60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ دکتر قبول: اختصاص ارز دانشجویی تنها برای فرصت‌های مطالعاتی کمتر از ۶ ماه

   |  سه شنبه 4 شهریور 1399
align=bottom
اختصاص ارز دانشجویی تنها برای فرصت‌های مطالعاتی کمتر از ۶ ماه مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشجویانی که در قالب فرصت مطالعاتی به خارج از کشور اعزام شوند و مدت حضورشان از ۶ ماه بیشتر شود، شامل دریافت ارز دانشجویی نخواهند شد. گروه جامعه شهرآرانیوز | دکتر احسان قبول گفت:...

دانشجویانی که در قالب فرصت مطالعاتی به خارج از کشور اعزام شوند و مدت حضورشان از ۶ ماه بیشتر شود، شامل دریافت ارز دانشجویی نخواهند شد.
 
دکتر احسان قبول با اعلام این خبر افزود: تخصیص ارز دانشجویی به دانشجویان مقطع دکتری به‌عنوان فرصت مطالعاتی یا دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به دانشگاه‌های بین‌المللی می‌روند، تقریبا متوقف شده است.

وی ادامه داد: تخصیص‌ندادن ارز در واقع به ۲ علت است: پیش از شیوع کرونا به‌دلیل تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیمی که علیه کشورمان اعمال شده است، بسیاری از دانشگاه‌های جهان تمایلی به ارائه پذیرش به دانشجویان ایرانی نشان ندادند و پس از کرونا نیز علاوه بر تحریم‌ها، شرایط همه‌گیری این ویروس باعث شد تا اعزام دانشجو متوقف و به‌طبع ارزی هم پرداخت نشود.

استادیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: اکنون دانشگاه‌های ایران بیشتر رشته‌های تحصیلی معتبر را در هر ۳ مقطع آموزش عالی دارند و منطق حکم می‌کند که ضرورتی برای اعزام دانشجویان وجود نداشته باشد. هرچند از این نکته نباید غافل ماند که دانش، گسترده است و کسب دانش حد و مرزی ندارد و همچنان در برخی رشته‌های تحصیلی، ضرورت اعزام دانشجو احساس می‌شود.

قبول درباره تغییرات در شیوه ارائه ارز دانشجویی گفت: تخصیص ارز دانشجویی براساس دستورالعمل وزارت علوم تبیین می‌شود که این وزارتخانه نیز میزان ارز را باتوجه‌به مسیر کشور‌های هدف، مقطع تحصیلی و شیوه پژوهش در نظر می‌گیرد. ارز تخصیص داده شده، ارز نیمایی بوده است که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه‌های دانشجویان دکتری فرصت مطالعاتی را پوشش می‌داده است.

وی افزود: رشته‌هایی که در آن اعزام دانشجو انجام و ارز پرداخت می‌شد، به‌طور عمده گروه‌های آموزشی مهندسی، علوم‌پایه و کشاورزی بوده‌اند و وزارت علوم برای این رشته‌ها سرمایه‌گذاری مطلوبی انجام می‌داده است.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد در پاسخ به این پرسش که آیا ارز یادشده به دانشجویانی که خودشان پذیرش گرفته باشند هم تعلق می‌گیرد یا خیر، تصریح کرد: در ایران ۳ نوع اعزام دانشجویی داریم: اعزام از سوی وزارت علوم، اعزام براساس بورسیه‌ای که دانشجو از دانشگاه مقصد بگیرد و اعزام‌های فرصت مطالعاتی. در حالت اول و سوم، دولت ارز لازم را تخصیص می‌دهد، اما دانشجویی که بتواند بورسیه و ورودی مدنظر خود را به دست آورد، زیر حمایت‌های مالی آن دانشگاه خواهد بود و ارز به او پرداخت نخواهد شد.

قبول ادامه داد: دانشجویان فرصت مطالعاتی‌ای که اعزام می‌شوند، در صورتی که کیفیت پژوهش آنان خوب باشد، دانشگاه مقصد از ما می‌خواهد که رساله او با دانشگاه مبدأ مشترک باشد که این امر سبب افزایش اعتبار پژوهش و اعتبار دانشگاه‌ها خواهد بود و وزارت علوم نیز ضمن تمدید حضور دانشجو، اعتبارات لازم را ادامه می‌دهد و دانشگاه مقصد هم به دانشجو کمک مالی خواهد کرد. اما اگر دانشجویان فرصت مطالعاتی شش‌ماهه بخواهند بیش از زمان مقرر در آن کشور بمانند، دیگر ارز دانشجویی دریافت نخواهند کرد.

وی به کمک‌های مالی دانشگاه‌ها به دانشجویان فرصت مطالعاتی اشاره کرد و افزود: کمک‌های دانشگاه‌ها محدود و موردی است و اصل کمک برعهده وزارت می‌باشد. اما به‌طور نمونه، به برخی دانشجویانمان تا ماهی ۱۰۰ دلار کمک کرده‌ایم یا برای حضور در برنامه‌های پژوهشی کمتر از یک ماه، هزینه رفت‌و‌آمد به کشور هدف را پرداخت کرده‌ایم. اولویت دانشگاه، تبادل دانشجو و تبادل علم است که از طریق افزایش پذیرش دانشجویان بین‌المللی و کسب اعتبار آموزشی، تاکنون موفق ظاهر شده‌ایم.

قبول با اشاره به رتبه جهانی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: براساس رده‌بندی لایدن، دانشگاه فردوسی در رتبه ۴۵۹ جهان قرار دارد و با داشتن بیش از ۲۰۰۰ دانشجو از ۳۸ کشور جهان، رتبه اول منطقه را از لحاظ پذیرش دانشجوی خارجی داریم و با اتکا به این توانایی، قصد داریم در کشور‌های عراق، افغانستان و ترکیه، شعبات دانشگاه فردوسی را راه‌اندازی کنیم.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد به مقاصد مورد علاقه دانشجویان ایرانی و رشته‌های پرطرف‌دار اشاره کرد و گفت: گروه‌های علوم پایه و مهندسی بیشترین تقاضا را دارند و کشور‌های آلمان، بلژیک، سوئیس، استرالیا، کانادا و فرانسه، کشور‌های مورد علاقه برای ادامه تحصیل یا فرصت مطالعاتی ایرانیان می‌باشند.

دکتر احسان قبول: دانشجویان کورد سرآمد زبان آموزان ما هستند! - جام ...

آخرین ویرایش: پنجشنبه 6 شهریور 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic