60

  اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دانشگاهی/ دیدار اساتید دانشگاه‌های افغانستان با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد

   |  دوشنبه 28 بهمن 1398
height=
تعدادی از استادان و دانشجویان دانشگاه‌های کابل، جلال‌آباد و جامی افغانستان که برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی و روش تحقیق در دانشگاه فردوسی مشهد حضور داشتند، روز شنبه 26 بهمن‌ماه 1398 با دکتر محمد کافی دیدار کردند. در این جلسه ابتدا دکتر احسان قبول ضمن خوشامدگویی به شرکت‌کنندگان جلسه و تشکر از حضور آن‌ها، به معرفی سه گروه از شرکت‌کنندگان پرداخت و خاطرنشان کرد:...

 استادان دانشگاه کابل و جلال‌آباد برای شرکت در دورۀ چهارهفته‌ای دانش‌افزایی و استادان و دانشجویان دانشگاه جامی برای شرکت در دورۀ یک‌هفته‌ای روش تحقیق به دانشگاه فردوسی آمده‌اند. مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی  برگزاری کارگاه‌های بین‌المللی دوره‌های دانش افزایی برای استادان و دانشجویان کشورهای منطقه را از برنامه‌های مهم مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی معرفی کرد که در تابستان سال آینده بسیار گسترده‌تر خواهد شد.

دکتر زرقانی نیز در این جلسه بر اهمیت جغرافیای بدون مرز زبان و ادبیات و متعلق‌بودن شعرا به‌عنوان چهره‌های فرامرزی و نزدیک‌کنندۀ قلوب از منظر دیپلماسی علمی و ادبی و فارغ از حصارهای ایدئولوژی، تأکید کرد. وی همچنین پیشنهاد برگزاری همایش مشترک بین دو دانشگاه را با محوریت شخصیت‌ها و میراث مشترک ادبی ایران و افغانستان به‌عنوان عامل پیوند دو کشور مطرح کرد.

در ادامه، دکتر حمید زی، مدیر گروه ادبیات دانشگاه کابل ضمن تشکر از رؤسا و استادان دانشگاه فردوسی مشهد و ابراز خرسندی از دورۀ برگزارشده، خواستار برقراری ارتباطات دوجانبۀ بیشتر با هدف رفع محدودیت‌ها و ایجاد بستر مناسب برای شکوفایی استعدادها و ظرفیت‌های دانشگاهی و تداوم این ارتباطات گردید.

دکتر فرهمند، معاون آموزشی دانشگاه جامی نیز ضمن تشکر از رئیس دانشگاه و مهمان‌نوازی دانشگاه فردوسی، دانشگاه فردوسی مشهد را از دانشگاه‌های بسیار خوش‌نام در کشور افغانستان معرفی کرد که از نظر علمی سطح آن از دانشگاه‌های کشورهای منطقه و حتی غربی بالاتر است و خواستار گسترش این‌گونه برنامه‌ها شد.

نمایندۀ دانشگاه جلال‌آباد نیز دوره روش تحقیق را که توسط دکتر بختیار شعبانی ورکی ارائه می‌شود بسیار عالی و کاربردی معرفی کرد و خواستار توجه بیشتر دانشگاه فردوسی مشهد به دانشگاه‌های شرقی افغانستان نیز شد.

در این نشست دکتر کافی حضور استادان و دانشجویان دوره‌های دانش‌افزایی خصوصاَ در حوزه زبان و ادبیات فارسی را بسیار ارزشمند دانست و بر تقویت میراث مشترک زبانی، ادبی و فرهنگی دو کشور تأکید کرد. دکتر کافی مأموریت استادان زبان و ادبیات فارسی دو کشور را نخست تقویت این میراث و سپس عرضه‌ی آن در سطح جهانی عنوان کرد چرا که این ادب و فرهنگ، صلح و زیبایی را به جهان ارمغان خواهد داد. رئیس دانشگاه با تقدیر از مدیریت همکاری‌ علمی بین‌المللی و اداره دانشجویان بین‌الملل و گروه زبان و ادبیات فارسی برای برگزاری این دوره، آمادگی دانشگاه فردوسی مشهدبرای حمایت از این گونه برنامه‌ها را اعلام کرد.

در این نشست که دکتر رئیسیان رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و دکتر مؤذن‌زاده رئیس اداره دانشجویان بین‌الملل نیز حضور داشتند، 1700 جلد از کتاب‌های اهدائی دانشکده الهیات و معارف اسلامی به دانشگاه‌های کابل، جامی، جلال آباد، روشان و اشراق اهدا شد. 

 


98112820


98112821

آخرین ویرایش: سه شنبه 29 بهمن 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات