اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سلامت/ گزارشی تحلیلی: گردشگری سلامت در خراسان رضوی؛ تهدید یا فرصت؟

   |  جمعه 27 تیر 1399
align=bottom
در خیابان‌های اصلی شهر مشهد که پا می‌گذاری به‌ویژه در مقابل کلینیک‌های پوست و زیبایی با گردشگران و مسافرانی با زبان‌های خارجی روبرو می‌شوی که برای درمان مشهد را برگزیدند از همین رو این موضوع به‌تازگی موجب ابراز دغدغه برخی از شهروندان به دلیل شیوع ویروس کرونا شده است. بنا بر گفته مسئولان هرگونه سهل‌انگاری در رعایت موازین بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی در اجتماع باعث مواجهه با وضعیتی بدتر از گذشته می‌شود ....

از این رو با ازسرگیری روابط تجاری و هم‌چنین پذیرش گردشگران خارجی بسیاری از مردم بیم آن رادارند که انتقال ویروس از برخی کشورهای همسایه با شدت بیشتر مشهد مقدس را از همین وضعیت قرمز کنونی نیز فراتر براند.

مشهد میزبان گردشگران سلامت

در طول سال بنا بر آمارهای رسمی گردشگران سلامت از ۵۶ ملیت مختلف در مشهد پذیرش می‌شوند که بیشتر آن‌ها به ترتیب از کشورهای عراق، افغانستان، بحرین، ترکمنستان، پاکستان و کویت هستند.

پذیرش و ویزیت افزون بر ۱۰۰ هزار نفر گردشگر سلامت و هم‌چنین دریافت خدمات درمانی افزون بر ۲۲ هزار گردشگر سلامت در مراکز بیمارستانی و مراکز جراحی محدود زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد خود گواه اهمیت این شهر پس از پایتخت است.

بنا بر اعلام اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پارسال با سفر ۵۵۰ هزار بیمار خارجی نیازمند درمان تخصصی از کشورهای همسایه به ایران افزون بر ۷۰ هزار نفر آن‌ها در بیمارستان‌های کشورمان بستری‌شده و بقیه نیز خدمات سرپایی پزشکی دریافت کردندکه خراسان رضوی پس از تهران دومین مقام پذیرش کننده را دارد.

راه‌اندازی دبیرخانه گردشگری سلامت

رئیس انجمن گردشگری سلامت خراسان رضوی در گفت‌وگو با بازار بابیان اینکه کرونا در کاهش تعداد گردشگران سلامت تأثیر سویی داشته است، اظهار می‌کند: مشهد به دلیل امکانات مناسب و البته قیمت بسیار مطلوب به مکانی امن برای گردشگران سلامت تبدیل‌شده است که البته ساماندهی و رصد گردشگران ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

حسین نکونام با اشاره به راه‌اندازی سامانه گردشگری سلامت در خراسان رضوی بیان می‌کند: راه‌اندازی سامانه جامع گردشگری سلامت بسیار مؤثر بوده است زیرا پیش‌ازاین گزارش‌های اشتباهی به وزارت امور خارجه ارسال می‌شد که با راه‌اندازی این سامانه مشخص شد ما بیش از ۶۰ هزار گردشگر سلامت از کشور افغانستان پذیرش کرده‌ایم.

وی همچنین عنوان می‌کند: طبق آمارهای به‌دست‌آمده مشابه همین تعداد نیز بیمار گردشگری سلامت از کشور عراق در سامانه جامع ثبت‌نام و در بیمارستان‌های مشهد خدمت‌رسانی شده‌اند و لذا  در حال حاضر نیز تمامی شرکت‌های حوزه گردشگری سلامت درسته شهر در این سامانه ثبت‌نام‌شده‌اند.

آمار شفاف

رئیس انجمن گردشگری سلامت خراسان رضوی بابیان اینکه هم‌اکنون در چهار شهر عراق شامل هرات، مزار شریف، کابل، قندهار و جلال‌آباد نمایندگان شرکت‌های ایران حضور دارند و تمامی مراحل ثبت‌نام و دریافت مدارک پزشکی و هویتی افراد در سامانه ثبت می‌شود، ادامه می‌دهد: تمام این افراد و پرونده‌ها توسط وزارت امور خارجه قابل‌پیگیری است.

نکونام خاطرنشان می‌کند: پیش‌ازاین ارسال اطلاعات از روش‌های غیررسمی و با شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شد که علاوه بر ناامنی امکان آمارگیری وجود نداشت اما با راه‌اندازی این سامانه ۹۰ درصد آمارها به‌صورت رسمی ثبت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه انجمن حرفه‌ای گردشگری سلامت استان نخستین انجمن حرفه‌ای سلامت کشور و پیشرو در صنعت گردشگری سلامت در سطح کشور است، می‌افزاید: طبق مصوبه کمیته گردشگری استان، ساماندهی مترجمان و راهنمایان حوزه سلامت به این انجمن واگذارشده است.

تشکیل اولین دبیرخانه گردشگری سلامت

رئیس انجمن گردشگری سلامت خراسان رضوی ابراز می‌کند: اگر کرونا پیش نمی‌آمد ما تاکنون تمامی راهنمایان حوزه گردشگری سلامت را شناسنامه‌دار و ساماندهی کرده بودیم و هیچ شخصی بدون مجوز امکان فعالیت در سطح شهر را نداشت.

نکونام اظهار می‌کند: البته این نوید را می‌دهیم که با پیگیری‌های صورت گرفته در کمیته گردشگری استانداری، اولین دبیرخانه گردشگری سلامت باهدف راه‌اندازی نمایشگاه در سال آینده تشکیل خواهد شد و اگر شرایط شیوع ویروس کرونا بهبود یابد این برنامه به‌عنوان اولین نمایشگاه تخصصی گردشگری سلامت در سطح منطقه در سال جاری آغاز به کار خواهد کرد.

ایجاد اطمینان متقابل

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز بابیان اینکه مشهد مقدس در حوزه گردشگری سلامت می‌تواند پیشتاز باشد به بازار گفت: به دلیل وجود بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) و از سوی دیگر وجود پزشکان و کادر درمانی مجهز و هزینه‌های مناسب درمانی این شهر از ظرفیت مطلوبی برخوردار است.

محمدصادق براتی تشکیل هلدینگ گردشگری سلامت در استان  را یکی از اقدامات این معاونت یادکرده و افزود: اگر بتوانیم طرح مبدأ به مبدأ زیارت را در حوزه گردشگری سلامت نیز پیاده و فرآیندهایی برای آن تعریف کنیم بطوریکه تمام اقدامات گردشگر از زمان ورود و درمان تا لحظه خروج از کشور را پیگیری و رصد کرد می‌توان اطمینان مناسبی برای پیگیری طرح‌های گردشگری سلامت داشت.

با توجه به اینکه بسیاری از گردشگران سلامت در این استان از کشورهای افغانستان و عراق هستند پرداختن به مشکلات و موانع این حوزه‌ها در شرایط خاص کنونی به‌خصوص گردشگران سلامت کشور افغانستان مهم و اساسی است

وی ادامه داد: انجمن و شرکت‌های تسهیلگر گردشگری سلامت تاکنون در این زمینه پیگیری‌ها و اقدامات شایسته‌ای انجام داده‌اند که می‌تواند ظرفیت‌های اقتصادی مطلوبی را در استان ایجاد کند.

پروتکل‌های بهداشتی گردشگران خارجی

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تدوین و تکمیل  پروتکل‌های بهداشتی زائران و گردشگران خارجی سلامت در استان را به‌منظور ایجاد فضایی امن برای این گردشگران و هم‌چنین میزبان دانست و افزود: با توجه به شرایط کرونا، گردشگران سلامت که وارد کشور می‌شوند باید اطمینان داشته باشند که در فضایی سالم و ایمن می‌توانند پیگیر امور مربوط به درمان خود باشند.

براتی تأکید کرد: سازوکار تعریف‌شده ما باید به‌گونه‌ای باشد که اطمینان داشته باشیم گردشگران سلامت ناقل بیماری کرونا نیستند که این مستلزم تدوین پروتکل‌های دقیق و کنترل‌هایی در مبدأ است.

وی بابیان اینکه در شیوه‌نامه‌های تدوین‌شده باید ملاحظات لازم برای پذیرش گردشگران سلامت در مطب‌ها و کلینیک‌های شخصی در نظر گرفته شود تا از بروز برخی تخلفات جلوگیری شود، ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از گردشگران سلامت در این استان از کشورهای افغانستان و عراق هستند پرداختن به مشکلات و موانع این حوزه‌ها در شرایط خاص کنونی به‌خصوص گردشگران سلامت کشور افغانستان مهم و اساسی است.

منبع: بازار؛ گروه استان‌ها


آخرین ویرایش: جمعه 27 تیر 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic