بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

فرهنگی/ برپایی نشست خبری همایش بین المللی شاهنامه در مشهد (28 اردیبهشت 98 مصادف با روز خیام) + تصاویر

   |  پنجشنبه 13 دی 1397
align=bottom
نشست خبری نمایندگان شورای سیاست گذاری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم در مشهد برگزار شد. دبیر همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم در نشست خبری نمایندگان شورای سیاست گذاری این همایش گفت: در این همایش تلاش می‌شود پیام صلح آمیز جهانی را از دل شاهنامه به جهانیان عرضه ‌کنیم. جعفر یاحقی افزود: مسیر ابریشم در فضای شاهنامه شناخته شده است و ...
... شاهنامه شیرازه فرهنگی است که مناطق مختلفی از شرق تا غرب آسیا را پوشش داده و به هم متصل کرده است.

وی تأکید کرد: برنامه‌ریزی شده هم آوایی فرهنگ‌های مختلف در همایش مطرح شود، به همین دلیل استفاده از شاهنامه به این منظور مورد تایید قرار گرفت. یاحقی با اشاره به دعوت از نمایندگان فرهنگی کشورهای مختلف در حوزه جاده ابریشم برای شرکت در این همایش، گفت: همایش امسال از نظر حضور کشورهای مختلف، گسترده تر و دارای غنای بیشتر خواهد بود.

وی اظهار کرد: در این همایش گه در نیمه دوم اردیبهشت 98 برگزار می شود از دو شخصیت ملی و جهانی دعوت خواهد شد. دبیر همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم گفت: اختتامیه این همایش بین المللی در روز 28 اردیبهشت 98 مصادف با روز خیام خواهد بود.

خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی

و اما گزارش کامل این نشست برگرفته از وبگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

در نشست خبری نمایندگان شورای سیاست گذاری همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم مطرح شد: مسیرهای مرتبط جاده ابریشم با شاهنامه ثبت ملی و جهانی می شود 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: اتفاقات و رخدادهای زیادی در مسیر جاده ابریشم وجود داشته که در شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی به آن اشاره شده است، آمادگی داریم که مسیرهای مرتبط جاده ابریشم با شاهنامه را ثبت ملی و جهانی کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر امروز 11 دیماه در نشست خبری نمایندگان شورای سیاست گذاری همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم  با بیان این مطلب افزود: شورای شهر و شهرداری مشهد اقدامات ارزشمندی را برای احیای توس و آرامگاه فردوسی انجام داده و می دهند که این موارد می تواند در راستای احیا هویت تاریخی و فرهنگی مشهد و خراسان باشد.
وی با بیان این که شروع جاده ابریشم  از ایران به سمت شرق و غرب بوده است، اظهارکرد: علاوه براین که ایران یک محور ترانزیت بود ه است ابریشم از ایران به کشورهای شرقی و غربی صادر می شده  است.
مکرمی فر با اشاره به همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم تصریح کرد: یکی از فصول مشترک شاهنامه است که اقدام ارزشمندی است که یکی از مسائل در این زمینه نه تنها در جاده ابریشم بلکه فصل هایی از شاهنامه مرتبط با شهنامه سات.
وی یادآور شد:  در روستایی به نام زیبد گناباد که در شاهنامه از این مکان نام برده شده و نبرد11 رخ در این روستا انجام شده است، در روز فردوسی مراسم آئینی برگزار شد و به نمادی هویتی برای مردم این منطقه تبدیل شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که رویدادهای زیادی از این نوع  وجود دارد که  توانیم احیا کنیم، گفت: پیشنهاد  می کنیم که مسیر و گذرگاه جاده ابریشم که با شاهنامه نیز مرتبط است در فهرست آثارملی و جهانی به ثبت برسد.
مکرمی فر افزود: با بیان این که ثبت ملی و جهانی جاده ابریشم می تواند پیام صلح و دوستی فرهنگ ایرانی – اسلامی و زبان و ادبیات فارسی را گسترش دهد.

وی ادامه داد: امیدواریم با کمک و همکاری علمی دانشگاه فردوسی و پیشتیبانی و حمایت شهرداری مشهد پرونده ثبت جاده ابریشم را به عنوان میراث معنوی به جریان بندازیم.
وی با اشاره به ضرورت بهره گیری از شاهنامه گفت: اگر بسیاری از کشورها کتابی مانند شاهنامه و شخصیتی مانند فردوسی داشتند صد ها فیلم و سریال مرتبط با آن می ساختند اما متاسفانه ما اکنون دنبال سریال هایی و شخصیت هایی مانند جومونگ هستیم و از شاهنامه بهره نمی بریم.
وی با اشاره به برگزاری همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم  اظهار کرد: این همایش شروعی خواهد بود که فصول دیگری از شاهنامه که مرتبط با هویت تاریخی و فرهنگی و اسطوره ای ماست را احیا کنیم.
هم چنین در این نشست هادی بختیاری معاون شهردارمشهد و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: در دوره جدید مدیریت شهری پیگیری سیاست جدیدی هستیم که نگاهی جامع به هویت در شهرها داریم.
وی افزود: برخی عناصر هویتی از معماری و ارزش های فرهنگی ایرانی و اسلامی است . گاهی این غفلت و خطا وجود داشته که اگر به یک عنصر بپردازیم دیگر ساخت ها ضعیف می شود و گاهی برخی مغرضانه تبلیغ کرده اند که اگر به عناصر ملی هویتی بپردازیم موجب تضعیف عناصر دینی می شود در حالی که این دو مکمل یکدیگرند.
هم چنین محمد جعفریاحقی استاد پیشکسوت ادبیات فارسی و شاهنامه پژوه دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس این همایش گفت:این توفیق بزرگی است که اتفاق نظر و اتحاد بین نهادهای مختلف به وجود آمده است و اگر چه سال های دیگر مراسم بزرگداشت فردوسی را با میراث فرهنگی برگزار می کردیم اما امسال حمایت این دوستان را نیز داریم.
وی ادامه داد: مسیر جاده ابریشم را در نظر بگیریم که شرق و غرب علم را به یکدیگر وصل می کرد  و شاهنامه یک نقشه ای دارد که جاده ابریشم را در خود جای داده است، شاهنامه شیرازه ای فرهنگی است که می تواند سرزمین های مختلف را به یکدیگر متصل کند.
وی افزود: از کشورهای مختلف که در حوزه جاده ابریشم هستند دعوت کرده ایم  که از فضای صلح آمیز شاهنامه و فضای دوستی که در این همایش می خواهیم به دیگران پیام بدهیم استفاده کنیم.
یاحقی تاکید کرد: شاهنامه تلفیقی از خداباوری و ملیت است ، خرد و ارزش های اعتقادی درشاهنامه موج می زند و دوبال فرهنگی دینی و ملی وجود دارد.

هم چنین عایرضا قیامتی دبیرعلمی همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم گفت: جایگاه جهانی شاهنامه ، حکمت و اخلاق شاهنامه نیز مورد توجه باید قرار گیرد و این که شاهنامه برای مکارم اخلاق سروده شده است و به زیستن را برای ما به یادگار گذاشته شده است.
وی با بیان این که شاهنامه با نام خداوند خرد آغاز می شود و از خرد و فرهنگ و دانایی و سرآمد  صلح و دوستی است، ادامه داد: هیچ کتابی به اندازه شاهنامه درمسیر جاده ابریشم تاثیر گذارنیست و این روزها مسیرجاده ابریشم مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.
وی افزود: از زمانی که سمرقند به عنوان یک کانون جاده ابریشم معرفی کرده اند این شهر رونق زیادی گرفته است.
قیامیت یادآورشد: جاده ابریشم در حوزه توس به جاده علم و عرفان تبدیل کرده بود.
وی با بیان این که 37 پژوهشگر و شاهنامه شناس بین الملی دعوت شده اند، گفت: همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم 24 دو 25 اردیبهشت با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شورای شهر و شهرداری مشهد برگزار می شود.
وی تاکید کرد: این رویداد می تواند گامی در مسیر ثبت جهانی توس  نیزباشد.
اتصال شرق و غرب با گذرگاه جاده ابریشم
 هم چنین دکترسید مسعود ریاضی رئیس کمیسیون ویژه عمران توس نیز با بیان این که گذرگاه ابریشم فرهنگ و تمدن ما را به شرق و غرب عالم وصل می کرده است ،  گفت: اکنون نیز در گذرگاهی قرار داریم که تاریخ ما را از گذشته به آینده متصل کند و با فرصتی که برای توجه به شاهنامه و فردوسی به وجود آمده است این ظرفیت مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

وی ادامه داد: اقداماتی که اکنون در توس انجام می شود در 100 سال اخیر بی نظیر است.
ریاضی طرح بازپیرایی جلوخان را از اقداماتی برشمرد که اجرایی شده و ساماندهی پردیس، اجرای طرح دسترسی به کهندژ، بازپیرایی و اجرای طرح رودپارک کشف رود در محل شهر تاریخی توس و اجرای باغراه شاهنامه و طراحی دروازه معاصر در سه راه فردوسی را از برنامه های در دستور کار مشترک شورای شهر، شهرداری مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد.
هم چنین نرگس شالچیان معاون گردشگری سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: برنامه هیا مرتبط با این همایش از اسفند ماه آغاز و در نوروز ادامه پیدا می کند و خاتمه آن در 28 اردیبهشت خواهد بود.
وی افزود:  در راستای این رویداد مهم  جشن ها و جشنواره هایی در سطح شهر برگزار خواهد شد.
شالچیان ادامه داد: تورهای خوبی را برای مشهد شناسی و مشهدگردی در دستور کار قرار داریم هم چنین اسکان مهمانان خارجی را در فضای سنتی پیش بینی کرده ایم.
در پایان این نشست پوستر همایش رونمایی شد.

 

آخرین ویرایش: پنجشنبه 13 دی 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»