انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی ورزشی/ گفتگو با مهدی وفابخش ورزشکار 24 ساله مه‌ولاتی و رکورددار طناب‌زنی‌ جهان در گینس

  • بازدید: ۲۳۰
align=bottom

گفت و گوی تسنیم با رکورددار یک رشته ورزشی گمنام / کشورهای حاشیه خلیج فارس برای این رکوردها لحظه شماری می‌کنند، رکورددار یک رشته ورزشی که اینک گمنام باقی مانده نیازمند حمایت بیشتری از سوی مسئولان است. " کتاب گینس " و " ثبت رکورد " واژه‌هایی هستند که کم‌وبیش به گوش همه ما آشنا است و در جهان افرادی با ثبت رکورد‌های خود که گاهی عجیب و غریب به نظر می‌رسد، نام خود را در کتاب گینس ثبت کرده‌اند....

بدون شک ثبت رکورد در کتاب گینس علاوه بر اینکه برای خود فرد افتخارآفرین است، برای کشور و وطن فرد مذکور یک افتخار محسوب می‌شود، در کشور عزیز ما افرادی هستند که با ثبت رکورد خود در کتاب گینس سبب افتخار این خطه و مرز بوم شده‌اند اما نکته قابل توجه این است که هزینه‌های نسبتا سنگین ثبت رکورد در کتاب گینس سبب شده که خیلی از افراد با استعداد از ثبت رکورد خود صرف نظر کنند که این موضوع نیازمند‌ توجه بیش از پیش مسئولان مربوطه است. 


در ادامه گزارش به سراغ یکی از رکوردداران جهان که متاسفانه در گمنامی به سر می‌برد، رفته و با او گفت‌وگو کرده‌ایم که پیشنهاد می‌شود این گفت‌و‌گو قابل تامل را با دقت بخوانید.


مهدی وفابخش ورزشکار 24 ساله مه‌ولاتی و رکورددار طناب‌زنی‌ جهان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: مهدی‌ وفابخش 24 ساله از شهرستان مه‌ولات و از 16 سالگی طناب می‌زنم. 


وی افزود: روزی در تلویزیون دیدم که یک آقا مسافت 10 کیلومتر را در زمان 84 دقیقه طناب زد که گویا حد نصاب رکورد جهان را زده بود و آن زمان به این رشته علاقه پیدا کردم، ضمنا از کودکی احساس می‌کردم که از نظر آمادگی جسمانی با بقیه هم‌سن‌ و سال‌های خودم فرق دارم و کلا دویدن برای من مثل خوردن قرمه‌سبزی یا خوردن یک لیوان آب است. 


دیدن کلیپ و انگیزه جهانی


این ورزشکار مه‌ولاتی ادامه داد: اولین جرقه‌ای که در ذهنم ایجاد شد تا رشته طناب‌زنی را ادامه دهم، همان کلیپ بود که در شبکه ورزش دیده بودم و همان شب به لوازم ورزشی رفته و یک طناب خریدم و روز بعدش شروع به طناب‌زدن کردم.


وفابخش ادامه داد: در اولین رکوردگیری من در آن زمان 10 کیلومتر را در 50 دقیقه طناب زدم و در اولین روز تمرینم رکورد جهان را شکستم که در ابتدا خودم باورم نمی‌شد که رکورد جهان را زده‌ام. 


رکورددار طنابزنی جهان ادامه داد: هفته‌ بعد از این ماجرا با رئیس کمیته ثبت رکوردهای ورزشی ایران تماس گرفتم و به ایشان گفتم که من این رکورد را با زمان خیلی پایین‌تر زدم، البته ابتدا حرف من را باور نمی‌کردند که بدون هیچ تمرین یا مربی که داشتم این رکورد را زده‌ام و گفتند باید تست بدهی و من هم پذیرفتم. 


وفابخش ادامه داد: طبق تحقیقاتی که از اداره‌کل ورزش و‌ جوانان استان کردم تمامی رکوردهای گینس را در رشته طناب‌زنی پیدا کردم و اشخاصی که این رکوردها را زده بودند از کشورهای خارجی نظیر آمریکا بودند. 


وی در ادامه با اشاره به اینکه من در این رشته رقیب از ایران هم دارم، افزود: خوشبختانه من اولین طناب‌زنی هستم که در دنیا رکوردهای طناب زنی را با زمان خیلی پایین‌تر به‌ ثبت می‌رساند. 


رکوردار دو طناب‌زنی جهان ادامه داد: اولین رکورد من در مسابقات ثبت رکورد کشوری بود و رکورد 1000 متر طناب‌زنی بدون‌خطا را که رکورد جهانی آن 4 دقیقه و 7 ثانیه بود با تمرینات فشرده‌ای که داشتم در 3 دقیقه و 6 ثانیه‌ زدم و در مسابقات مقام اول را کسب کرده و‌ رکورد جهان و‌ رکورد گینس را جابه‌جا کردم. 


بی‌مهری مسئولین


مهدی وفابخش رکورددار "دو طناب‌زنی" جهان ضمن اظهار گلایه از عدم حمایت مسئولین، اظهار کرد: ثبت رکورد 1000 متر من با هزینه شخصی انجام شد و‌ اداره ورزش و جوانان هیچ کمکی به بنده نکردند و این رکورد به اسم استان خراسان رضوی و شهرستان مه‌ولات ثبت شد اما هیچ کمکی از اداره ورزش و جوانان شهرستان که می‌توانست نقش مهمی در ثبت رکورد اینجانب داشته باشد، نشد. 


وی ادامه داد: خداراشاکرم که بعد از یک سال تمرین، رکورد 100 متر طناب‌زنی جهان را هم شکستم که این‌ رکورد شهریور 98 در ورزشگاه تختی مشهد به ثبت رسید. 


رکورددار طناب‌‌زنی جهان؛ به عشق وطنم این رکورد را به نام کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس ثبت نخواهم کرد و ایران عزیزم را به دلارهای نفتی نمی‌فروشم! 


وفابخش اظهار کرد: من تمامی رکوردهای طناب‌زنی استقامت و‌ سرعت جهان را زدم ولی هنوز در گینس ثبت نشده و متاسفانه چون مسئولان و داوران ثبت گینس به دلایل مسائلی نچندان بزرگ به ایران سفر نمی کنند، باید برای ثبت رکورد به کشور ترکیه یا امارات سفر کنم. 


وی ادامه داد: کشورهای حاشیه خلیج فارس برای این رکوردها لحظه شماری می‌کنند و‌ حاظر هستند ورزشکاران سایر کشورها را با مبالغ بسیار بالا یا همان‌ "دلارهای نفتی" بخرند. 


وفابخش ادامه داد: در کشور عزیزم ایران بیش از 50 نفر طناب‌زن حرفه ای داریم و‌ خوشحالم که توانستم این رکورد را برای استان و ‌شهرستان خودم به ثبت برسانم و بیشتر این ثبت رکورد‌ها با هزینه شخصی انجام شده است.


تقدیر از رکورددار جهان با پتو!


رکوردار طنابزنی جهان ضمن قدردانی از کسانی که در مسیر ثبت رکورد جهانی همراه او بودند، اظهار کرد: در مجموع 10 ورزشکار ایرانی اسم‌شان در کتاب گینس ثبت شده است و من دو رکورد جهان را دارم اما متاسفانه به دلیل عدم حمایت مسئولان و مشکلات مالی نمی‌توانم این رکورد‌ها را در کتاب گینس ثبت کنم، البته من رکوردهای دیگر را می‌توانم بزنم اما چون برای ثبت آن نیازمند یک حامی مالی هستم فعلا از آن صرف نظر کرده‌ام. 


وفابخش ادامه داد: نمی‌خواهم از خودم تعریف کنم اما ثبت رکود گینس کار بسیار سختی است و کار هر کسی نیست، من از 16 سالگی‌ طناب میزنم اما متاسفانه در شهر ما کسی قدر من را نمی‌داند، من رکورد گینس را زده‌ام و جایزه به من پتو مسافرتی می‌دهند و جواب زحمات چندین‌ساله من را با پتو جبران کردند. 


وی ادامه داد: مشکل من این است که شهر ما کوچک است و کسی من را نمی‌شناسد و کسی نیست که از من حمایت کند. من می‌توانم اسم شهر و دیار خود را در تمامی خبرگزاری‌های جهان به واسطه این ثبت رکورد مطرح کنم اما متاسفانه از من حمایت نمی‌‌شود. 


وفابخش تصریح کرد: کشورم را دوست دارم، خانواده‌ام را دوست دارم، از کودکی در این‌ شهر بزرگ شدم و دوست دارم از من حمایت شود تا این رکورد و سایر رکوردهایم را به اسم زادگاهم و کشورم در کتاب گینس به ثبت برسانم.


در انتظار حمایت مسئولین!


ورزشکار مه‌ولاتی و رکورددار جهان در "دو طناب‌زنی سرعت و استقامت" در پایان گفت‌وگو خود اظهار کرد: رکوردهای من در کتاب رکوردهای ملی ایران ثبت شده و کتاب آن هنوز تکمیل نیست و‌ قرار است آخر امسال چاپ شود و دوستان فعال در این حوزه به من لطف داشته و به من لقب f14 که یک هواپیمایی جنگی پرسرعت است را داده‌اند چون وقتی طناب میزنم آنقدر تند‌تند می‌زنم که طناب دیده نمی‌شود و امیدوارم به زودی با حمایت مسئولین بتوانم رکورد خود را در کتاب گینس ثبت کرده و این مسیر را ادامه داده و با ثبت رکورد‌های جدید برای شهرستان، استان و کشورم افتخار آفرینی نمایم. 


گفت‌وگو از مهدی محدثی  - تسنیم 


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر