اهم رویدادهای دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی در مشهد

دیدار فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق با تولیت آستان قدس رضوی

برپایی نشست  شهرداران و سفرای شهرها   و کشورهای اسلامی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از  یک دهه مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا (ع) برخاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
برپایی جشن های زیرسایه خورشید ویژه برنامه هایی
در هفت کشور عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ برنامه‌های دهه کرامت ویژه زائران غیرایرانی در حرم رضوی برگزار می‌شود + یادداشت فرهیخت

   |  چهارشنبه 12 تیر 1398
align=bottom
مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: برنامه‌های دهه کرامت ویژه زائران غیرایرانی در حرم رضوی برگزار می‌شود. سید محمد جواد هاشمی‌نژاد با بیان اینکه این برنامه‌ها هم‌زمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر آغاز می‌شود گفت: در دهه کرامت امسال که با شعار اصلی «خدمت کریمانه، مهربانی به رسم اهل بیت(ع)» نام‌گذاری شده، ویژه‌برنامه‌های فرهنگی مذهبی متعددی ...
>.. برای زائران غیرایرانی به چهار زبان عربی، اردو، فارسی و آذری در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

وی گفت: برپایی مراسم سخنرانی، برگزاری نشست تخصصی، حلقه‌های معرفت، تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه، مولودی‌خوانی، برگزاری مسابقه، راهنمایی و استقبال از زائران، کارگاه‌های تخصصی سیره رضوی و آداب زیارت، محافل شعرخوانی، توزیع هدایای فرهنگی و تولیدات محتوایی متناسب با این ایام، اهدای جوایز و غیره از جمله برنامه‌هایی است که ویژه این گروه از زائران در نظر گرفته شده است.

هاشمی‌نژاد با اشاره به موضوع این برنامه‌ها عنوان کرد: برنامه‌های این ایام با حضور شرکت‌کنندگانی از ملیت‌های مختلف به تبیین سیره رضوی، سبک زندگی اسلامی و رضوی، ضرورت اتحاد و همبستگی جامعه در برابر دشمنان خواهد پرداخت.

مدیر امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه معرفی سیره و شخصیت حضرت معصومه(س) و حضرت رضا(ع) برای کودک و نوجوان در قالب برنامه‌هایی شاد، تأثیر مضاعفی در اصلاح سبک زندگی آن‌ها دارد گفت: به همین منظور ویژه‌برنامه‌های مختلفی به صورت مجزا برای آنان در نظر گرفته شده است که اصلی‌ترین آن برگزاری جشن تکلیف برای دختران اردوزبان هم‌زمان با ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه برنامه‌های دهه کرامت باید هدفمند برگزار شود، افزود: اجرای ویژه‌برنامه‌های مختلفی در قالب جنُگ کودکانه همچون نمایش فیلم، بازی، کارگاه و کلاس‌های آموزشی با محوریت امام رضا(ع)، مسابقه نقاشی و خوش‌نویسی با موضوع امام رضا(ع)، کارگاه آموزشی سبک زندگی رضوی، محفل انس با قرآن برای کودکان و نوجوانان عرب، فارسی، اردو و آذری‌زبان در نظر گرفته شده است.

هاشمی‌نژاد همچنین به جزییات ویژه برنامه‌های بانوان اشاره کرد و گفت: امسال نیز برای بانوان برنامه‌هایی جداگانه‌ای با هدف ترویج سیره و روش زندگی ائمه اطهار(ع) به منظور سعادت و تعالی آنان پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: برپایی کلاس‌های آموزشی با موضوع سیره امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، برگزاری چندین نشست تخصصی، شعرخوانی، کارگاه آموزشی و سخنرانی ویژه بانوان اردو و عرب از جمله برنامه‌های این ایام است.

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی اعلام کرد: 19 و 20 تیرماه دو جشن بزرگ ویژه زائران عرب‌زبان و اردوزبان تدارک دیده شده که در صحن کوثر و رواق دارالمرحمه با اجرای برنامه‌های متنوع و جامع برگزار می‌شود.

هاشمی‌نژاد اضافه کرد: بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی، بازدید از نمایشگاه «حکایت آفتاب»، نمایش فیلم مستند از حرم مطهر و توزیع هدایای ویژه و قرآنی از دیگر خدماتی است که به زائران غیرایرانی ارائه می‌شود.

تسنیم 

یادداشت فرهیخت

به نام خدا، خبرگزاری تسنیم، در خبری که در تاریخ ۱۱تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۱ در خروجی خود قرار داد و همچنان اصلاح نشده، چنین تیتر زد: برنامه‌های دهه کرامت ویژه زائران غیرایرانی در حرم رضوی برگزار نمی‌شود!!! و در سطر اول خبر مجدداً آن را بدین شرح تکرار کرد: مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: برنامه‌های دهه کرامت ویژه زائران غیرایرانی در حرم رضوی برگزار نمی‌شود!!!

همان ابتدا متوجه اشتباه بودن تیتر و سطر اول این خبر شده و لذا از درج آن در تارنمای اندیشکده اجتناب کردیم تا خبر اصلاح و مجدداً باز نشر شود. (خبر درست آن است که در حرم رضوی برگزار می شود نه این که نمی شود!) اما چیزی که باعث تعجب و بلکه تأسف ماست، این هست که تا امروز (بامداد شنبه 15 تیر ماه 1398)، متأسفانه هنوز این خبر اصلاح نشده و همچنان در خروجی این خبرگزاری قرار دارد!

حال آن که انتشار اخباری که توسط خبرنگاران تهیه می شود، توسط سردبیران با دقت و بلکه وسواس مورد بازنگری قرار گرفته و سپس در خروجی نهایی سایت خبرگزاری ها قرار می گیرد و واقعاً باعث تعجب است که چرا اتفاقاً خبری که مخاطبان آن، میهمانان و زائران غیر ایرانی حضرت رضا علیه السلام است و آنان میهمانان چند روزه مشهد هستند و یک خبر اشتباه می تواند برنامه ریزی های آنان و بلکه کاروان ها و متصدیان آنان را مورد تأثیر و تأثرات منفی قرار دهد و با توجه به کوتاهی سفر زوار غیر ایرانی رضوی، آثار سوء این گونه اشتباهات فاحش و دیگر قابل جبران نیست!

جالب توجه آن که در تمام متن خبر، حتی یک جا اشاره نشده که این مراسم و برنامه ها در حرم مطهر رضوی برگزار نمی شود و معلوم نیست خبرنگار محترم، این «برگزار نمی شود!» را از کجا آورده که دو بار هم نسبت به تکرار آن اقدام کرده است!

امید است که خبرنگاران و همچنین سردبیران بخش های مختلف خبری در رسانه ها بویژه رسانه ساعی و پرکار «تسنیم»، با افزایش میزان دقت و مهارت های خبری، مانع تکرار چنین اشتباهاتی شوند و اگر حسب اتفاق و ناخواسته حادث شد، سریعاً نسبت به اصلاح و درج اصلاحیه اقدام نمایند.

اتفاقی که متأسفانه تاکنون نیفتاده، هرچند ما در وبگاه خود آن را به صورت اصلاح شده - البته با چند روز تأخیر  و صدافسوس به صورت اصطلاحاً خبر بیات - منتشر کردیم!

عبدالرضا زرگری - 15 تیر 1398

برای مشاهده خبر اصلی در خبرگزاری تسنیم اینجا را کلیک فرمایید.


  


آخرین ویرایش: شنبه 15 تیر 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»