اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سیاسی/ سفیر ایران در ترکمنستان: توسعه روابط تجاری تمایل دو طرفه بین ایران و ترکمنستان است

   |  جمعه 10 مرداد 1399
align=bottom
سفیر ایران در ترکمنستان گفت: ترکمن‌ها همچون ایرانی‌ها تمایل زیادی به توسعه روابط تجاری میان ترکمنستان و ایران دارند و در این راستا تلاش‌های دو طرف در شرایط شیوع کرونا که محدودیت‌هایی را در تجارت خارجی و بین المللی ایجاد کرده است برای تداوم و توسعه ارتباط تجاری با یکدیگر ادامه دارد.  غلامعباس ارباب خالص روز سه‌شنبه در نشست شورای مشورتی روابط اقتصادی خارجی خراسان رضوی افزود: ...

تجارت خراسان رضوی در منطقه آسیای مرکزی پیشگام و پیشتاز است و کشش زیادی برای توسعه بازرگانی در بخشهای مختلف از جمله ترانزیت، تجارت، انرژی، پزشکی سلامت، گردشگری، همکاری‌های دانشگاهی و تحقیقاتی و همچنین مراودات فرهنگی دارد.

وی در این نشست که در محل استانداری خراسان رضوی  با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار برگزار شد ادامه داد: بازگشایی مرزهای ترکمنستان با ایران در حوزه ریلی در اواخر خرداد ماه امسال، نتیجه مذاکرات و رایزنیهای مشترک مقامات عالی دو کشور و تلاشهای مسوولان وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی و استان‌های خراسان رضوی و گلستان بود که پس از ۴.۵ ماه بسته شدن مرز بین دو کشور، شرایط مراودات تجاری در حوزه ریلی به حالت عادی بازگشت.

سفیر ایران در ترکمنستان گفت: با توجه به برخی از اخبار مبنی بر توقف ورود سیمان به ترکمنستان در حوزه صادرات ریلی، صحت و سقم این موضوع در دست پیگیری است. 

ارباب خالص افزود: برای بازگشایش مراودات تجاری از طریق مرز جاده‌ای و کامیونی با ترکمنستان و اعلام آمادگی طرف ترکمنی در این خصوص، در حال مذاکره با طرفهای ترکمنستانی هستیم و در این راستا پیشنهاداتی هم از طرف ترکمنستان و هم از سوی ایران مطرح شده که در حال بررسی کارشناسی از سوی دستگاه‌های ذی‌مدخل در امر حمل و نقل جاده ای است.

وی ادامه داد: قرار است به منظور ادامه بررسی‌ها، مذاکرات ویدئو کنفرانسی میان مسوولان و کارشناسان حوزه ترانزیت دو طرف به زودی برگزار شود و تلاش ما جلوگیری از قطع ارتباطات تجاری و ترانزیت منطقه ای و تداوم تبادلات، علاوه بر راه آهن، از طریق مرز جاده ای با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی است.

سفیر ایران در ترکمنستان گفت: موضوع تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ایران و ترکمنستان در دستور کار قرار گرفته است همچنین پیشنهاد تفاهم برای سرمایه‌گذاری مشترک و برپایی نمایشگاه، توسعه همکاری‌های تجاری و گمرکی مرزی و موضوع همکاریهای ترانزیتی چند جانبه منطقه ای بین ترکمنستان و ایران و چند کشور منطقه نیز از جمله اقدامات در دست اجرای هر دو طرف است. 

ارباب خالص افزود: همزمان نیز پیگیر راه‌اندازی پروازهای مستقیم بین عشق آباد با برخی شهرهای کشورمان هستیم که در این ارتباط نشستهایی را با برخی از مقامات و مسوولان کشوری برگزار کرده و همزمان نیز آمادگی طرف ایرانی را در این خصوص، رسما به طرف ترکمنستانی اعلام کرده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۹۷ تفاهم نامه همکاریهای هوایی بین دو کشور ایران و ترکمنستان به امضا رسید و قرار شد که خط پروازی بین برخی شهرهای ایران و ترکمنستان برقرار شود که به استناد آن تفاهم نامه، تحقق این موضوع به جد دنبال می‌شود.

سفیر ایران در ترکمنستان گفت: از جمله همکاری‌های دیگر مورد نظر دو طرف ایرانی و ترکمنستانی، موضوع همکاری‌های پزشکی، بهداشتی و درمانی است که خوشبختانه به نقطه مشترکی به منظور شروع مذاکرات در این خصوص رسیده‌ایم.

ارباب خالص افزود: مذاکره با کشور ترکمنستان در قالب توسعه همکاریهای بهداشتی و درمانی فرصت خوبی خواهد بود تا علاوه بر همکاری‌های پزشکی به دیگر موضوعات از جمله فعالیت‌های اقتصادی و مسائل مرتبط با آن به ویژه قرنطینه های نباتی، گیاهی و حیوانی پرداخته شودتا جریان  مراودات تجاری میان دو کشور، هیچ وقت با توقف مواجه نشود. 

وی با اشاره به پیگیری تداوم برپایی نمایشگاه‌های مشترک بین دو کشور ایران و ترکمنستان ادامه داد: نمایشگاهی که شهریور ماه پارسال از سوی دولت ترکمنستان در مشهد برپا شد، تاثیر مثبتی بر روی طرفین برای تعمیق ارتباطات تجاری بین دو کشور  داشت لذا در نظر است پس از پایان شیوع کرونا، هر سه ماه، ظرفیتها و دستاوردهای اقتصادی، تولیدی، تحقیقاتی و فناوری کشورمان در سفارت ایران در ترکمنستان در قالب نمایشگاه‌ها و نشست‌های تخصصی مشترک با طرفهای ترکمنی بررسی شود تا نهادهای اقتصادی طرفین از ظرفیت‌های یکدیگر آگاه شوند.

توسعه روابط تجاری تمایل دو طرفه بین ایران و ترکمنستان است

آخرین ویرایش: جمعه 10 مرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic