اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در هند: مشهد مقدس ظرفیت عظیمی در بین‌المللی کردن معارف رضوی دارد

   |  شنبه 7 تیر 1399
align=bottom
به گزارش کمیته ارتباطات و فضای مجازی شورای هماهنگی دهه کرامت: وبینار تخصصی از سوی کمیته ارتباطات و فضای مجازی شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت، 5 تیر با حضور و سخنرانی «محمدعلی ربانی»، پژوهشگر و رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو، حجت‌الاسلام والمسلمین «سردار حسین»، محقق و استاد حوزه «باب العلم»، «نوگانوان سادات» از کشور هند و «سیده بلقیس فاطمه حسینی»، استاد بازنشسته دانشگاه دهلی برگزار شد....

ربانی، طی شرکت در وبینار تخصصی دهه کرامت، با اشاره به اهمیت راه‌اندازی گفت‌وگوهای دینی با تکیه بر آموزه‌ها و سیره عملی ثامن الحجج گفت: مشهد مقدس ظرفیت عظیمی در بین‌المللی کردن معارف رضوی دارد.

ربانی در این وبینار ضمن تشریح جایگاه حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)  نزد اهل سنت، به ظرفیت‌های مشهد مقدس در بین‌المللی‌سازی معارف رضوی و تبدیل شدن آن به کانونی برای انسجام بخشی شیعیان جهان، اشاره کرد و گفت: گسترش همبستگی میان مذاهب اسلامی و همچنین، راه‌‎اندازی گفت‌وگوهای دینی با بهره‌گیری از آموزه‌ها و سیره عملی حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)اهمیت فراوانی دارد.
 
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هندوستان افزود: بخش عمده از اهل سنت که گرایشات عرفانی دارند به زیارت قبر امام رضا(ع) اعتقاد دارند و این علاقه‌مندی می‌تواند فرصت مناسبی جهت تبدیل کردن مشهد به کانون بین‌المللی همدلی و همبستگی امت اسلامی تبدیل شود.
 

وی با اشاره به جمعیت سادات در گستره جهانی به ویژه در شبه قاره  جنوب شرق آسیا و شرق آفریقا خاطرنشان کرد: به دلیل ارتباطات نسبی و پیوستگی سادات به امام رضا(ع) باید از این ظرفیت در ایجاد تعامل و همدلی با سادات در سراسر جهان و تبدیل کردن مشهد به مرکزی جهت اجتماع و ارتباط فرهنگی سادات بهره لازم را برد.
 
مشهد مقدس ظرفیت عظیمی در بین‌المللی کردن معارف رضوی دارد

 

همچنین در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین سردار حسین، سخنان خود را با خاطراتی از سفر به مرقد امام رضا(ع) آغاز و اظهار کرد: بنده به عنوان خادم امام رضا(ع) در سال 2011 در آستان قدس رضوی در جشنواره امام رضا(ع) شرکت کرده بودم و در آن جشنواره در خصوص آشنایی و زندگانی با شخصیتی همچون ابوالشهدا آیه الله شیخ زکزکی صحبت کرد.
 
محقق و استاد حوزه باب العلم نوگانوان سادات کشور هند در خصوص خاطرات سفر خود به ایران و درباره علاقه‌اش به امام رضا(ع) گفت: از آخرین سفر خود به مشهد که در این مدت بارها هوای زیارت بارگاه امام رضا(ع) به سرم زده مثل همه شیعیان به آن حضرت علاقه دارم که توضیح دادنی نیست و نمی‌توانم آن را توصیف کنم.
 
در ادامه این وبینار سیده بلقیس فاطمه حسینی، استاد دانشگاه دهلی به بیان خاطرات خود از سفر به مشهد مقدس و معجزات امام رضا(ع) پرداخت.
 
بنابر اعلام این خبر، رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو همزمان با دهه کرامت، گفت‌وگو با چهار تن از شخصیت‌های دانشگاهی و دینی هند در خصوص زیارت امام رضا(ع) و خاطرات آن،‌ برگزاری یک وبینار اختصاصی در خصوص شخصیت امام رضا(ع) با حضور چهره‌های دینی و سیاسی و فرهنگی هند در تاریخ 12 تیرماه جاری و برگزاری ویژه برنامه ادبی امام رضا(ع) با حضور شاعران و اساتید فارسی زبان در فضای گروه بین‌المللی هندیران را در دستور کار دارد.

روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور

آخرین ویرایش: شنبه 7 تیر 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات