اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

ورزشی/ میزبانی جام ملت‌های آسیا در مشهد نیازمند امکانات نرم افزای و سخت افزاری

   |  یکشنبه 28 اردیبهشت 1399
align=bottom
عباس ترابیان: گرفتن میزبانی جام ملت‌ها از کنفدراسیون فوتبال آسیا به خیلی از عوامل بستگی دارد. علی‌بنی شیخ‌الاسلامی/شهرآرانیوز - فدراسیون فوتبال درخواست رسمی خود را برای میزبانی جام ملت‌های2027 به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه داده است. چند کشور دیگر هم برای برگزاری این بازی‌ها نامزد هستند که می‌توان به 2 کشور عربستان و قطر اشاره کرد. اگر این امتیاز به ایران برسد،...

به‌طور‌حتم یکی از 8 استادیوم میزبان برگزاری بازی‌ها استادیوم زیبای امام‌رضا(ع) مشهد خواهد بود. دراین‌باره و اینکه آیا استادیوم امام رضا می‌تواند میزبان افتتاحیه یا اختتامیه جام ملت‌های2027 باشد یا خیر، دقایقی با عباس ترابیان گپ زدیم؛ مدیر سابق کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال و همچنین بازرس کنفدراسیون فوتبال آسیا.


*آقای ترابیان! به‌عنوان اولین سؤال، ایران چقدر شانس دارد که میزبان جام ملت‌های2027 شود؟ خیلی‌ها می‌گویند به دلیل اینکه امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری عربستان و قطر بیشتر از ماست، ایران شانس کمی برای میزبانی دارد. آیا این درست است؟


گرفتن میزبانی جام ملت‌ها از کنفدراسیون فوتبال آسیا به خیلی از عوامل بستگی دارد. بررسی شرایط کشورها و درنهایت انتخاب یکی از آن‌ها به‌عنوان میزبان نیز سازوکارهای خاص خود را دارد و این‌طور نیست که براساس دیدگاه‌ها میزبان مشخص شود.

برای اینکه میزبان جام ملت‌ها شویم، نیاز به یک عزم جدی و البته ملی داریم و یقین بدانید تنها با خواست فدراسیون فوتبال این موضوع مهم محقق نخواهد شد. به‌طور‌مثال وزارت امور خارجه باید تعهد دهد ویزای تیم‌ها و عوامل برگزاری بازی‌ها و افراد مرتبط را در اسرع وقت در کشور مبدأ صادر کند یا گمرگ ایران باید متعهد شود که همه تسهیلات را در زمان برگزاری بازی‌ها برای ورود و خروج تیم‌ها و همچنین ابزار مرتبط با بازی‌ها مهیا سازد.

یا وزارت امور اقتصاد و دارایی، باید در گردش منابع مالی کمک کند. تضمین امنیت برگزاری بازی‌ها هم یکی از نیاز‌های برگزاری جام ملت‌هاست و خلاصه اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا برای اینکه شرایط نامزدها را ارزیابی کند، همه‌چیز را می‌سنجد.

اگر تعهدهای لازم را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه دهیم، با توجه به اینکه بازی‌ها 7 سال دیگر برگزار می‌شود، می‌توانیم همه امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را مهیا کنیم. ضمن اینکه در این مسیر فدراسیون فوتبال آسیا هم به ما کمک خواهد کرد. مهیاکردن شرایط به خودمان بستگی دارد. برگزاری این بازی‌ها در ایران دوسه هفته ما را به آنتن جهانی خواهد برد و این برای کشورمان فوق‌العاده است؛ به‌ویژه از منظر سیاسی.


*مشهد با توجه به دارابودن استادیوم زیبای امام‌رضا(ع)، آیا می‌تواند میزبان دیدارهای مهم جام ملت‌ها به‌طور‌مثال دیدار افتتاحیه یا اختتامیه جام ملت‌ها باشد؟


واقعیت این است که من امکانات استادیوم امام‌رضای مشهد را از نزدیک ندیده‌ام؛ اما باید بگویم شهر مشهد از نظر هتل شرایط بهتری نسبت به تهران دارد. ازسویی فرودگاه شهر مشهد نیز بین‌المللی است و پرواز‌های خارجی در این شهر برقرار است. این دو، دو موضوع مهم در مسیر برگزاری بازی‌ها هستند. اگر استادیوم‌ها دارای امکانات استاندارد باشند، چراکه نه. مشهد می‌تواند یکی از گزینه‌های اصلی برای برگزاری دیدارهای مهم جام ملت‌ها ازجمله دیدار افتتاحیه یا اختتامیه جام ملت‌ها باشد.


*منظور شما از امکانات، چه امکاناتی است؟


امکانات استاندارد. در تعاریف استاندارد این‌طور آمده که پارکینگ‌های استادیوم باید مشخص باشد. دارای 4 رختکن باشد. جایگاه vip و vvip و همچنین اتاق برای توپ‌جمع‌کن‌ها. ورودی و خروجی تماشاگران برای کسانی که برای بازرسی می‌آیند، خیلی مهم است؛ چراکه خروج از استادیوم در زمان بحرانی اهمیت ویژه‌ای برای حفظ جان تماشاگران دارد. در این صورت و دارابودن این امکانات، استادیوم امام‌رضا می‌تواند یکی از نامزدهای اصلی برای برگزاری دیدارهای مهم جام ملت‌ها باشد.


با توجه به اینکه شما بازرس کنفدراسیون فوتبال آسیا بودید، فکر می‌کنید کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از بازدید از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کشور، چه تصمیمی خواهد گرفت؟


ما ابتدا باید تضامین لازم را برای برگزاری بازی‌ها به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه دهیم. بعد از این نوبت به بازدید از امکانات می‌رسد. با توجه به استادیوم‌هایی که در کشور ساخته شده یا در دست ساخت است و همچنین فرصتی که تا برگزاری این بازی‌ها باقی مانده است، می‌توانیم خواسته‌‌های فدراسیون فوتبال آسیا را برآورده کنیم. همان‌طور که اشاره کردم، تصاحب امتیاز میزبانی بازی‌ها نیاز به یک عزم ملی دارد؛ اینکه همه در کنار هم باشیم و به هم کمک کنیم که خواسته‌‌ها محقق شود. واقعیت این است که فدراسیون فوتبال به‌تنهایی قادر نیست همه کارها را پیش ببرد. ضمن اینکه هر کشوری میزبان شود، از حمایت معنوی و مالی فدراسیون فوتبال آسیا در مسیر برگزاری بازی‌ها برخوردار خواهد شد.

آخرین ویرایش: یکشنبه 11 خرداد 1399
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic