اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

فرهنگی/ نمایندگان ۲۱ کشور دنیا در «همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم»، ارسال 320 مقاله به دبیرخانه + گزارش تصویری

   |  یکشنبه 22 اردیبهشت 1398
align=bottom
دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم از ارسال 320 مقاله به دبیرخانه همایش خبر داد. علیرضا قیامتی با بیان این مطلب در نشست خبری همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم اظهار کرد: فراخوان این همایش به 52 کشور دنیا ارسال شد و در مجموع 320 مقاله و چکیده مقاله از کشورهای مختلف دنیا به دبیرخانه این همایش بین‌المللی ارسال شده ...
...  که 49 مقاله خارجی از 21 کشور جز مهم ترین مقالات به شمار می رود.

وی با بیان اینکه فراخوان این همایش از مردادماه سال گذشته آماده شده است، افزود: این فراخوان به تمامی مراکز پژوهشی و دانشگاهی به خصوص دانشکده‌های ادبیات سراسر کشور فرستاده شد.

دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با اشاره به اینکه یکی از اهداف برگزاری چنین همایش‌هایی پیوند شاهنامه با مسائل جهانی است، گفت: ما ایرانیان به شاهنامه نگاه ملی داریم اما جایگاه شاهنامه در درجه نخست جهانی و انسانی است و در مرحله بعد ایرانی و ملی.

قیامتی با تاکید بر اینکه بخش جهانی و برندینگ شاهنامه مورد غفلت واقع شده است، ادامه داد: همه ما وجه همه جانبه‌گری شاهنامه را نادیده گرفته‌ایم. در حالی که شاهنامه اثری جهانی است. گفتار و اندیشه فردوسی فارغ از ملیت و دین است لذا هر انسان با باور و دین خود مخاطب فردوسی است.

وی تصریح کرد: شاهنامه بزرگترین حماسه جهان است و غربی‌ها نیز بر این باور اذعان کرده‌اند. حماسه‌های شاهنامه با هیچ حماسه دیگری قابل قیاس نیست. شاهنامه اثری است که با ستایش خرد اغاز می شود.

دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با اشاره به اینکه هیچ کتاب و اثر فرهنگی به اندازه شاهنامه در جاده ابریشم موثر نبوده است، گفت: در کشورهای مختلف دنیا اسم‌های رستم، اسفندیار، سیاووش و... به فراوانی وجود دارد و این نشان از جهان شمول بودن شاهنامه دارد.

قیامتی عنوان کرد: نام بسیاری از مکان‌های شاهنامه را در کشورهای مختلف مشاهده می‌کنیم به عنوان مثال؛ تخت رستم را در ازبکستان و تاجیکستان و چند کشور دیگر داریم.
قیامتی شاهنامه را نامه فرهنگ ایران دانست و گفت: یک بخش شاهنامه اختصاص به جنگ دارد و فردوسی در مابقی این کتاب عظیم به حکایت و پند و اندرز می‌پردازد. در واقع خود جنگ‌ها بیشتر برای پند و اندرز، حکمت و اخلاق به کار رفته است.
وی با تاکید بر اینکه جهان بینی شاهنامه اصل اولی است که به دست فراموشی سپرده شده، افزود: در این همایش در پی تقویت این آرمان هستیم تا تمام دنیا بفهمد که فردوسی برای همه فرمانروایان منشور شهریاری و فرمانروایی نوشته است.
دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با بیان اینکه بعد از هزاره فردوسی این همایش بین‌المللی یکی از معدودترین اقدامات در شناخت و معرفی فردوسی بوده است، ابراز کرد:حضور سفیران کشورهایی همچون افغانستان، هندوستان، آذربایجان، ترکیه، گرجستان، قزاقستان، لهستان، انگلستان، اسپانیا در این همایش قطعی شده است.

وی با تاکید بر اینکه این همایش به ثبت جهانی توس نیز کمک خواهد کرد، ادامه داد: مسیر نیشابور، توس و مرو با دارا بودن دو شاخصه اصلی که یکی به لحاظ باور و مذهب برای ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردار است.

نجمه کیشی

پایگاه اطلاع‌‎رسانی شهرداری مشهد
خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

رئیس همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم مطرح کرد؛ تلاش در جهانی کردن اندیشه‎های شاهنامه

شاهنامه تنها یک کتاب تاریخی داستانی نیست. شاهنامه منشور فرهنگی است که همه ابعاد تاریخی و سیاسی سرزمین ایران و سرزمین‎های مجاورر ا نمایش داده است و امروز نیز شاهنامه متعلق به مرزهای جغرافیایی کشورمان نیست. بلکه متعلق به فرهنگ آریایی است.
رئیس همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم روی جهانی و بین‏‎المللی کردن اندیشه های شاهنامه تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‏‎رسانی شهرداری مشهد، امروز شنبه بیست و یکم اردیبهشت ماه محمدجعفر یاحقی با بیان این مطلب در نشست خبری همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم که با حضور اصحاب رسانه‏‎های جمعی در سالن شهدای شهرداری مرکز برگزار شد، اظهار کرد: این همایش قدمی آغازین برای بین‌المللی کردن اندیشه‌های شاهنامه است. خراسان با وجود بارگاه امام رضا(ع) ظرفیت معنوی خاص خود را دارد، با وجود آرامگاه فردوسی ظرفیت گردشگری و ملی و فرهنگی را دارد. ما با این دو بال حرکت می کنیم و این دو ظرفیت در کمتر شهری پیدا می‎شود.
وی با اشاره به برگزاری تئاترهای مختلف در کشورهای دنیا، اظهار کرد: چرا اینجا تئاترهای مختلف شکل نگیرد و حرکت فرهنگی نباشد چراکه از همه جهان برای دریافت فرهنگ ایران به این کشور مراجعه کنند. 
رئیس همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم ابراز امیدواری کرد: در ساخت وسازهای آینده این مهم اجرایی شود تا به لحاظ حسی بتوانیم این فرهنگ را گسترش دهیم. 
وی با تاکید براینکه شاهنامه تکیه گاه زبان فارسی است، اظهار کرد: شاهنامه پرچم زبان فارسی را افراشته نگاه داشته است.
رئیس همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم بیان کرد: فرصتی برای همگرایی نهادهای مختلف دست داده تا این همایش متفاوت برگزار شود. به ویژه اینکه در این شرایط خاص سیاسی و تاریخی برگزاری این همایش دارای معنای خاصی است که به رغم همه تبلیغات علیه فرهنگ و نظام کشورمان، می‎تواند نتیجه بخش باشد.
یاحقی با اشاره به اینکه فردوسی این ظرفیت را دارد که گویای ارزش‎های ملی و هویتی‌مان باشد، گفت: شاهنامه تنها یک کتاب تاریخی داستانی نیست. شاهنامه منشور فرهنگی است که همه ابعاد تاریخی و سیاسی سرزمین ایران و سرزمین‎های مجاورر ا نمایش داده است و امروز نیز شاهنامه متعلق به مرزهای جغرافیایی کشورمان نیست. بلکه متعلق به فرهنگ آریایی است.
وی با اشاره به شکل گیری برخی تلاش‎ها در تغییر محوریت جاده ابریشم به کشورهای دیگر با برگزاری همایش‏‌های مختلف، گفت: اگر به شاهنامه بنگریم مشاهده می کنیم بستر و مسیر جاده ابریشم در شاهنامه جای گرفته است و همه ملیت هایی که در این کتاب از آن ها یاد شده، شاهنامه را به خود متعلق می دانند و در گذشته مراودات مختلفی بین این ملت ها برقرار بوده است.
نجمه کیشی

آخرین ویرایش: یکشنبه 22 اردیبهشت 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic