اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

جهان به احترام امام رضا علیه الصلواه والسلام  بر خواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضا علیه السلام  است
همایون زادروز سراسر نور و سرور سلطان سریر ارتضا، مولای تسلیم و رضا مبارک باد

در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری/ مشهد، نماینده ایران در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی

   |  شنبه 7 تیر 1399
align=bottom
عصر جمعه ششم تیر شهرداری مشهد به‌عنوان نماینده کشورمان در پانزدهمین اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) حضور یافت و در پنل اصلی این رویداد بین‌المللی به ارائه دستاورد‌های چند سال گذشته شهرمان در حوزه‌های مختلف هوشمندسازی پرداخت. این اجلاس یکی از مهم‌ترین رویداد‌های سالانه دنیای فناوری اطلاعات و به‌عبارتی دقیق‌تر، مهم‌ترین این رویداد‌ها به‌شمار می‌رود....
اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی تلاش دارد تا راهکار‌های جامعه اطلاعاتی را در جهت رسیدن به اهداف توسعه پایدار عملیاتی کند.
این رویداد چندروزه تلاش دارد تا علاوه بر عملیاتی‌کردن راهکار‌های جامعه اطلاعاتی در جهت رسیدن به اهداف توسعه پایدار در حوزه فناوری اطلاعات، فرصتی را فراهم کند تا اعضا و شرکت‌کنندگان مختلف آن بتوانند اطلاعات خود را تبادل و تولید دانش کنند و آخرین فرایند‌های اطلاعاتی و فناوری‌های مرتبط را با هم به‌اشتراک بگذارند.
در بخش یک‌ساعته مربوط به شهر مشهد، مدیرانی از سازمان فاوای شهرداری به‌همراه اعضای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در پنلی آنلاین با عنوان «حکمرانی شهر هوشمند؛ تبدیل مشهد به شهر هوشمند» به معرفی دستاوردها، برنامه‌ها و مباحث پیرامون هوشمندسازی در مشهد پرداختند و تجربه‌های مشهد در این حوزه را مرور کردند.
در این وبینار، دکتر نوید زهدی، معاونت هوشمندسازی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، ابتدا تصویری کلی از شهر مشهد اعم از جزئیات مربوط به موقعیت جغرافیایی مشهد، جمعیت، آمار گردشگری، وضعیت وسایل حمل‌ونقل عمومی فعال در حوزه شهر مشهد ارائه داد و سپس طبق تعریف اتحادیه بین‌المللی مخابرات از مفهوم «شهر هوشمند» به‌شرح اقدامات شهرداری مشهد در راستای دستیابی به هوشمند‌سازی و پایداری شهری پرداخت که از جمله این اقدامات، بهبود زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه خدمات در این حوزه است. زهدی در ادامه به معرفی پروژه‌های شاخص هوشمندسازی شهر مشهد پرداخت که شامل طرح پرداخت الکترونیک یک‌پارچه شهری اعم از من‌کارت‌ها و کیف‌پول‌های الکترونیک، مناطق الکترونیکی شهرداری مشهد، نظارت هوشمند بر ساخت‌وساز‌های حومه شهر از طریق هواپیما‌های بدون سرنشین و جمع‌آوری هوشمند زباله‌های بازیافت‌پذیر می‌شد.
در ادامه این وبینار، دکتر علی متولی‌زاده، رئیس امور فناوری‌های هوشمند سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، به بررسی شاخص‌های کلیدی عملکرد شهر هوشمند و پایدار مشهد پرداخت که با همکاری سه‌جانبه اتحادیه بین‌المللی مخابرات، مرکز پژوهشی فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری مشهد و برای اولین بار صورت گرفته بود. متولی‌زاده همچنین به اقدامات صورت‌گرفته در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در بازه همه‌گیری جهانی کووید ۱۹ اشاره کرد که از میان آن‌ها می‌توان به الکترونیکی‌شدن مناطق سیزده‌گانه مشهد و افزودن مراکز کنترل کرونا به نقشه این شهر اشاره کرد.
همچنین مهندس حجت‌ا... مدیران، مدیرعامل شرکت توسعه فناوری و ارتباطات آرینوس، به شرح به‌کارگیری «آی‌اوتی» یا اینترنت اشیا پرداخت که در حمل‌ونقل هوشمند و پروژه‌هایی مثل نصب دوربین‌هایی با امکان پردازش عکس‌ها و حسگر‌هایی که خالی یا پربودن محل پارک را شناسایی می‌کند، کاربرد دارد.
دکتر محمدرضا میرصراف، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز به‌عنوان آخرین سخنران این وبینار، مفهوم گردشگری هوشمند و وضعیت مشهد در این حوزه را شرح داد.

هدی جاودانی / شهرآرانیوز

مشهد، نماینده ایران در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

با ارائه سازمان فاوا درWSIS 2020؛ «شهر هوشمند مشهد» در اجلاس جهانی ژنو معرفی شد

«مشهد هوشمند» حسن ختام نخستین هفته از برنامه‌ های اجلاس جهانی درباره جامعه اطلاعاتی بود که در این رویداد بین‌المللی خوش درخشید.
«شهر هوشمند مشهد» در اجلاس جهانی ژنو معرفی شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سازمان فاوا شهرداری مشهد بعد ازظهر روز گذشته با ارائه پنلی در اجلاس ITU WSIS 2020 به معرفی «شهر هوشمند مشهد» و اقدامات و برنامه ‌ها پیرامون هوشمند سازی دومین کلان ‌شهر کشور پرداخت.
این اجلاس که شاید طولانی‌ ترین دوره خود را تجربه می ‌کند، به آزمونی برای فعالان و سیاست گذاران حوزه IT و شهر هوشمند در سطح بین‌ المللی تبدیل شده تا این بار هوشمند سازی و انجام غیرحضوری یک رویداد را نه برای شهروندان، بلکه به عنوان چالشی برای دست ‌اندرکاران شهر های هوشمند جهان مطرح کند‌.
اجلاس جهانی درباره جامعه اطلاعاتی یا به اختصار WSIS بزرگ‌ ترین رویداد جهان در حوزه ICT به شمار می‌ آید که هرساله با حمایت سازمان ملل متحد و به میزبانی شهر ژنو سوئیس برگزار می ‌شود.
این اجلاس در سال جاری به دلیل شرایط خاص شیوع کرونا به صورت آنلاین و در قالب وبینار به اجرا در می‌آید که همین امر ضمن ایجاد تفاوت ‌هایی در برنامه ‌های اجلاس، فرصت استفاده از آن را به صورت آنلاین برای همه علاقه مندان در سراسر جهان فراهم کرده است.
اجلاس ITU WSIS 2020 که همچون دوره‌ های پیشین شاهد حضور شخصیت‌ ها و نهاد های شاخص و اثرگذار بین‌المللی در حوزه ICT و فناوری‌ های شهر هوشمند بود، در آخرین روز از نخستین هفته برگزاری، ۶ تیرماه میزبان پنلی با عنوان «حکمرانی شهر هوشمند؛ تبدیل مشهد به شهر هوشمند» بود که از سوی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد و با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور ارائه شد.
نوید زهدی معاون هوشمند سازی و علی متولی ‌زاده رئیس امور فناوری ‌های هوشمند از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در این کارگاه، توضیحاتی را در خصوص اقدامات و برنامه ‌های مدیریت شهری مشهد در زمینه هوشمند سازی ارائه دادند.
همچنین علیرضا یاری معاون پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدرضا میر صراف عضو هیئت علمی این پژوهشگاه و حجت‌الله مدیریان، مدیرعامل شرکت آریانوس در این پنل توضیحات دیگری در زمینه مدیریت و برنامه ‌های یک شهر هوشمند و مصادیق آن در مشهد ذکر کردند.
در این پنل برخی از اقدامات شاخص در زمینه هوشمند سازی مشهد معرفی شد و فرصت‌ ها، چالش‌ ها و برنامه‌ های مدیریت شهری مشهد در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.
اقدامات صورت گرفته در زمینه‌ هایی همچون پرداخت الکترونیک، نظارت تصویری پهپادی و جمع‌آوری شاخص ‌های شهر هوشمند مشهد با همکاری ITU از نمونه‌ های مورد اشاره بود‌.
همچنین برنامه ‌های شهرداری مشهد در خصوص پیشگیری از شیوع کرونا با استفاده از فناوری ‌های هوشمند شهری، سیستم هوشمند جمع‌آوری پسماند های قابل بازیافت و نیز توریسم هوشمند از دیگر محور های مورد بحث در خصوص شهر مشهد بود.
‌شایان ذکر است برگزاری مجازی این دوره از ITU WSIS با امکان شرکت همه افراد در پنل‌ ها و مشاهده آنلاین آن‌ها به صورت رایگان، امتیاز ویژه ای نسبت به دوره های پیشین دارد. این اجلاس همچنان در هفته ‌های آتی ادامه دارد و برنامه آن در وبسایت اجلاس قابل مشاهده است.
علاوه بر پنل‌ ها و کارگاه های موضوعی، برگزاری هکاتون، نمایشگاه، کافه دانش و مسابقه از دیگر بخش‌ های اجلاس WSIS در سال جاری است. 
آخرین ویرایش: دوشنبه 9 تیر 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic