اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

سلامت / 14 تا 17 آذرماه، برپایی کنگره بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا در بیمارستان فوق تخصصی رضوی

   |  پنجشنبه 8 آذر 1397
align=bottom
کنگره بین المللی پزشکان قلب ایران و اروپا از تاریخ 14 تا 17 آذر ماه جاری با حضور متخصصان و پزشکان متخصص مدعو از داخل و خارج از کشور به همت «بنیاد سلامت آستان قدس رضوی» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی در مشهد برگزار می شود. یادآور می گردد در جهت ارتقاء سطح دانش پزشکی بیمارستان رضوی تا پایان سال 2015 بیش از 153 کنگره، همایش بین المللی، ملی و نیز کارگاه آموزشی برگزار نموده که ....
... یکی از شاخص ترین آنها کنگره بین المللی جراحی قلب است که از سال 2008 به صورت سالانه در حال برگزاری است. 

گفتنی است در جهت ارتقاء سطح دانش پزشکی بیمارستان رضوی تا پایان سال 2015 بیش از 153 کنگره، همایش بین المللی، ملی و نیز کارگاه آموزشی برگزار نموده که یکی از شاخص ترین آنها کنگره بین المللی جراحی قلب است که از سال 2008 به صورت سالانه در حال برگزاری است. کنگره بین المللی سالیانه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، کنگره بین المللی تصادفات جاده‌ای، كنگره بین المللی اپی لپسی، کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، سمپوزیوم بین المللی نروسرجری، كنگره بین المللی استروك، كنگره بین المللی نروترما، کنگره بین المللی پروکتولوژی، کنگره بین المللی اضطراب، کنگره بین المللی اکوکاردیوگرافی، كنگره بین المللی ارتباطات حرفه ای در مراكز بیمارستانی از جمله کنگره های دیگر برگزار شده در بیمارستان است.

وی به محدودیت‌های موجود برای برپایی چنین رویدادهای علمی بزرگی در کشور اشاره کرد و افزود: دانشمندان و متخصصان حاضر در این کنگره به ارائه آخرین دستاوردهای خود چه در زمینه پیشگیری و چه درمان بیماری‌های قلبی می‌پردازند، از این رو می‌توان آن را یک کنگره جامع دانست.
میربلوک ادامه داد: بی‌شک برگزاری کنگره‌ای در وسعت کنگره قلب بیمارستان رضوی نیاز به برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق و مفصلی دارد که تیم این بیمارستان به خوبی از عهده آن برآمده است.

خبر دیگری در همین زمینه حاکی است:

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: برگزاری کنگره بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا در بیمارستان فوق تخصصی رضوی، نشان‌دهنده موفقیت مدیریت کلان آستان قدس رضوی است. دکتر فردین میربلوک با تأکید بر حضور استادان مطرح بزرگترین مراکز اروپایی در کنگره‌های بین‌المللی CSI و CTO بیمارستان رضوی بیان کرد: برگزاری چنین کنگره‌ بین‌المللی توسط بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، نشان‌دهنده موفقیت مدیریت کلان این مجموعه در ارائه خدمات بهداشتی است و می‌تواند الگویی بی‌بدیل در کشور شود.
وی به محدودیت‌های موجود برای برپایی چنین رویدادهای علمی بزرگی در کشور اشاره کرد و افزود: دانشمندان و متخصصان حاضر در این کنگره به ارائه آخرین دستاوردهای خود چه در زمینه پیشگیری و چه درمان بیماری‌های قلبی می‌پردازند، از این رو می‌توان آن را یک کنگره جامع دانست.
میربلوک ادامه داد: بی‌شک برگزاری کنگره‌ای در وسعت کنگره قلب بیمارستان رضوی نیاز به برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق و مفصلی دارد که تیم این بیمارستان به خوبی از عهده آن برآمده است.
وی ضمن تقدیر از مسئولان بنیاد سلامت آستان قدس رضوی بیان کرد: باید با معرفی خادمان سلامت رضوی و انعکاس بازخورد مثبت برگزاری این کنگره، سایر نهادهای موازی که مسئولیت بهداشت و درمان کشور را بر عهده دارند را تشویق کرد تا در این زمینه سرمایه‌گذاری لازم را کنند.

بیماری‌های قلبی؛ مهم‌ترین عامل مرگ و میر
این مدرس دانشگاه از ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی به‌عنوان نخستین عامل مرگ و میر در کشور نام برد و گفت: حتی میزان مرگ و میر آن از حوادث جاده‌ای هم بیشتر است.
وی با بیان اینکه با تغییر شیوه زندگی مردم و عدم تحرک آنان در دهه‌های اخیر، عوامل خطرآفرین شیوع بیماری‌های قلبی افزایش یافته است، افزود: شیوع فشار خون، دیابت، چاقی و مصرف سیگار، در مجموع موجب افزایش بروز بیماری‌های قلبی- عروقی در جامعه به‌ویژه در سنین پایین‌تر شده است.
میربلوک ادامه داد: مردم برای مقابله با گسترش روزافزون بیماری‌های قلبی- عروقی باید شیوه زندگی خود را تغییر دهند. در این مسیر ورزش با چاقی مقابله کرده، ابتلا به فشار خون را به تعویق می‌اندازد یا در درمان آن کمک می‌کند. همچنین ابتلا به دیابت را به تأخیر می‌اندازد.
وی با اشاره به اینکه امروزه ثابت شده ورزش حتی بیشتر از مصرف دارو در درمان دیابت مؤثر است، ابراز کرد: بالابردن سطح آگاهی والدین ارائه آموزش‌های جدی و جلوگیری از مصرف دخانیات در مجامع عمومی، نقش مهمی در کاهش مصرف دخانیات به‌عنوان یک عامل مستعدکننده در شیوع بیماری‌های قلبی- عروقی دارد.
این متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی با بیان اینکه قرار دادن مالیات‌های مضاعف بر سیگار در کاهش مصرف آن اثرگذار است، افزود: با وجود سیاست‌های قابل توجه مسئولان در این خصوص، امروزه شاهد شیوع مصرف دخانیات در سنین نوجوانی هستیم و حتی امروزه تفاوت جنسیت مصرف‌کنندگان سیگار نیز کم‌رنگ‌تر شده است.
وی از افزایش چربی خون اشباع شده به‌عنوان یکی از عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی نام برد و گفت: روش‌های غیردارویی مانند داشتن رژیم‌ غذایی که شامل مصرف بیشتر سبزیجات، میوه و غذاهای دریایی می‌شود، می‌تواند شیوع این بیماری‌ها را کاهش دهد، از این رو مردم باید به مصرف آنها تشویق شوند. همچنین باید به مردم آموزش داد تا از مصرف چربی‌های دارای اسیدچرب ترانس پرهیز کنند.

نقش 150 دقیقه ورزش در هفته
میربلوک بیان کرد: سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردم توصیه کرده است تا 150 دقیقه در هفته ورزش کنند. همچنین افراد در طول هر دو سه ساعت کار روزانه باید 10 تا 15 دقیقه پیاده‌روی داشته باشند و از زندگی بی‌تحرک امروزه دوری کنند.
وی چاقی شکمی را یکی دیگر از عوامل مستعدکنننده بروز بیماری‌های قلبی- عروقی دانست و اضافه کرد: افزایش قطر شکم می‌تواند موجب تغییرات چربی‌ها، مقاومت به انسولین، ابتلا به دیابت و در نهایت این بیماری‌ها شود.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: همچنین به توصیه سازمان بهداشت جهانی، مردم حتی افرادی که فشار خون نرمال دارند، باید مصرف نمک خود را تا دو گرم در روز کاهش دهند. رژیم غذایی کم نمک از ابتلای افراد به فشار خون جلوگیری کرده و پاسخ درمانی به درمان‌های کاهش فشار خون را نیز تشدید می‌کند.
وی به نقش ژنتیک در بروز بیماری فشار خون اشاره کرد و گفت: بیماران فشار خونی و افرادی که والدین فشار خونی دارند باید از مصرف نمک زیاد، غذاهای آماده و فوری(fast food)، غذاهای دارای مواد نگهدارنده یا افزودنی به شدت خودداری کنند.
میربلوک، بیماری عروق را یک بیماری خاموش دانست که از دهه اول زندگی آغاز می‌شود، افزود: ابتدا رگه‌های زرد رنگی بر روی رگ‌های قلب ایجاد می‌شود و با پیشرفت بیماری، این رگه‌ها تبدیل به پلاک شده و رگ‌ها را تنگ می‌کند و بیماری خودش را در دهه چهارم، پنجم و ششم زندگی به‌صورت بروز بالینی نشان می‌دهد.
وی به نقش آموزش برای جلوگیری از مصرف دخانیات توسط نوجوانان اشاره کرد و افزود: برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی- عروقی باید از سنین کودکی شروع کرد و دقت خاصی به نوع تغذیه دانش‌آموزان و میزان ورزش آنان داشت.

آستان نیوز 


آخرین ویرایش: جمعه 9 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»