اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

يكشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰، ۰۴:۲۹ ب.ظ

دیپلماسی دومین همایش بازنگری روابط ایران و آسیای مرکزی آبان 89 در مشهد برگزار می شود

  • ۱۴۹
ترسیم چشم انداز و ارائه راهبرد هایی به منظور گسترش تعمیق روابط ایران و کشورهای آسیای مرکزی در مشهد بررسی و مطالعه می شود. دومین همایش بازنگری روابط ایران و کشورهای آسیای مرکزی پس از فروپاشی شوروی و چشم انداز آینده با همت مرکز تحقیقات و مطالعات کاربردی فرماندهی انتظامی استان خراسان رضوی ، دانشگاه فردوسی مشهد و دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و حمایت تعدادی از سازمان ها و موسسات در روزهای چهارم و پنجم آبان ماه سال جاری در شهر مقدس مشهد برگزار می شود... بهره گیری از یافته های جدید پزوهشی و تجارب سازمانی در زمینه روابط ایران و کشورهای آسیای مرکزی، تجزیه و تحلیل فرصت ها و چالش ها در روابط ایران و کشورهای آسیای مرکزی ، کمک به شکل گیری شبکه های ارتباطی و اطلاعاتی بین مراکز علمی و دستگاه های اجرایی ، بهره گیری از تجربیات ملی و بین المللی در عرصه روابط ایران و کشورهای آسیای مرکزی و ترسیم چشم انداز و ارائه راهبردهایی به منظور گسترش و تعمیق روابط ایران و آسیای مرکزی از اهداف این همایش هستند . رئیس مرکزتحقیقات و مطالعات کاربردی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی درباره این همایش گفت: روابط فرهنگی و اجتماعی، روابط اقتصادی ، روابط سیاسی و امنیتی از محورهای دومین همایش بازنگری روابط ایران و آسیای مرکزی می باشد. دبیر اجرایی همایش در رابطه با نحوه ارسال مقاله افزود: چکیده و اصل مقاله می بایست با رعایت تمامی نکات دستورالعمل نگارش مقاله در دو قالبword 2003وpdf به یکی از دو روش زیرتهیه و به دبیرخانه همایش ارسال شود. الف) ارسال به آدرس پست الکترونیک دبیرخانه ب) ارسال به وسیله پست پیش از همراه با لوح فشرده حاوی فایل مقاله. مرتضی نخعی شریف با اشاره به این مطلب که آثار ارسالی به دبیرخانه قابل استرداد نمی باشدو افزود: مهلت ارسال چکیده مقاله تا 30/2/89 و اعلام نتایج داوری چکیده مقالات تا 11/3/89 می باشد گفت: مهلت ارسال اصل مقاله 31 /4/89 و اعلام نتایج نهایی 31/6/89 است و همایش در روزهای چهارم و پنجم آبان ماه در مشهد برگزار می شود. رئیس دفتر تحقیقات و مطالعات کاربردی فرماندهی انتظامی استان خراسان رضوی گفت: نشانی دبیرخانه همایش ، مشهد – دانشگاه فردوسی - دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی با کدپستی 9177948883 و شماره تلفن های 33- 8796829 داخلی 350 می باشد. وی در مورد نشانی پست الکترونیکی همایش نیز خاطر نشان کرد:‌ http://cac2.um.ac.ir می باشد.-----------------------اطلاعات تکمیلی:دومین همایش بازنگری روابط ایران و کشورهای آسیای مرکزی پس از فروپاشی شوروی و چشم‌انداز آیندهمکان همایش : دانشگاه فردوسی مشهدزمان همایش :‌ 4 و 5 آبان 1389محورهای همایش1-روابط فرهنگی اجتماعی2-روابط اقتصادی3-روابط سیاسی – امنیتیتاریخ های مهممهلت ارسال چکیده : 20/2/1389اعلام نتایج داوری چکیده مقالات : 31/2/1389مهلت ارسال اصل مقاله : 31/4/1389اعلام نتیجه نهایی  : 31/6/1389برگزاری همایش : 4 و 5 آبان 1389دبیرخانه همایشمشهد، دانشگاه فردوسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی، طبقه سومتلفن :‌ 33-8796829-0511  داخلی 350همراه : 09156214963نمابر : 8796827-0511وب سایت : http://cac2.um.ac.irپست الکترونیک : cac22@um.ac.ir
پوستر آغاز تاجگذاری امام زمان علیه السلام

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر:جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دقیقاً دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۸۰
  • شمار ویدئوها: ۲۹۰ کلیپ با ۸۴.۰۰۰ بازدید