اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

جهان به احترام امام رضا علیه الصلواه والسلام  بر خواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضا علیه السلام  است
همایون زادروز سراسر نور و سرور سلطان سریر ارتضا، مولای تسلیم و رضا مبارک باد

در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ دکتر قبول: بحران کرونا باعث تحول در آموزش از راه‌دور بویژه برای دانشجویان غیرایرانی شده است

   |  پنجشنبه 22 خرداد 1399
align=bottom
مدیر دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: سوق یافتن دانشگاهها به اجرای برنامه‌های آموزشی از طریق فضای مجازی و راه‌دور بخاطر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی در اجتماع برای جلوگیری از شیوع بیماری ویروسی همه‌گیر کرونا، موجب تحول در این شیوه آموزشی شده است. دکتر احسان قبول روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود:...

این شرایط را نباید با نظر منفی نگریست بلکه می‌توان آن را به عنوان یک فرصت دید که به زودی نشانه‌هایش نه تنها در دانشگاه فردوسی بلکه در دیگر دانشگاههای ایران و جهان هویدا خواهد شد.
وی ادامه داد: گرچه در وضعیت تحمیلی بر اجتماع بخاطر بحران بیماری کرونا بیشتر دانشگاههای جهان به سوی گسترش فضای مجازی و استفاده از ظرفیتهای آن سوق یافته‌اند اما برخی دانشگاههای منطقه هنوز نتوانسته‌اند در حوزه استفاده از فضای مجازی به خوبی گام بردارند. 

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با این وجود ارتباطات از طریق مجازی بگونه‌ای گسترش یافته که سبب تفاوت چندانی با روال عادی زندگی گذشته افراد در جامعه نشده است.

وی افزود: با توجه به تعطیلی آموزش حضوری "مدرسه تابستانی دانشگاه فردوسی" برای دانشجویان خارجی با گنجایش ۱۳۰ زبان‌آموز از کشورهای مختلف جهان به صورت غیرحضوری در حال فعالیت است. با استفاده از همین نوع آموزش فعالیت "مدرسه زمستانی دانشگاه فردوسی" نیز برای امسال در دست برنامه‌ریزی است.  

دکتر قبول ادامه داد: دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی در نظر دارد در آینده نزدیک با طراحی و استفاده از نرم‌افزارهای تولید شده روش آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان را بر اساس همین سامانه تغییر دهد تا استفاده از محتوای تولیدی در آموزش زبان فارسی برای این دانشجویان به راحتی صورت گیرد.  
وی گفت: قصد داریم دوره‌های مجازی دانشگاه فردوسی برای دانشجویان بین‌الملل گسترش یابد لذا آماده‌سازی شرایط برای تاسیس "دانشگاه مجازی" و کسب مجوز آن از وزارت علوم برای دانشگاه فردوسی در حال پیگیری است. 
مدیر دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی افزود: بر همین اساس تاکنون این مرکز آموزش عالی برای ۱۰ رشته مجازی جذب دانشجو داشته و در حال گسترش و افزودن رشته‌ها برای دانشجویان خارجی است.

وی هزینه آموزش دوره‌های حضوری و مجازی را در دانشگاه فردوسی یکسان ذکر و بیان کرد: متوسط هزینه دانشجوی بین‌الملل برای هر ساعت آموزش حدود یک دلار بوده و علاوه بر این دانشجویان حاضر در کلاسهاس فیزیکی می‌بایست هزینه‌های مرتبط با اقامت و سفر را نیز پرداخت کنند.
دکتر قبول افزود: متوسط هزینه پرداختی دانشجویان بین‌الملل در مقطع دکترا برای چهار سال آموزش ۹۰۰ میلیون ریال، دو سال تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ۴۵۰ میلیون ریال و برای چهار سال دوره کارشناسی تحصیل ۴۰۰ میلیون ریال پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: بنا بر مقتضیات رشته‌های دوره مجازی این نوع آموزش به صورت ۸۰ درصد مجازی و ۲۰ درصد رفت و آمدی و حضوری برای دانشجویان بین‌الملل طراحی می‌شود. 
این استاد دانشگاه گفت: ایجاد "دانشگاه مجازی" به عنوان یک کالج آموزشی در ارتقاء جایگاه دانشگاه فردوسی از نظر شاخصهای ارزشگذاری و رتبه‌بندی بین‌المللی آن نیز تاثیر بسیار دارد.
وی افزود: برای آموزش در دانشگاه مجازی می‌توان از ظرفیتهای آموزشی استادان داخلی و خارجی به راحتی بهره گرفت.
دکتر قبول ادامه داد: در دوره دکترا نیز تاکید بر پیگیری و توسعه آموزش به صورت پژوهش‌محور بر مبنای آموزش مجازی صورت گرفته است.  
وی گفت: همچنین برنامه مدونی برای برگزاری دوره‌های مشترک با دانشگاههای کشورهای پیشرفته در دست اقدام است تا بعضی از دانشجویان دوره  بین‌الملل بتوانند در دانشگاههای کشور خودشان برخی دروس را طی کنند.
مدیر دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این دفتر تمرکز خود را بر تبادل استاد و دانشجو و همچنین استفاده از فرصتهای مطالعاتی قرار داده بطوری که شمار تفاهمنامه‌ و قراردادهای این دانشگاه با ۷۱ کشور جهان هم‌اینک به حدود ۱۶۰ مورد رسیده است.
وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی امسال تاکنون دو تفاهمنامه با دانشگاههای اروپایی در کشورهای بوسنی و اتریش به امضا رسانده است.  
دکتر قبول همچنین گفت: دانشگاه فردوسی در مسیر تجاری‌سازی محصولات فناورانه با تلاش معاونت پژوهشی و فناوری این دانشگاه در حال انعقاد قرارداد با دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی خارج از کشور است.  
وی افزود: دانشگاه فردوسی در همین چارچوب موفق به ساخت و تولید "کیت تشخیص کرونا" شده و هم‌اکنون در حال رایزنی با عراق و مراکز بهداشتی آن کشور برای ارائه این محصول فناورانه است.
مدیر دفتر همکاریهای علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ارائه خدمات آزمایشگاهی به مخاطبان در سطح جهان یکی دیگر از اقدامات معاونت پژوهشی این دانشگاه در عرصه بین‌المللی خواهد بود. 

هزار و ۷۵۰ دانشجوی خارجی از دیگر کشورهای جهان در دانشگاه فردوسی تحصیل می‌کنند. این دانشگاه از نظر تعداد دانشجویان خارجی رتبه نخست را در میان دانشگاههای ایران دارد.

دانشگاه ۷۰ ساله فردوسی مشهد که سال ۱۳۲۸ تأسیس شد، سومین دانشگاه باسابقه ایران پس از دانشگاههای تهران و تبریز، هم‌اینک در قالب دانشکده‌های‌ "ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، علوم، مهندسی، کشاورزی، علوم ریاضی، علوم اداری و اقتصادی، دامپزشکی، علوم تربیتی و روانشناسی، منابع طبیعی، علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، حقوق و علوم سیاسی" ۲۵ هزار دانشجو دارد که دو هزار و ۵۰۰ نفر آنها در مقطع دکترا، شش هزار نفرشان در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند.

۸۲۰ نفر عضو هیات علمی در دانشگاه فردوسی فعالیت دارند که ۶۵۰ نفرشان دارای مدرک پی.اچ.دی یا رتبه استادی و پروفسوری هستند.
این دانشگاه به‌ عنوان بزرگترین مرکز آموزش عالی در شرق کشور هفت پژوهشکده تخصصی دارد.


یک دانشگاهی: بحران کرونا باعث تحول در آموزش از راه‌دور شده است 

آخرین ویرایش: پنجشنبه 22 خرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات