بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

اقتصادی/ بررسی مدل توسعه در پنج کشور آسیایی و مقایسه تطبیقی آن با ایران در دانشگاه فردوسی مشهد

   |  سه شنبه 27 آذر 1397
جمعی از پژوهشگران حوزه اقتصاد، مدیریت و علوم سیاسی در نشستی با عنوان 'بررسی توسعه در پنج کشور آسیایی و مقایسه تطبیقی آن با ایران' در دانشگاه فردوسی مشهد به بررسی مدل توسعه این کشورها پرداختند. الگوی توسعه در چین، مالزی، سنگاپور، تایوان و کره جنوبی به عنوان کشورهای توسعه یافته جنوب شرق آسیا در این نشست مورد بررسی این پژوهشگران قرار گرفت....

این نشست که در روز سه شنبه 27 آذر 97 در محل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، محورهای زیر مورد بررسی قرار گرفت:

* نخبگان در راس امور کشور
یک پژوهشگر حوزه مدیریت گفت: وجه مشترک همه رهبران این کشورها که اغلب نظامی بودند، حرکت از ایدئولوژی به سوی عملگرایی در جهت توسعه کشور است.
سید علی عقیلی افزود: این کشورها از نخبگان فارغ از هر نوع تفاوت دیدگاه استفاده کرده و آنان را جهت نیل به توسعه و با رویکرد نتیجه محور و با تمرکز بر انضباط شدید در راس امور قرار دادند. 

* مبارزه سیستماتیک با فساد
وی به فرهنگ مشترک کشورهای چین، کره جنوبی، تایوان و سنگاپور اشاره کرد و اظهار داشت: نهادسازی و روند توسعه در این منطقه آسیا با هم شباهت دارد و مبارزه سیستماتیک با فساد از جمله این اشتراکات است.
این دانش آموخته دکترای مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد گفت: به عنوان مثال 'پارک چون هی' که مدت 16 سال (1963 - 1979) در کره جنوبی بر مسند قدرت بود و این کشور را به رشد چشمگیر اقتصادی رساند، یک ششم کارکنان دولت را به دلیل فساد و ناکارآمدی از کار اخراج و هزار و 200 باجگیر را محاکمه نمود ، البته این اقدامات را با استفاده از یک شبکه ضد فساد با ساختار نظامی انجام داد.
وی با بیان اینکه واپس گرایان در هر کشوری مانع تحقق توسعه هستند افزود: دولتهای توتالیتر از ویژگی های اصلی این کشورهای آسیایی بوده است که در سایه اقتدارگرایی دیوان سالارانه و با اتکا به آن توانستند از سد نیروهای واپسگرای خود بگذرند.
عقیلی توسعه ببرهای آسیا را صادرات محور دانست و اظهار داشت: این دولتها پس از تقویت تولید و صادرات به خلق شرکتهای بزرگ دست زدند و پس از مدتی از حمایت آنان دست برداشتند تا بتوانند خود را با اقتصاد جهانی وفق دهند و رقابت پذیر شوند.

* توسعه فرهنگی مقدم بر توسعه اقتصادی
دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد در تشریح الگوهای پیشرفت گفت: توسعه اقتصادی در کشور های جنوب شرقی آسیا طی حدود 50 سال گذشته رخ داد و زمینه های آن غیرقابل مقایسه با شرایط ایران است.
زهرا روحانی افزود: توسعه اقتصادی پس از توسعه فرهنگی و نهادی شکل می گیرد، شاید در جامعه ما مانند چین ابتدا نیازمند یک توسعه فرهنگی ، اجتماعی و نهادی باشیم تا نهادهای جامعه حاضر به پذیرش تغییرات و تحولات توسعه اقتصادی شوند. 
وی با تاکید بر اینکه در زمان حاضر ایران با استفاده از روشهای کشورهای آسیای جنوب شرقی به توسعه نمی رسد اظهار داشت: شاید با اتکا به صنایعی همچون پتروشیمی که صادرات محور هستند بتوان در حوزه توسعه اقتصادی قدم برداشت اما فعالیت های خلاقانه اقتصادی یا دانش بنیان در کشور می تواند به عنوان الگویی برای توسعه ایران قرار گیرد که البته در این الگو نیازمند نخبگان هستیم.
وی گفت: برخلاف برخی که می گویند نیروی نخبه برای توسعه نهادی در کشور وجود ندارد و همه مهاجرت کرده اند، معتقدم این نیرو در کشور موجود است و فقط باید از ظرفیت آن بهره گرفت.

* تعامل، اقتدار و استقلال ویژگی دولتهای توسعه گرا
دانشجوی دکترای علوم سیاسی با استناد به نظریات آدرین لفتویچ ، استاد دانشگاه و نظریه پرداز بریتانیایی علوم سیاسی در زمینه 'دولتهای توسعه گرا' گفت: بر اساس روش مطالعه جامعه شناسی تاریخی در خصوص توسعه یک الگوی عام برای کشورها وجود ندارد.
رضا سرحدی افزود: دولت های توسعه گرا تعامل گرا هستند و نه انقلابی لذا ایران با توجه به سیاست انقلابی و ایدئولوژیک خود در تعارض با سایر جریانهای خارجی است که این موضوع یکی از تفاوتهای ایران با دولت و سیاست های توسعه گرا و تعامل گرای کشورهای مورد مطالعه است.
این پژوهشگر علوم سیاسی به اقتدارگرایی در کشورهای آسیایی اشاره کرد و اظهار داشت: ساخت سیاسی در انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر مردم سالاری و حرکتهای ضداستبدادی شکل گرفته است که همه اینها دولت ایران را به نوعی متوجه انتخابات می کند و حتی در مواردی به پوپولیسم می انجامد ، این خصوصیات در تعارض با دولتهای اقتدارگرای جنوب شرق آسیاست.
وی گفت: در ایران میان نخبگان تفاهم وجود ندارد و شکافهای اجتماعی در ایران به حدی است که به نظر می رسد اتحاد نخبگان از جریانهای مختلف بر سر تعیین الگوی توسعه کشور محقق نخواهد شد. 
این محقق افزود: دولت توسعه گرا باید از نیروها و طبقات اجتماعی استقلال داشته باشد این طبقات به دنبال تحقق منافع خود هستند. 
وی اظهار داشت: در چین با تحکیم حزب کمونیست، در مالزی با انتقال برخی اختیارات از قوای دیگر به قوه مجریه و در کره جنوبی با محدودیتها برای طبقه سرمایه دار و زمین دار در جهت تقویت صنعت، استقلال دولت محقق شد. 
وی استقلال دولت از مردم و طبقات اجتماعی نظیر کارگران را از دیگر ویژگی های دولتهای توسعه گرا دانست و گفت: دولت در ایران هرچند بواسطه وابستگی به درآمد نفت به نوعی به مردم وابسته نیست اما از سوی دیگر مدام باید با این درآمد جهت برآورده کردن نیازهای مردم به سیاستهای باز روی آورد و همین به نوعی استقلال دولت را خدشه دار می کند.
این پژوهشگرعلوم سیاسی افزود: هم اکنون دیوان سالاری در ایران گرفتار رسوبات سنتهای سیاسی گذشته است لذا شایسته سالاری در این بوروکراسی جایگاه کمرنگی دارد ، این در حالی است که دیوانسالاری قدرتمند از ارکان دولتهای توسعه گرای جنوب شرق آسیا می باشد.

* تقویت مفهوم اجتماعی توسعه
عقیلی، پژوهشگر حوزه مدیریت، توسعه را در قالب یک مفهوم اجتماعی مورد بررسی قرار داد و گفت: باید جامعه قابلیت پذیرش توسعه آن را داشته باشد ، چنانچه در دوره صفوی این توسعه پذیرفته شده و قابل قبول بود و اگر این روند ادامه می یافت اکنون شرایط دیگری داشتیم.
وی افزود: در زمینه توسعه یافتگی دچار گسیختگی تاریخی شده ایم چنانچه پس از دوره صفوی ، زندیه و قاجار هر کدام کشور را به مسیر دیگری منحرف کردند و در دوره پهلوی با وجود برخی اقدامات در جهت توسعه این موضوع محقق نشد.
دانش آموخته دکتری مدیریت خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم علت عدم توسعه یافتگی را ریشه یابی کنیم نباید تحلیل های ساده انگارانه ارائه دهیم یا مشکلات را به گردن این و آن بیندازیم.
وی با انتقاد از تربیت های مبتنی بر فردگرایی در ایران گفت: لازمه توسعه کشور در ابعاد اجتماعی توجه ، ترویج و تقویت نگرش درجمع زیستن و اصلاح ساختار آموزش کشور در جهت تقویت همکاری جمعی و تقویت همبستگی ملی در کشور است.
بر اساس گزارش سال 2017 صندوق بین المللی پول چین بالاتر از اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در رتبه نخست تولید ناخالص داخلی بر پایه برابری قدرت خرید قرار دارد و کشورهای کره جنوبی، ایران، تایوان، مالزی و سنگاپور به ترتیب در جایگاههای 14، 18 ، 22 ، 26 و 40 این رده بندی قرار گرفته اند.
تولید ناخالص داخلی برپایه برابری قدرت خرید یکی از معیارهای اندازه ‌گیری قدرت اقتصادی کشورها می باشد، براساس این روش مجموع ارزش کالا و خدمات نهایی ایجاد شده توسط دولت طی یک دوره معین یک ساله ملاک سنجش قدرت اقتصادی آن کشور قرار می گیرد.

ایرنا

آخرین ویرایش: سه شنبه 27 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»