگاهی / دکتر زارعی قنواتی: کلانشهر مشهد در حوزه دیپلماسی سلامت کشور پیشگام است

دیپلماسی دانشگاهی / دکتر زارعی قنواتی: کلانشهر مشهد در حوزه دیپلماسی سلامت کشور پیشگام است

تاریخ: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۲
سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

دیپلماسی سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۲
سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

دیپلماسی سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

تاریخ: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹
سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

دیپلماسی سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲
سیاسی / دیدار گوسال اعظم سارکر سفیر بنگلادش با یعقوب علی نظری استاندار خراسان رضوی

دیپلماسی سیاسی / دیدار گوسال اعظم سارکر سفیر بنگلادش با یعقوب علی نظری استاندار خراسان رضوی

تاریخ: ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۸
شهری/ ارجایی در دیدار با وزیر ارشاد: سیاست ما توسعه دیپلماسی شهری با کشورهای مبدأ زائران ماست

دیپلماسی شهری/ ارجایی در دیدار با وزیر ارشاد: سیاست ما توسعه دیپلماسی شهری با کشورهای مبدأ زائران ماست

تاریخ: ۱۳ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۰
شهری/ دیدار محمد تقی صابری سفیر ایران در تاجیکستان با شهردار مشهد + گزارش تصویری

دیپلماسی شهری/ دیدار محمد تقی صابری سفیر ایران در تاجیکستان با شهردار مشهد + گزارش تصویری

تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۹
شهری/ شهردار مشهد: برای توسعه دیپلماسی شهری، ارتباط خوبی با دستگاه دیپلماسی کشور داریم

دیپلماسی شهری/ شهردار مشهد: برای توسعه دیپلماسی شهری، ارتباط خوبی با دستگاه دیپلماسی کشور داریم

تاریخ: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۶
شهری/ گزارشی از عملکرد گروه همکاری‌های بین‌المللی علمی‌تخصصی شهرداری مشهد

دیپلماسی شهری/ گزارشی از عملکرد گروه همکاری‌های بین‌المللی علمی‌تخصصی شهرداری مشهد

تاریخ: ۲۰ دی ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۴
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹
نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

دیپلماسی نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

تاریخ: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۷
نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

دیپلماسی نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

تاریخ: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۶
اقتصادی/ تقویم فرهیخت: ۷ تا۱۰ اسفند۱۴۰۰، نمایشگاه اختصاصی ایران، تاجیکستان بامحوریت خراسان

دیپلماسی اقتصادی/ تقویم فرهیخت: ۷ تا۱۰ اسفند۱۴۰۰، نمایشگاه اختصاصی ایران، تاجیکستان بامحوریت خراسان

تاریخ: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۳
ورزشی/ دویدن در ایستگاه بین‌المللی، آغاز دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی جام امام‌رضا(ع) از فردا

دیپلماسی ورزشی/ دویدن در ایستگاه بین‌المللی، آغاز دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی جام امام‌رضا(ع) از فردا

تاریخ: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۳
ورزشی/ حضور هشت کشور خارجی در رقابت‌های بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا (ع) در مشهد

دیپلماسی ورزشی/ حضور هشت کشور خارجی در رقابت‌های بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا (ع) در مشهد

تاریخ: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۵
ورزشی/ تقویم فرهیخت: ۸ تا ۹ خرداد ۱۴۰۱، برپایی مسابقات بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا(ع)

دیپلماسی ورزشی/ تقویم فرهیخت: ۸ تا ۹ خرداد ۱۴۰۱، برپایی مسابقات بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا(ع)

تاریخ: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۰
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

تاریخ: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: دانشگاه امام رضا ع
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۴۶
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۹و۱۰ شهریور ۱۴۰۱، همایش بین‌المللی فعالیت‌های داوطلبانه توسعه خدمات کتابخانه‌ها و موزه‌ها

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۹و۱۰ شهریور ۱۴۰۱، همایش بین‌المللی فعالیت‌های داوطلبانه توسعه خدمات کتابخانه‌ها و موزه‌ها

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۳
هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

دیپلماسی هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری ایرنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۶
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۷
دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۰
هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

دیپلماسی هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری ایرنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۶
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۷
دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۰
هنری/ اعلام برائت سازمان سینمایی کشور از فیلم «عنکبوت مقدس» موهن به ساحت امام رضا(ع) و مشهد

دیپلماسی هنری/ اعلام برائت سازمان سینمایی کشور از فیلم «عنکبوت مقدس» موهن به ساحت امام رضا(ع) و مشهد

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان سینمایی کشور
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۳
سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

دیپلماسی سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳
سلامت/ گزارش شهرآرا از وضعیت نابسامان گردشگری سلامت در مشهد، سوء استفاده دلالان امان گردشگران را بریده اند

دیپلماسی سلامت/ گزارش شهرآرا از وضعیت نابسامان گردشگری سلامت در مشهد، سوء استفاده دلالان امان گردشگران را بریده اند

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴
سلامت/ آغاز به کار نخستین مرکز طب تسکینی (هاسپیس) کشور در مشهد به همت پروفسور خطیب

دیپلماسی سلامت/ آغاز به کار نخستین مرکز طب تسکینی (هاسپیس) کشور در مشهد به همت پروفسور خطیب

تاریخ: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد خیریه خطیب
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۸
دانشگاهی/ بازدید سفرای آسیایی، اروپایی و آفریقایی از فضاهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ بازدید سفرای آسیایی، اروپایی و آفریقایی از فضاهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تاریخ: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۱
اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

دیپلماسی اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل اتباع استانداری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۷
اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

دیپلماسی اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: کمیساریای عالی پناهندگان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۶
سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

دیپلماسی سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

تاریخ: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

تاریخ: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: دانشگاه امام رضا ع
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۴۶
حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

دیپلماسی حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

تاریخ: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۶
حمل و نقل/ رکورد ۲۵ ساله ترانزیت کالا از مرز ریلی بین‌المللی سرخس با کشور ترکمنستان شکسته شد

دیپلماسی حمل و نقل/ رکورد ۲۵ ساله ترانزیت کالا از مرز ریلی بین‌المللی سرخس با کشور ترکمنستان شکسته شد

تاریخ: ۰۲ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: راه آهن خراسان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۰
حمل و نقل/ از ۱۵ درصد پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد، ۹ درصد آن به عتبات عالیات و نجف است

دیپلماسی حمل و نقل/ از ۱۵ درصد پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد، ۹ درصد آن به عتبات عالیات و نجف است

تاریخ: ۳۰ دی ۱۴۰۰
مأخذ: فرودگاه مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۸
حمل و نقل/ مدیرکل فرودگاههای استان: پروازهای خارجی فرودگاه مشهد به ۱۵ مقصد انجام می‌شود

دیپلماسی حمل و نقل/ مدیرکل فرودگاههای استان: پروازهای خارجی فرودگاه مشهد به ۱۵ مقصد انجام می‌شود

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۰
مأخذ: فرودگاه مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۲

معرفی مراکز بین المللی فعال در مشهد

آشنایی بیشتر


برترین های دیپلماسی

اول، دیپلماسی دانشگاهی

رتبه: اول      تراز مناسبات: 861  
  شاخص ترین چهره: دکتر محمد کافی (رئیس سابق) و اکنون دکتر «احد ضابط» رئیس جدید دانشگاه فردوسی مشهد
فعالترین چهره: دکتر احسان قبول عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد
  فعالترین ارگان: مرکز بین المللی آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از سوی چهار تشکل بین المللی دیگر 
  پیشنهاد: نیازمند یک الگو هستیم! راه دور نرویم، اگر به همین کشور همسایه یعنی ترکیه و نظام آموزش عالی اش بنگریم و آمارهای آنها را با آمارهای  ...
آسیب شناسی: تعدد مراکز آموزشی دانشجویان غیر ایرانی خوب است یا بد؟ هرچند فی نفسه در نگاه اول خوب به نظر می رسد، اما از یاد نبریم که «مدیریت جزیره ای» و «غیر هم افزا» همیشه دوران، اعظم المصایب ... ادامه مطلب


دوم، دیپلماسی زیارت

رتبه: دوم     تراز مناسبات: 820
شاخص ترین چهره: حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی
فعالترین چهره: سید محمد جواد هاشمی نژاد مدیر اداره امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و مدیرکل بنیاد هابیلیان
فعالترین ارگان: آستان قدس رضوی و اداره ی زائران غیر ایرانی به دلیل قدمت اداره و نیز تمرکز وظایف و فعالیتها ذیل یک تابلو: «زائران غیر ایرانی» همچنین اسباب کشی از فضای آنالوگ به سایبر پس از شیوع کرونا و...
پیشنهاد: اجماع برای انتخاب یک نفر یا یک کارگروه واحد به عنوان تنها متولی + هم افزایی تمامی ظرفیت های «زائر و زیارت» از همه ی نهادها و مراکز ذیربط در یک بستر و ...
آسیب شناسی: نبود یا کمبود یک پنجره واحد تصمیم سازی و یکپارچه سازی مراکز تصمیم گیری که متأسفانه دیرزمانی است ... ادامه مطلب

فهرست ۲۱ دیپلماسی

برتر شهر - مشاهده همه
 • ۱. دیپلماسی دانشگاهی: ۸۶۱
 • ۲. دیپلماسی زیارت و زائر: ۸۲۰
 • ۳. دیپلماسی اقتصادی: ۷۴۷
 • ۴. دیپلماسی علمی: ۷۲۰
 • ۵. دیپلماسی گردشگری: ۶۷۵
 • ۶. دیپلماسی دینی: ۶۵۱
 • ۷. دیپلماسی آموزشی: ۶۲۲
 • ۸. دیپلماسی فرهنگی: ۵۷۷
 • ۹. دیپلماسی شهری: ۳۳۵
 • ۱۰. دیپلماسی نمایشگاهی: ۳۲۶
 • ۱۱. دیپلماسی عمومی (حاکمیتی): ۳۲۴
 • ۱۲. دیپلماسی سیاسی: ۲۶۳
 • ۱۳. دیپلماسی ورزشی: ۲۵۹

یادداشت فرهیخت

مشاهده همه

به فرهیخت حق بدهید حتی از رسانه ی پیشرو شهرآرا نیوز - پیشرو در بازتاب رویکرد بین المللی رخدادهای شهر و استان - گلایه مند باشد که چرا در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان، در ام القرای جهان تشیع، در پایتخت فرهنگی جهان اسلام یعنی مشهد دوست داشتنی، این پیشانی نظام و...، وبگاهش ۵۶ منو دارد، اما متأسفانه حتی یک منو با عنوان مهم «دیپلماسی شهری» یا «بین الملل» در این فهرست نیست؟! حتی از درج یک «تک بین الملل» ذیل هر خبر مرتبط با این حوزه نیز دریغ شده است!

تریبون آزاد فرهیخت

مشاهده همه نظرات رسالت تریبون آزاد

تریبون آزاد فرهیخت در پی چیست؟ «این فضا، درگاهی است برای درج و بازتاب شفاف و صریح آن دسته از «مردم نگاره ها» یی که صرفاً مرتبط با رویکرد بین المللی کلان شهر مشهد است؛ اعم از نظرات، انتقادات، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه های فعالان توسعه ی روابط خارجی شهر با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی خاصه همسایگان بالاخص همسایگان شرقی ... توضیح بیشتر آن که این بستر گفتمانی، در پی آن است تا همسو با اهداف اندیشکده و در حد توان خود، روند «تعالی نهضت توسعه ی مناسبات بین المللی شهر رضوی» را سرعت و پویایی بخشد و مددکار فکری و فرهنگی مسئولان ذیربط در هر حوزه ی عملکردی همچنین مؤثران روابط خارجی در دستگاه ها و سازمان ها و شرکت ها و نهادهای دولتی و خصوصی و... باشد. پس اگر دیدگاهی دارید، همین الان با ما در میان بگذارید تا در همین بخش منتشر کنیم. مؤید و منصور باشید


سلام و درود بر فرهیخت و فرهیختگان، ضمن تشکر از برپایی گردهمایی بین المللی ارتقاء روابط علمی ، فرهنگی و گردشگری در مشهد در زمینه توریست درمانی، چون دانشجوی روابط بین الملل هستم، سه - چهار تا سوال ذهنم رو درگیر کرده که گفتم با شما هم در میان بگذارم: اول این که میشه از دست اندرکار امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد جویا شوید بفرمایند "اولین!! گردهمایی سفرا و دیپلمات‌ های کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی در مشهد" کی و کجا برگزار شده که حالا نوبت دومین گردهمایی اش رسیده؟! اونم یهویی و بدون خبر و ...


عکس و مکث

مشاهده همه

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

کشورهای همسایه، یکی از مهمترین مزیت های نسبی هر استان مرزی است! از این رو آشنایی با سطح تعاملات .مراودات در همه ی زمینه ها بویژه «اقتصادی» با کشورهای همسایه ی شرقی «افغانستان»، «پاکستان»، «ترکمنستان»، «ازبکستان»، «تاجیکستان» و... هم اوّلیت است و هم اولویت، هم اهمیت دارد و هم ارحجیت! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با کشورهای همسایه ی شرقی پی خواهیم برد.
برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


«بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان، فرزند بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم
«بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان، فرزند بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم
تاریخ سفر:دوشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق
حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق
تاریخ سفر:شنبه, ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
دهلان الحمد، رئیس کنفدراسیون دوومیدانی آسیا و نائب رئیس فدراسیون جهانی
دهلان الحمد، رئیس کنفدراسیون دوومیدانی آسیا و نائب رئیس فدراسیون جهانی
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۱
دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر: شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند. یادآور می شود به محض دسترسی به تصاویر سایر مقامات مسئول، آنها نیز درج خواهند شد.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل | مأموریت از: تیر ۱۴۰۰

«عارف خان بیتاتی» سرکنسول جمهوری پاکستان در مشهد

«عارف خان بیتاتی» سرکنسول جمهوری پاکستان در مشهد | مأموریت از: شهریور ۱۳۹۹

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸

گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ پروفسور سید رضا خطیب، جراح مغز و اعصاب ایرانی مقیم آمریکا، زاده ی مشهد
/ پروفسور سید رضا خطیب، جراح مغز و اعصاب ایرانی مقیم آمریکا، زاده ی مشهد
/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

 • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
 • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
 • رکورد بیشترین بازدید از یک رویداد: ۳.۳۸۰ مشاهده
 • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۷۲۴ بازدیدهمراه شو عزیز، این درد مشترک، هرگز جدا جدا درمان نمی شود !
   و این بار ... استانداری ...

حضرات استاندار و تولیت معظم: در دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چرا روابط عمومی هایتان، هر سال نشست مسئولان روابط عمومی ادارات زیرمجموعه را بدون حضور مدیران بین الملل برگزار می کنند و معترض نمی شوید؟ پس نشست مدیران بین الملل تان کو؟!
اصلاً یک سئوال: در عصری که «دیپلماسی شهری» توانسته به تنهایی جای «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) را در روابط کشورها پر کند، چطور در مصاحبه با رسانه ها، بر ضرورت توسعه روابط خارجی شهر و استان و زوار غیرایرانی تأکیدها می کنید، اما اساساً مدیری به نام امور بین الملل در مجموعه و در لایه یک مدیریتی خود ندارید؟!

مستند استانداری مستند آستان قدس