انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی شهری/ دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری: امسال نتوانستیم داور بین‌المللی دعوت کنیم!

  • بازدید: ۲۵
شهری/ دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری: امسال نتوانستیم داور بین‌المللی دعوت کنیم!
شهرداری مشهد

جشنواره هنرهای شهری مشهد چقدر بین‌المللی است؟ + یادداشت فرهیخت

دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد با اشاره به تلاش‌ها برای معرفی این جشنواره در عرصه جهانی، گفت: با توجه به اینکه امسال در یک محدودیت زمانی قرار داشتیم اکنون با سرعت نمی‌توانیم درباره دریافت آثار خارجی اظهار نظر کنیم.

مهدی یک‌پسر در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با روند برگزاری چهاردهمین جشنواره هنرهای شهری مشهد، اظهار کرد: در اولین مرحله از جشنواره عمده تلاش ما در راستای انتشار و تبیین فراخوان بود. از آغاز رسمی جشنواره زمان ۲۰ روزه‌ای در نظر گرفتیم تا در حد ممکن بتوانیم موضوع برگزاری جشنواره و تببین اتفاقاتی که داخل جشنواره قرار است بیفتد را دنبال کنیم، البته در چند روز گذشته وارد اولین مراحل داوری در بخش‌هایی که نیاز به سوابق هنرمندان مانند یادمان‌های نوروزی و نقاشی دیواری بود شدیم.

وی با اشاره به برگزاری تورهای بازدید شهری برای هنرمندان در مشهد، افزود: در بخش تزئینات شهری برای افراد علاقه‌مند، برنامه توانمندسازی هنری پیش‌بینی کرده بودیم و آن‌ها پس از ثبت‌نام در بخشی از کارگاهشان که طراحی تزئینات شهری بود، برای آشنایی با واقعیت شهر و موقعیت‌های مناسب بازدیدهای شهری داشتند.

معیار انتخاب مکان یادمان‌های نوروزی چه خواهد بود؟

دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد درباره معیارهای انتخاب مکان نصب یادمان‌های نوروزی در شهر مشهد، بیان کرد: مکان نصب یادمان‌های نوروزی بر اساس مخاطب‌پذیری انتخاب شده است، یعنی باید در موقعیتی قرار گیرد که مخاطب بتواند به آن‌ها نزدیک شود و با آن‌ها ارتباط برقرار کند. بر این اساس امسال مکان‌هایی همچون وسط میدان یا نقاطی که امکان تردد پیاده در آن وجود ندارد را برای نصب یادمان‌ها در نظر نگرفته‌ایم. همچنین این موضوع مدنظر بوده که این نقاط عرصه مناسبی داشته باشند؛ چراکه قرار است در کنار یادمان‌ها نمایش‌های نوروزی بر اساس سوژه همان یادمان به اجرا درآیند. شاخص سوم نیز منظر شهری مناسب است، یعنی مکان نصب یادمان از نظر منظر عمومی شهر هم قابل رویت باشد.

یک‌پسر در خصوص پاویون‌هایی که قرار است در نوروز ۱۴۰۱ در شهر مشهد فعالیت داشته باشند، تصریح کرد: پاویون‌ که تعبیر آن به فارسی واژه کوشک است معادل غرفه و فضای محدودشده‌ای است که دارای یک تصویر بیرونی و یک اتفاق درونی است. تصویر بیرونی آن چیزی است که از ساختار معماری‌گونه و فرم فضای آن احساس می‌کنیم و بر اساس دو مفهوم برکت و کرامت ارائه خواهد شد. آنچه داخل آن قرار می‌گیرد نیز داستان‌ها یا سوژه‌هایی پیرامون هویت شهر مشهد و مسائل پیرامون نوروز و طبیعت است.

ایجاد پارک دائمی المان‌های شهری مشهد

وی در رابطه با ایجاد یک پارک موضوعی برای نصب دائمی المان‌های شهری در مشهد عنوان کرد: این موضوع یک پیشنهاد از سوی جشنواره به شهرداری مشهد بوده که آثار امسال در صورت مناسب بودن شرایط آن‌ها به یکی از بوستان‌های شهر مشهد که قابلیت قرارگیری چنین فضایی را دارد منتقل شود تا در بلندمدت با یک بوستان موضوعی مواجه شویم که مجموعه‌ای از پاویون‌ها با داستان‌های مختلف است و زائران و مجاوران بتوانند آن را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند و در آن حضور پیدا کنند. البته درباره مکان آن هنوز تصمیم‌گیری به عمل نیامده؛ چراکه باید روند انجام آن در دل کار پیش برود و نتایج سال اول دیده شود و تاثیرات آن بررسی شود، اما شهردار مشهد اجمالاً با آن موافقت کرده است.

دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد درباره معیار انتخاب داوران این جشنواره، خاطرنشان کرد: اگر جشنواره را به دو بخش مسابقه بین‌المللی پاویون‌ها و رویداد نوروزگان که به صورت داخلی برگزار می‌شود تقسیم کنیم باید گفت که در قسمت رویداد نوروزگان موضوع تخصص، سوابق افراد و شناخت افراد از موضوع مطرح بوده است. نگاه به جامعه دانشگاهی همزمان با نگاه به افرادی که سوابق اجرایی موفقی داشتند مورد نظر بوده و البته گرایش اصلی این بوده که داوران بومی باشند و چهره‌ها و نخبه‌های خراسانی را بیشتر مدنظر قرار دادیم. در بخش بین‌المللی معیارها گسترده‌تر بوده؛ چراکه معتقد هستیم آثار دریافتی میان‌رشته‌ای است و نگاه ما به پاویون‌ها نگاه به ترکیبی از هنرهای مختلف است که در نما و ظاهر به معماری و در داخل ترکیبی از گرافیک محیطی، طراحی صنعتی، تولید محتوا، مجسمه‌سازی و... است. لذا انتخاب داورها به این صورت بوده که آن‌ها از اساتید برجسته هرکدام از این رشته‌ها هستند و در فرایند امتیازدهی، با توجه به شاخص بودن فعالیت آن‌ها، شناخت نسبی آن‌ها از مشهد و نگاه فرهنگی که در این پروژه دنبال می‌کنیم ۷ داور را برای این بخش انتخاب کردیم.

جشنواره هنرهای شهری مشهد چقدر بین‌المللی است؟

یک‌پسر در پاسخ به اینکه جشنواره امسال که عنوان بین‌المللی را یدک می‌کشد چقدر به این امر نزدیک شده و چه میزان وجهه بین‌المللی پیدا کرده است، بیان کرد: مهلت دریافت آثار تا سوم دی است و چون امسال در یک محدودیت زمانی قرار داشتیم، اکنون با سرعت نمی‌توانیم درباره دریافت آثار خارجی اظهار نظر کنیم. 

همچنین با این شرایط امسال نتوانستیم داور بین‌المللی دعوت کنیم، لذا سعی کردیم که برای داوری چهره‌هایی را دعوت کنیم که خارج از ایران شناخته شده هستند و برخی از آن‌ها آثاری در خارج از کشور هم دارند. همچنین سعی کردیم اطلاعات فراخوان را به صورت ترجمه‌شده از مبادی مختلف منتشر کنیم. 

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز از طریق ۷۰ رایزن فرهنگی ایران در خارج از کشور فراخوان را منتشر کردند و اطلاعات فراخوان در ۴۰ پایگاه خبری معتبر خارجی منتشر شده است.‌ البته بازخوردهایی نیز از خارج از کشور داشتیم و تماس‌هایی از هنرمندان کشورهای مختلف با دبیرخانه حاصل شده و درباره جشنواره سوال پرسیده‌اند و این نشان‌دهنده این است که فراخوان به دست افراد خارج از کشور رسیده است.

وی در رابطه با اینکه چه نقاشی‌هایی در دیوارهای شهری مشهد در نوروز نقش خواهد بست، ادامه داد: در بخش دیوارهای ممتد شهری که ارتفاع بلندی ندارند، مبنا استفاده از ظرفیت نقوش کاشی‌کاری حرم مطهر رضوی با نگاه‌ و طرحی متفاوت است.

ایسنا / خراسان رضوی


>>> مشاهده یادداشت فرهیخت مرتبط با این پست

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر