60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اجتماعی / لحظه شماری متقاضیان اعطای تابعیت از طریق مادر | در شناسنامه‌ام بنویسید من ایرانی‌ام

   |  پنجشنبه 13 شهریور 1399
align=bottom
به قلم ترانه بنی‌یعقوب| لحظه شماری متقاضیان اعطای تابعیت از طریق مادر | در شناسنامه‌ام بنویسید من ایرانی‌ ا قانون اعطای تابعیت فرزندان حاصل ازدواج با اتباع خارجی از طریق مادر ایرانی بعد از کش و قوس‌های فراوان سرانجام نهایی شد و درحال حاضر مرحله پیش ثبت‌نام آن هم برای گرفتن شناسنامه و تابعیت آغاز شده است. حالا خیلی‌ها برای اعطای تابعیت از طریق مادر لحظه شماری می‌کنند....

به گزارش شهرآرانیوز؛ قانون اعطای تابعیت فرزندان حاصل ازدواج با اتباع خارجی از طریق مادر ایرانی بعد از کش و قوس‌های فراوان سرانجام نهایی شد و درحال حاضر مرحله پیش ثبت‌نام آن هم برای گرفتن شناسنامه و تابعیت آغاز شده است. این قانون مشکل خیلی‌ها را که مادر ایرانی و پدر غیر‌ایرانی دارند حل خواهد کرد؛ به ویژه جمعیت قابل ملاحظه‌ای که مادری ایرانی و پدری افغان یا عراقی دارند؛ آنها از یکسو در ایران به دنیا آمده‌اند و در ایران بزرگ شده‌اند و خود را ایرانی می‌دانند، از سوی دیگر به دلیل نداشتن شناسنامه ایرانی، در وطن خود از بسیاری حقوق اولیه شهروندی محرومند.

گروه گزارش روزنامه ایران پیش از تصویب این قانون بارها به این مشکل پرداخته و همچنان تا صدور نخستین شناسنامه برای این فرزندان آن را پی خواهد گرفت. البته ناگفته پیداست که مسأله پیچ و خم حقوقی، سیاسی و اجتماعی فراوانی دارد و در هر صورت نظم پیشین را به هم خواهد ریخت. با این همه تا جایی که می‌دانیم، موضوع با دقت و همکاری و حسن نیت بالایی درحال پیگیری است و مرحله پیش ثبت‌نام نیز در برخی استان‌ها مثل خراسان رضوی، تهران و سیستان و بلوچستان شروع شده و متقاضیان این سه استان آخری منتظر مرحله ارائه مدارک هستند.

قانون چه می‌گوید؟
پیش از این قوانین مدنی ایران انتقال تابعیت از پدر را به صورت ذاتی پذیرفته اما تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی تنها پس از 18 سالگی و با شرایطی خاص قابل پذیرش بود تا اینکه قانون اعطای تابعیت از طریق مادر پس از دو بار رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان و کشمکش‌های فراوان بین موافقان و مخالفان، بالاخره در دوم مهرماه ۱۳۹۸ تأیید نهایی و به دولت فرستاده شد. رئیس‌جمهوری نیز پانزدهم همان ماه این قانون را به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد و آیین‌نامه‌ اجرایی آن اوایل خرداد ۱۳۹۹یعنی 9 ماه پس از ابلاغ رئیس‌جمهوری نهایی شد.

همان‌طور که گفته شد این قانون نظم پیشین تابعیت را به هم ریخته و وضعیت جدیدی را پیش روی دستگاه‌های مربوطه قرار داده است. بنابراین به طور طبیعی مشکلاتی نیز بروز خواهد کرد به ویژه اینکه می‌دانیم تعداد متقاضیان هم کم نیست و در هر استان شرایط خاص خود را دارند.

پیش ثبت‌نام و مشکلات نسل دومی‌ها
پیمان حقیقت‌طلب، پژوهشگر انجمن دیاران که به صورت تخصصی درباره مسائل مهاجران کار می‌کند و طی این مدت مدام با مادران و فرزندان‌ بی‌شناسنامه آنها در ارتباط بوده می‌گوید: «حدود دو ماه از ابلاغ آیین‌نامه گذشته اما تنها کاری که شاهدش بوده‌ایم پیش ثبت‌نام اینترنتی جسته گریخته توسط ادارات اتباع استان‌ها است. اولین استان اصفهان و بعد هم خراسان رضوی بودند که در اوایل تیرماه پیش ثبت‌نام را شروع کردند. بعضی استان‌ها هم بعد از ۵۰ روز تازه به نقطه‌ پیش ثبت نام رسیده‌اند. اما پیش‌ثبت‌نام به معنای شروع جریان نیست. پرونده‌ درخواست تابعیت وقتی آغاز می‌شود که مدارک تحویل گرفته شود. در پیش ثبت‌نام فقط گفته می‌شود که اسم شما ثبت شده و با شما تماس گرفته می‌شود تا فرد متقاضی سر موعد مدارکش را تحویل بدهد اما کی، اصلاً مشخص نیست. در بعضی استان‌ها مثل استان فارس همین روند هم به آبان ماه موکول شده یعنی اوایل تیرماه نوبت دادند که آبان‌ماه مدارک را تحویل بگیرند. استان سیستان بلوچستان، تهران و یزد هم پیش ثبت نام را شروع کرده‌اند. تنها استان خراسان رضوی از ۱۱ مرداد شروع به دریافت مدارک کرده و در کل این استان، همیشه در این زمینه متفاوت از بقیه بوده و همواره فوق‌العاده عمل کرده است.»

بعضی‌ها مادرانشان هم شناسنامه ندارد
البته در پیچ و خم پروسه شناسنامه گرفتن مسائل و مشکلات دیگری هم پیش می‌آید که خیلی‌ها امیدوارند این مشکلات هم بزودی رفع شود و همه بتوانند شناسنامه بگیرند مثل مشکلی که زهرا، رقیه و فاطمه با آن روبه‌رو شده‌اند. آنها در جنوب کرمان زندگی می‌کنند و مشکل‌شان این است که مادران‌شان هم شناسنامه ندارند و طبق قانون نمی‌توانند شناسنامه بگیرند چون اصلاً هویت مادر فعلاً قانونی نشده است.

زهرا می‌گوید: «با شوق زیاد رفتم شناسنامه بگیرم اما نا‌امید برگشتم؛ به من گفتند چون مادرت شناسنامه ندارد، نمی‌توانی شناسنامه بگیری. آخر مادر من هم بی‌شناسنامه است، درست مثل مادربزرگم که او هم شناسنامه ندارد. آنها عشایر کوچ‌نشین هستند و خیلی‌های‌شان شناسنامه ندارند.»

رقیه اما مادربزرگش شناسنامه دارد. او هم با یک مرد افغانستانی ازدواج کرده و در نتیجه مادر رقیه بی‌شناسنامه شده و به دنبالش خود رقیه. طبق قانون جدید، مادر رقیه می‌تواند شناسنامه بگیرد اگر مدارکش کامل باشد و به دادگاه ارائه دهد. رقیه هم بعد از او می‌تواند اقدام به گرفتن شناسنامه کند اما فاطمه و زهرا که نه مادر بزرگشان شناسنامه دارد و نه مادرشان سرگردان مانده‌اند.

حقیقت‌طلب درباره این مسأله و ابعاد حقوقی‌اش می‌گوید: «محروم بودن نسل دومی‌ها از تقاضای شناسنامه برای فرزندان‌شان هنوز حل نشده. به این معنا که در بندی از قانون آمده در صورتی که مادر ایرانی قبل از تولد فرزند خود تابعیت ایرانی نداشته باشد از مزایای این قانون برای فرزند خود بهره‌مند نیست. عبارت متناقضی که در سایت بیشتر استان‌ها هم به چشم می‌خورد، اما باید پرسید مادر ایرانی که تابعیت ایرانی ندارد، چگونه مادر ایرانی است؟ این موضوع باعث می‌شود باز عده زیادی نتوانند درخواست شناسنامه بدهند.»

بی‌تابعیتی برخی اتباع خارجی
متوقف شدن روند اجرایی پرونده کسانی که در آستانه‌ دریافت شناسنامه بوده‌اند نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که می‌توان به آن اشاره کرد. علی فرزند یک مادر ایرانی است؛ یکی از کسانی که دچار همین مشکل شده و به قول خودش ماه‌هاست برای فعال شدن دوباره پرونده‌اش انتظار می‌کشد. او در استان هرمزگان زندگی می‌کند و می‌گوید نه تنها پاسخ مشخصی از کسی نمی‌گیرد که سایت اداره اتباع هم از کار افتاده است. به وزارت کشور هم مراجعه کرده اما پاسخ مشخصی نگرفته و به قول خودش مانده ویلان و آواره: «10 ماه است که به خاطر اجرای قانون جدید از ادامه روند پرونده ما خودداری می‌کنند. شما را به خدا از مسئولان بخواهید زودتر تکلیف ما را مشخص کنند.»

حقیقت‌طلب در این باره توضیح می‌دهد: «این مسأله یکی از بزرگ‌ترین مشکلات متقاضیان است و ما پیغام‌های خیلی زیادی در این مورد دریافت می‌کنیم. از مهر ماه پارسال که قانون جدید ابلاغ شد، اعطای تابعیت بر اساس قانون سال ۱۳۸۵ تقریباً متوقف شد. انبوهی از این پرونده‌ها در وزارت امور خارجه بر اساس قانون قبلی باقی مانده بود که هر کدام از این پرونده‌ها هم فرآیندهای ۴-۵ ساله‌ای را طی کرده بودند و بسیاری از متقاضیان هم در آستانه‌ دریافت شناسنامه بودند. افراد زیادی هستند که ترک تابعیت از افغانستان و عراق هم آورده‌اند اما در مرحله‌ آخر روند طبیعی کارشان متوقف شده و دچار وضعیت بی‌تابعیتی شده‌اند.»

مریم هم برای گرفتن تابعیت مادر ایرانی 4 سال پیش اقدام کرده، پدرش افغانستانی است و مادرش ایرانی. او می‌گوید: «امتحان قانون و سوگند و همه این مراحل را طی کردم و گفتند با اعطای تابعیتم موافقت شده و باید رد تابعیت کشور متبوع را بیاورم. بعد از دو ماه زنگ زدم گفتند دیگر نیازی نیست رد تابعیت بگیری فقط باید پدرت بیاید تهران تعهد بدهد و تمام. از آن زمان تا حالا پنج ماه گذشته اما به من می‌گویند باید دوباره از اول ثبت‌نام کنم یعنی همه آن مدت از بین رفت؟ پس آن همه وقت و هزینه چه ثمری داشت؟ یعنی باز باید از نو شروع کنم؟»

مجید هم دو سه سالی هست که دنبال گرفتن شناسنامه از طریق مادر ایرانی است. او می‌گوید: «تا همین چند ماه قبل گفتند باید منتظر باشید خبرتان کنیم امتحان قانون بدهید. بعد قانون جدید ابلاغ شد که گفتند نیاز نیست امتحان بدهید. اداره اتباع تهران می‌گوید از اداره اتباع استان پیگیری کنید آنها هم می‌گویند تکلیف شماها که در مراحل آخر هستید هنوز معلوم نشده. باید یک بخشنامه جدید بیاید که شما را بفرستیم ثبت احوال.»

کاش زهرا، فاطمه و رقیه و نسل دومی‌هایی که مادران‌شان هم شناسنامه ندارند و خیلی‌های دیگر که در انتظار شناسنامه هستند با قانون جدید صاحب شناسنامه شوند. خودشان که فکر می‌کنند حتماً راهی هست. آنها امیدوارند همچنان که خود را ایرانی می‌دانند، شهروند رسمی ایران شوند.


منبع: شهرآرا به نقل از روزنامه ایران
آخرین ویرایش: پنجشنبه 13 شهریور 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic