انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی رسانه/ گلایه های فرهیخت: ۱۶ آذر و روز دانشجو آمد و دریغ از یک رسانه بومی و دو سطر نگارش درباره «دیپلماسی دانشگاهی» در کلان شهر اول جذب دانشجویان خارجی پس از تهران!

  • بازدید: ۷۰
رسانه/ گلایه های فرهیخت: ۱۶ آذر و روز دانشجو آمد و دریغ از یک رسانه بومی و دو سطر نگارش درباره «دیپلماسی دانشگاهی» در کلان شهر اول جذب دانشجویان خارجی پس از تهران!
تریبون آزاد فرهیخت

روزگار غریبی است و غریب تر از روزگار ما، حال و وضع دانشجویان خارجی و دانشگاه های میزبان آنان و در کل «دیپلماسی دانشگاهی» در جهان شهری است که به درستی منسوب به عالم آل محمد(ص) اش می خوانند. به درستی رتبه اول کلان شهرهای ایران در جذب دانشجویان خارجی (پس از پایتخت) را دارد، اما به نادرستی و به جفا، حتی در روز ۱۶ آذر که روز مخصوص آنهاست، تیتر صفحه اول روزنامه ها و سایت های خبری شهر و استان، اینهاست: «نان سنگک»، «خودروهای دودزا» و «علی آباد نیمه آباد»!

البته منصف باشیم و واقع بین که یکی دو رسانه در آن لالوها و  در آن پستوها و من باب تیمن و تبرک، یه چیزهای بی خاصیت یا کم بهره ای در خصوص روز دانشجو و دانشگاه و حتی با عنوان و تیتر خوشحال کننده «دیپلماسی دانشجویی» نوشته بودند، آن هم از باب رفع تکلیف و باز هم بی ارتباط با مزیت منحصر به فرد مشهد یعنی «دیپلماسی دانشگاهی» تا کسی گله ای نکند که چرا روز دانشجو آمد و رفت و چراغ فلان رسانه خاموش بود! واقعاً دست مریزاد به قطب اول رسانه های کشور (باز هم پس از تهران!)

اجازه بدهید مقدمه ی کوتاهی قبل از طرح اصلی گلایه ی فرهیخت مطرح کنیم تا درک بهتری از موضوع ارائه شود. 

براستی دقت کرده اید در همین ایران خودمان، چه بسیار شهرهایی هستند که خود را پایتخت و خاستگاه فلان هنر و فرهنگ و علم و ادب و مهارت و حتی یک میوه یا محصول و کالای خاصی می خوانند و به دیگر شهرها و دیار هم، حسابی فخر می فروشند؟

مثلاً زیبا شهری که خود را به درستی پایتخت شعر و ادب ایران می خواند و چه شایسته به حافظ و سعدی و دیگر مفاخرش می نازد و نه فقط در سالروز تولد این مشاهیر بلند آوازه، بلکه ۳۶۵ روز سال آن چنان رسانه های بومی اش بر طبل شعر و ادب می تازند که دیگر کسی شیراز را به فالوده و شربت بهار نارنج زبانزدش کمتر می شناسند!  

یا زیبا شهری دیگر که رسانه های بومی اش به خاطر قدمت صنایع دستی و جاذبه های گردشگری و معماری کهن تاریخی آن دیار، حتی از اعطای لقب «نصف جهان» هم ابایی ندارند و به هر بهانه ای، ارباب رسانه ی شهری آن چنان این مزیت های منحصر به فرد شهرشان را در افکار عمومی پر رنگ می کنند که شاید شما از خرید گز سوغات اصفهان، یادتان برود، اما از قدم زدن در میدان «نقش جهان» هرگز!

حتی کردستان سربلند هم از این قافله عقب نمانده، در تولید انبوه «سنگ پا» سری در سرها بلند کرده و مسوولان آن دیار معتقد اند اگر حمایت شوند، می توانند تمام نیاز اروپا را به سنگ پا تأمین کنند، و قس علی هذا، ساوه به انارش می تازد و قم به سوهانش و کاشان به گلابش و زنجان به چاقویش و همین بیخ گوشمان نیشابور به فیروزه اش و قائنات به زعفرانش و کاشمر به انگورش و...

اما از خود پرسیده اید پس مشهد چی؟ مردم دیگر دیار، شهر ما را باید به چه مزیت منحصر به فردی به یاد آورند؟ تا کی اصحاب رسانه ی این دیار می خواهند همچنان بر طبل سنگ هرکاره ی از یاد رفته یا سجاده و تسبیح نخ نما یا نخود و کشمش سوغات زیارت و یا انگشتر عقیق و شیشلیک شاندیز و خربزه ی مشهدی و استخر موج های آبی و.... امثالهم بکوبند و به القابی چون جهان شهر سنگ های قیمتی دل خوش کنند، گویی که مشهد فقط در این دستاوردهای ظاهری و مادی خلاصه شده است و بس! 

شاید با خود بگویید این چه سئوالی است؟ خوب معلوم است، مشهد الرضا(ع) تنها مزیت منحصر به فرد شهر و استان امام مهربانی هاست، بله ... حق با شماست، وجود مضجع نورانی و حرم ملک پاسبان حضرت امام ابالحسن الرضا علیه افضل التحیة والثناء، همچون خورشیدی سترگ، نورانیتش تمام عالم وجود را در بر گرفته است.

اما بدیهی است افتخار تشرف سالانه سی میلیون زائر ایرانی و غیرایرانی به موهبت الطاف آن امام رئوف است و نه حاصل دسترنج ما و هم چنان است افتخار میزبانی از ابدان مشاهیر بلند آوازه ای چون فردوسی حکیم! پس سهم ما چه می شود؟

بنابراین فارغ از وجود مضجع منور رضوی، بپذیریم که ما دیگر در بحث مزیت های منحصر به فرد، دست مان خالی نیست و به قول عوام، اصطلاحاً چپ مان پر هست! به عنوان مثال، در عصر نوآوری های دانش بنیان و در شهر علم و معرفت، به برکت وجود عالم آل محمد (ص) و به مرحمت کثرت، تنوع و تعدد دانشگاه ها و مراکز علمی، پژوهشی، آکادمیک و مدارس حوزوی، این «دیپلماسی دانشگاهی» است که سال های سال، «دیپلماسی اول» شهر و استان امام رئوف است و مایه ی مباهات و روسفیدی شهر و استان و بلکه کل کشور!

مضافاً به خود می بالیم که علاوه بر این دستاورد ارزشمند، مشهد ما سال ها، افتخار عنوان رتبه اول جذب دانشجویان خارجی (پس از پایتخت) را بر عهده دارد و حق هم همین است چون این دیار، مزین و معطر به عطر خوشبوی عالم آل محمد (ص) است و به برکت آن امام همام، بخش عظیمی از شصت هزار دانشجوی خارجی شاغل به تحصیل در کل ایران در مقاطع لیسانس تا دکترا در مراکز علمی و دانشگاهی و آکادمیک این کلانشهر معنوی به صورت حضوری و یا غیر حضوری (دانشگاه پیام نور) تحصیل می کنند.

حال روی سخن ما به اهالی رسانه و اصحاب مطبوعات این شهر و استان علم پرور و میهمان دوست هست که در هر مناسبتی، خصوصاً مناسبت های علمی و دانش محور خاصه 16 آذر سالروز دانشجو، متأسفانه هر کدام ساز ناکوک خودشان را می زنند و «نان سنگک»، «خودروهای دودزا» و «علی آباد نیمه آباد» تیتر اول صفحات روزنامه هایش است!

معضلی که حتی تأسیس قرارگاه رسانه ای استان هم علی الظاهر نتوانسته آن انسجام لازم را ایجاد کند تا چه برسد به تشکیلات قدیمی مانند خانه مطبوعات و انجمن صنفی روزنامه نگاران و تشکل های دیگر رسانه ای و مطبوعاتی.

براستی اگر این اتفاق در شهر و دیار دیگری غیر از «مشهد» رخ می داد، یعنی یک اندیشکده ی تخصصی و مطالعاتی، به صراحت اذعان و اعلام می کرد که صدها دانشجوی مجرب، طلبه ی فاضل، دیپلمات دغدغه دار و استاد دانشگاه و روحانی دلسوز و...، طی سیزده سال و نیم کار تیمی، فقط مشغول یک کارند و آن این که تمام رویدادهای رویکرد بین المللی شهر را رصد و پایش می کنند تا بدانند دیپلماسی اول شهر چیست؟

در نهایت به این نتیجه رسیده اند که دیپلماسی اول این شهر، «دیپلماسی دانشگاهی» است، آیا خداوکیلی اگر این شهر، کاشان بود، همچنان به گلابش می نازید؟ یا اگر زنجان بود به چاقویش و اگر ساوه به انارش؟! نه به خدا... در برابر چنین موفقیت ارزشمندی، به قول عامیانه، انار و چاقو و سوهان کیلو چند؟!

حال در آن دیار اگر مسؤولان ارشد شهر و استان که تا قبل از اعلام این گونه خبرها، برایشان جذاب نبود تا طی برپایی یک میزگرد مطبوعاتی خاص، از محصولات تاپ و تاب شهرشان تعریف و تمجید کنند، آیا با شنیدن این خبر، بلافاصله رسانه ها را اصطلاحاً سر خط نمی کردند و از استاندار گرفته تا شهردار و تا رئیس شورای شهر و امام جمعه و مسئولان ادارات و همه و همه، در وصف دانشجو و دانشگاه و دانشجویان خارجی شان چه ها نمی گفتند و خبرنگاران یشان هم، قلم فرسایی نمی کردند؟! قطعاً می گفتند.

اما مشهد چی؟ اینجا شهر بی تفاوتی ها و در اغلب چیزها متفاوت هاست! همه چیزش با دیگر جاها فرق می کند از جمله رسانه هایش، به گونه ای که هنرمند سینمایی بومی اش همین امروز گلایه می کند که کسی ما را نمی بیند (تسنیم 16 آذر را ببینید) و مجبوریم به پایتخت مهاجرت کنیم و کک هیچکس هم نمی گزد!

کما این که همین دیروز، یک روحانی سرشناس روی آنتن زنده رسانه ی ملی، به سه میلیون نفر ساکنانش گستاخانه توهین کرد، اما باز هم کک هیچ کس نگزید! چرا؟ چون ما مشهدی ها از جمله اهالی رسانه یمان سخت به بی تفاوتی و یا دست کم فراموشی اولویت ها و اولیت هایمان عادت کرده ایم!

باور نمی کنید؟ بسیار خوب، پس بی زحمت سری به رسانه ی هفتاد و چند ساله اش یعنی «خراسان» امروز یعنی ۱۶ آذر ۱۴۰۰ سالروز دانشجو بزنید که تیتر اول صفحه خراسان رضوی اش به جای دانشجو و دیپلماسی دانشجویی، در باره ی نان سنگک است و خرسندند که گزارش خراسان باعث شده تا ترمز آزادپزهای مشهدی کشیده شود! احسنت و دست مریزاد به بابابزرگ رسانه های خراسانی و به تعبیر بهتر «خراسان تهران»!

یا سری به قدس بزنید و باز هم به عبارت بهتر «قدس تهران» چون دیگر صفحه ای به نام خراسان یا خراسان رضوی ندارد و ویژه نامه ای به نام «خراسان» هست که متأسفانه، تیتر بزرگ صفحه ی آن، به جای مبحث دانشجو و دانشگاه، «طرح تشدید برخورد با خودروهای دودزا» است!

یا سری به روزنامه ی بومی «شهرآرا» و باز هم به تعبیر بهتر «شهرآرای ایران» بزنید که در نگاه اول، با تیتر بزرگ «دیپلماسی دانشجویی» به مناسبت روز دانشجو خرسندمان کرد، اما آن متن هم با محوریت ارزیابی تأثیر انقلاب اسلامی بر تربیت دانشجویان و طلاب خارجی است و فقط چند سطر آخر آن در مورد مشهد است و هیچ اشاره ای به این مزیت و برتری ارزشمند نکرده است.

نکته ای که بسیار آزار دهنده هست، آن است که در صدر تمام این روزنامه ها و سایت های خبری شهر و استان نوشته شده است: خبری و تحلیلی، اما بسیار باعث تأسف است که این رسانه های خبری و به اصطلاح تحلیلی، از تحلیل ساده ترین و پیش پا افتاده ترین اصول حرفه ای خبرنگاری و کار رسانه ای عاجزند؛ 

این که در سالروز دانشجو، برای جهان شهری معنوی و کلان شهری علمی که سخت در طلب کسب عنوان افتخار آمیز قطب اول علمی جهان تشیع و بلکه مرجعیت علمی و پژوهشی جهان اسلام است، از نان سنگک و آزادپزها و خودروهای دودزا و... تیتر نمی زنند و یا مانند شهرآرا، اگر به این فهم و تحلیل می رسند که باید در مورد دانشجو و دانشگاه سخنی بگویند، محور این بحث را نقش انقلاب بر تربیت دانشجویان قرار نمی دهند که جایش در ایام الله دهه فجر است.

انتظار داشتیم در این روز بخصوص این رسانه های فرهنگ محور، شاهد تعریف و تمجید و پررنگ  کردن مزیت و افتخار و پیشقراولی «مشهد، نخستین کلان شهر ایران در جذب دانشجویان خارجی» (پس از تهران) باشیم و قدرشناس نقش پررنگ و بی بدیل مراکز دانشگاهی بزرگی چون «دانشگاه فردوسی مشهد»، «جامعه المصطفی العالمیه مشهد»، «دانشگاه علوم پزشکی مشهد» و «دانشگاه آزاد اسلامی» که این افتخار مرهون زحمات و تلاش های آنان است.   

یا این که در خود مشهد هم، از میان 22 دیپلماسی مورد رصد و بررسی، این دیپلماسی دانشگاهی است که چند سال پیامی، حائز رتبه ی اول می شود، در حالی که عموم مردم بر این باورند که دیپلماسی اول این شهر، «دیپلماسی زیارت» و مقوله ی زائر است!

کوتاه سخن این که اگر بزرگان و ریش سفیدان و باتجربه های رسانه در این کلان شهر قدمی پیش نگذارند و این کاستی های نابخشودنی را به رخ اصحاب مطبوعات نکشند و خود را نقد و اصلاح نکنند، هیچ استبعادی ندارد که در مناسبت های علمی و فرهنگی بعدی، تیتر اول «نان سنگک» و «خودروهای دودزا» و «علی آباد نیمه آباد» قطعاً نیستند، اما جایشان را به تیترهای سخیف و غیر مرتبط دیگری چون «علی آباد کتول» و «لوله کشی آب رحمت آباد» و امثال اینها خواهند داد. از ما گفتن بود. درود و بدرود.


  • مکارمی
    معلوم میشه شما تو این راه تنهایید چون این چیزها رو فقط میشه تو سایت شما خوند و باقی لالمونی گرفتن شما خیلی دلسوزی میکنین برای مشهد و شهر امام رضا علیه السلام خدا خیرتون بده ولی خودتون رو خسته نکنین این خراسان و مطبوعاتهای دیگه حالاحالاها درست بشو نیستن همه شون ساعت پاندول مسئولانن و هر چی اونا بگن میگن چشم
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر