دیپلماسی شهری/ گلایه های فرهیخت: برای این شورای شهر، گویا گچ و سیمان و آسفالت، مهمتر از توسعه روابط خارجی مشهد است!

  • بازدید: ۱۴۸
شهری/ گلایه های فرهیخت: برای این شورای شهر، گویا گچ و سیمان و آسفالت، مهمتر از توسعه روابط خارجی مشهد است!
شورای اسلامی شهر
❋ گلایه های فرهیخت: پس از انتشار خبر «شهردار مشهد در برزخ استیضاج» مبنی بر قانع نشدن اعضای شورای اسلامی شهر مشهد از پاسخ های «سیدعبدالله ارجائی» شهردار مشهد به ۲۰ سئوال آنان، این پرسش در ذهن برخی از مخاطبان فرهیخت ایجاد شد که مگر این سئوال ها چه بوده که از ۱۴ رای حاصله، هشت رأی مخالف، چهار موافق و ۲ رأی ممتنع داده اند و حالا فرصت دارند طرح استیضاح شهردار را ارائه کنند؟
با تورقی ساده در متن این سئوالات پرسیده شده، به سادگی می توان دریافت که گلایه ی این دسته از مخاطبان فرهیخت، انتقادی بجاست که «وقتی شورای اسلامی شهر مشهد با ۲۰ سؤال، عملکرد شهردار را به چالش می کشد و حتی یک سؤال از «رویکرد بین المللی» این جهان شهر معنوی در آن نیست، آیا نباید گفت که برای این شورا، گویا گچ و سیمان و آسفالت، مهمتر از توسعه روابط خارجی شهر است؟ افسوس!»

◄و اما اصل خبر:
شهردار مشهد در برزخ استیضاح
ایسنا/خراسان رضوی... با قانع نشدن اعضاء شورای شهر مشهد از پاسخ‌های شهردار به تذکرات و سوالاتشان، آن‌ها فرصت دارند طرح استیضاح شهردار را ارائه کنند.
امروز، ۳۰ آبان‌ ماه، در پنجاه‌ونهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، عبدالله ارجائی، شهردار مشهد، برای پاسخگویی به ۲۰ سوال اعضاء شورا که در جلسات قبلی شورا مطرح شده بود، حضور یافت. پس از پاسخ‌گویی شهردار رای‌گیری انجام شد که در نهایت از بین ۱۴ رای، اعضاء شورا با هشت رای مخالف، چهار موافق و ۲ ممتنع از پاسخ شهردار قانع نشدند و حال فرصت دارند طرح استیضاح شهردار را ارائه کنند.
پس از رای‌گیری حسن موحدیان، رئیس شورای شهر مشهد، گفت: پنج عضو یعنی یک‌سوم اعضاء شورا فرصت دارند طرح استیضاح را امضا و ارائه کنند. تا زمانی که طرح استیضاح ارائه نشود، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. 
شهردار مشهد در ابتدای صحبت‌هایش اظهار کرد: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی مدل مترقی حکومت‌داری آن یعنی مردم‌سالاری دینی بوده که یکی از حلقه‌های تکمیل‌کننده آن پارلمان‌های محلی یا شوراهای اسلامی در سطح کشور است. شوراها که عنان اداره شهرها و روستاها را به دست دارند، تصمیم‌گیری اصلی در شهر و روستا بر عهده آنان بوده و این شوراست که با نظارت به موقع می‌تواند بسیاری از مسائل را حل‌ و فصل کند. شهرداری نظارت را حق شورا می‌داند؛ سوال و تذکر را مغتنم می‌شمارد و معتقد است وظیفه شهرداری ‌پاسخگویی دقیق، شفاف و روشن به ابهامات و سوالات است.
عبدالله ارجایی در پاسخ به سوال اول در خصوص اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران شاغل در شهرداری عنوان کرد: روند انجام این تکلیف قانونی ۶ مرحله‌ای است. بارها متذکر شدیم که هر قانونی تصویب می‌شود، باید آن را اجرا کرد؛ حتی اگر به آن نقد داشته باشیم. به این قانون نه‌تنها نقد نداریم بلکه از آن استقبال هم می‌کنیم و آن را جزو قوانین خوب می‌دانیم. البته اجرای این قانون دستورالعمل‌هایی نیاز دارد که ابلاغ نشده است؛ در نتیجه چالش‌هایی برای اجرای آن به وجود آمده است.
ارجائی افزود: مراحلی که تاکنون انجام شده، شناسایی ایثارگران در سه بند مشمول یعنی رابطه استخدامی مستقیم، رابطه حجمی در بخش اداری و مشمولان به کار گرفته شده در شرکت‌های طرف قرارداد شهرداری، استعلام مدارک ایثارگری، بررسی و تایید در کمیسیون تخصصی منابع انسانی، بررسی و تایید در گزینش، اختصاص پست و صدور حکم است. در زمینه مشمولان رابطه استخدامی مستقیم از ۳۷۶ نفر مشمول، ۳۶۷ نفر در کمیته نیروی انسانی و ۳۳۴ نفر در گزینش تایید شدند که تاکنون به ۳۱۱ نفر پست اختصاص داده شده و ۱۷ نفر نیز نیازمند تعیین تکلیف هستند. حکم ۳۰۴ نفر یعنی حدود ۹۰ درصد نیز صادر شده است. در زمینه مشمولان حجمی شاغل در بخش اداری که ۷۹۰ نفر هستند، ۷۷۹ نفر در کمیته منابع انسانی و ۷۴۳ نفر در گزینش مورد تایید قرار گرفتند که حکم ۴۴۳ نفر صادر شده و ۱۰۸ نفر نیازمند تعیین پست سازمانی هستند. در گروه سوم که شامل ۴۴۳۲ نفر از مشمولان به کار گرفته شده در شرکت‌های طرف قرارداد شهرداری است، ۱۶۶ نفر تاییدیه گزینش گرفتند و مابقی در نوبت گزینش هستند.
ارجائی بیان کرد: شهرداری مشهد جزو بزرگترین دستگاه‌های کشور است که افتخار حضور خانواده ایثارگران را دارد. این میزان در برخی دستگاه‌ها یک‌رقمی بوده که قاعدتا حل‌ و فصل آن ساده است اما وقتی با حجم بیش از ۵۰۰۰ نفر مواجه هستیم، این روند کمی طولانی‌تر می‌شود. در زمینه پست سازمانی مراجع بالادستی تعیین تکلیف می‌کنند که مکاتبات متعددی صورت گرفته اما تاکنون حتی یک پست سازمانی اختصاص داده نشده است. از وزیر کشور استعلام کردم که مشخص کنند اولویت تبدیل وضعیت چیست؛ گفت اولویتی وجود ندارد که این موضوع یک اشکال برای این قانون است.
شهردار مشهد در پاسخ به سوال دوم در خصوص انتصابات غیر کارشناسی تصریح کرد: بهتر بود مصداق مشخص می‌شد زیرا مقوله گسترده‌ای است. از ۷۴ انتصابی که شهردار انجام داده، ۸۵ درصد شرایط احراز داشتند که در مدت مشابه دوره قبل این میزان ۶۰ درصد بوده است. تخصص‌گرایی دوره قبل ۲.۶۸ درصد اما در دوره جدید سه درصد بوده است. در سال‌های تحصیل بعد از کارشناسی دوره قبل ۶.۷ درصد و دوره جدید ۶.۳۱ درصد بوده است. در زمینه جوان‌گرایی میانگین سن مدیران دوره قبل ۴۶ و مدیران دوره جدید ۴۴ سال است. انتصابات درون‌سازمانی در دوره قبل ۶۷ و در دوره جدید ۷۶ درصد بوده است.
وی در خصوص سوال سوم در زمینه عدم اهتمام ویژه در رسیدگی به معضلات حاشیه شهر خاطرنشان کرد: از منظر بودجه‌ای در سال ۹۹ میزان اعتبار تخصیصی به فعالیت‌های عمرانی حاشیه شهر کمتر از ۳۰ درصد، در سال ۱۴۰۰، ۳۸ درصد و در سال ۱۴۰۱، ۴۲ درصد بوده که اهتمام شورا و شهرداری به حاشیه شهر را نشان می‌دهد. پروژه‌های بلوار بصیرت، تقاطع غیر همسطح شهید میرزایی، تعریض پل ده‌رود که آماده بوده، طرح تفصیلی قرقی، ساماندهی پهنه خین‌عرب، پل رسالت، طبرسی، اسماعیل‌آباد، کال زرکش، کال طرق و سایر پروژه‌ها به عنوان پیشران‌های توسعه در طرح تفصیلی واقع شده‌اند. اتفاق بزرگ دیگر توسعه به شرق است که در افق میان‌مدت سه پهنه حاشیه شهر شامل شهرک رجایی، باهنر و طرق در دستور کار قرار دارد. در زمینه احداث واحدهای مسکونی جزومعدود شهرهای کشور هستیم که طرح جهش مسکن را از مشهد بیرون نمی‌بریم. ۳۰ هزار واحد ساخته خواهد شد. در شهرک شهید رجایی بیش از ۴۰۵۰ واحد مسکونی ساخته می‌شود که در این راستا در حال تهیه اسناد برای فراخوان هستیم.
ارجائی در پاسخ به سوال چهارم در خصوص عدم تعریف و انعقاد قراردادهای پروژه‌های سرمایه‌گذاری جدید مخصوصا با سرمایه‌گذاران داخلی، عنوان کرد: تعداد فراخوان‌ها در سال ۱۴۰۰، ۸ مورد و در هفت ماهه امسال ، ۱۶ مورد بوده است. پروژه عقیق میدان شهدا با ۱۵۰۰ میلیارد تومان کلنگ‌زنی شد. اعتبار پروژه دلاوران نیز ۵۰۰ میلیارد تومان بود. در ساماندهی شرکت‌های مسافرتی پایانه امام رضا(ع) هم رقم وصول مطالبات و هم مزایده داشتیم. شهربازی پارک ملت ساماندهی شد. یک اتفاق بزرگ نیز این بود که ۱۴ پروژه مشکل‌دار اقتصادی دوره‌های قبل تعیین تکلیف شد و می‌توانیم بعد رفع مشکلات، پایانکار را صادر کنیم.
شهردار مشهد در پاسخ به سوال پنجم مبنی بر ثبت غیر قانونی اسناد مالی خارج از موعد مقرر، گفت: ما سه تاریخ کلیدی شامل ۱۵ اردیبهشت، پایان تیرماه و پایان شهریور داریم. اگر مصداقی وجود دارد ارائه کنید. اگر اتفاقی افتاده و از چشم ما پنهان شده باشد، پیگیری می‌کنیم. اذعان حوزه مالی شهرداری این است که چنین موردی ثبت نشده است.
سوال ششم در خصوص عدم ارائه تفریغ بودجه علیرغم مهلت مقرر قانونی بود که ارجائی در این زمینه گفت: حسابرس توسط شورا در ۲۰ تیر به ما معرفی شده و ما گزارش حسابرس را ۲۹ آبان یعنی دیروز دریافت کردیم. با تمام این موارد در سطح عملیات تفریغ را ۲۱ آبان به شورا تقدیم کردیم، گزارش حسابرس را نیز ظرف امروز یا فردا ارائه خواهیم کرد.
وی در خصوص سوال هفتم مبنی بر عدم اجرای طرح‌های مصوب شورا، بیان کرد: اعضای شورا ۷۱ طرح را در این دوره مطرح کردند که تاکنون ۱۰ طرح ‌از شورا بیرون نیامده، ۳۵ طرح دارای بار مالی و ۲۶ طرح از جنس رویه و اعطای مجوز به شهرداری بوده است. ۳۱ طرح انجام شده، ۲ طرح انجام نشده و ۲۸ در حال انجام بوده که تا پایان سال انجام خواهد شد. در سوال هشتم تبصره ۴۸ اصلاحی در خصوص تملک و ساخت پارک‌های محله‌ای در محلات کم‌برخوردار مطرح شد که در این زمینه تاکنون ۴۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در اسماعیل‌آباد، طبرسی، توس و پورسینا هزینه شده که تا پایان سال به این موضوع اهتمام خواهیم داشت. تکلیف مندرج در تبصره ۱۵۰ میلیارد تومان است. مبنای ما این است که سرانه‌های خدماتی حاشیه شهر را به عدد مورد قبول شورا برسانیم.
خیابان شهیدان عامل تبدیل به پارکینگ طبقاتی می‌شود
ارجائی با اشاره به سوال نهم مبنی بر تامین ۲۰۰۰ جای پارک توسط شهرداری با اولویت اطراف حرم با مشارکت بخش خصوصی، تصریح کرد: دو طرح بزرگ در دست اجرا داریم، یک اقدام هم انجام شده است. یک طرح پارکینگ طبقاتی بهار بوده که مبنا این است که خیابان شهیدان عامل تبدیل به پارکینگ طبقاتی شود، پروژه در دست طراحی بوده و یکی از بهترین پارکینگ‌های سطح شهر خواهد بود. یکی از مسائل این دوره ضعف مطالعات انجام شده است و مطالعات زیادی در اختیار دوره ششم قرار نگرفته است.
شهردار مشهد افزود: ما همچنین با آموزش‌وپرورش برای استفاده از زمین‌های مدارس در سطح منفی آن‌ها صحبت کردیم که در این سطح سرویس‌های بهداشتی و پارکینگ ایجاد شود و ما در مقابل بتوانیم مجوزهایی را به آموزش‌وپرورش بدهیم. تاکنون ۶۰ مدرسه بررسی و جانمایی شده است. سرانه فضاهای آموزشی مشهد نیز کم است که با این موضوع می‌توانیم به این مشکل کمک کنیم. ۷۰۰ جای پارک در اراضی لشکر در حال بهره‌برداری بوده، اما مسطح هستند. در طرحی که شهردار منطقه ۸ در دست طراحی دارد، یک مورد پارکینگ مکانیزه خواهد شد. هنوز زمین‌ها بین ما، ارتش و آستان قدس به صورت کامل افراز نشده است. بخش دیگری از سوال در خصوص ایجاد ۱۰۰۰ چشمه سرویس بهداشتی با مشارکت بخش خصوصی بوده که برای ۶۷۰ مورد سرمایه‌گذار و خیر اعلام آمادگی کردند. از ۳۳۰ مورد باقی‌مانده نیز ۱۹۵ سرویس بهداشتی سیار و ۴۳ سرویس ثابت تاکنون ساخته شده است.
وی در پاسخ به سوال دهم در خصوص عدم رویکرد سرعت‌بخشی به توسعه و بهسازی منطقه منفصل توس، عنوان کرد: اعتبار منطقه توس ۴۸ میلیارد تومان بوده که در سال ۱۴۰۱ به ۱۰۲ میلیارد تومان رسیده و عمده کارها جمع‌آوری آب‌های سطحی و آسفالت معابر خاکی بوده وخط اتوبوس نیز اضافه شده است. شورای قبل شهرداری را مکلف کرده بود شرکتی برای توسعه توس احداث کند که مورد مخالفت وزارت کشور قرار گرفت، اما ‌دوباره خواهش کردیم این موضوع به جریان بیفتد که قبول کردند و دو هفته پیش جلسه‌ای با قائم مقام اقتصادی سازمان صداوسیما داشتیم که زمین بسیار خوبی در شاهنانه در اختیار دارند، امیدواریم در این زمینه توافق کنیم. محدوده توس بسیار زرخیز است. دنبال این هستیم مدیر پروژه قوی منصوب کنیم که ظرف یک ماه آینده با گرفتن استعلامات لازم حکم ایشان صادر می‌شود.
ارجائی در خصوص عدم مراقبت از حسن اجرای بودجه، گفت: برای این موضوع حسابرس داریم و او باید اظهار نظر کند انحرافی داشته‌تیم یا نه. حسابرس تایید کرده مغایرت اساسی نداریم و تقدیم شورا هم شده. اگر مغایرت دیدند وظیفه ما این است آن را رفع کنیم.
وی ادامه داد: در زمینه عدم تحقق ۱۴۸ تبصره معادل ۶۷ درصد از مجموع ۲۱۷ تبصره نیز ۱۱۲ تبصره در آلبوم بودجه ۱۴۰۱، ۳۹ تبصره اصلاحی ۱۴۰۰ و ۶۶ تبصره در آلبوم بودجه ۱۴۰۰ بوده، ۱۴۳ تبصره نیز تکلیفی و ۷۴ تبصره مجاز بوده است، در این مورد باید دقیق‌تر گزارش شود.
شهردار مشهد بیان کرد: در خصوص احداث میدان بار مرکزی تاکنون با دو سرمایه‌گذار وارد مذاکره شدیم که دو تا از شرکت‌های بومی به‌نام هستند، مکان‌سنجی و مطالعات انجام شده و کمیسیون باید نظر دهد تا این تبصره به مراحل بعدی برود. قرارداد پروژه عقیق میدان شهدا منعقد و کلنگ‌زنی انجام شده است. سرمایه‌گذار قرارداد کارخانه بیوگاز که بزرگ‌ترین کارخانه‌های بیوگاز کشور بوده را امضا کرده است. تفاهم‌نامه‌ای ۶ هزار میلیاردی با بانک شهر داریم که ۱۰۰۰ میلیارد تبدیل به قرارداد شده است.با شرکت بهمن نیز برای ۹۰۰ دستگاه اتوبوس قرارداد امضا شده که جزو بزرگ‌ترین قراردادها است. تفاهم‌نامه خوبی با بانک مسکن داشتیم که قرار است در ساخت ۴۰۰۰ واحد مشارکت کنند.
وی ادامه داد: در تسهیلات و اوراق مشارکت اطراف حرم عملکرد همکاران ما مثال‌زدنی است. ما سال ۹۹، ۲۳۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت گرفتیم، سال ۱۴۰۰ به ۳۰۰ میلیارد تومان رسید و سال ۱۴۰۱ به ۱۰۰۰ میلیارد تومان رساندیم. کل ردیف در مجلس ۲۰۰۰ میلیارد بوده که ۵۰ درصد متعلق به مشهد است. سوال بعدی در خصوص ظرفیت‌سوزی منابع، سرمایه‌ها و دارایی‌های شهرداری از جمله رستوران کوهسنگی است. شهرداری پارک ملت بعد از چند سال امروز در خدمت مردم است. مجموعه انتفاعی کوهسنگی چند سال تعطیل و در طول سال‌هایی که فعال بوده چند بار دست به دست شده و تغییر کاربری پیدا کرده. این مجموعه همواره مورد مناقشه بوده است. آخرین فراخوانی که دادیم ۲۳ مهر بود، پروپوزال آن ارائه شده، باید سرمایه‌گذار بیاید، این فراخوان نوبت دوم است، فراخوان نوبت اول در ۹ مهر بود.
ارجائی اضافه کرد: در این دوره اتفاقات خوبی در مولدسازی سرمایه‌های شهرداری رخ داده است. برای اداره بسیاری از پارک‌ها سوبسید می‌دهیم. برای پارک بهار می‌توانستیم پروژه‌ای در آن اجرا کنیم، اما یک سال فقط برای آن وقت گذاشتیم. امروز ۲۰ هکتار زمین برای سرمایه‌گذاری گردشگری در این پارک گرفتیم. توانستیم ۲۷ دستگاه اتوبوس را بازسازی و نوسازی کامل و به ناوگان اضافه کنیم. فقط در پسماند ۳۳ درصد رشد دریافتی داشتیم. امروز تمامی سازمان‌های ما در حال تبدیل به سازمان‌های خودکفای اقتصادی هستند. دستور دادیم در تمام سازمان‌هایی که امکانش وجود دارد، معاونت اقتصادی تشکیل شود. اگر ما درآمد نداشته باشیم، چگونه می‌توانیم هزینه کنیم؟ در مولدسازی دارایی‌های شهرداری اساسنامه شرکت زیان‌ده هفت حوض را اعضای شورا تغییر دادند. اساسنامه شرکت تات نیز تغییراتی داشته و امیدواریم به سمت سوددهی حرکت کند.
شهردار مشهد با اشاره به سوالی در خصوص به نتیجه نرسیدن پروژه‌های اقتصادی گذشته، تصریح کرد: باید برای این گذشته زمان می‌دادید. ۱۵ پروژه اقتصادی قبل از دوره ششم مختومه شده و به نتیجه رسیده و ۹ پروژه در دست اقدام بوده که در طول یک سال گذشته، ۱۶.۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم. ۷ پرونده در مراحل قضایی است که تا تعیین تکلیف آن نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. ۲ پروژه در کمیسیون‌های شورا در حال بررسی است و یک پروژه خاتمه پیدا کرده و شما هم تصویب کردید. در خصوص عدم ارسال لایحه در راستای ارتقا نقش مساجد به عنوان یک عنصر هویت‌بخش علیرغم پیگیری‌های متعدد، ما یک استمهال به خاطر وسعت کار خواستیم و شما ۳۱ تیر سه ماه استمهال دادید. کارهای کارشناسی صورت گرفت، رفت‌وبرگشتی با شورا انجام شد و ۲۴ آبان لایحه را بعد از اصلاح تقدیم کردیم.
وی در خصوص عدم اجرای تباصر خاطرنشان کرد: تباصر مرتبط با بودجه ۱۴۰۰ است. در زمینه بودجه پژوهشی پرونده‌ای از دوره قبل در دادگاه مطرح و شعبه در حال رسیدگی است، ما در تلاش هستیم که هزینه‌کرد بودجه پژوهشی اصلاح شود. گفته شده نیم‌ درصد کتابخانه‌های عمومی داده نشود و شهرداری خودش کتابخانه بسازد. این نیم‌ درصد باید به صورت نقدی به حساب کتابخانه‌ها جهت اداره امور جاری آن واریز شود و قانون هزینه‌کرد آن را در امور عمرانی ممنوع می‌کند، اما در این زمینه توافقات خوبی با آقای سبزیان انجام دادیم. در خصوص بلاتکلیفی پروژه‌های عمرانی نیز سوال شد. اهتمام ما در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و دلیل آن نیز توجه به این موضوع بود که اگر کارگاهی تداوم داشته باشد، به جز هزینه اضافی برای شهر چیز دیگری ندارد. پروژه‌های زیادی به پایان رسید، سرعت برخی پروژه‌ها اضافه شد و حتی چند پروژه جدید آغاز شد. از جمله تقاطع انقلاب با نماز که هر وقت شورا اعلام آمادگی کند، کلنگ‌زنی انجام می‌شود. کلنگ‌زنی تعریض پل ده‌رود نیز در هفته بسیج انجام خواهد شد. ۱۰۰ متری دوم نیز برای کلنگ‌زنی آماده خواهد شد.
نباید محرمانگی بین شورا و شهرداری وجود داشته باشد
ارجائی در خصوص سوالی مبنی بر عدم همکاری با شورا در ارائه آمار و اطلاعات صحیح، خاطرنشان کرد: اکثر مسائل در شهرداری سامانه‌محور شده، البته در این حوزه نباید محرمانگی بین شورا و شهرداری وجود داشته باشد. ۱۹ سامانه نظارتی مالی داریم که تاکنون ۱۴ یوزر پسورد تقدیم شورا شده است. در ۳۷ سازمان سامانه عملکرد فنی داریم که اکنون در دسترس قرار دارند. از ۵۵ سامانه تخصصی فنی، دسترسی ۳۲ سامانه فراهم است. تاکنون ۴۵۰۵ مکاتبه با شورا انجام شده که ۲۸۳ گزارش و در مجموع ۴۹۰ گزارش مکتوب از طرف شهرداری به اعضای شورا داده شده، اگر نقصی وجود دارد، من در خدمت هستم.
شهردار مشهد افزود: در زمینه ضوابط و مقررات طراحی و جانمایی پارکینگ مکانیزه، مصوبه‌ای در ۱۴ آبان ۹۸ ابلاغ و در ۲۸ آبان در فرمانداری قیدی به مصوبه اضافه و گفته شد رعایت ضوابط شورای عالی معماری و شهرسازی و طرح تفصیلی شهر مشهد الزامی است. یک سال و سه ماه در شورا طول می‌کشد تا لایحه را تنظیم کنند، بعد از آن نیز یک سال و دو ماه در شورا بلاتکلیف می‌ماند که یک دلیل بیشتر ندارد و آن هم این است که این مصوبه کامل متناسب با اختیارات حوزه مدیریت شهری نیست. در این دوره در ۲۸ مرداد تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان نظام مهندسی با شهرداری ایجاد شده که ایراداتی به تفاهم‌نامه وارد شد، اما اکنون برطرف شده است. در ۸ آبان عضو شورا به ما تذکر دادند و ۱۸ آبان تذکر تبدیل به سوال شده است.
وی بیان کرد: در حوزه حمل‌ونقل در زمینه مترو از ابتدای دوره تمرکز خود را روی فاز یک خط سه گذاشتیم که احداث تونل آن و ساخت ایستگاه‌ها تمام شده و در مرحله معماری هستیم. چند روز پیش توانستیم قرارداد تامین ریل به طول ۲۴ کیلومتر را با ذوب آهن اصفهان امضا کنیم. قطار نیز تامین شده و در مشهد است. در حوزه اتوبوس نیز در دوره قبل ۱۸۳ اتوبوس و در این دوره ۱۴۷ اتوبوس اضافه شده و قراداد ۱۰۰ دستگاه میدل‌باس منعقد شده است.
انتهای پیام
شهردار مشهد در برزخ استیضاح
:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/212


Share
  • جمشیدی
    ایراد در اولویت سنجیه دوستان، مشهد هنوز فرهنگسرای بین الملل و پارک و موزه و کافه و هتل و رستوران و مرکز خرید بین الملل و خیلی چیزهای دیگه نداره، یا حتی یه سالن اجتماعات بزرگ و چند منظوره برای مراسم بین المللی شهر در حالی هر روزه کلی زوار خارجی و دانشجویان خارجی و توریست های سلامت و گردشگری به مشهد میان، اما شهرداری مشهد چی؟ در فکر ساخت شهرک سینمایی هست!! برای کدام هنرمند و کدام شرکت و کدام فیلم و سریال؟ کسی تو مشهد نمونده که! همه رفتن به تهران و مهاجرت کردن
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ارزیابی دیپلماسی های برتر

اهم رویدادها و تعاملات و مناسبات دیپلماتیک شهر و استان امام مهربانی ها که با «رویکرد بین المللی» محقق شده اند، در این بخش ذیل سیزده سرفصل ذکر شده اند. در حالت فعلی، فقط چهار رویداد اول «دیپلماسی دانشگاهی» قابل رؤیت است، بنابراین برای مشاهده محتوای سرفصل های دیگر، می بایست بر روی تب مربوطه کلیک فرمایید.

دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۷
زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

دیپلماسی زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

تاریخ: ۲۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه شیراز
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۶
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه آزاد اسلامی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۴
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۹
دینی/ تقویم فرهیخت: ۵ بهمن ۱۴۰۱، برپایی نخستین «اجلاس بین‌المللی نخبگان منابر شیعه» در مشهد با ۱۱۰ میهمان خارجی

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۵ بهمن ۱۴۰۱، برپایی نخستین «اجلاس بین‌المللی نخبگان منابر شیعه» در مشهد با ۱۱۰ میهمان خارجی

تاریخ: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: مجمع جهانی علی اصغر
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۷
زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

دیپلماسی زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

تاریخ: ۲۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه شیراز
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۶
زیارت/ تشرف عیدانه ۳۰۰ نفر از زائران اردوزبان به حرم مطهر در مشهد همزمان با زادروز حضرت زهرا(س)

دیپلماسی زیارت/ تشرف عیدانه ۳۰۰ نفر از زائران اردوزبان به حرم مطهر در مشهد همزمان با زادروز حضرت زهرا(س)

تاریخ: ۲۲ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۹
دینی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ تا ۲۷ دی ۱۴۰۱، برپایی مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در مشهد با حضور ویدئویی ۱۴۹ متسابق از ۸۰ کشور

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ تا ۲۷ دی ۱۴۰۱، برپایی مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در مشهد با حضور ویدئویی ۱۴۹ متسابق از ۸۰ کشور

تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اداره اوقاف استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۴
اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

دیپلماسی اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتاق بازرگانی استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۰
اقتصادی/ امضای تفاهم نامه همکاری بین مؤسسه بذر و نهال رضوی با «کاران ماهاجان» مدیرعامل شرکت هندی بذر دورگا

دیپلماسی اقتصادی/ امضای تفاهم نامه همکاری بین مؤسسه بذر و نهال رضوی با «کاران ماهاجان» مدیرعامل شرکت هندی بذر دورگا

تاریخ: ۱۶ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۷
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: نهاد کتابخانه های ع.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۷
اقتصادی/ ۲هزار مغازه خالی و ۵۰% ظرفیت خالی دانشگاه و یک پیام: ضرورت حمایت بیشتر از زوار و دانشجویان غیرایرانی

دیپلماسی اقتصادی/ ۲هزار مغازه خالی و ۵۰% ظرفیت خالی دانشگاه و یک پیام: ضرورت حمایت بیشتر از زوار و دانشجویان غیرایرانی

تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۶۴
گردشگری/ واکاوری دردسرهای تشدید فیلترینگ برای زائران غیرایرانی در مشهد و بازار داغ فروش وی پی ان ها

دیپلماسی گردشگری/ واکاوری دردسرهای تشدید فیلترینگ برای زائران غیرایرانی در مشهد و بازار داغ فروش وی پی ان ها

تاریخ: ۲۵ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتحادیه هتلداران استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۶
گردشگری/ دوباره آدرس غلط مسئولان و دوباره آمار اشتباه ایسنا: بازدید سالانه ٢٠ میلیون! گردشگر داخلی و خارجی از آبشار اخلمد

دیپلماسی گردشگری/ دوباره آدرس غلط مسئولان و دوباره آمار اشتباه ایسنا: بازدید سالانه ٢٠ میلیون! گردشگر داخلی و خارجی از آبشار اخلمد

تاریخ: ۲۳ دی ۱۴۰۱
مأخذ: بخشدار مرکزی چناران
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۹
شهری/ یادداشت فرهیخت: آیا می دانید ده فرهنگسرای تخصصی در مشهد داریم، اما دریغ از یک «فرهنگسرای ملل»؟

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: آیا می دانید ده فرهنگسرای تخصصی در مشهد داریم، اما دریغ از یک «فرهنگسرای ملل»؟

تاریخ: ۲۴ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۸۵
حمل و نقل/ تعداد پروازهای خارجی فرودگاه مشهد با سه هزار و ۴۹۱ پرواز رشد بیش از سه برابری دارد

دیپلماسی حمل و نقل/ تعداد پروازهای خارجی فرودگاه مشهد با سه هزار و ۴۹۱ پرواز رشد بیش از سه برابری دارد

تاریخ: ۱۶ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین‌ المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۲
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۷
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۹
اقتصادی/ مقدمات راه‌اندازی پرواز مستقیم از مشهد به مرکز استان ترکستان جمهوری قزاقستان فراهم شد

دیپلماسی اقتصادی/ مقدمات راه‌اندازی پرواز مستقیم از مشهد به مرکز استان ترکستان جمهوری قزاقستان فراهم شد

تاریخ: ۰۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۰۴
فرهنگی/ آمادگی سرکنسول پاکستان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی مشترک در موزه بزرگ خراسان

دیپلماسی فرهنگی/ آمادگی سرکنسول پاکستان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی مشترک در موزه بزرگ خراسان

تاریخ: ۱۳ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: کنسولگری پاکستان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۸
شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

تاریخ: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۴
شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

دیپلماسی شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان تاکسیرانی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۳
رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی

دیپلماسی رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی

تاریخ: ۱۰ دی ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۶۴
شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

تاریخ: ۱۰ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرمانداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۲
نمایشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۷ تا ۲۰ مهر ۱۴۰۱، برپایی دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان

دیپلماسی نمایشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۷ تا ۲۰ مهر ۱۴۰۱، برپایی دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان

تاریخ: ۱۷ مهر ۱۴۰۱
مأخذ: نمایشگاه بین المللی م.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۹
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۱
نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

دیپلماسی نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

تاریخ: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۳۰
نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

دیپلماسی نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

تاریخ: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۴۷
حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: مشهد، دوبی و دوحه، هر سه در حال تنظیم باد؛ آقای وزیر راه، روغن ریخته «لامرد» را دوباره نذر «مشهد» کردید

دیپلماسی حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: مشهد، دوبی و دوحه، هر سه در حال تنظیم باد؛ آقای وزیر راه، روغن ریخته «لامرد» را دوباره نذر «مشهد» کردید

تاریخ: ۲۶ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۵۲
ورزشی/ تقویم فرهیخت: سال ۱۴۰۱، برپایی یازدهمین دوره مسابقات شطرنج جام بین‌المللی فردوسی در مشهد

دیپلماسی ورزشی/ تقویم فرهیخت: سال ۱۴۰۱، برپایی یازدهمین دوره مسابقات شطرنج جام بین‌المللی فردوسی در مشهد

تاریخ: ۲۳ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۰
حمل و نقل/ حذف فرودگاه بین المللی مشهد از فهرست پروازهای جام جهانی فوتبال قطر! چرا تبعیض، چرا سکوت؟

دیپلماسی حمل و نقل/ حذف فرودگاه بین المللی مشهد از فهرست پروازهای جام جهانی فوتبال قطر! چرا تبعیض، چرا سکوت؟

تاریخ: ۱۳ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: گلایه های فرهیخت
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹۴
ورزشی / رئیس فدراسیون شنا: تلاش برای برپایی یک دوره مسابقه ملی یا بین‌المللی در مشهد در آینده نزدیک

دیپلماسی ورزشی / رئیس فدراسیون شنا: تلاش برای برپایی یک دوره مسابقه ملی یا بین‌المللی در مشهد در آینده نزدیک

تاریخ: ۱۰ مهر ۱۴۰۱
مأخذ: فدراسیون شنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۱
فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد امام رضا(ع)
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۸
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه آزاد اسلامی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۴
شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

تاریخ: ۱۰ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرمانداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۲
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: نهاد کتابخانه های ع.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۷
شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

تاریخ: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۴
فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد امام رضا(ع)
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۸
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ آذر ۱۴۰۱، آیین آغاز به کار دبیرخانه‌های بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ آذر ۱۴۰۱، آیین آغاز به کار دبیرخانه‌های بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)

تاریخ: ۲۳ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۵۲
هنری/ تقویم فرهیخت: ۱۶ آذر تا ۶ دی ۱۴۰۱، برپایی نمایش آیینی «نگین شکسته» به همت یک گروه هنری بین المللی در مشهد

دیپلماسی هنری/ تقویم فرهیخت: ۱۶ آذر تا ۶ دی ۱۴۰۱، برپایی نمایش آیینی «نگین شکسته» به همت یک گروه هنری بین المللی در مشهد

تاریخ: ۱۶ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: حسینیه آل یاسین مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۴۰
زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

دیپلماسی زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

تاریخ: ۲۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه شیراز
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۶
دانشگاهی/ راهیابی سه استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد به جمع دانشمندان پراستناد برتر جهان

دیپلماسی دانشگاهی/ راهیابی سه استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد به جمع دانشمندان پراستناد برتر جهان

تاریخ: ۲۸ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۴۷
سلامت/ یادداشت فرهیخت: ضرورت دوطرفه سازی شاهراه «گردشگری سلامت» میان «مشهد» و کشورهای «جامعه ی هدف»

دیپلماسی سلامت/ یادداشت فرهیخت: ضرورت دوطرفه سازی شاهراه «گردشگری سلامت» میان «مشهد» و کشورهای «جامعه ی هدف»

تاریخ: ۰۱ مهر ۱۴۰۱
مأخذ: اندیشکده فرهیخت
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۳۲
دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

دیپلماسی دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

تاریخ: ۱۲ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۰۹
هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

دیپلماسی هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۱
اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

دیپلماسی اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۷۸
اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

دیپلماسی اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل اتباع استانداری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۲
اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

دیپلماسی اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: کمیساریای عالی پناهندگان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۱۰
اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

دیپلماسی اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتاق بازرگانی استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۰
شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

دیپلماسی شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان تاکسیرانی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۳
حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: چرا این روزها همه از کیسه «بین الملل» خرج می کنند؟ واژه «گواهینامه بین‌المللی! فرودگاه» و ۷ بار آدرس غلط، یعنی چه؟!

دیپلماسی حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: چرا این روزها همه از کیسه «بین الملل» خرج می کنند؟ واژه «گواهینامه بین‌المللی! فرودگاه» و ۷ بار آدرس غلط، یعنی چه؟!

تاریخ: ۰۴ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۲
زیارت/ آیا می دانید که هم اکنون ۱۵۰۰ زائر پیاده عراقی از بغداد و سایر شهرها در راه مشهدند؟

دیپلماسی زیارت/ آیا می دانید که هم اکنون ۱۵۰۰ زائر پیاده عراقی از بغداد و سایر شهرها در راه مشهدند؟

تاریخ: ۰۲ دی ۱۴۰۱
مأخذ: جمعیت زائران پیاده رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۲


برترین های دیپلماسی

اول، دیپلماسی دانشگاهی

رتبه: اول  
  شاخص ترین چهره: دکتر محمد کافی (رئیس سابق) و اکنون دکتر «احد ضابط» رئیس جدید دانشگاه فردوسی مشهد
فعالترین چهره: دکتر احسان قبول عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد
  فعالترین ارگان: مرکز بین المللی آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از سوی چهار تشکل بین المللی دیگر 
  پیشنهاد: نیازمند یک الگو هستیم! راه دور نرویم، اگر به همین کشور همسایه یعنی ترکیه و نظام آموزش عالی اش بنگریم و آمارهای آنها را با آمارهای  ...
آسیب شناسی: تعدد مراکز آموزشی دانشجویان غیر ایرانی خوب است یا بد؟ هرچند فی نفسه در نگاه اول خوب به نظر می رسد، اما از یاد نبریم که «مدیریت جزیره ای» و «غیر هم افزا» همیشه دوران، اعظم المصایب ... ادامه مطلب


دوم، دیپلماسی زیارت

رتبه: دوم
شاخص ترین چهره: حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی
فعالترین چهره: سید محمد جواد هاشمی نژاد مدیر اداره امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و مدیرکل بنیاد هابیلیان
فعالترین ارگان: آستان قدس رضوی و اداره ی زائران غیر ایرانی به دلیل قدمت اداره و نیز تمرکز وظایف و فعالیتها ذیل یک تابلو: «زائران غیر ایرانی» همچنین اسباب کشی از فضای آنالوگ به سایبر پس از شیوع کرونا و...
پیشنهاد: اجماع برای انتخاب یک نفر یا یک کارگروه واحد به عنوان تنها متولی + هم افزایی تمامی ظرفیت های «زائر و زیارت» از همه ی نهادها و مراکز ذیربط در یک بستر و ...
آسیب شناسی: نبود یا کمبود یک پنجره واحد تصمیم سازی و یکپارچه سازی مراکز تصمیم گیری که متأسفانه دیرزمانی است ... ادامه مطلب

، فهرست دیپلماسی‌های برتر

شهر و استان - مشاهده همه

یادداشت فرهیخت

مشاهده همه

یادداشت فرهیخت: دو سال است که شاهد ذره ذره آب شدن شمع رویکرد  «بین المللی» از چلچراغ رویداد ارزشمند، فاخر و مؤثر  «جشنواره ی هنرهای شهری مشهد»  هستیم. اتفاق ناگواری که بذر یأس و ناامیدی را در دل فعالان و دغدغه‌داران توسعه ی روابط خارجی مشهد می کارد و آنان را دلسرد می کند. آن هم رخدادی که معمولی، صفر کیلومتر و بی کس و کار نبود، بلکه رویدادی بود مبارک، گران سنگ و با سابقه ی چهارده ساله و با پشتیبانی و حمایت مادی و معنوی ارگان مدیریت عالی شهری پرآوازه به بلندای مشهد! ...


تریبون آزاد فرهیخت

مشاهده همه نظرات رسالت تریبون آزاد

تریبون آزاد فرهیخت در پی چیست؟ «این فضا، درگاهی است برای درج و بازتاب شفاف و صریح آن دسته از «مردم نگاره ها» یی که صرفاً مرتبط با رویکرد بین المللی کلان شهر مشهد است؛ اعم از نظرات، انتقادات، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه های فعالان توسعه ی روابط خارجی شهر با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی خاصه همسایگان بالاخص همسایگان شرقی ... توضیح بیشتر آن که این بستر گفتمانی، در پی آن است تا همسو با اهداف اندیشکده و در حد توان خود، روند «تعالی نهضت توسعه ی مناسبات بین المللی شهر رضوی» را سرعت و پویایی بخشد و مددکار فکری و فرهنگی مسئولان ذیربط در هر حوزه ی عملکردی همچنین مؤثران روابط خارجی در دستگاه ها و سازمان ها و شرکت ها و نهادهای دولتی و خصوصی و... باشد. پس اگر دیدگاهی دارید، همین الان با ما در میان بگذارید تا در همین بخش منتشر کنیم. مؤید و منصور باشید


تریبون آزاد فرهیخت: بدسلیقگی خبرنگار در تنظیم خبر یا مصاحبه ی ناقص مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد مبنی بر آغاز عرضه ی «دو من کارت جدید و زماندار شهرداری مشهد» با عنوان «زائر کارت» ویژه ی زوار بارگاه منور رضوی - آن هم با لحنی غیر واقع بینانه و بلکه ادبیاتی منت وار - موجب شد یکسری انتقادات و گلایه های بعضاً تند، متوجه این سازمان و کارکنان خدومش شود که ما در انتهای این نوشتار، به رسم امانت، ناگزیر از بازنشر آنان هستیم. و اما حکایت این من کارت های جدید «زائر» چیست؟ کل داستان از این قرار است که شهرداری مشهد دو مدل من کارت جدید چاپ و عرضه کرده که ادعا می شود از من کارت قدیمی (۱۵ هزار تومانی)، ارزانتر است! قیمت مدل اول ۲۰ هزار ....


خبرهای خوب

افتخارات و مفاخر مشاهده همه
رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی دیپلماسی رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی

رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه جهانشهر | مشهد و خواهرخوانده‌هایش اخبار و اطلاعات شهری را به اشتراک می‌گذارند. امروز به‌مناسبت روز دهم دی‌ماه (روز ملی مشهد) از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه جهانشهر رونمایی شد. محمد بهشتی منفرد، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه ...

عکس و مکث

مشاهده همه

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

کشورهای همسایه، یکی از مهمترین مزیت های نسبی هر استان مرزی است! از این رو آشنایی با سطح تعاملات .مراودات در همه ی زمینه ها بویژه «اقتصادی» با کشورهای همسایه ی شرقی «افغانستان»، «پاکستان»، «ترکمنستان»، «ازبکستان»، «تاجیکستان» و... هم اوّلیت است و هم اولویت، هم اهمیت دارد و هم ارحجیت! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با کشورهای همسایه ی شرقی پی خواهیم برد.

اغراق گویی ها

آدرس های غلط مشاهده همه رسالت ما

رسالت «دیده بان فرهیخت» در برابر اغراق گویی ها و آدرس های غلط چیست؟ سنگ تراش ها، همه با قلم بر سر سنگ می کوبند، اما درشتی قلم «مجسمه ساز» کجا و ظرافت قلم و طبع ظریف «الماس تراش» کجا؟ اینجا به مصداق «شرف المکان بالمکین»، مرکز ایران است و پیشانی نظام و قطب اول جهان تشیع و... چون همه ، چه مجاور و چه زائر، از اعماق وجود بر این حقیقت مسلم باور داریم که:

مشهد، شهر جان و جانان است، نه آن که فقط خاکش میزبان مضجع منور رضوی است (دقیقاً به مفهوم: کعبه یک سنگ نشانیست که ره گم نشود... حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست؟!) بلکه مهمتر از مضجع منور، وجود و حضور خود آن امام حی و زنده است. تعبیر زیبای علامه طباطبایی(ره) اینجا شنیدنی است که: همه ی امامان لطف و محبت دارند، اما رأفت امام رضا(ع)، حسی و ظاهر و محسوس است، این وجود و حضور آن امام همام حسی است، یعنی آن که همگان، به محض ارتباط قلبی با آن حضرت در هر گوشه ای از جهان، حضور ملموس آن امام همام را با تمام وجود خود لمس و حس می کنند، خاصه زمانی که در حریم حرمش قرار می گیرند. حال آیا شایسته است تریبون داری مثلاً برای دفاع از معنویت شهر و استان منسوب به عالم آل محمد(ص)و امام حکمت و عقلانیت بگوید که مشهد واتیکان ایران است! و ما سکوت کنیم؟
(یادآوری: به دلیل محدودیت این فضای دید در نمای دسکتاپ، لطفاً در صورت مواجه شدن با مشکل، ادامه ی این بحث را در پست جداگانه با همین تیتر و یا از طریق مرورگر تلفن همراه خود مشاهده و دنبال بفرمایید. سپاس)
یا بزرگی از سر سهو لسان بگوید: امام رضا(ع)، برند مشهد است! و یادآور نشویم؟ یا چهار سال پیش که معاون متولی اول گردشگری استان، سیگنال بسیار غلط و خطرناکی به سرمایه گذاران داخلی و خارجی داد مبنی بر این که «سرمایه گذاری در تأسیسات گردشگری مشهد اشباع شده است!!» چه باید می کردیم؟ فارسی شده حرفش این می شد که آقایان سرمایه گذار داخلی و خارجی: دست نگه دارید! دیگر هتل و میهمان پذیر و اقامت سرا چه ارزان و چه گرانش را در مشهد نسازید که ظرفیت تکمیل شد!! تا ثروتمندان در هتل ها اقامت کنند و فقراء در کمپ غدیر زیر چادر در زمستان از سرما بلرزند و در تابستان از گرما عرق بریزند! و مُردیم تا پس از چهار سال، والی اول گردشگری استان، آبان ۱۴۰۱، آن جمله ی سراسر اشتباه معاونش را اصلاح کرد و صراحتاً معترف شد که «اشباعی در کار نیست، بلکه شدیداً به اقامتگاه های ارزان قیمت برای زوار نیازمندیم!!» اما حیف که بسیار دیر شده بود!... اکنون نیز بر این اعتقادیم اگر این حساسیت ها و دقت ها از سوی دلسوزان فرهیخته صورت نگیرد، هیچ بعید نیست با این دست فرمان رسانه هایمان هم، ناخواسته و از سر غفلت، تریبون صاحبان زر و زور شوند، کما این که خبرگزاری ارزشی تسنیم در اقدامی بسیار عجیب و غیر حرفه ای، در تیتر مصاحبه ی تصویری خود با معاون گردشگری استان، متأسفانه از واژه ی بسیار سخیف و خودساخته ی «بختک» برای «زائرپذیرهای سازمانی» استفاده کرد، در حالی که در این فیلم، اصلاً مصاحبه شونده از چنین واژه ای استفاده نکرده بود! کوتاه سخن آن که اگر این جد و جهدهای موشکافانه بر این اظهارات و تیترها صورت نگیرد، هیچ استبعادی ندارد فردا روزی، خدای نکرده با چنین تیتر یا سخنی در مشهدالرضا مواجه شویم: «سینماروترین مردم ایران، مشهدی ها هستند، پس با اندکی سرمایه گذاری در صنعت سینمای این دیار، می توانیم مشهد را هالیوود ایران کنیم»! ... اندکی تأمل...برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «محمد شهریار» عمیقأ سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنان چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


سیاسی/ «ماهر الوان» سرکنسول جدید جمهوری اسلامی عراق در مشهد
سیاسی/ «ماهر الوان» سرکنسول جدید جمهوری اسلامی عراق در مشهد
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱۱ دی ۱۴۰۱
سیاسی / محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق
سیاسی / محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق
تاریخ سفر:چهارشنبه, ۹ آذر ۱۴۰۱
سیاسی/  «قاری دین محمد حنیف» وزیر اقتصاد دولت افغانستان
سیاسی/ «قاری دین محمد حنیف» وزیر اقتصاد دولت افغانستان
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۳ آبان ۱۴۰۱
سیاسی/ عبدالعزیز عقیلی، دبیرکل دولت بلوچستان پاکستان
سیاسی/ عبدالعزیز عقیلی، دبیرکل دولت بلوچستان پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۷ آبان ۱۴۰۱

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

سابق شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند. یادآور می شود به محض دسترسی به تصاویر سایر مقامات مسئول، آنها نیز درج خواهند شد.


مقامات خارجی
سیاسی/ ماهر الوان، سرکنسول جدید عراق در مشهد

سیاسی/ ماهر الوان، سرکنسول جدید عراق در مشهد | مأموریت از: يكشنبه, ۱۱ دی ۱۴۰۱

«محمد شهریار» سرکنسول جدید پاکستان در مشهد

«محمد شهریار» سرکنسول جدید پاکستان در مشهد | مأموریت از: يكشنبه, ۱ آبان ۱۴۰۱

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل | مأموریت از: چهارشنبه, ۲ تیر ۱۴۰۰

«فاتح توپچو» سرکنسول کشور ترکیه در مشهد

«فاتح توپچو» سرکنسول کشور ترکیه در مشهد | مأموریت از: جمعه, ۱۰ آبان ۱۳۹۸

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: دوشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸

گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


علمی/ انوشه انصاری ، نخستین توریست فضایی زن در جهان، متولد مشهد
علمی/ انوشه انصاری ، نخستین توریست فضایی زن در جهان، متولد مشهد
علمی/ دکتر محمد صال مصلحیان، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رییس انجمن ریاضی ایران، و عضو فرهنگستان علوم ایران
علمی/ دکتر محمد صال مصلحیان، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رییس انجمن ریاضی ایران، و عضو فرهنگستان علوم ایران
ورزشی/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
ورزشی/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
اقتصادی/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
اقتصادی/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

جستجو

آمار و اطلاعات تارنمای فرهیخت


جای خالی واژه ی
زوار غیر ایرانی

در اسناد سیاست های کلان و نظام راهبری آستان قدس رضوی

تولیت معظم: تمام واژه های مرتبط و مشابه مانند زوار خارجی و... را در این اسناد جستجو کردیم، متأسفانه حتی یک مورد هم پیدا نکردیم! کما این که در یکصد صفحه آیین نامه خدمت خدام که اخیراً بازنگری و ابلاغ شد هم نبود! ... افسوس ... فأین تذهبون؟

تنها مستند خود جستجو کنید خود ببینید