اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان و افغانستان و در نهایت به دوحه قطر و بغداد
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

زیارت/ سالانه دو میلیون زائر غیرایرانی از 100 کشور خارجی به مشهد سفر می‌کنند

   |  شنبه 15 تیر 1398
align=bottom
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: امروز سالانه بیش از 30 میلیون زائر از داخل و خارج کشور به مشهد مشرف می‌شوند که از این جمعیت بیش از دو میلیون زائر از 100 کشور سهم زائران خارجی است. حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد گفت: دو دوره سخت بر اهل بیت در طول تاریخ اسلام گذشت، در دوره اول بنی‌امیه جز شقاوت و قتل عام کارنامه‌ای از خود به یادگار نگذاشتند....

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی که ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه در حرم مطهر رضوی سخن می گفت، به جنایت‌های بنی امیه اشاره و خاطرنشان کرد: بنی امیه به جنگ نرم، تغییر اوقات نماز، شراب‌خواری و مست بودن و حلال کردن حرام‌ها پرداخت و در طول تاریخ حکومت خود فقط به جرم شیعه بودن چندین هزار نفر را به شهادت رساند.

وی با سخت‌تر دانستن دوران بنی‌عباس نسبت به بنی امیه، افزود: اگرچه بنی‌امیه طومارشان جمع شد اما طومار دیگری آغاز شد که سختی‌ها، تلخی‌ها، کشتارها و فتنه‌هایی که عباسیان تحمیل کردند در اثنای تاریخی شیعه نمایانگر شد.

گنابادی‌نژاد به برخی از اهداف مأمون در خصوص فراخواندن امام رضا(ع) از مدینه به مرو اشاره و تصریح کرد: هدف اول این کار تغییر صحنه مبارزات علویان علیه بنی‌عباس بود، چرا که زمان حضور امام در مدینه فاصله ایشان با کانون‌های مبارزاتی در تمام جغرافیای اسلام کم بود و این خطری برای بنی عباس بود.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی به اهداف دیگر بنی عباس اشاره و عنوان کرد: دومین هدف این بود تا نظریه غصبی بودن خلافت خود را مشروعیت بخشد و به این اعتقاد داشت با حضور امام در عرصه ولایت عهدی خلافت او مشروعیت خواهد داشت.

وی با اشاره به فرصت‌های تاریخی این سفر تحمیلی ادامه داد: ایران اسلامی شیعه ‌بودن خود را مدیون امام رضا(ع) است و اگر کشور ما امروز مهد و ام القرای شیعیان جهان است به سبب نگاه ویژه حضرت رضا(ع) به کشور ما است.

گنابادی‌نژاد به جمعیت 3 میلیونی مشهد و دلبستگی تمام این افراد نسبت به امام هشتم اشاره و اظهار کرد: امروز سالانه بیش از 30 میلیون زائر از داخل و خارج کشور به مشهد مشرف می‌شوند که از این جمعیت بیش از 2 میلیون زائر از 100 کشور سهم زائران خارجی است.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی جمعیت زائران پیاده مشرف شونده به مشهد در مناسبت‌های مختلف را 100 هزار نفر دانست و بیان کرد: در راستای خدمت به محرومین، یک میلیون زیارت اولی از سراسر کشور به زیارت مشرف شدند.

وی در خصوص اولویت نخست تولیت آستان قدس عنوان کرد: تولیت آستان قدس به زائر و زیارت توجه ویژه‌ای دارند و اعتقاد دارند نباید در این حوزه کوچک‌ترین غفلتی وجود داشته باشد، از نظر ایشان خدمت به زائر و زیارت بزرگ‌ترین خدمت آستان قدس است.

گنابادی‌نژاد ادامه داد: تولیت آستان قدس در خصوص برگزاری جشن‌های دهه کرامت به شکوه این جشن‌ها تاکید ویژه‌ای داشتند و بر این باور هستند که این جشن‌ها باید مصداق شادی مومنانه و فرصتی برای معرفت‌افزایی باشد.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی محوریت برگزاری جشن‌های دهه کرامت را آستان قدس رضوی، مشهد، کشور و بعد بین‌الملل دانست و یادآور شد: از اقداماتی که در راستای معرفت‌افزایی در دهه کرامت صورت گرفته این است که علاوه بر قفسه‌های قرآن و زیارت‌نامه قفسه‌های کتاب هم در همه رواق‌ها به‌عنوان اقدام شاخص فرهنگی در اختیار زائران قرار می‌گیرد.

وی در خصوص حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در نقاط مختلف تصریح کرد: این کاروان‌ها امسال در بیش از 2 هزار نقطه و 7 کشور حضور پیدا می‌کنند تا جشن‌های دهه کرامت را در دورترین نقاط برگزار کنند.

خبرگزاری فارس 

سالانه 2 میلیون زائر از 100 کشورخارجی به مشهد سفر می‌کنند
آخرین ویرایش: دوشنبه 17 تیر 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات