اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ علیرضایی پیشنهاد کرد؛ برگزاری میز مشترک توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان در خراسان رضوی

   |  پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398
align=bottom
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: میز مشترک توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان را نیز در دستور کار داریم که مستلزم این است در کشور بپذیرند که ما برگزارکننده میز باشیم. راضیه علیرضایی امروز در کارگروه توسعه صادرات استان در دفتر استاندار در خصوص وضعیت تجارت خارجی استان، اظهار کرد: در برنامه امسال بحث توسعه صادرات یکی از هفت رویکردی است که ...
... وزارتخانه برای ما مشخص کرده و در این رویکرد افزایش و توسعه صادرات، چند مطلب برای ما اساسی بوده که شامل برقراری پیمان‌های منطقه‌ای، حمل و نقل به ویژه حمل و نقل ریلی و قراردادهای تجاری بین المللی در شهرستان‌های استان است.
 
وی افزود: این امر در برنامه توسعه صادرات یکی از مسائل پیش پای تولید ما برای افزایش فروش است. سال گذشته حدود 3 هزار تن صادرات کالا داشتیم که ارزش آن 2.2 میلیارد دلار بوده و از نظر وزنی رشد 40 و از نظر ارزشی 14 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است، اتفاقی که موقع شدت تحریم‌ها رخ می‌دهد، این است که سهم صادرات استان افزایش پیدا می‌کند، یعنی صادرات به سمت کشورهای شرقی افزایش می‌یابد و آن هم به دلیل نوع بازارهای منطقه است.
 
علیرضایی ادامه داد: تراز بازرگانی ما نزدیک 2 میلیارد دلار مثبت است. 18 درصد صادرات ما به کشورهای آسیای میانه بوده، اما حدود 50 درصد صادرات استان به افغانستان، 13 درصد به کشورهای عربی، 4 درصد به کشورهای اروپایی و 6 درصد به کشورهای آسیای شرقی است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص مقایسه واردات با صادرات، گفت: ما کاهش واردات داریم، ممکن است دیدگاه این باشد که واردات کمتر بهتر است، اما واقعیت این است که اگر واردات از مرزهای استان بیشتر باشد، به رونق بیشتری در استان می‌انجامد. تا این حد مثبت بودن تراز ممکن است نشان‌دهنده یک مساله جدی باشد و آن هم این است که واردات به صورت متمرکز در تهران تصمیم‌گیری شده و معمولا از طریق مرزهای دیگر وارد می‌شود و بخشی از رونق تجاری استان را به خود می‌گیرد.
 
وی با بیان اینکه  صادرات و واردات در کشور افتی داشته، اما صادرات استان افزایش داشته است، عنوان کرد: تفاوت تجارت استان با سایر کشور این بوده که 10 بازار اول ما افغانستان، ترکمنستان، عراق، امارات، پاکستان، اسپانیا، هنگ کنگ، ویتنام، ازبکستان و تاجیکستان اما این ترکیب در کشور شامل چین و کشورهای دیگر است، ما تفاوت جدی در نوع تجارت در کشور و استان داریم یعنی بافت تجاری ما با کشور متفاوت است.
 
علیرضایی اضافه کرد: بیشترین افزایش را برای ویتنام، ترکیه، هلند و ازبکستان داشتیم و بیشترین عدد تغییریافته در تجارت ما با افغانستان بود که از افزایش صادراتی که داشتیم،  157 میلیون دلار به افغانستان، 54 میلیون دلار به ویتنام، پاکستان، ازبکستان و ترکمنستان و در نهایت 10 میلیون دلار افزایش صادرات به عراق بوده است. عمده‌‎ترین کالاهایی که صادر کردیم، زعفران فله و بسته‌بندی، کف‌پوش و مواد نسجی، فرش و فرش‌های ماشینی، میوه تازه و روغن‌های سبک است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: عمده واردات استان از مرزهای دیگر اتفاق می‌افتد. حدود 70 درصد واردات استان مربوط به بخش خصوصی و تجاری بوده که از مرزهای جنوبی انجام می‌شود. اقلام وارداتی ما شامل پنبه، برنج، ابریشم خام، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز و دانه کنجد هستند که چنانچه وارد شوند، روی فرایند تولید در استان کمک می‌کنند. امیدواریم در سال 98 بتوانیم روی ورود نهاده‌های دامی و غله از مرزهای استان، فرصت‌های جدیدی را متوجه استان کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: آمار صادرات فروردین 98 نشان می‌دهد که از نظر وزنی 62 درصد رشد اما از نظر ارزش 16 درصد کاهش داشتیم. مهمترین اقلام صادراتی ما در این ماه فرآورده‌های نفتی، زعفران، سیمان و فرآورده‌های لبنی بوده است. در فروردین ماه کاهش واردات داشتیم که از جمله مسائلی است که باید برای آن فرصتی در استان ایجاد شود، در حال حاضر 80 درصد ثبت سفارش‌های واردات ما از محل ارز حاصل از صادرات است.
 
علیرضایی در خصوص برنامه‌ها و اهداف سال 98، تصریح کرد: در سال 96  طرحی را کار کردیم، برنامه توسعه صادرات استان را با کمک اتاق بازرگانی ارائه دادیم و مصوب شد. برنامه کمَی را برای توسعه صادرات استان نوشتیم. اکنون نیز یک برنامه ابلاغی رئیس‌جمهور است که هر دو  رشد 15 و 22 درصدی را دیکته می‌کند. بر اساس برنامه توسعه ششم، امسال اهداف کمَی ما به گونه‎ای است که باید 2 میلیارد و 743 میلیون دلار صادرات داشته باشیم و برنامه ابلاغی امسال 2 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده که برنامه سنگین است و باید خودمان را به حدود 2 میلیارد و 700 میلیون دلار در سال جاری برسانیم.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در خصوص برنامه‌های سال 98، بیان کرد: برنامه‌ها این است که بازارهایی چون هنگ کنگ و ویتنام در آسیای جنوب شرقی را که شروع کردیم، حفظ کنیم و افزایش دهیم، افزایش صادرات به کشورهای فعلی را داشته باشیم، ارتقای سطح کیفی، تنوع‌بخشی و ارتقای روابط تجاری با کشورهای روسیه، عمان و منطقه اوراسیا نیز از دیگر برنامه‎ها است که پیمان اوراسیا بیش از سه سال است که معطل مانده و اگر به نتیجه برسد، می‌تواند نقطه تحویل باشد.
 
وی افزود: در حمل و نقل کالای صادراتی نیاز به تجدید نظر و بهبود شرایط داریم و در حمل و نقل ریلی، هوایی و جاده‌ای باید به صورت برنامه مشخص تا پایان سال پیش‌بینی و مراعات شود. انتظار و تقاضای ما این است که به حمل و نقل صادراتی ما یارانه‌ای داده شود، زیرا موضوع حمل و نقل یکی از محدودیت‌هایی است که ما را از بازار بیرون می‌کند. بحث بعدی افزایش مراودات تجاری با کشورهای همسایه و دیگری عبور موقت به عنوان مطالبه‎ای است که به شدت به آن نیازمند هستیم، بحث تقویت فروش از ساماندهی اعزام پذیرش هیات‌ها، تقویت برندهای مشترک و ایجاد شبکه‌های اطلاع‌رسانی از دیگر موارد است.
 
علیرضایی با بیان اینکه بیمه در رابطه با تجارت شرق کشور کوچک عمل می‌کند، عنوان کرد: باید زیرساخت‌ها به ویژه در مناطق آزاد و دو نقطه استان تقویت شود. برنامه تجارت پیش‌بینی کرده و در کمیته پایش تصویب کردیم. میز کالایی پیش‌بینی کردیم. بخش خصوصی ما متقاضی برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی است که طبق برنامه بالادست ما طراحی می‌شود و در کمیته پایش مصوب شده است. برای ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان، ویتنام و هنگ کنگ پیش‌بینی حضور در نمایشگاه‌ها را داریم.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: انتظار داریم بتوانیم چند میز تجاری را در استان برگزار کنیم. میز مشترک توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان را نیز در دستور کار داریم که مستلزم این است در کشور بپذیرند که ما برگزارکننده میز باشیم. یکی از مسائلی که داریم این است که به محض اینکه کار ابتدایی آن را انجام می‌دهیم، در کشور به نظرشان می‌رسد که باید این کار را انجام دهند و موجب می‌شود ما هر بار می‌‎خواهیم کار کشوری در استان انجام دهیم، ترجیح می‌دهند در تهران برگزار شود، اما وقتی در استان انجام می‌شود زودتر به نتیجه می‌رسد و صادرات بهتری داریم.

ایسنا

آخرین ویرایش: پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic