اهم رویدادهای دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد

دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق با تولیت آستان قدس رضوی

برپایی نشست  شهرداران و سفرای شهرها   و کشورهای اسلامی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از  یک دهه مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا (ع) برخاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
برپایی جشن های زیرسایه خورشید ویژه برنامه هایی
در هفت کشور عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اجتماعی/ استاندار خراسان رضوی در دیدار با سفرای کشورهای اروپایی: کمک های بین المللی با هزینه های ایران برای اتباع همخوانی ندارد

   |  چهارشنبه 19 تیر 1398
align=bottom
استاندار خراسان رضوی کمک های بین المللی را در برابر هزینه های ایران برای اتباع کافی ندانست و خواستار نقش فعال تر اروپا در کمک به پناهجویان شد. علیرضا رزم حسینی در جلسه دیدار با سفرای کشورهای اروپایی که در قالب یک هیات به مشهد سفر کرده اند، گفت: به کمک بازدیدهایی که انجام داده و یا خواهید داد بسیار خوشحالیم که اثرات اجتماعی مادی و معنوی که نگهداری از پناهندگانبر اقتصاد کشور و....
... استان خراسان رضوی دارد را از نزدیک مشاهده می کنید.
وی خطاب به سفرای حاضر در جلسه گفت: کشورهای اروپایی واقف هستند که وجود یک پناهنده چه تبعات عمیقی برای نسل های بعدی کشور مقصد دارد برای همین شما ممکن است در بازدیدهای خود ظاهر مسئله را ببینید اما آثار فرهنگی و اجتماعی که پذیرش پناهندپان برای کشور دارد از هزینه های مادی آن مهم تر است. 
استاندار خراسان رضوی در همین راستا افزود: در چهل سالی که میزبان برادران افغانی بودیم هزینه های مادی و معنوی بسیاری پرداخت کرده و می کنیم چرا که اکثر این پناهندگان نیاز به آموزش بهداشت پوشاک داشتند.
رزم حسینی خاطر نشان کرد: حدودا تعداد 130هزار افغانی در استان خراسان رضوی وجود دارند که 20 هزار نفر آنها به صورت غیرمجاز در استان زندگی می کنند البته روزانه هم 1500 نفر ورودی داریم که به صورت غیر مجاز وارد  خاک ما می شوند.
وی ادامه داد: اتباع افغانستان علی رغم تدابیر ما در مرزها اما به دلیل مشکلاتی که با آن در کشور خود دست و پنجه نرم می کنند وارد کشور و بعد وارد استان ما می شوند و از خدمات دولت ایران استفاده می کنند.
استاندار خراسان رضوی به 200 میلیارد دلار یارانه مربوط به اقلام مختلف در کشور اشاره کرده و گفت: بیش از 3 میلیون تبعه افغانی که در کشور وجود دارند از این یارانه استفاده می کنند به عبارتی این هزینه ها، هزینه های غیر مستقیمی است که برای آن ها می شود.
وی کمک های بین المللی به کشور ایران را کافی ندانست و بیان کرد: انتظار داریم که این کمک های انسان دوستانه افزایش یابد چون کشور ما به عبارتی  تبدیل به ایستگاهی برای اتباع شده است وما از آن ها پذیرایی می کنیم پس کشورهای اروپایی هم باید سهم نگهداری آنها را در رابطه  با کشور ایران افرایش دهند.
رزم  حسینی خطاب به سفرای کشورهای اروپایی  گفت: اگر یک نفر بخواهد در اروپا پناهندگی بگیرد چقدر کشورهای شما سخت گیری می کنند؟ اما حدود چهل سال است  که ایران از این اتباع پذیرایی می کند پس لازم  است کشورهای اروپایی بدانند کشور ما در شرایط تحریم چه کمک هایی به اتباع ارائه می دهد.
استاندار خراسان رضوی اذعان کرد: اگر کشورهای شما کشور ما را تحریم می کنند حداقل در کمک  رسانی های خود بیش از 3 میلیون افغانی حاضر در ایران را تحریم نکنید لذا امیدوارم نقش فعال تر شما در کمک به پناهجویان را شاهد باشیم. 
در ادامه این دیدار معاون مدیرکل اتباع وزارت کشور ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه اتباع
گفت: در سال 2012 سند راهبردی بین ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریای سازمان ملل متحد به امضا رسید که سه هدف عمده از جمله بازگشت داوطبانه، اقدام  پایدار و مساعدت نسبت به کشور میزبان را دنبال می کند.
علی قدمگاهی گفت: در تلاش هستیم تا با بازدید هیات و نمایندگان کشورهای کمک کننده به پناهندگان نیازهای پناهندگان و پروژه های مد نظر آنها شناسایی شوند.
وی با اشاره به این که ایران در چهل سال گذشته تلاش کرده کلیه  نیازهای مهاجران را برطرف کنند، اذعان کرد:تا مقطع متوسطه سرانه هر دانش آموز مهاجر در سال 3 میلیون تومان است این در حالی است که 480 هزار دانش آموز پناهنده در کشور وجود دارد بر همین اساس انتظار داریم تفاوت کمک ها نسبت به هزینه های انجام شده  به حداقل برسد.
در این دیدار ایوو فریسن، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران طی سخنانی کوتاهی ضمن بیان این که برای سبک کردن مسئولیت کشورهای میزبان پناهدنگان باید تشریک مساعی صورت بگیرد، گفت: در جریان این بازدید از نزدیک با مشکلات پناهندگان آشنا شدیم و این بسیار مهم است چون همیشه در مورد پناهندگان چالش هایی وجود دارد لذا باید دید چه حمایت هایی می شود از آن ها انجام داد.
 سفیر سوئیس که سرپرستی هیات سفرای اروپایی عازم به  استان خراسان رضوی را بر عهده دارد میزبانی سخاوتمندانه ایران از پناهدنگان با توجه به مشکلات اقتصادی کشور را قابل تقدیر دانست و افزود: این مهم است که فقط در تهران صحبت نکنیم بلکه بازدید های میدانی نیز داشته باشیم تا بتوانیم در این بازدید ها همکاری های تنگاتنگ ایران را مشاهده کنیم.
مارکوس لایتنر اذعان کرد: در این بازدید ها بسیار برای ما مهم است که از نزدیک متوجه خدمات و موضوعات مرتبط می شویم و می توانیم گزارش هایی در این خصوص و سرویس های دریافتی داشته باشیم.
گفتنی است هیات سفرای کشورهای اروپایی امروز از بیمارستان 22 بهمن، اداره  کل اتباع استان و موسسات و حوزه های مرتبط با پناهندگان بازدیدهایی داشته و همچنان هم این بازدیدها ادامه دارد.
 
اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی


آخرین ویرایش: شنبه 22 تیر 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»