اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   سه روز تا سالروز ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

دانشگاهی/ دکتر پیش‌قدم در دیدار با هیأتی از دانشگاه الشام الخاصه سوریه: تحصیل ۱۷۰۰ دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه فردوسی مشهد، ۴۸ دانشجو از کشور سوریه در مقطع دکتری داریم + تصاویر

   |  سه شنبه 17 اردیبهشت 1398
align=bottom
معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد از تحصیل ۱۷۰۰ دانشجوی غیر ایرانی در این دانشگاه خبرداد. دکتر رضا پیش‌قدم، در نشستی با هیأتی از دانشگاه الشام الخاصه سوریه و هیأت رئیسه دانشگاه فردوسی مشهد که در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر در دانشگاه فردوسی مشهد حدود ۲۷ هزار دانشجوی ایرانی و ۱۷۰۰ دانشجوی غیر ایرانی مشغول به... 
... تحصیل هستند. ۴۸ دانشجو از کشور سوریه نیز در مقطع دکتری دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه در دانشگاه فردوسی مشهد، ۶۳ دپارتمان وجود دارد، افزود: ارتقای دانشگاه فردوسی مشهد در نظام‌های رتبه‌بندی، افزایش تأثیرگذاری اجتماعی و بین‌المللی سازی این دانشگاه، سه جهت‌گیری اصلی ترسیم شده در دانشگاه است.

معاون آموزشی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: در این راستا همکاران در دانشگاه فردوسی مشهد تلاش می‌کنند ارتباطات گسترده‌ای را با دانشگاه‌های کشورهای دیگر به خصوص در منطقه برقرار کنند و به نظر می‌رسد ارتباطات خوبی با دانشگاه‌های کشور سوریه که در حال بازسازی هستند، برقرار شود.

وی با اشاره به اینکه آموزش و پژوهش دو رکن جدایی‌ناپذیر دانشگاه فردوسی هستند، عنوان کرد: دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه جامعی است که می‌تواند خدمات زیادی را به کشور سوریه ارائه دهد و دانشگاه تقریباً در بیشتر گرایش‌ها دانشجو می‌پذیرد.

پیش‌قدم با بیان اینکه شعار دانشگاه فردوسی مشهد «آموزش جامع برای جامعه‌ای بهتر است»، اضافه کرد: در مقطع کارشناسی تلاش می‌کنیم توان اشتغال‌زایی دانشجویان را افزایش دهیم، در مقطع کارشناسی ارشد تلاش می‌کنیم افزایش توان‌پژوهشی دانشجویان را بالا ببریم و نیز در مقطع دکتری، ایجاد قابلیت مرجعیت علمی را برای دانشجویان به ارمغان آوریم.

وی اظهار کرد: امیدوارم این جلسه منجر به تفاهم‌نامه‌ای شود تا بتوانیم آن را عملیاتی کنیم.

دکتر حمیدرضا طاهری، معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در ادامه نشست، اظهار کرد: همان‌طور که مطرح شد، در دانشگاه فردوسی مشهد بیش از ۱۷۰۰ نفر دانشجوی خارجی از ۲۴ کشور دنیا مشغول تحصیل هستند.

وی گفت: دانشگاه فردوسی مشهد یکی از بهترین دانشگاه‌ها به لحاظ امکانات رفاهی، ورزشی، علمی، پژوهشی و نیز دارای آزمایشگاه‌های بسیار مجهزی است و دانشگاه از اساتید برجسته‌ای که شهرت ملی و بین‌المللی دارند، بهره‌مند است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد: دانشگاه فردوسی مشهد به لحاظ فعالیت‌های علمی، فرهنگی و ورزشی- دانشجویی در سطح کشور، یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور به شمار می‌رود. دانشجویانی که دانشگاه فردوسی را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند در فضایی با نشاط و آرام تحصیل می‌کنند.

طاهری بیان کرد: تمام تلاش من و همکاران در دانشگاه فردوسی مشهد آن است که علاوه بر افزایش دانش دانشجویان، به آن‌ها مهارت‌های اجتماعی و نیز مهارت زندگی یاد دهیم تا به رشد سلامت جسمی و تاثیرپذیری اجتماعی آن‌ها کمک شود.

همکاری دانشگاه‌های "الشام الخاصه" و "فردوسی" باعث ارتقا روابط بین دو کشور می‌شود

رئیس دانشگاه الشام الخاصه سوریه گفت: با توجه به اینکه کشور سوریه و ایران موجب هجمه‌ها و حمله‌های استکباری قرار دارند، همکاری دانشگاه‌های الشام الخاصه سوریه و فردوسی مشهد باعث ارتقا روابط بین دو کشور می‌شود.

به گزارش ایسنا دکتر یاسر حوریه، امروز در نشستی با هیأتی از دانشگاه الشام الخاصه سوریه و هیأت رئیسه دانشگاه فردوسی مشهد که در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: در ابتدا خوشحالی خود را برای بازدید از دانشگاه فردوسی مشهد اعلام می‌کنم. این بازدید برای ما بسیار مفید و مؤثر بوده است.

وی افزود: ما از ایران اطلاعات کمی در دست داشتیم و این بازدید موجب شد تا دریابیم که از پیشرفت علمی بسیار بالایی برخوردار است و این اطمینان را برای ما فراهم کرد تا متوجه شویم دانشگاه‌ها نقش بسیار بزرگی در ساخت یک کشور دارند.

رئیس دانشگاه الشام الخاصه سوریه با بیان اینکه دانشگاه الشام الخاصه، دانشگاه نوپایی است و نزدیک به ۶ سال از تأسیس آن می‌گذرد، عنوان کرد: در سال ۲۰۱۳، دانشگاه الشام الخاصه با دو دانشکده علوم حقوق و علوم اداری کار خود را آغاز کرد.

حوریه با اشاره به اینکه در دانشگاه الشام الخاصه، دانشکده‌های پزشکی و دندان‌پزشکی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در دمشق دو دانشکده داروسازی تأسیس شده و ما دانشگاه را بر اساس اصول علوم نو و پیشرفته بنا کردیم و خوشبختانه در بین دانشگاه‌های سوریه، خوش‌نام هستیم.

وی بیان کرد: در دانشگاه الشام الخاصه، ۴۰۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل هستند و در حال برنامه‌ریزی هستیم که طی سال‌های آینده، چند برابر این تعداد پذیرش داشته باشیم.

رئیس دانشگاه الشام الخاصه سوریه اضافه کرد: دانشگاه از زیرساخت‌های مهمی برخوردار است و در حال حاضر در حال ساخت و توسعه دانشگاه هستیم. کلیه تجهیزات دانشگاه جدید و پیشرفته است .۶۰۰ استاد نیز با رشته‌ها و گرایش‌های مختلف در دانشگاه حضور دارند.

حوریه گفت: در حال حاضر تلاش می‌کنیم زمینه‌های علمی و نیز مدیریت محسوس برای ارتقای علمی دانشجویان را فراهم کنیم و امیدوارم هر دو دانشگاه برای گسترش همکاری‌های علمی تلاش زیادی داشته باشند.

در پایان این نشست، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه الشام الخاصه سوریه و دانشگاه فردوسی مشهد توسط دکتر رضا پیش‌قدم، معاون آموزشی دانشگاه فردوسی و دکتر یاسر حوریه، رئیس دانشگاه الشام الخاصه امضا شد.

انتهای پیام

ایسنا

گزارش دیگری در همین زمینه حاکی است: 

امضاء تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه غیردولتی شام سوریه

 ارسال شده در تاریخ : سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه غیردولتی شام سوریه با حضور دکتر پیش‌قدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر یاسر حوریه رئیس دانشگاه غیردولتی شام امضاء گردید.

رئیس دانشگاه غیردولتی شام، دکتر یاسر حوریه به همراه 14 تن از رؤسا، دانشکده‌ها و مدیران آن دانشگاه و نیز مدیرکل دانشگاه‌های غیرانتفاعی وزارت آموزش عالی کشور سوریه در دانشگاه فردوسی مشهد حضور یافتند. هیئت دانشگاه سوریه پس از بازدید از موزه، کتابخانه مرکزی، مرکز فناوری‌های پیشرفته در دانشکده حقوق و علوم اداری حاضر شدند و با دکتر جوان جعفری و تنی چند از استادان آن دانشکده در ارتباط با روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

پس‌ازاین بازدید، هیئت عالی‌رتبه دانشگاه غیردولتی شام در مراسم امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان دو دانشگاه حضور یافتند. در ابتدای این جلسه دکتر احسان قبول، مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه با مروری بر فعالیت‌های مشترک دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه‌های کشور سوریه ازجمله برگزاری چهارمین همایش مشترک ادبیات تطبیقی فارسی و عربی با دانشگاه دمشق، اعزام استاد زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه دمشق از سال گذشته، بازدیدهای متعدد دوجانبه، پایان‌نامه‌های مشترک با دانشگاه حماه بر عزم جدی دانشگاه فردوسی مشهد برای همکاری با دانشگاه‌های سوریه ازجمله دانشگاه غیردولتی شام تأکید کرد. سپس دکتر رضا پیش‌قدم، معاون آموزشی دانشگاه با معرفی دانشگاه فردوسی مشهد در جایگاه یکی از دانشگاه‌های برتر ایران و منطقه به تحصیل بیش از 1700 دانشجوی بین‌الملل، در دانشگاه اشاره داشت و با اشاره به سه مسیر اساسی دانشگاه شامل بین‌المللی سازی، ارتقاء در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌الملل و ارتباط با جامعه آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای انتقال تجربیات آموزشی و دانش و فناوری به دانشگاه غیردولتی شام را اعلام کرد. دکتر پیش‌قدم با اشاره به تحصیل حدود 50 دانشجو از کشور سوریه که بیش‌تر ایشان در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فردوسی مشهد در حال تحصیل هستند آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای همکاری با دانشگاه الشام الخاصه برای برپایی دوره‌های تحصیلات تکمیلی در آن دانشگاه را بیان کرد.

دکتر حمیدرضا طاهری، معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه نیز در این نشست با اشاره به برخی از فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی دانشگاه و موفقیت‌های ملی و بین‌المللی دانشگاه در این عرصه خواستار روابط دانشجویی و برنامه‌های فرهنگی و ورزشی مشترک با دانشگاه الشام الخاصه شد.

دکتر یاسر حوریه رئیس دانشگاه غیردولتی شام، این دانشگاه را دارای رتبه نخست در میان دانشگاه‌های غیردولتی در سوریه معرفی کرد که بیش از 4000 دانشجو و 600 استاد تمام و پاره‌وقت دارد. وی با تمجید از پیشرفت‌های علمی کشورهای ایران تاریخ و جایگاه علمی دانشگاه فردوسی مشهد را قابل‌تحسین دانست و ابراز امیدواری کرد که دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه‌های اعزام استاد، انجام طرح‌های پژوهشی مشترک، برگزاری دوره‌های تحصیلات تکمیلی با دانشگاه غیردولتی شام همکاری و همراهی داشته باشد.

 در پایان این نشست دکتر رضا پیش‌قدم معاون آموزشی دانشگاه و دکتر یاسر حوریه رئیس دانشگاه غیردولتی شام تفاهم‌نامه همکاری در بخش‌های آموزشی و پژوهشی میان دو دانشگاه را به امضاء رساندند.
842072

842071
آخرین ویرایش: چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht