اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ رئیس دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها: دو هزار کارگاه‌ نقره‌سازی مشهد در آستانه تعطیلی به دلیل کاهش فاحش آمار گردشگران غیرایرانی

   |  جمعه 27 تیر 1399
align=bottom
وبگاه بازار گزارش می‌دهد؛ بازار زیورآلات مشهد بی فروغ است؛ کارگاه‌های نقره‌سازی در آستانه تعطیلی، سنگ‌های قیمتی و هم‌چنین زیورآلات طلا، نقره و جواهر جزو سوغات اصلی مشهد است که در بین زائران و گردشگران سراسر جهان زبانزد عام و خاص است اما ویروس منحوس کرونا موجب شده تا این بازار پرزرق‌وبرق این روزها فروغ خود را از دست بدهد....

بازار؛ گروه استان‌ها: به اکثر بازارهای مشهد مقدس به‌ویژه بازار امام رضا(ع) و یا بازار بعثت طرقبه که پا بگذاری قریب به‌اتفاق فروشگاه‌هایی را مملو از زائران داخلی و خارجی به چشم مشاهده می‌کنی که غرق در درخشش سنگ‌های قیمتی و نقره‌کاری‌های هنرمندان این شهر زیارتی هستند.

گردشگران کشورهای مختلف به زائران حاشیه خلیج‌فارس، زائران پاکستانی و هم‌چنین سایر کشورهای مختلف جهان  یکی از خریداران و پای ثابت تولیدات کارگاه‌های زیورآلات و سنگ‌های قیمتی ازجمله فیروزه هستند اما متأسفانه با شیوع بیماری کرونا  و به صفر رسیدن آمار گردشگران خارجی این روزها کارگاه‌های طلا و نقره سازی برای تعطیلی و تعدیل نیرو از یکدیگر سبقت می‌گیرند.

بازار زیورآلات مشهد بی فروغ است؛ کارگاه‌های نقره‌سازی در آستانه تعطیلی

تولید ۴۰ تن نقره

رئیس دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها در گفت و با بازار بابیان اینکه بیش از ۸۰ درصد جواهر کشور در مشهد مصرف می‌شود و در نقره نیز ما قطب تولید آن را در کشور به خود اختصاص داده‌ایم اظهار می‌کند: در حال حاضر دو هزار کارگاه تولیدی در حوزه سنگ‌های قیمتی وجود دارد که به علت شرایط شیوع ویروس کرونا، فعالیت این کارگاه‌ها نیز تحت تأثیر قرارگرفته و به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

ملیحه سلطانی بابیان اینکه به دلیل مشکلات در صادرات محصولات، تعداد کارگاه‌های تولید نقره به کم‌تر از یک هزار کارگاه رسیده است و بیشتر آن‌ها به حالت تعطیل درآمده‌اند اظهار می‌کند: تاکنون جایگاه خوبی در زمینه گوهرسنگ‌ها در سطح کشور داشتیم و در صورت حمایت می‌توانیم جایگاه خود را حفظ کنیم.

متأسفانه با شیوع بیماری کرونا  و به صفر رسیدن آمار گردشگران خارجی این روزها کارگاه‌های طلا و نقره سازی برای تعطیلی و تعدیل نیرو از یکدیگر سبقت می‌گیرند

وی بابیان اینکه مشهد قطب تولید طلا و نقره در کشور است یادآور می‌شود:  در مشهد سالانه ۴۰ تن نقره تولید می‌شود که سنگ‌های قیمتی روی آن پیاده‌سازی می‌شود بنابراین نظر به اهمیت جایگاهی که پایتختی رویداد گوهرسنگ‌ها به مشهد می‌داد تلاش کردیم تا آموزش هدفمند را در برنامه خود قرار دهیم.

صادرات نسخه نجات کارگاه‌های جواهرسازی

رئیس دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها بیان می‌کند: مشکلات ما به‌قدری اساسی است و نگران کارگاه‌های نقره خود هستیم که تنها با صادرات نقره می‌توانیم از تعطیلی کارگاه‌های تولیدی آن جلوگیری کنیم.

سلطانی اظهار می‌کند: کرونا در مشکلات ما بی‌تأثیر نبود اما مشکلات ما پیش از کرونا نیز بسیار عمده بود و همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه برداشت و فرآوری سنگ‌های قیمتی به روش سنتی پاسخگوی بازار داخلی و خارجی نخواهد بود در این رابطه اعتقاد دارد: مجبور هستیم برای بقا و حفظ بازارهای صادراتی به سمت صنعتی شدن پیش برویم.


قوانین دست‌وپا گیر است

رئیس دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها اذعان می‌کند: تلاش بر این است تا در طراحی و خلاقیت در تولید محصول، هویت خود را حفظ کنیم اما واقعیت این است در حال حاضر برای حفظ تولیدکنندگان و صنعتگران این حوزه نیاز به بازاریابی و صادرات و ایجاد بازار فروش داریم.

سلطانی بابیان اینکه متأسفانه قوانین دست‌وپا گیری سد راه صادرات شده است اضافه می‌کند: نهادهای قانون‌گذار در حوزه قوانین صادرات و واردات باید پای‌کار بیایند و این قوانین را اصلاح کنند.

وی با اشاره به نام‌گذاری سال به نام جهش تولید تصریح می‌کند: در مشهد تعداد دو هزار کارگاه وجود دارد که در صورت عدم‌حمایت و بی‌توجهی به صادرات نقره، عواقبی جز تعطیلی در انتظار این کارگاه‌ها نیست.

قوانین دست و پاگیر مانع کار
رئیس دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها با تأکید بر این موضوع که در شرایطی که تقاضا وجود دارد اما قوانین دست و پاگیر مانع کار هستند، بیان می‌کند: در حال حاضر تعداد ۱۶ هزار نفر در کارگاه‌های سنگ‌های قیمتی حضور دارند که در صورت حمایت از این حوزه تعداد چهار هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد و این‌یک ظرفیت بسیار خوب است.

وی یادآور می‌شود: در سال جهش تولید، می‌بایست تولید فعلی حفظ‌شده و بعد برای جهش آن فکری کرد و لذا برای جهش تولید چاره‌ای به‌جز حمایت، افزایش صادرات و بازاریابی منطقه‌ای نداریم!


تعطیلی ۹۰ درصد کارگاه‌ها

در همین راستا رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، نقره و جواهر مشهد نیز بابیان اینکه شیوع بیماری کرونا و برای صنعت گردشگری رکود به همراه آورد به بازار گفت: بسیاری از تولیدکنندگان و جواهرسازان نیز متأثر از این اتفاق خسارات غیرقابل جبرانی را متحمل شدند.

باقر معبودی نژاد بابیان اینکه به دلیل کرونا امسال بازار از مشتری و زائر خالی بود ادامه داد: متأسفانه بازار امام رضا(ع) به‌عنوان یکی از مراکز اصلی خرید در روزهایی که همه‌ساله در اوج گردشگر و خریدار بود به حالت تعطیلی درآمد و بسیاری از کارگاه‌های فعال از همین رو دست به تعدیل نیرو زدند.

طبق آمار سال گذشته حدود دو هزار کارگاه تولید نقره  و زیور در مشهد فعالیت می‌کردند که  متأسفانه در حال حاضر ۹۰ درصد کارگاه‌ها تعطیل و یا به حالت نیمه تعطیل درآمده است

وی بابیان اینکه طبق آمار سال گذشته حدود دو هزار کارگاه تولید نقره  و زیور در مشهد فعالیت می‌کردند افزود: متأسفانه در حال حاضر ۹۰ درصد کارگاه‌ها تعطیل و یا به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

رکود شدید در بازار نقره
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، نقره و جواهر مشهد با اشاره به اینکه پیش‌بینی بسیاری از تولیدکنندگان این بود که با افزایش قیمت طلا خریداران به سمت بازار نقره روی آورند، ادامه داد: متأسفانه این پیش‌بینی هم درست از آب درنیامد و به دلیل نبود مشتری بازار نقره با رکود شدید مواجه شد و این رکود هم چنان ادامه دارد.

معبودی نژاد ادامه داد: به همین دلایل هنوز خیلی از کارگاه‌ها مشغول به فعالیت نشده‌اند و اگر وضعیت بازار به همین شکل ادامه پیدا کند متأسفانه تعداد زیادی از این کارگاه‌ها تعطیل خواهند شد که درنهایت به اخراج کارگران خواهد انجامید.

وی بابیان این موضوع که متأسفانه در حال حاضر کارگاه‌های تولیدی با حداقل توان در حال فعالیت هستند، افزود: همه امید ما این است که طی مذاکراتی که با مسئولان داشتیم برای بحث بیکاری و بیمه کارگران و معافیت کارفرمایان از مالیات فکری بکند تا مانع اخراج کارگران شویم.آخرین ویرایش: جمعه 27 تیر 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic