دیپلماسی❜ دینی/ تقویم فرهیخت: ۹ خرداد ۱۴۰۲، پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) در دهه کرامت با سخنرانی ۷ میهمان خارجی

  • بازدید: ۳۳۰
دینی/ تقویم فرهیخت: ۹ خرداد ۱۴۰۲، پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) در دهه کرامت با سخنرانی ۷ میهمان خارجی
آستان قدس رضوی

دومین پیش نشست بین المللی کنگره ۹ خرداد ۱۴۰۲ - مشهد برگزار خواهد شد. کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام با سابقه‌ای بالغ بر ۳۸ سال یکی از مجموعه‌هایی است که در جهت احیاء امر امام رضا علیه السلام اقدام به برگزاری نشست‌های علمی در سطح بین المللی کرده است. 

این کنگره در چهار دوره و در سال‌های ۱۳۶۳، ۱۳۶۵، ۱۳۶۸ و ۱۳۷۱ همزمان با میلاد امام رضا علیه السلام برگزار شده است. پنجمین دوره کنگره مذکور با ریاست حجت الاسلام و المسلمین مروی و با موضوع «اندیشه تمدنی امام رضا (ع): عدالت برای همه، ظلم به هیچ‌ کس» و با هدف ایجاد تعامل و هم‌اندیشی ذیل اندیشه توحیدمحور و عدالت گستر امام رضا علیه السلام، مقارن با دهه کرامت برگزار خواهد شد. 

برای ایجاد مفاهمه و همگرایی بیشتر میان اندیشمندان، آستان قدس رضوی میزبان دومین پیش‌نشست تخصصی و بین‌المللی کنگره در تاریخ ۹ خرداد ۱۴۰۲ (۳۰ می‌۲۰۲۳)، در مشهد خواهد بود. این نشست به بررسی مفهوم عدالت و حقیقت توحیدی از منظر حضرت رضا علیه‌السلام، و شرایط استقرار آن در جهان معاصر می‌پردازد.

۲۰ سخنران داخلی و خارجی در اجلاسیه کنگره جهانی حضرت رضا(ع) سخنرانی می کنند

دومین اجلاسیه از پیش نشست های پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) ۹ خرداد و همزمان با ایام دهه کرامت با سخنرانی ۲۰ میهمان داخلی و خارجی در مشهد مقدس برگزار می شود.

طبق اعلام دکتر عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) با شعار «اندیشه تمدنی حضرت رضا(ع)؛ عدالت برای همه، ظلم به هیچکس» در سال ۱۴۰۳ برگزار می شود که دبیرخانه این کنگره به دبیری حجت الاسلام والمسلمین سید سعید رضا عاملی، مجموعه اجلاسیه هایی را به عنوان پیش نشست کنکره تدارک دیده است که نهم خرداد پیش رو، دومین اجلاسیه را با حضور اندیشمندان برجسته داخلی و خارجی برگزار می کند.

اجلاسیه دوم با پیام آیت الله جوادی آملی آغاز به کار می کند

این خبر حاکی است، این اجلاسیه که ۹ خرداد در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار می شود، با پیام مرجع و مفسر عالیقدر حضرت آیت الله جوادی آملی آغاز به کار می کند و پس از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی وارد نشست های چهارگانه اجلاسیه می شود.

نشست اول؛ عقلانیت و عدالت در مکتب رضوی

طبق اعلام دبیرخانه این اجلاسیه، در نشست اول، از ساعت ۹:۳۰ حجج اسلام، محمدتقی سبحانی، دکتر حمید پارسانیا و دکتر رضا برنجکار در نشست اول به موضوع «عقلانیت و عدالت در مکتب رضوی» می پردازند. زیر موضوعات نشست اول نیز، عدالت و انسانیت وعقل و دین از منظر امام رضا(ع) و حقیقت مشترک ادیان توحیدی تعیین شده است.

نشست دوم؛ رویکرد تمدنی و جهان شمول به آموزه های رضوی

در نشست سوم این اجلاسیه نیز که از ساعت ۱۴:۳۰ پیش بینی شده است، استادان دکتر محسن الویری، دکتر محمد هادی همایون، دکتر اولسی ژازکسی(استاد دانشگاه اسلامی مالزی) و خانم دکتر مرجان عاصی سخنرانی می کنند. چرایی پیامدهای ستمگری در آموزه های رضوی، جغرافیای راهبردی تمدن ساز در هجرت امام رضا(ع)، اسلام در اروپا و حدیث امام رضا(ع) در تقابل و عدم تبعیت از حاکم جائر موضوعاتی است که در این بخش پیرامون آن سخنرانی می شود.

نشست سوم؛ سیره اجتماعی امام رضا(ع) آموزه ها و کارکردها

این خبر می افزاید، بر اساس برنامه همچنین، آیت الله مبلغی، دکتر حسین اوزجان از ترکیه و خانم دکتر ربکا مسترتون استاد کالج اسلامی لندن به ابعاد سیره اجتماعی امام رضا(ع) می پردازند. به طور مشخص، خانم ربکا مسترتون درباره «وظیفه مسلمانان در کمپین برای اصلاح نظام قضایی بریتانیا معطوف به آموزه‌های اهل البیت (ع) با تأکید بر سنت و آموزه‌های رضوی» سخنرانی خواهد کرد.

نشست چهارم؛ استقرار عدالت بر مبنای احترام به کرامت بشری در سنت عملی رضوی

در نشست چهارم نیز، از ساعت ۱۶:۳۰حجج اسلام دکتر آذربایجانی، دکتر جهانگیری، دکتر عبدالمنعم الزبن و خانم دکتر نظمینه دانجی (فارغ التحصیل دانشگاه سوآز و رئیس بخش مطالعات عربی موسسه المهدی) به بیان مطالبشان با موضوع استقرار عدالت بر مبنای احترام به کرامت بشری در سنت عملی رضوی خواهند پرداخت.

سخنرانان ویژه اجلاسیه

این اجلاسیه در بخش سخنرانان ویژه نیز از اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و نیز امام محمد عاصی، امام جماعت واشنگتن میزبانی می کند.
پایگاه اطلاع رسانی https://iric.razavi.ir/ نیز تازه ترین اخبار و اطلاعات درباره برگزاری این کنگره را در اختیار علاقه مندان به معارف رضوی قرار می دهد.

پوستر اجلاسیه:


>>> تیزر اجلاسیه ...


دانلود بروشور کنگره...

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/3193


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

نظرات مخاطبان