60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سلامت/ نگاهی به زندگی و تحصیلات دکتر فرهت، پزشک مشهور افغانستانی

   |  چهارشنبه 29 مرداد 1399
align=bottom
دکتر احمدشاه فرهت فوق تخصص کودکان دارد و تبحر او در درمان بیمارانش همیشه مورد توجه خانواده‌هایی بوده که فرزندانشان را برای درمان نزد او برده‌اند. وقتی مشهدی‌ها می‌خواهند از تبحر او در درمان کودکان و نوزادان سخن بگویند، واژه‌ای پیدا نمی‌کنند.این پزشک محبوب سال‌هاست نه تنها کودکان مشهدی و افغانستانی را درمان می‌کند، بلکه بسیاری از خانواده‌ها فرزندان خود را از شهر‌های مختلف به مشهد می‌آورند تا دکتر فرهت آن‌ها را معاینه و درمان کند....

دکتر احمدشاه فرهت، فوق تخصص کودکان و نخبه موفق افغانستانی است که سال‌هاست در مشهد زندگی می‌کند. او همچنین «استادیار گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد» و «معاون تحقیقات مرکز تحقیقاتی نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد» را برعهده دارد.

دکتر فرهت متولد اول شهریور سال ۱۳۳۷ در شهر «قندهار» است. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه «کاکا سید احمد» گذرانده و دوره دبیرستان را در «لیسه احمدشاه بابا» قندهار و «لیسه نادری» کابل گذرانده است. دکتر فرهت در سال ۱۳۵۴ با قبولی در امتحان کنکور، وارد دانشکده طب کابل شد.

این فوق تخصص کودکان سال‌هاست در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد مشغول خدمت به مردم است، دارای ۳ فرزند موفق در رشته‌های مهندسی عمران، لیسانس دام‌پروری و لیسانس حسابداری است، که با داشتن یک خانواده موفق، نمونه یک پزشک نخبه و فوق تخصص افغانستانی در ایران است.
 
 
نگاهی به زندگی و تحصیلات دکتر فرهت پزشک مشهور افغانستانی

شب اولی که به مشهد رسیدم در حرم خوابیدم

دکتر فرهت درباره اولین باری که به مشهد آمد گفت: اولین بار وقتی به مشهد رسیدم در میدان «بیت المقدس» از ماشین پیاده شدم و از راننده پرسیدم که حرم کجاست؟ او به من گفت شما صورت خود را برگردان حرم را می‌بینی؛ من وقتی نگاه کردم دیدم مرا نزدیک حرم پیاده کرده است. من، چون مدرک شناسایی نداشتم و هیچ پولی هم نداشتم شب را داخل حرم خوابیدم. صبح روز بعد همزمان با اذان بیدار شدم و اقوام خود را پیدا کردم، پنج، شش ماهی بیکار بودم مدرکی هم نداشتم و مجرد بودم و مدتی طول کشید تا مدارکم درست شد در این مدت شرایط سخت اقتصادی بسیار به من فشار می‌آورد.

به جرم جاسوسی به زندان رفتم

او درباره سال‌های تجاوز به افغانستان و تصمیم برای مهاجرت می‌گوید: در سال ۵۷ سال چهارم دانشگاه بودم که کودتای کمونیستی در افغانستان آغاز شد، و حزب دموکراتیک خلق به قدرت رسید. یک سال بعد از کودتای حزب خلق و پرچم، شوروی به افغانستان تجاوز کرد؛ تجاوزی که از طرف عموم مردم قابل پذیرش نبود، و با ورود متجاوزان، مقاومت علیه آن‌ها آغاز شد. در سطح دانشگاه هم دانشجویان به صورت خودجوش، اعتصاب و تظاهرات را آغاز کردند.

دکتر فرهت ادامه داد: این وضعیت به صورت جنگ و گریز بین ما و دولت ادامه داشت، تا این که تحصیلات دانشگاهی من به اتمام رسید، من در آن سال به جرم سیاسی روانه زندان شدم، و پس از آزادی از زندان در سال ۶۱، به این نتیجه رسیدم که شرایط ماندن در افغانستان خیلی سخت است، و مجبور به مهاجرت به سمت ایران شدم.
  
از سال ۱۳۶۱ در مشهد به عنوان پزشک مشغول به کار شدم

این پزشک نامدار افغانستانی در رابطه با روز‌های اول مهاجرت به مشهد خاطرنشان کرد: بعد از دادن درخواست پناهندگی که مورد تایید قرار گرفت، من به عنوان یک پزشک عمومی در ایران مشغول به کار شدم، که شروع کار بنده در ایران از اسفند سال ۱۳۶۱ بود، که اولین محل کارم در درمانگاه امام زمان (عج) واقع در جاده سرخس شهر مشهد بود، و در سال ۶۲، شش ماه اول سال در درمانگاه امام سجاد (ع) مشهد مشغول به درمان بیماران شدم.

این متخصص کودکان ادامه داد: در آن سال‌ها طرحی از طرف وزارت بهداشت مطرح شد، که براساس آن پزشکان خارجی برای کار به نقاط دور افتاده می‌رفتند، بر این اساس، از سال ۶۲ تا ۶۵ به عنوان پزشک عمومی در شهر تویسرکان همدان مشغول به کار شدم، که در کنار طبابت، مشغول درس خواندن برای گرفتن تخصص نیز بودم.

با آغاز دوره تخصص مشکلات من شروع شد

دکتر فرهت تصریح کرد: از پزشک عمومی بودن زیاد راضی نبودم، با راهنمایی یکی از دوستانم به نام «حبیب الله دانشور»، همراه ایشان به دانشگاه مشهد رفتم و پس از ارائه مدارک و پذیرش مدارک از سوی مسئولان دانشگاه مشهد، در کنکور شرکت کرده و قبول شدم، و تازه مشکلات من شروع شد.

به دلیل مشکلاتی که در مورد تحصیل یک تبعه خارجی بود، ۳ بار رشته‌ام را تغییر دادم، و در نهایت در رشته «تخصص کودکان» پذیرفته شدم، از سال ۶۵ تا ۶۹ موفق به گرفتن تخصص شدم و در کنار کار طبابت، مشغول درس خواندن برای گرفتن فوق تخصص هم بودم، در کنکور فوق تخصص که آن دوران مشکلات خاص خود را برای مهاجرین داشت، شرکت کردم و با نمره عالی قبول شدم، و جز پنج نفری بودم که در ایران در رشته کودکان فوق تخصص به دست آورده بودند، که از سال ۶۹ تا ۷۲ موفق به گرفتن فوق تخصص شدم.

۳۸ سال خدمت به عنوان پزشک

این استادیار دانشکده علوم پزشکی مشهد طی ۳۸ سال خدمت به هموطنان و جامعه پزشکی ایران، به عنوان پزشک عمومی تا عضویت علمی در دانشکده علوم پزشکی مشهد، ده‌ها هزار بیمار را درمان کرده و از سال ۷۳ که به عنوان عضو علمی دانشکده پزشکی مشهد شروع به فعالیت نموده نیز هزاران پزشک عمومی و صد‌ها متخصص و فوق تخصص و استاد دانشگاه را آموزش داده است.

در طول این سال‌ها حدود ۸۰ مقاله بین‌المللی از دکتر فرهت در دانشگاه‌های مختلف آمریکا، اتحادیه اروپا، هند، پاکستان، امارات، عربستان، چین، ایران و دیگر کشور‌ها به چاپ رسیده، و امروز به عنوان منابع در دسترس محققان و پزشکان سراسر جهان قرار گرفته است.

او همچنین در حدود ۱۶ کتاب تٱلیف و ترجمه کرده است، که ۲ کتاب ایشان در سال ۸۶ و ۹۲ به عنوان کتاب سال معرفی شده است. از سوی دیگر، این نخبه افغانستانی در بیش از ۱۶۰ کنگره، کنفرانس و ورکشاپ در ایران و کشور‌های مختلف از جمله آمریکا، کانادا و اروپا به عنوان سخنران شرکت داشته است.

دکتر فرهت همچنین به عنوان پژوهشگر برتر در سطح استان خراسان و همچنین در دانشگاه علوم پزشکی مشهد معرفی شده، و ۳ اختراع هم به نام او ثبت شده است.

در ایران برای تحصیل کرده‌های مهاجر مجوز کار داده نمی‌شود

این پزشک موفق افغانستانی در رابطه با بازگشت پزشکان و نخبگان پزشکی مهاجر به افغانستان گفت: دوستان زیادی چه در ایران، چه پاکستان و چه در کشور‌های اروپایی و آمریکا علاقمند بازگشت به کشورشان هستند، که دو دلیل مانع بازگشت این عزیزان می‌شود؛ اول نبود امنیت و دوم وجود تبعیض‌های زبانی، قومی و نژادی در افغانستان است که نیرو‌های تحصیل کرده خیلی علاقمند به بازگشت نیستند.

وی در ادامه گفت: ما در ایران تحصیل کرده‌های افغانستانی زیادی در رشته‌های مختلف داریم، اما مشکلی که در ایران برای تحصیل کرده‌های افغانستانی وجود دارد، این است که به آن‌ها مجوز کار داده نمی‌شود. ان‌شاالله قوانین جمهوری اسلامی ایران اصلاح شود، و برای این عزیزان در ایران فرصت کار به وجود بیاید. برای برگشت هم ان‌شاالله موانعی که سر راه دوستان است، برداشته شود، که ما افغانستانی آزاد، آباد و مستقل داشته باشیم و هر روز شاهد پیشرفت کشورمان باشیم.

تبعیضی بین افغانستانی و ایرانی در درمان کرونا وجود ندارد

دکتر احمدشاه فرهت در مورد درمان بیماران کرونایی افزود: بخش نوزادان بیمارستان امام رضا (ع) از ماه اسفند سال قبل با شیوع ویروس کرونا خدمت‌رسانی به این بیماران را آغاز کرده است، که درمان این بیماران از اسفند تا امروز که بنده به عنوان پزشک فوق تخصص انجام می‌دهم، حدود ۳۰ تا ۴۰ نوازد کرونایی را درمان کرده‌ام، و هموطنان ما آن‌هایی که کارت آمایش دارند، هزینه درمانشان در بیمارستان امام رضا (ع) رایگان است، و تبعیضی بین افغانی و ایرانی در درمان کرونا در این بیمارستان وجود ندارد.

شهرآرانیوز؛ 
منبع: صدای افغان، پیام آفتاب

نگاهی به زندگی و تحصیلات دکتر فرهت پزشک مشهور افغانستانی

نگاهی به زندگی و تحصیلات دکتر فرهت، پزشک مشهور افغانستانی

نگاهی به زندگی و تحصیلات دکتر فرهت پزشک مشهور افغانستانی
آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic