اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

رقابت «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت»! یکی با «دلار» و دیگری با «یورو»!  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

اقتصادی/ بررسی مدل توسعه در پنج کشور آسیایی و مقایسه تطبیقی آن با ایران در دانشگاه فردوسی مشهد

   |  سه شنبه 27 آذر 1397
جمعی از پژوهشگران حوزه اقتصاد، مدیریت و علوم سیاسی در نشستی با عنوان 'بررسی توسعه در پنج کشور آسیایی و مقایسه تطبیقی آن با ایران' در دانشگاه فردوسی مشهد به بررسی مدل توسعه این کشورها پرداختند. الگوی توسعه در چین، مالزی، سنگاپور، تایوان و کره جنوبی به عنوان کشورهای توسعه یافته جنوب شرق آسیا در این نشست مورد بررسی این پژوهشگران قرار گرفت....

این نشست که در روز سه شنبه 27 آذر 97 در محل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، محورهای زیر مورد بررسی قرار گرفت:

* نخبگان در راس امور کشور
یک پژوهشگر حوزه مدیریت گفت: وجه مشترک همه رهبران این کشورها که اغلب نظامی بودند، حرکت از ایدئولوژی به سوی عملگرایی در جهت توسعه کشور است.
سید علی عقیلی افزود: این کشورها از نخبگان فارغ از هر نوع تفاوت دیدگاه استفاده کرده و آنان را جهت نیل به توسعه و با رویکرد نتیجه محور و با تمرکز بر انضباط شدید در راس امور قرار دادند. 

* مبارزه سیستماتیک با فساد
وی به فرهنگ مشترک کشورهای چین، کره جنوبی، تایوان و سنگاپور اشاره کرد و اظهار داشت: نهادسازی و روند توسعه در این منطقه آسیا با هم شباهت دارد و مبارزه سیستماتیک با فساد از جمله این اشتراکات است.
این دانش آموخته دکترای مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد گفت: به عنوان مثال 'پارک چون هی' که مدت 16 سال (1963 - 1979) در کره جنوبی بر مسند قدرت بود و این کشور را به رشد چشمگیر اقتصادی رساند، یک ششم کارکنان دولت را به دلیل فساد و ناکارآمدی از کار اخراج و هزار و 200 باجگیر را محاکمه نمود ، البته این اقدامات را با استفاده از یک شبکه ضد فساد با ساختار نظامی انجام داد.
وی با بیان اینکه واپس گرایان در هر کشوری مانع تحقق توسعه هستند افزود: دولتهای توتالیتر از ویژگی های اصلی این کشورهای آسیایی بوده است که در سایه اقتدارگرایی دیوان سالارانه و با اتکا به آن توانستند از سد نیروهای واپسگرای خود بگذرند.
عقیلی توسعه ببرهای آسیا را صادرات محور دانست و اظهار داشت: این دولتها پس از تقویت تولید و صادرات به خلق شرکتهای بزرگ دست زدند و پس از مدتی از حمایت آنان دست برداشتند تا بتوانند خود را با اقتصاد جهانی وفق دهند و رقابت پذیر شوند.

* توسعه فرهنگی مقدم بر توسعه اقتصادی
دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد در تشریح الگوهای پیشرفت گفت: توسعه اقتصادی در کشور های جنوب شرقی آسیا طی حدود 50 سال گذشته رخ داد و زمینه های آن غیرقابل مقایسه با شرایط ایران است.
زهرا روحانی افزود: توسعه اقتصادی پس از توسعه فرهنگی و نهادی شکل می گیرد، شاید در جامعه ما مانند چین ابتدا نیازمند یک توسعه فرهنگی ، اجتماعی و نهادی باشیم تا نهادهای جامعه حاضر به پذیرش تغییرات و تحولات توسعه اقتصادی شوند. 
وی با تاکید بر اینکه در زمان حاضر ایران با استفاده از روشهای کشورهای آسیای جنوب شرقی به توسعه نمی رسد اظهار داشت: شاید با اتکا به صنایعی همچون پتروشیمی که صادرات محور هستند بتوان در حوزه توسعه اقتصادی قدم برداشت اما فعالیت های خلاقانه اقتصادی یا دانش بنیان در کشور می تواند به عنوان الگویی برای توسعه ایران قرار گیرد که البته در این الگو نیازمند نخبگان هستیم.
وی گفت: برخلاف برخی که می گویند نیروی نخبه برای توسعه نهادی در کشور وجود ندارد و همه مهاجرت کرده اند، معتقدم این نیرو در کشور موجود است و فقط باید از ظرفیت آن بهره گرفت.

* تعامل، اقتدار و استقلال ویژگی دولتهای توسعه گرا
دانشجوی دکترای علوم سیاسی با استناد به نظریات آدرین لفتویچ ، استاد دانشگاه و نظریه پرداز بریتانیایی علوم سیاسی در زمینه 'دولتهای توسعه گرا' گفت: بر اساس روش مطالعه جامعه شناسی تاریخی در خصوص توسعه یک الگوی عام برای کشورها وجود ندارد.
رضا سرحدی افزود: دولت های توسعه گرا تعامل گرا هستند و نه انقلابی لذا ایران با توجه به سیاست انقلابی و ایدئولوژیک خود در تعارض با سایر جریانهای خارجی است که این موضوع یکی از تفاوتهای ایران با دولت و سیاست های توسعه گرا و تعامل گرای کشورهای مورد مطالعه است.
این پژوهشگر علوم سیاسی به اقتدارگرایی در کشورهای آسیایی اشاره کرد و اظهار داشت: ساخت سیاسی در انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر مردم سالاری و حرکتهای ضداستبدادی شکل گرفته است که همه اینها دولت ایران را به نوعی متوجه انتخابات می کند و حتی در مواردی به پوپولیسم می انجامد ، این خصوصیات در تعارض با دولتهای اقتدارگرای جنوب شرق آسیاست.
وی گفت: در ایران میان نخبگان تفاهم وجود ندارد و شکافهای اجتماعی در ایران به حدی است که به نظر می رسد اتحاد نخبگان از جریانهای مختلف بر سر تعیین الگوی توسعه کشور محقق نخواهد شد. 
این محقق افزود: دولت توسعه گرا باید از نیروها و طبقات اجتماعی استقلال داشته باشد این طبقات به دنبال تحقق منافع خود هستند. 
وی اظهار داشت: در چین با تحکیم حزب کمونیست، در مالزی با انتقال برخی اختیارات از قوای دیگر به قوه مجریه و در کره جنوبی با محدودیتها برای طبقه سرمایه دار و زمین دار در جهت تقویت صنعت، استقلال دولت محقق شد. 
وی استقلال دولت از مردم و طبقات اجتماعی نظیر کارگران را از دیگر ویژگی های دولتهای توسعه گرا دانست و گفت: دولت در ایران هرچند بواسطه وابستگی به درآمد نفت به نوعی به مردم وابسته نیست اما از سوی دیگر مدام باید با این درآمد جهت برآورده کردن نیازهای مردم به سیاستهای باز روی آورد و همین به نوعی استقلال دولت را خدشه دار می کند.
این پژوهشگرعلوم سیاسی افزود: هم اکنون دیوان سالاری در ایران گرفتار رسوبات سنتهای سیاسی گذشته است لذا شایسته سالاری در این بوروکراسی جایگاه کمرنگی دارد ، این در حالی است که دیوانسالاری قدرتمند از ارکان دولتهای توسعه گرای جنوب شرق آسیا می باشد.

* تقویت مفهوم اجتماعی توسعه
عقیلی، پژوهشگر حوزه مدیریت، توسعه را در قالب یک مفهوم اجتماعی مورد بررسی قرار داد و گفت: باید جامعه قابلیت پذیرش توسعه آن را داشته باشد ، چنانچه در دوره صفوی این توسعه پذیرفته شده و قابل قبول بود و اگر این روند ادامه می یافت اکنون شرایط دیگری داشتیم.
وی افزود: در زمینه توسعه یافتگی دچار گسیختگی تاریخی شده ایم چنانچه پس از دوره صفوی ، زندیه و قاجار هر کدام کشور را به مسیر دیگری منحرف کردند و در دوره پهلوی با وجود برخی اقدامات در جهت توسعه این موضوع محقق نشد.
دانش آموخته دکتری مدیریت خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم علت عدم توسعه یافتگی را ریشه یابی کنیم نباید تحلیل های ساده انگارانه ارائه دهیم یا مشکلات را به گردن این و آن بیندازیم.
وی با انتقاد از تربیت های مبتنی بر فردگرایی در ایران گفت: لازمه توسعه کشور در ابعاد اجتماعی توجه ، ترویج و تقویت نگرش درجمع زیستن و اصلاح ساختار آموزش کشور در جهت تقویت همکاری جمعی و تقویت همبستگی ملی در کشور است.
بر اساس گزارش سال 2017 صندوق بین المللی پول چین بالاتر از اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در رتبه نخست تولید ناخالص داخلی بر پایه برابری قدرت خرید قرار دارد و کشورهای کره جنوبی، ایران، تایوان، مالزی و سنگاپور به ترتیب در جایگاههای 14، 18 ، 22 ، 26 و 40 این رده بندی قرار گرفته اند.
تولید ناخالص داخلی برپایه برابری قدرت خرید یکی از معیارهای اندازه ‌گیری قدرت اقتصادی کشورها می باشد، براساس این روش مجموع ارزش کالا و خدمات نهایی ایجاد شده توسط دولت طی یک دوره معین یک ساله ملاک سنجش قدرت اقتصادی آن کشور قرار می گیرد.

ایرنا

آخرین ویرایش: سه شنبه 27 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»