دیپلماسی دینی، فعال ترین دیپلماسی هفته

برپایی همایش بین المللی   تکریم خادمان و موکب داران   اربعین حسینی در مشهد

تشرف   خادمین حرمین کربلای معلی   به حرم مطهر رضوی

استقبال از   میهمانان عراقی  همایش در فرودگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ اظهار امیدواری مشاور بین الملل رهبر انقلاب در برگزاری دومین همایش سادات رضوی به صورت بین المللی در مشهد + گزارش تصویری

   |  پنجشنبه 31 مرداد 1398
align=bottom
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل گفت: برگزاری همایش سادات رضوی در سطح منطقه و کشورهای دیگر تکمیل کننده این همایش کشوری و گامی برای پیشرفت فرهنگ اسلام و اهل بیت (ع) است. دکتر علی اکبر ولایتی روز پنجشنبه در حاشیه نخستین همایش کشوری سادات رضوی در مشهد افزود: این همایش اولین گامی بود که برای تجلیل از سادات رضوی در محدوده ایران برگزار شد،...
... گام بعدی و تکمیل کننده این همایش برگزاری آن در سطح منطقه و کشورهای دیگر است تا آثار مثبت و منافع بیشتر آن برا ی مردم مشخص شود همانند آثار و نتایج حضور حضرت امام رضا (ع) در سرزمین ایران که در زمان مامون نقش مهمی در پیشرفت فرهنگ اسلام و اهل بیت (ع) داشت.

وی اظهار کرد: برگزاری همایش هایی مانند همایش سادات رضوی بیانگر این واقعیت است که اهل بیت (ع) و فرهنگ و رسالت آنها به عنوان یکی از مراکز ثقل دین اسلام است و نقش مهمی در تدوین مبانی اسلام دارند.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل گفت: سادات رضوی مانند دیگر افراد از نسل ائمه اطهار (ع) در اقصی نقاط عالم و به خصوص شبه قاره هند، آفریقا ، عراق و افغانستان پراکنده هستند.
وی افزود: با حضور حضرت امام رضا (ع) در خراسان رضوی ۱۲ هزار و ۶۷۳ نفر از سادات به ایران آمدند و در فارس، قم و دیگر مناطق ایران ساکن شدند.
دکتر ولایتی اظهار داشت: حضور حضرت امام رضا (ع) در آن زمان باعث شد اولین حوزه علمیه در مرو تاسیس شود و نمایندگان آن حضرت در بیشتر مناطق حضور یافتند و هدایت مردم را بر عهده گرفتند.
وی گفت: این حضور باعث شد جلو بسیاری از شبهات نسبت به دین که با ترجمه آثار دیگر زبان ها شروع شده بود گرفته شود و حتی بسیاری از افرادی که به مذهب زیدیه گرویده بودند به شیعه اثنی عشری بازگردند.

امام فصل الخطاب جامعه است 
امام جمعه موقت تهران نیز در این همایش با بیان اینکه رهبری و زعامت جامعه با امامت است و امام باید شخص صالح باشد گفت: با رهبری امام راحل بود که تمام مسلمانان در مقابل رژیم صهیونیستی متحد شدند.

حجت الاسلام سید حسن ابوترابی فرد افزود: امروز مفتخر هستیم که تمام امت اسلامی و همه مذاهب آن، قرآن را بدون یک کلمه اختلاف در بین خود قبول دارند و این یک اعجاز الهی است، همچنین تمام فرق اسلامی برای اهل بیت پیامبر (ص) جایگاه ویژه ای قائل هستند. 
وی با اشاره به حدیث سلسلة الذهب اظهار داشت: حضرت امام رضا (ع) در این حدیث شرطی را برای بیان توحید مشخص کردند و آن ولایت است که اگر ولایت شناخته نشود توحید به تنهایی نمی تواند انسان را نجات دهد.
امام جمعه موقت تهران گفت: تبیین آموزه های دین باعث می شود که در دین خدا اختلاف وجود نداشته باشد. 
وی افزود: امامت باعث جلوگیری از تفرقه در دین است و از نظر اسلام پیامبر (ص) مرجعی برای رفع تمام اختلافات مسلمانان است و در شیعه نقل های حضرت علی (ع) نیز به عنوان فصل الخطاب قرار می گیرد.

سادات سرنوشت جهان را تغییر خواهند داد 
معاون اجتماعی مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز در این همایش گفت: در تلاش هستیم از ظرفیت مردمی سادات که مورد احترام هستند به بهترین شکل استفاده شود.
محمد ناظمی اردکانی افزود: سادات در میان کشور های اسلامی از شمال آفریقا، عربستان، افغانستان، ایران، هند، پاکستان تا مالزی و اندونزی گسترده هستند.
وی اظهار داشت: تاکنون همایش های استانی در آذربایجان غربی، کردستان، سیستان و بلوچستان برگزار شده است و در چهارم شهریور ماه همزمان با روز مباهله گردهمایی سادات شیعه و سنی در گرگان برگزار خواهد شد.
ناظمی اردکانی گفت: جمعیت سادات در ۵۰ سال گذشته ۱۰۰ میلیون نفر محاسبه شده که این تعداد امروز بیش از ۳۰۰ میلیون نفر ذکر شده است. 
وی با اشاره به مصوبات کمیسیون مجمع تقریب مذاهب اسلامی افزود: مقرر شده است هر سال در سالروز ولادت حضرت زهرا (س) گردهمایی با حضور سادات هر کشور اسلامی برپا شود.
معاون اجتماعی مجمع تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: براساس روایات سادات سرنوشت جهان را تغییر خواهند داد و رهبری آخرالزمان بر عهده حضرت صاحب الزمان (عج) خواهد بود و در روزگار کنونی نیز شاهد هستیم پرچم مبارزه با ظلم در دستان رهبر معظم انقلاب اسلامی در ایران، سید حسن نصرالله در لبنان، آیت الله سیستانی در عراق و سید عبد الملک الحوثی در یمن است که از سادات هستند.

دبیر اولین همایش سادات رضوی نیز گفت: با توجه به گستردگی سادات رضوی در جهان انتظار داریم بتوانیم در آینده این همایش را به صورت بین المللی برگزار کنیم.
عفت شریعتی افزود: نشست هایی برای ایجاد دبیرخانه دائمی سادات رضوی برگزار شده که امیدواریم این همایش زمینه ساز تحقق اهداف معنوی ائمه (ع) در ایران و جهان اسلام باشد. 
وی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم در جهت اهداف نظام اسلامی و تاثیر گذاری در جهان و زمینه سازی برای ظهور امام زمان (عج) گام برداریم.
دبیر این همایش با اشاره به حدیث سلسله الذهب گفت: ولایت شرط تحقق ایمن بودن از عذاب الهی است و این همایش زمینه ورود به این عرصه را فراهم خواهد کرد.
در بیانیه پایانی این همایش نیز بر تشکیل بانک اطلاعات سادات رضوی سراسر جهان، تداوم برگزاری نشست ها در سطح بین المللی، پژوهش در زمینه خدمات و نقش تاریخی فرزندان پیامبر (ص) در مبارزات حق طلبانه، ارتباط بین نخبگان و عالمان محقق، تکریم سادات در جوامع و مذاهب اسلامی، تاسیس دبیرخانه دائمی سادات رضوی به منظور ارتباط بهتر و پیگیری مصوبات تاکید شد.
همایش سادات رضوی با حمایت آستان قدس رضوی، مجمع تقریب مذاهب اسلامی و استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

ایرنابرگزاری همایش بین المللی سادات رضوی گامی برای پیشرفت فرهنگ اسلام و اهل بیت (ع)
آخرین ویرایش: پنجشنبه 31 مرداد 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»