دیپلماسی شهری/ اپلیکیشن «شهر من» شهرداری مشهد، برنده جایزه جهانی خشت طلایی تهران شد

  • ۶
شهری/ اپلیکیشن «شهر من» شهرداری مشهد، برنده جایزه جهانی خشت طلایی تهران شد

در پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران با تاکید بر حوزه صلح و سلامت، در محورهای هفتگانه؛ اپلیکیشن شهر من شهرداری مشهد برنده جایزه جهانی خشت طلایی شد. این دوره در محورهای هفتگانه معماری، شهرسازی و حفاظت از میراث فرهنگی، توسعه پایدار، تاب آوری و زیست پذیری شهری، توسعه زیرساخت ها، حمل و نقل عمومی و خدمات شهری، مشارکت شهروندان و توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر، نوآوری، فناوری و شهر هوشمند، اقتصاد شهری، سرمایه گذاری و کارآفرینی و حکمروایی محلی، برنامه ریزی و مدیریت شهری برگزار شد.

تاکنون چهار دوره جهانی خشت طلایی تهران، از سال 93 و هم زمان با بزرگداشت روز جهانی شهرها در کلانشهر تهران برگزار شده است.

این رویداد بین المللی در راستای هم افزایی مشارکت شهرها، جهت دستیابی به توسعه شهری و ترویج تجارب موفق جهانی پایه گذاری شده است.

گفتنی است اپلیکیشن "شهر من" شهرداری مشهد در محور نوآوری و فناوری و شهر هوشمند برنده جایزه خشت طلایی شده است.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد - غزاله شهیدی 


در باره ی این جایزه بیشتر بدانیم:

تاکنون چهار دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران، از سال 1393شمسی (م2014) به ابتکار مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، هم زمان با بزرگداشت روز جهانی شهرها (9 آبان / 31 اکتبر) در کلان شهر تهران برگزار گردیده است. این رویداد بین المللی، در راستای هم افزایی مشارکت شهرها ، جهت دستیابی به توسعه شهری و ترویج تجارب موفق جهانی پایه گذاری گردید. در این راستا سازمان ها و سمن های بین المللی گوناگون از جمله Metropolis ,Un-habitat, walk21,UCLG,UCLG-MEWA,ISOCARP,  با دبیرخانه جایزه همکاری نموده اند. در دوره های مختلف علاوه بر برگزاری رقابت و داوری آثار، با توجه به مقتضیات و ضرورت های جهانی جاری در زمان، دبیرخانه رویداد  برنامه هایی جانبی با موضوعاتی خاص را در دستور کار قرار می دهد.

نخستین دوره این جایزه (1393)، در حوزه "مدیریت شهری" در مقیاس ملی و با تاکید بر پروژه های عمرانی شهر تهران و تقدیر از سه پروژه برگزار گردید و مهمانان و اندیشمندان حوزه شهری، در نشستی تخصصی، پیرامون موضوع "توسعه شهری" به بحث و تبادل نظر پرداختند.

دومین دوره جایزه (1394) ، با تاکید بر موضوع "جهان-محلی" در 8 محور برگزارگردید. در این رقابت 330 پروژه شهری از سراسر جهان، توسط داوران ارزیابی و به  24 پروژه منتخب، جوایزی اهدا گردید. در این دوره نشست های تخصصی نیز با حضور اندیشمندان بین المللی در دو موضوع " جهان-محلی" و " خواهر خوانده های شهری" برگزار گردید.

سومین دوره جایزه (1395)، با همکاری گسترده تر بین المللی در 7 محور برنامه ریزی گردید که با انجام فرایند داوری و بررسی بیش از 400 پروژه ، با نظر هیئت داوران، از 24 پروژه تقدیر شد. در این دوره ، دو نشست تخصصی با حضور اساتید دانشگاه و حرفه مندان در موضوعات "شهر هوشمند" و "تاب آوری" برپا گردید و برگزاری دوره چهارم ،با توجه به تغییرات مدیریتی کلان صورت پذیرفته، برای دو سال به تعویق افتاد.

چهارمین دوره جایزه (1398) با شعار "شهرهای هوشمند، تاب آور و زیست پذیر برای همه" در 7 محور تخصصی تعریف و با  ارزیابی 289 پروژه ثبت نام شده، به انجام رسید. همزمان با چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران، از نماد شهرهای دوست و خواهرخوانده تهران با هدف گسترش تعامل، همزیستی و صلح جهانی، در برج میلاد تهران رونمایی گردید.

برگزاری پنجمین دوره جایزه (1399) در آذرماه سال جاری، با شعار " شهرهای سالم؛اقدامات محلی، اثرات جهانی " در 7 محور برنامه ریزی شده است. با توجه به شیوع ویروس کووید19 در سراسر جهان، رویداد با همراهی اندیشمندان سراسر جهان و به صورت آنلاین برگزار می گردد و تبادل نظر در نشست های تخصصی پیرامون موضوع پاندمیک شهری  خواهد بود.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

آخرین میهمانان خارجی شهر

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


قادر ملک اف، معاون مفتی مسلمانان قرقیزستان
قادر ملک اف، معاون مفتی مسلمانان قرقیزستان
تاریخ سفر:سه شنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

حمیدالله یلانی مدیرعامل شرکت آبرسانی افغانستان
حمیدالله یلانی مدیرعامل شرکت آبرسانی افغانستان
تاریخ سفر: پنجشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۹

انتظارات فرهیخت

توقع و انتظار از چی و چرا؟

انتظارات فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می تواند وجود داشته باشد) و برگزار کنندگان می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر آن رویداد با «رویکرد بین المللی» برپا شده، توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری و کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


دینی/ انتظارات فرهیخت: ۲۰ اسفند۹۹، برپایی نخستین کنفرانس ملی «امام رضا (ع) و علوم روز» (بدون رویکرد بین المللی) به همت دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در مشهد » دینی/ انتظارات فرهیخت: ۲۰ اسفند۹۹، برپایی نخستین کنفرانس ملی «امام رضا (ع) و علوم روز» (بدون رویکرد بین المللی) به همت دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در مشهد جمعه, ۸ اسفند ۱۳۹۹

توقعات فرهیخت: هرچند به سهم خود از بابت برگزاری این همایش ارزنده هرچند با «رویکرد ملی» از دست اندرکاران آن بویژه «آستان قدس رضوی» باید سپاس گزار باشیم، اما به «فرهیخت» حق بدهید گله مند باشد چرا این رویداد علمی با «رویکرد بین المللی» برگزار نمی شود، مادامی که ۱. عنوان «بین المللی» بر تارک وبگاه «دبیرخانه ی نخستین کنفرانس» در وبگاه آن


همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


مطالبات فرهیخت

سایر مطالبات توضیح بیشتر

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


خبرنامه خودکار

نشانی ایمیل خود را در اینجا ثبت کنید تا آخرین مطالب وبگاه، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • شمار ویدئوها: ۲۵۴ کلیپ با ۶۶,۵۳۰ بازدید
  • بیشترین بازدید: ۲۷ شهریور ۹۷ با ۱۷.۴۷۶ بازدید
  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۴ آذر ۹۹ با ۷.۸۴۱ بازدیداندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید