60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

حمل و نقل / امتی: مسیر جدید "کتای" کندی ترانزیت بین‌المللی کالا را روان می‌کند

   |  یکشنبه 23 شهریور 1399
align=bottom
نایب رییس هیات مدیره انجمن صنفی شرکتهای بین‌المللی حمل و نقل خراسان رضوی توقف اجباری و معطلی‌ کامیونها را در مرز ایران و افغانستان و همچنین گذرگاههای مرزی افغانستان با تاجیکستان از مشکلات جدی ترانزیت ذکر و بیان کرد: رفع فوری این معضل بازرگانی خارجی که مسیر جدید "کتای" یکی از راه‌حلهای آن است باید مورد توجه مسوولان و متولیان این حوزه قرار گیرد....

کتای ( KTAI) عنوان مسیر حمل و نقل باری و ترانزیت کالا از مبدا ایران به سمت آسیای میانه با عبور از کشورهای افغانستان و تاجیکستان تا قرقیزستان در منطقه جنوب غربی و مرکز قاره آسیا است که توافق بر تقویت و استفاده از آن مورد تاکید کمیته مشترک حمل و نقل ایران و افغانستان نیز قرار گرفته است. این کریدور حمل و نقل زمینی به عنوان مسیر کوتاه و جایگزین ترکمنستان برای ارسال کالا از بنادر جنوبی ایران به کشورهای آسیای میانه از اوایل مرداد ماه گذشته راه‌اندازی شده و مود استفاده قرار گرفته است.

محمود امتی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: مقامات مسوول هفته پیش در چارچوب نشست "کمیته مشترک حمل و نقل جاده‌ای ایران و افغانستان" که هشتمین نشست آن بود بر عزم جدی خود برای تقویت مسیر ترانزیتی کتای و بهره‌برداری بهینه از آن اعلام کردند.

وی که به نمایندگی از انجمن صنفی شرکتهای بین‌المللی حمل و نقل خراسان رضوی در هشتمین نشست کمیته مشترک حمل و نقل جاده‌ای ایران و افغانستان حضور داشت، ادامه داد: علاوه بر موضوع معطلی کامیونهای باری در مرز، موضوعات دیگری مانند "مباحث امنیتی، هزینه‌ها و زمان سیر کالا در افغانستان" نیز در این نشست  مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت. 

نایب رییس هیات مدیره انجمن صنفی شرکتهای بین‌المللی حمل و نقل خراسان رضوی "قرار گرفتن کشورها در مسیرهای تجارت و ترانزیت بین‌المللی" را امری مطلوب برای همه دولتها توصیف و بیان کرد: این مهم با عطف توجه به مسیر کتای بخاطر ناوگان باری پرشمار افغانستان، از سوی مقامات کشور دوست و همسایه بطور جدی دنبال می‌شود.

وی گفت: برخی از عملیات حمل و نقل برای ترانزیت کالا از مسیر شمال افغانستان شامل دوغارون در ایران - هرات - قلعه‌نو، میسان، میمنه و مزارشریف در افغانستان و بندر شیرخان ‌قلعه در مرز تاجیکستان صورت گرفته است.

امتی افزود: این مسیر علاوه بر برخی مخاطرات امنیتی حدود ۲۰۰ کیلومتر جاده ناهموار و غیرآسفالت دارد لذا بازرگانان رغبت چندانی نسبت به حمل کالاهای خود از آن مسیر ندارند. 

وی ادامه داد: دیگر مسیر حمل و نقل ترانزیت "بندرعباس - مرز میلک در ایران - نیمروز - قندهار - کابل - مزارشریف افغانستان - مرز تاجیکستان" است که بازرگانان از آن بیشتر استقبال می‌کنند.

این فعال حمل و نقل بین‌المللی گفت: احیا این مسیر ترانزیتی جدید که اخیرا محل چند سفر ترانزیتی بوده، برای ایران نیز بسیار مطلوب است زیرا بازرگانان ایرانی از مدتها پیش تاکنون در حوزه ترانزیت کالا با کشور ترکمنستان مشکلات زیادی داشته و هنوز هم این تنگناها را دارند.

توقف پذیرش کامیونهای حامل کالاهای صادراتی و ترانزیت در مرزهای ترکمنستان از سوی دولت آن کشور، فعالیت حمل و نقل تجاری را بین ایران و آسیای میانه مختل کرده است. 

وی افزود: به همین خاطر اگر بتوان روی مسیر جدید سرمایه‌گذاری کرده و آن را تقویت نمود تا مسیری به موازات مسیر ترکمنستان برای دسترسی بازرگانان ایرانی به کشورهای آسیای مرکزی ایجاد شود رخداد بسیار مطلوبی خواهد بود. 

امتی ادامه داد: همچنین در جریان هشتمین نشست کمیته مشترک حمل و نقل جاده‌ای ایران و افغانستان مسائل و مشکلات به صورت مصداقی مطرح شد تا برای هر یک از آنها تصمیم‌گیری شود. 

وی گفت: بر این اساس مقرر شد میزان ورود کامیونها از طریق مرز دوغارون تایباد واقع در شرق خراسان رضوی به داخل افغانستان افزایش یافته تا حداقل به روزانه ۶۰۰ دستگاه کامیون برسد.

نایب رییس هیات مدیره انجمن صنفی شرکتهای بین‌المللی حمل و نقل خراسان رضوی افزود: هم‌اینک سه هزار دستگاه کامیون در گذرگاه دوغارون پشت مرز افغانستان معطل هستند لذا اگر موافقتنامه ورود روزانه ۶۰۰ دستگاه کامیون به افغانستان عملی شود منطقه مرزی دوغارون ظرف یک هفته به حالت عادی خود بازگشته و خلوت می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران به دلیل دسترسی امنتر و کوتاهتر به آبهای آزاد، اقتصادیترین مسیر برای ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه (CIS) است لذا توسعه مسیرهای جدید از جمله "کریدور کتای" با افزایش سرعت ارسال کالا و کاهش هزینه‌ها منجر به توسعه تجارت و رشد اقتصادی منطقه می‌شود.

همچنین توسعه ترانزیت بین‌المللی ضمن ایجاد درآمد و افزایش اشتغال، سبب‌ساز گسترش مناسبات منطقه‌ای کشورها است. 

خراسان رضوی از سمت شمال و شمال شرق ۵۳۲ کیلومتر مرز با جمهوری ترکمنستان و از سمت شرق ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی افغانستان دارد. ۱۴ درصد از مجموع مرزهای خاکی جمهوری اسلامی ایران به طول ۸۳۴ کیلومتر در شرق کشور واقع در حوزه جغرافیایی استان خراسان رضوی همجوار با کشورهای ترکمنستان و افغانستان است.

جمهوری اسلامی ایران شش هزار کیلومتر مرز زمینی با کشورهای "ترکیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری ترکمنستان، جمهوری اسلامی پاکستان، عراق و جمهوری اسلامی افغانستان" و دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان دارد.

طولانی‌ترین نوار مرزی کشورمان با عراق و کوتاهترین آن با کشور ارمنستان همجوار است.

مسیر جدید "کتای" کندی ترانزیت بین‌المللی کالا را روان می‌کند


یک فرصت طلایی پیش پای تولید
آخرین ویرایش: یکشنبه 23 شهریور 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات