اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دوشنبه, ۵ مهر ۱۴۰۰، ۰۷:۴۲ ق.ظ

دیپلماسی دانشگاهی/ استقبال پژوهشگران و اساتید بین‌المللی از دوره آکادمیک شیعه‌شناسی به زبان انگلیسی با نقش آفرینی دانشگاه فردوسی مشهد

  • ۲۸
دانشگاهی/ استقبال پژوهشگران و اساتید بین‌المللی از دوره آکادمیک شیعه‌شناسی به زبان انگلیسی با نقش آفرینی دانشگاه فردوسی مشهد

معاون آموزش موسسه بین‌المللی «حکمت و معنویت شرق»، استقبال پژوهشگران و اساتید دانشگاه‌های خارجی از دوره آکادمیک شیعه‌شناسی این مؤسسه را که از امروز به صورت مجازی برگزار می‌شود، کم‌نظیر خواند. به گزارش ایکنا، مؤسسه بین‌المللی «حکمت و معنویت شرق» در سال ۱۳۹۷ با هدف ارتقای خدمات علمی و فرهنگی در حوزه دین‌پژوهی و فرهنگ اسلامی و شیعی با کیفیتی بین‌المللی تأسیس شد. این مؤسسه قصد دارد دوره‌ آکادمیک شیعه‌شناسی را با حضور اساتید مطرح بین‌المللی برگزار کند.

این دوره با همکاری دانشگاه اهل‌ بیت(ع) تهران و دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد. زمان این برنامه از ۲۱ تیر الی ۹ مرداد ماه خواهد بود. این دوره در ۱۸ جلسه برگزار می‌شود و تعدادی از اساتید برجسته بین‌المللی از دانشگاه‌های معتبر دنیا در این دوره تدریس خواهند کرد. 

تاریخ تشیع، آموزه امامت و سایر آموزه‌های اصلی تشیع، شاخه‌ها، آیین‌ها، اعمال و آموزه‌های معنوی و همچنین اندیشه سیاسی اسلام شیعی از جمله موضوعات این دوره بین‌المللی هستند. 

در پایان دوره به شرکت‌کنندگان، گواهی حضور در دوره اعطا خواهد شد. با توجه به اینکه این دوره به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، لازم است که شرکت‌کنندگان تسلط بالایی به زبان انگلیسی داشته باشند.

برخی از اساتید این دوره عبارتند از دکتر نظام حیدر، استاد دانشگاه کلمبیای آمریکا؛ دکتر رسول نقوی، استاد دانشگاه جورجتون؛ دکتر حسین کمالی، استاد کالج هارتفورد آمریکا؛ دکتر عبدالعزیز ساشدینا، رئیس گروه مطالعات اسلامی دانشگاه جرج میشن آمریکا؛ دکتر خلیل اندانی، استاد کالج آگوستانا؛ دکتر وینی کتیا، دکترای دانشگاه مک مستر؛ دکتر الساندرو کانچیان، از دانشگاه سینیا؛ دکتر رولا ابیساب، استاد دانشگاه مگ گیل کانادا؛ دکتر لیاقت تکیم، استاد دانشگاه مک مستر؛ دکتر لیسلوته عبید، استاد دانشگاه وین اتریش.

مهدی بهرامی، معاون آموزش این مؤسسه در گفت‌و‌گو با ایکنا درباره ویژگی‌های این دوره و استقبال اساتید و دانشجویان از برگزاری آن سخن گفت که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

ایکنا ـ لطفا درباره دوره آکادمیک شیعه‌شناسی و ویژگی‌های خاص این دوره توضیح بفرمایید.

دوره شیعه‌شناسی که قرار است از امروز (۲۱ تیرماه) برگزار شود دوره‌ای کاملاً جامع و فشرده است. تاکنون نظیر چنین برنامه‌ای را بنده سراغ ندارم. جامعیت دوره بابت این است که تقریباً طی آن به بسیاری از مسائل مربوط به شیعه به صورت فشرده اشاره می‌شود. این دوره شامل مباحثی همچون کلام و فلسفه تا فقه، تاریخ و جامعه‌شناسی تشیع می‌شود. بنابراین منظور ما از جامع بودن، جامعیت محتوایی در مورد شیعه نیست بلکه جامعیت موضوعی به صورت فشرده است.

این دوره در ۱۸ جلسه ۲ الی ۳ ساعته و به صورت آنلاین برگزار می‌شود. در هر جلسه یک استاد به ارائه مطالب خود می‌پردازد و برای هر جلسه اساتید قبلاً منابعی را معرفی کردند که این منابع در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفته است. از آنها درخواست شده است که حتماً این منابع را مطالعه کنند.

هدف اصلی برگزاری این دوره بین‌المللی تبیین صحیح ابعاد مختلف مکتب اهل بیت(ع) بر مبنای اندیشه شیعه دوازده امامی است. با توجه به این که اساتید این دوره آموزشی، مباحث تخصصی را در این دوره تدریس خواهند کرد لذا مخاطب این دوره، جامعه دانشگاهی و دانشجویان رشته‌های مختلف علوم انسانی هستند. از جمله اهداف این دوره آموزشی ارتقای دانش تخصصی اساتید، دانشجویان و علاقه‌مندان به حوزه مطالعات شیعه دوازده امامی است.

ایکنا ـ‌ هدف و ضرورت برگزاری دوره آکادمیک شیعه‌پژوهی چیست؟

همانطور که می‌دانید شیعه در جهان آکادمیک تا قبل از انقلاب اسلامی آنچنان شناخته شده نبود و هویتی مستقل نداشت و همه آن را به عنوان یکی از بخش‌های فرعی اسلامی می‌شناختند. مطالعات و پژوهش‌های انجام شده در مورد شیعه نسبت به اهل سنت بسیار محدود و کم بود. بعد از انقلاب اسلامی و اتفاقی که با محوریت مذهب شیعه در ایران انجام شد توجه کشورهای غربی به منطقه ما و مخصوصاً مذهب تشیع بیشتر شد.

این توجه موجب سرمایه‌گذاری آنها برای شناخت مذهب تشیع شد. متأسفانه نتیجه بیشتر این پژوهش‌ها با سوگیری‌های سیاسی و سوء‌نظرهایی نسبت به شیعه همراه بود. بنابراین محتوای تولید شده در حوزه شیعه‌شناسی غنای کافی را نداشت. شیعه‌شناسان شیعه‌ای که در حوزه آکادمیک هم کار کنند چندان زیاد و مشهور نیستند. لذا ما که گروهی از طلبه‌های آشنا به زبان خارجی بودیم و سفرهای متعدد تبلیغی به کشورهای مختلف داشتیم و فضای آکادمیک کشورها را می‌دیدیم؛ متوجه ضرورت ورود به این حوزه شدیم و تصمیم گرفتیم با جدیت به بحث شیعه‌شناسی به زبان‌های دیگر ورود پیدا کنیم.

با توجه به فاصله‌ای که میان تشیع و اهل سنت با پیدایش داعش ایجاد شد و بسیاری از اساتید و دانشجویان و حتی مردم دیگر کشورها متوجه این تفاوت شدند، ضرورت حضور جدی‌تر ما برای تبیین اندیشه‌های اسلام شیعی بیشتر شد.

ایکنا ـ استقبال اساتید خارجی و علاقه‌مندان از این دوره چگونه بوده است؟

در این دوره خوشبختانه اساتید بسیار خوبی از سطوح مختلف، کشورها و دانشگاه‌های متعدد با ملیت‌های گوناگون حضور دارند. از دانشگاه مک‌گیل کانادا که دانشگاهی بسیار معتبر در حوزه علوم انسانی و مخصوص اسلام‌شناسی است گرفته تا دانشگاه کلمبیای‌ آمریکا، دانشگاه جورج تاون آمریکا، کالج هارتفورد آمریکا، دانشگاه اکستر انگلیس، دانشگاه‌های مک‌مستر و دانشگاه وین.

سعی شده است اساتیدی که انتخاب می‌شوند در حوزه خودشان متخصص باشند. موضوعات آنها مرتبط به کارهای پژوهشی باشد که قبلاً انجام داده‌اند که در واقع در جلسات بتوانند خلاصه‌ای کامل از آنچه را تاکنون پژوهش کرده‌اند،‌ ارائه کنند. همانطور که ملاحظه می‌کنید استقبال اساتید بسیار خوب بوده است. امکان توسعه و گسترش برنامه را نیز داشتیم اما چون فکر می‌کردیم ممکن است بیش از ۱۸ جلسه خسته کننده باشد تصمیم گرفتیم از همین اساتید استفاده کنیم.

جالب اینجاست که گسترده شرکت‌کنندگان ما بسیار متنوع و متفاوت است. در حال حاضر حدود ۴۰ نفر خارجی ثبت‌ نام کردند که از کشورهای شرقی و غربی هستند. البته طبیعی است که شرکت‌کنندگان کشورهای شرقی کمتر باشند چون به هر حال زبان دوره انگلیسی است و آنها مشکل زبان دارند. از همین رو استقبال از دوره در کشورهای غربی مخصوصاً حوزه آمریکا بسیار بیشتر بوده است. بیشتر شرکت‌کنندگان در کشورهای همچون آمریکا و کانادا زندگی می‌کنند.

ایکنا ـ برنامه‌های آینده مؤسسه را در زمینه مطالعات اسلامی به‌ویژه فعالیت‌های مشترک با نهادهای خارجی تشریح بفرمایید؟

از مهمترین برنامه‌های آکادمیکی که پیگیری می‌کنیم، برگزاری کنفرانس‌ها و دوره‌های بین‌المللی دیگر است. با توجه به تجربه موفق این دوره، علاوه بر برگزاری دوره‌های مختلف شیعه‌شناسی با موضوعات تخصصی‌تر در تلاش هستیم که دوره‌های حضوری را نیز برگزار کنیم.

هیچ آموزشی مانند قرار گرفتن افراد در بطن فرهنگ شیعی نخواهد بود. حضور اساتید و دانشجویان خارجی در میان فرهنگ تشیع بسیار تأثیرگذار است و این تأثیرگذاری هیچ وقت با برگزاری دوره‌های آنلاین حاصل نمی‌شود. برگزاری کنفرانس بین‌المللی دین و اخلاق و دین و عرفان با همکاری دانشگاه‌های معتبر داخلی و خارجی از برنامه‌های مهم مؤسسه در آینده‌ای نزدیک است. تلاش داریم که بتوانیم با چندین دانشگاه معتبر قراردادهای همکاری بلند مدت امضاء و از ظرفیت‌های آنها در برگزاری دوره‌های خود استفاده کنیم.

گفت‌وگو از محسن حدادی

>>> دریافت فایل بزرگ پوستر و طرح اول ...

استقبال پژوهشگران و اساتید بین‌المللی از دوره آکادمیک شیعه‌شناسی موسسه حکمت
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر اربعین حسینی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر:جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ با ۱۷.۴۳۷ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۸۵ کلیپ با ۸۲.۰۰۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۲۰