60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

فرهنگی/ افزایش ارتباطات بین‌المللی مشهد در حوزه فارسی‌زبانان از دستاورد‌های آیتا (ایران، ترکمنستان و افغانستان) وابسته به کمیسیون ملی یونسکو است

   |  جمعه 31 مرداد 1399
align=bottom
با تأسیس مؤسسه فرهنگی هنری فارسی‌زبانان "آیتا" در مشهد، ارتباط میان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز فرهنگی کشور‌های فارسی‌زبان در اقصی نقاط جهان برقرار شده است. آیدا مهربان گفت: مدیریت دوره جاری شهری از سال ۱۳۹۶ تاکنون با تأکید بر اهمیت ارائه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های شهر مشهد به شهروندان کشور‌های همسایه و همچنین سایر کشور‌های جهان، اقدامات درخور توجهی انجام داده است....

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در خصوص اقدامات شهرداری مشهد در حوزه ارتباطات بین‌المللی شهر گفت: افزود: افزایش ارتباطات بین‌المللی مشهد در حوزه فارسی‌زبانان از دستاورد‌های ایتا خواهد بود.

وی ادامه داد: معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری، در دو سال گذشته، ارتباطات بسیار خوبی در حوزه دیپلماسی مؤسسات بین‌المللی تدارک دیده‌اند. یکی از برکات این ارتباطات طرح موسسه فرهنگی هنری فارسی‌زبانان "آیتا" است.

مهربان بیان کرد: اکنون قرار است دفتر ایتا در شهر مشهد با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت خارجه و کمیسیون ملی یونسکو - ایران ایجاد شود. بر اساس سیاست‌های شورای اسلامی شهر در خصوص افزایش ارتباطات مشهد با دیگر کشور‌های فارسی‌زبان، مقرر شد در این اقدام، مشهد مقری فرهنگی در حوزه ادبیات فارسی‌زبان بین سه کشور و دیگر کشور‌های فارسی‌زبان گردد.

او در خصوص هدف تأسیس این موسسه تصریح کرد: این موسسه قرار بوده محلی برای اقدامات مشترک سه کشور فارسی‌زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان باشد. ITA به انگلیسی هم ابتدای نام انگلیسی این سه کشور است.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد تاکید کرد: عالی‌ترین رکن این موسسه، هیئت‌وزیران معرفی‌شده از سوی سه کشور خواهد بود. آن‌ها دبیر کل را انتخاب کرده و موسسه آغاز به کار می‌کند. تقویت پیوند‌های فرهنگی، علمی بین ملت‌ها و همکاری در زمینه‌های تاریخ و ادبیات، ترویج هنر‌های اصیل ملی و بومی، کمک به توسعه فعالیت‌های فرهنگی، حمایت از ایجاد و گسترش رشته‌ها و احیای آیین‌های مشترک بین سه کشور و سایر فارسی‌زبانانِ ساکن در اقصی نقاط جهان از اهداف تأسیس این موسسه است.

مهربان اظهار کرد: برگزاری برنامه‌های فرهنگی و علمی مشترک، معرفی میراث فرهنگی مشترک، انتشار مجله‌های ادبی، همایش‌ها، جشنواره‌ها و هفته‌های فرهنگی، تقویت همکاری بین دانشگاه‌ها، تجلیل از نام‌آوران و نیز تأسیس شبکه ارتباطی بین مراکز فرهنگی و کتابخانه‌ها ازجمله اقداماتی است که در دبیرخانه مرکزی ایتا قرار است انجام شود.

او افزود: پیرو پیگیری‌هایی که همکاران در مقوله پیوستن به شبکه جهانی شهر‌های خلاق طی دو سال گذشته داشته‌اند، از سوی آقای ایوبی، معاون پیشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کل فعلی کمیسیون ملی یونسکو - ایران به ‌عنوان مبتکر این ایده ارزشمند، پیشنهاد شد تا مرکزیت این موسسه به جای استقرار در تهران، در مشهد باشد. خوب این برای ما شهروندان مشهد جای افتخار دارد؛ لذا با کمال میل و علاقه، اقدام به قبول این پیشنهاد کردیم.

مشهد، مرکزی برای تعاملات ادبی فارسی‌زبانان جهان خواهد شد.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد ادامه داد: در حال حاضر ساختمانی به مساحت ۴۰۰ مترمربع واقع در سه‌راه ادبیات که مزین به نام «ادبیات» نیز است، انتخاب و در حال بهسازی و آماده‌سازی برای آغاز به کار این موسسه است.

مهربان بیان کرد: به این ترتیب، قرار است مشهد، مرکزی باشد برای تعاملات ادبی فارسی‌زبانان جهان. حضور برادران و خواهران مسلمان و هم‌زبان افغانستانی در شهر مشهد که فرهنگی همخو با یکدیگر داریم، پتانسیل خوبی برای برقراری ارتباط میان اهالی ادب فارسی دو کشور خواهد بود. ضمن اینکه توجه جدی نیز باید به تاجیکستان به‌عنوان کشوری با فرهنگ و خاطرات مشترک داشته باشیم.

او تصریح کرد: لذا شهرداری مشهد تمام بستر‌های لازم برای تقویت موسسه فارسی‌زبانان یا همان موسسه «آیتا» را فراهم کرده و می‌کند تا بتوانیم با همکاری دو کشور دوست و برادر یعنی افغانستان و تاجیکستان، بستر بسیار بهتری برای درخشش و پایداری و بقای زبان و ادبیات فارسی فراهم کنیم.

گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد

آخرین ویرایش: جمعه 31 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات