اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

جهان به احترام امام رضا علیه الصلواه والسلام  بر خواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضا علیه السلام  است
همایون زادروز سراسر نور و سرور سلطان سریر ارتضا، مولای تسلیم و رضا مبارک باد

در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

مقاومت/ مراسم وداع با پیکر شهید افغانستانی «نسیم افغانی» در حرم مطهر رضوی برگزار ‌شد + گزارش تصویری + نگارخانه فرهیخت

   |  دوشنبه 9 تیر 1399
align=bottom
مراسم وداع با پیکر مطهر شهید "نسیم افغانی"، شهید افغانستانی دوران دفاع مقدس که به تازگی در تفحص منطقه فکه پیدا شده است عصر دوشنبه در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) برگزار شد. این مراسم به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی با حضور محدود خادمان بارگاه منور رضوی و خانواده شهدای افغانستانی مدافع حرم در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) برگزار شد....

گفتنی است  این مراسم به صورت تصویری از تلویزیون‌های پهن پیکر حرم مطهر رضوی برای زائران این بارگاه منور پخش شد.

یکی از استادان حوزه و دانشگاه در این مراسم با اشاره به زنده بودن شهدا بر اساس آیات قرآن کریم گفت: اکنون شاهد تاثیرگذاری شهدا بر جامعه هستیم و شهدای جنگ تحمیلی، شهدای مدافع حرم را تربیت کرده‌اند.

حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان افزود: شهدای راه حق مربوط به یک منطقه، استان و کشور نیستند بلکه شهدا با برداشتن مرزهای جغرافیایی نشان دادند بین شهدا هیچ تفاوتی وجود ندارد.
وی ادامه داد: شهدای افغانستان در زمان دفاع مقدس و دفاع از حرم، هجرت را به همراه غربت با هم در آمیختند و به زودی با برداشتن مرزهای جغرافیایی در زمان ظهور حضرت ولی عصر (عج) شاهد رنگین کمان زیبایی از جامعه اسلامی به مدد خون شهدای افغانستان، عراق و ایران خواهیم بود.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: شهید "نسیم افغانی" برطرف کننده کینه‌ای است که دشمنان اسلام با دسیسه در حال شکل دادن بین ۲ ملت ایران و افغانستان بودند.
در این مراسم بیانیه‌ای از سوی خانواده شهدای افغانستانی خطاب به رهبر معظم انقلاب قرائت شد که در آن از تدبیر معظم له برای به خاک سپاری شهید "نسیم افغانی" در حرم مطهر رضوی قدردانی کرده و بر تجدید بیعت خود با ولی امر مسلمین تاکید کردند.
بر اساس اعلام بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی، شهید "نسیم افغانی" فرزند میرزا محمد از شهدای تابعه کشور افغانستان، در سن ۳۱ سالگی و به شماره پلاک CG ۵۱۹_۳۹۶  از لشکر پنج نصر خراسان عازم جبهه‌های جنگ شد و  ماه گذشته پیکر مطهرش در تفحص منطقه عملیاتی والفجر یک (فکه) شناسایی گردید.   
بیش از ۲ هزار شهید تبعه افغانستان در هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران با حضور در جبهه‌های حق علیه باطل به مبارزه پرداختند.
براساس نظر رهبر معظم انقلاب مقرر شد پیکر مطهر شهید "نسیم افغانی" در حرم منور حضرت علی بن موسی الرضا (ع) خاکسپاری شود تا نشانی از حق‌شناسی ملت بزرگ ایران از مردم مجاهد و مقاوم افغانستان باشد.
پیکر مطهر این شهید از ساعت هشت تا ۱۰ روز سه‌شنبه ۱۰ تیرماه طی مراسمی با حضور گروهی از مهاجران افغانستانی مقیم ایران و بدون برگزاری آئین همگانی تشییع، به خاطر شیوع کرونا، در حجره ۱۷۰ صحن آزادی حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) به خاک سپرده می‌شود.
شهادتی که نماد دوستی دو ملت شد/ نسیم در جوار امام رئوف آرام گرفت

گزارش دیگری در همین زمینه حاکی است:

روایتی از قدرشناسی ایرانیان: 
شهادتی که نماد دوستی دو ملت شد/ نسیم در جوار امام رئوف آرام گرفت

مشهد ـ شهید نسیم افغانی، شیرمردی از افغانستان که ۳۷ سال پیش همراه با رزمندگان کشورمان به جنگ با دشمن رفت، پیکر پاکش امروز در کنار همین مردم و در جوار بارگاه امام رئوف آرام گرفت.

‌خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: ۳۷ سال قبل و در هنگامه جنگ نابرابر علیه ایران، عاشقان مکتب اهل بیت (ع) و دلدادگان خمینی کبیر از سراسر جهان خود را به جبهه‌ها رساندند و برای دفاع از اسلام جان خود را کف دست گذاشتند؛ این نشان از وحدت در جبهه اسلام مقابل ظلم دارد، نمادی که هم اکنون نیز موجب شده مسلمانان از کشورهای مختلف در جبهه مقاومت مقابل دشمن صف آرایی کنند.

یکی از ملیت‌هایی که حدود دو هزار شهید در جنگ تحمیلی علیه ایران داشته، افغانستان است؛ کشوری که در آن روزها خود، درگیر جنگ با شوروی بود اما بودند غیورمردانی از اسلاف لشکر فاطمیون که قدم در راه رضای الهی بگذارند.

شهیدی که نماد وحدت دو ملت ایران و افغانستان است

در جریان تفحص پیکرهای مطهر شهدای گلگون‌کفن دفاع مقدس، شهید والامقامی از اتباع افغانستان تفحص شده که این روزها بار دیگر همدلی و همراهی دو کشور ایران و افغانستان را به جهانیان نشان داده است.

شهید نسیم افغانی، فرزند میرزامحمد و شیرمردی از خطه افغانستان؛ او که از لشکر ۵ نصر خراسان پا در جبهه‌های حق علیه باطل گذاشت و در نهایت در سال ۶۱ در منطقه عملیاتی والفجر یک (فکه) به شهادت رسید.

این شهید بزرگوار به گفته همرزمانش روحیه‌ای شاد و شوخ طبع داشت در عین حال در نبرد از شجاعتی مثال زدنی برخوردار بود از همین رو از آرپی. جی. زن‌های جنگ تحمیلی بود؛ به گفته همرزمانش کسی آرپی‌جی را انتخاب می‌کند که شجاع باشد و دلی نترس داشته باشد و شهید نسیم افغانی مبارزی شجاع و با مهارت بالای جنگی بود.

شهید نسیم افغانی در هنگام شهادت در دسته سه گروهان سه گردان سیف‌الله از تیپ امام جواد (ع) لشکر ۵ نصر خراسان حضور داشت؛ فرمانده این شهید کسی نبود جز شهید آخوندی، کسی که پیکرش هنوز شناسایی نشده است ولی طبق گفته‌های همرزمان شهید افغانی، این شهید بزرگوار برای کمک به فرمانده و برگرداندن وی به جلو رفته و دیگر کسی از او خبر نداشت تا امروز…

بعد از ۳۷ سال آن هم در روزهایی که دشمنان این مرز و بوم، بار دیگر سعی در خدشه دار کردن وحدت دو کشور ایران و افغانستان داشتند، پیکر این شهید بزرگوار همچون نسیمی وزیدن گرفت و همدلی این دو کشور را به رخ جهانیان کشید

و امروز بعد از ۳۷ سال آن هم در روزهایی که دشمنان این مرز و بوم، بار دیگر سعی در خدشه دار کردن وحدت و همدلی دو کشور ایران و افغانستان داشتند، پیکر این شهید بزرگوار همچون نسیمی وزیدن گرفت و همدلی این دو کشور را به رخ جهانیان کشید.

به گفته حجت الاسلام پناهیان شهید نسیم افغانی آمد تا هم مرزهای جغرافیایی را در همراهی دو ملت بی معنا کند و هم حضور دلاورمردانه و مظلومیت شهدای افغان در هشت سال جنگ تحمیلی را به جهانیان نشان دهد.

پیکر این شهید بزرگوار در منطقه چَم هِندی ۲ (حدود یک کیلومتر داخل خاک عراق) شناسایی شده است؛ بعد از دو هفته تلاش تیم تفحص، بالاخره در بالای تپه‌ای در این منطقه، به گوری دسته جمعی می رسند؛ محلی که در ابتدا پیکر ۴ شهید از لشکر ۵ نصر خراسان شناسایی می‌شود و در روز دوم، پیکر پاک شهید نسیم افغانی؛ شهیدی که همراه خود کلاهی پشمی و کلاهی سبز و صورتی داشت. کلاهی که نمادی از مردم افغانستان است.

پیکر این شهید در تاریخ دوم تیرماه همراه با پیکر ۱۹۱ شهید دیگر وارد ایران شد؛ بعد از اعلام فراخوان کمیته جستجوی مفقودین مبنی بر شناسایی خانواده این شهید، همه مردم ایران همه تلاش کردند در شبکه‌های مجازی این فراخوان را منتشر کنند تا شاید خبری از خانواده این شهید بزرگوار شود.

ملت ایران قدردان برادران افغان هستند

اما طبق پیگیری‌های کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، مشخص شد که تمامی خانواده این شهید بزرگوار در جریان حمله شوروی به این کشور شهید شده‌اند و در نهایت به دستور رهبری، مقرر شد پیکر مطهر شهید در حرم امام (ع) خاکسپاری شود تا نشانه‌ای باشد از حق‌شناسی ملت ایران اسلامی از مردم مجاهد و مقاوم افغانستان.

روز گذشته پیکر این شهید بزرگوار با استقبال مسئولان و خانواده شهدای مدافع حرم و اتباع افغانستانی مقیم ایران در فرودگاه هاشمی نژاد مشهد مورد استقبال قرار گرفت؛ ولی از آنجا که به دلیل شیوع کرونا امکان برگزاری مراسم تشییع نبود، حسرت تشییع پیکر این شهید بزرگوار بر دل مردم مشهد ماند و آنها در مراسم وداع با پیکر در عصر روز گذشته در حرم رضوی حضور یافتند.در رواق امام خمینی این آستان که محل برگزاری مراسم وداع بود، خادمان، خانواده شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم، اتباع افغانستانی مقیم ایران و… با رعایت فاصله گذاری اجتماعی حضور داشتند و زائران و مجاوران حرم رضوی نیز از تلویزیون‌هایی که در صحن‌های مختلف تعبیه شده و مراسم به صورت زنده پخش می‌شد، با شهید وداع می‌کردند. سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان، مداحی مداحان اهل بیت (ع) و اقامه نماز میت بر پیکر این شهید بزرگوار از برنامه‌های مراسم وداع بود.

حجت الاسلام پناهیان در این مراسم بیان کرد: کسی تصور نمی‌کرد روزی شهیدی از افغانستان در حرم رضوی تدفین شود اما با حضور شهید نسیم افغانی در حرم رضوی، غربت ۳۰ ساله شهدای افغان در دفاع مقدس برطرف شد.

وی با بیان اینکه شهدا، مرزهای جغرافیایی را برداشته‌اند، دو ملت ایران و افغانستان را ملت‌های همراه و همدل دانست و اظهار کرد: متأسفانه شهدای افغانستانی در زمان دفاع مقدس خوب معرفی نشدند، چون در آن زمان افکار عمومی جهان نمی‌پذیرفت که شخصی از کشور دیگر برای کشور دیگری بجنگد و شهید شود.

صبح امروز نیز مراسم خاکسپاری پیکر این شهید والا مقام برای تدفین در صحن آزادی حرم رضوی آغاز شد و در نهایت شهید نسیم افغانی که روزی از جوار حرم رضوی عازم جبهه‌های حق علیه باطل شده بود، در کنار امام رئوف آرام گرفت.


آخرین ویرایش: سه شنبه 10 تیر 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات