اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سیاسی / امضای دفتر یابود سردار سلیمانی توسط نمایندگی‌های کنسولی و بین‌المللی مستقر در مشهد

   |  جمعه 27 دی 1398
align=bottom
دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور امروز با گشایش دفاتر یاد بود سردار شهید سلیمانی و شهدای سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران، میزبان روسای نمایندگی‌های کنسولی و بین‌المللی مستقر در مشهد بود. در این آیین، رؤسای سرکنسولگری های کشورهای عراق، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و ترکیه در مشهد و رییس دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان حضور یافتند...
نمایندگان و رؤسای سرکنسولگری های مذکور، علاوه بر حضور در محل دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه، پیام تسلیت و ابراز همدردی خود را در دفاتر یادبود یادداشت کردند.
سرپرست سرکنسولگری عراق در مشهد در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: دو شهید حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی مهندس با هم در یک جبهه و  علیه داعش جنگیدند.
"احمد قیس شیخ المحسن" افزود: این دو شهید والا مقام برنامه‌های جنگی و نظامی مشترکی داشتند و اگر رشادت‌های آنان نبود کشور و حکومت عراق اکنون از امنیت برخوردار نبود.
وی اقدام ایالات متحده آمریکا در ترور این دو شخص بزرگوار را بزدلانه دانست و ادامه داد: شهدای جبهه مقاومت استوار و کوبنده علیه دشمن جنگیدند تا به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.
سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد نیز در  سخنانی گفت: جمهوری اسلامی افغانستان با استقرار حکومت بعد از طالبان افکار و اجماع بین المللی را با خود به همراه داشت که در این میان شرکای بین‌المللی ما در منطقه و جهان برای استقرار ثبات و امنیت در افغانستان از هیچ گونه تلاشی دریغ نکردند.
جابر انصار افزود: جمهوری اسلامی ایران با همکاریها و حمایت‌های خود در تامین امنیت در افغانستان نقش اساسی و کلیدی داشته است و دولت و ملت افغانستان از همکاریهای این کشور در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی سپاسگزار است.
وی با اشاره به رشادت‌های شهید سردار سلیمانی و شهدای جبهه مقاومت در ایجاد امنیت در منطقه ادامه داد: به طور یقین ثبات در افغانستان و ثبات در ایران ثبات در منطقه است و همکاریهای کشورهای منطقه در ایجاد فضای اعتماد و باور به یکدیگر در همه کشورهای منطقه لازم و ملزوم یکدیگرند.

سرکنسول ترکیه در مشهد نیز در حاشیه این مراسم گفت: امروز به دعوت وزارت امور خارجه جهت امضای دفتر یادبود سردار سلیمانی و شهدای سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران  در این محل حضور یافته ایم.
"فاتیح توپ چو" با ابراز تسلیت به خاطر حوادث غم‌انگیزی که یکی پس از دیگری برای ایران رخ داد افزود:  شهادت فرمانده سپاه قدس توسط ایالات متحده آمریکا موجب ناراحتی ما شد و پس از آن شاهد اتفاقات ناراحت کننده در حین مراسم تشییع جنازه و بعد از آن سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی اندوه ما را عمیق‌تر کرد.
وی ادامه داد:کشور ترکیه برای ملت دوست و برادر ایران، آرزوی صبر و بردباری در این مصیبت‌ها را دارد و امیدواریم روزهای خوبی را پیش روی داشته باشید.
سرکنسول ترکیه در مشهد گفت: اتفاقات رخ داده برای همه کشورهای منطقه نگران کننده بود از این رو برای برقراری امنیت در منطقه باید آرامش خود را حفظ کرد و با عقل سلیم رفتار کرد تا دیگر حملات تروریستی دیگر رخ ندهد.
کنسول پاکستان در مشهد نیز گفت: شهادت شهید والا مقام سردار سلیمانی و شهدای سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را از طرف کشور پاکستان را  تسلیت گفته و برای ملت و دولت ایران آرزوی صبر و تحمل داریم.
"عرفان محمود بخاری" افزود: ما ترور را به شکلی قوی محکوم می‌کنیم چرا که تروریسم خلاف همه قوانین بین‌المللی است و در این حملات فردی ترور شد که برای یک ماموریت قانونی و مشروع به کشوری دیگر سفر کرده بود. 
وی ابراز امیدواری کرد که تنش‌ها در منطقه از بین رفته و امنیت حاکم و از وقوع هر جنگی جلوگیری شود.

الیاس غایب اف سرکنسول ترکمنستان نیز ابراز همدری خود را در دفتر یادبود یادداشت کرد و طی سخنان کوتاهی گفت: ملت ترکمنستان ضایعه تلخ و دردناک شهادت سردار سلیمانی و سانحه سقوط هواپیمای اوکراین را به ملت و دولت ایران و  خانواده‌های جان باختگان تسلیت می گوید.

رییس دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز گفت: ما خیلی متاسفیم که حوادثی غم‌انگیز و پی در پی برای ملت ایران رخ داد و وظیفه ماست که در کنار شما باشیم.
عروج سیفی افزود: از دست دادن سردار سلیمانی، چنین شخصیتی والا و فداکار واقعا جای تاسف دارد و چنانچه صلح و امنیت در جهان حاکم باشد این اتفاق‌ها رخ نخواهد داد.
سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور هم در این مراسم گفت: گشایش دفاتر یادبود سردار شهید سلیمانی و شهدای سانحه هوایی برای پاسداشت رشادت‌های این سردار شهید و همرزمانش و همچنین گرامیداشت یاد جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی انجام شده است.
هادی علی‌پور با اشاره به جنایت‌های استکبار جهانی در منطقه افزود: حادثه ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی و همرزمانش و به دنبال آن سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی که موجب جان باختن ۱۷۰ انسان بی گناه شد اکنون تنها به ایران و عراق مربوط نمی‌شود بلکه به همه کشورهای منطقه مربوط است.

وی اضافه کرد: این شرایط مسوولیت مجامع بین‌المللی را سنگین‌تر می‌کند چرا که باید این مجامع  به این موضوعات ورود کنند و مانع از تکرار چنین حوادثی شوند.


آخرین ویرایش: شنبه 28 دی 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic