اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

فرهنگی / برگزاری نشست مشترک مدیران کتابخانه و موزه ملی ملک مشهد با دیپلمات‌ های وزارت امور خارجه در تهران

   |  چهارشنبه 7 آذر 1397
align=bottom
در جلسه مشترک مدیران کتابخانه و موزه ملی ملک با جمعی از دیپلمات‌های وزارت امور خارجه کشور در تهران، زمینه‌های توسعه فعالیت‌های این موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در گستره جهانی با رویکرد دیپلماسی عمومی و فرهنگی بررسی شد. جمعی از سفیران پیشین ایران در کشورهای دیگر و دیپلمات‌های بازنشسته و کنونی وزارت امور خارجه کشور در حوزه‌های امور مجلس و دولت،...
... فرانسه و اتحادیه اروپا، حقوق دیپلماتیک و کنسولی، عربی و خلیج فارس، کشورهای آفریقایی، اقتصادی، اروپای شرقی، حوزه بین‌الملل و غرب آسیا عصر روز گذشته از کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی ایران در پایتخت دیدن کردند.
این گروه در کنار بازدید از آثار تاریخی و هنری تالارهایی مانند خوش‌نویسی و نگارگری موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور، با پیشینه و توانمندی‌های این مجموعه در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی آشنا شدند.
نشست مشترکی با حضور غلامرضا خواجه‌ سروی مدیر عامل مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، دیگر مسئولان این مؤسسه و دیپلمات‌های وزارت امور خارجه برگزار شد و میهمانان حاضر به ارائه راهکارهایی برای گسترش فعالیت‌های این موقوفه در گستره فراملی و جهانی پرداختند.
در این راستا تشکیل کارگروهی مشترک با برپایی جلسات مرتبط به منظور طراحی و اجرای روش‌های عملیاتی در این مسیر پیش‌بینی شد.
مدیرعامل مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک ضمن اشاره به قدمت تاریخی و فعالیت‌ها و خدمات متنوع این موقوفه در هشت دهه گذشته گفت: کتابخانه و موزه ملی ملک با توجه به ظرفیت آثار موجود در گنجینه آن که به همت حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف این مجموعه گردآوری شده است، بازتابنده سرمایه بزرگ فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران است.
غلامرضا خواجه‌سروی با تأکید بر اهمیت کتابخانه و موزه ملی ملک برای کشور افزود: همچنین این موقوفه با برخورداری از استانداردهای نوین و به‌روز در حوزه ارائه خدمات کتابخانه‌ای و موزه‌ای، یک سرمایه چشم‌گیر ملی به‌ویژه برای محققان و گردشگران غیرایرانی به‌شمار می‌رود.
وی تصریح کرد: وزارت امور خارجه به‌ویژه دیپلمات‌های بازنشسته و کنونی کشور می‌توانند در زمینه معرفی و بازشناسی این گنجینه بزرگ در دنیا و ارائه راهکارهای همکاری‌ در گستره جهانی، نقش اثرگذاری داشته باشند و مسیرهایی درست به‌ویژه در زمینه اشاعه دستاوردهای فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی و آیین دیرینه وقف در جهان خلق کنند.

دستاوردهایی ارزشمند
نتایج حاصل از این نشست مشترک و مشورت‌های کارشناسی آن در محورهایی مانند همکاری با کتابخانه‌ها و موزه‌های اروپایی به‌ویژه در زمینه‌های نسخه‌های خطی و مرمت، همکاری با موزه‌ها و کتابخانه‌های بزرگ کشورهای عربی، انتشار بروشور به زبان‌های گوناگون برای ارائه به نمایندگان ایران در دیگر کشورها و ارتباط با آنان برای میزبانی از میهمانان خارجی و معرفی کشورهای هدف مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک و برنامه‌ریزی در زمینه بازدیدهای دوجانبه تقسیم‌بندی شد.
گسترش جلسه‌های مشترک با دیپلمات‌های بازنشسته و کنونی وزارت امور خارجه و جدیت در بهره‌گیری از مشاوره‌های آنان و تشکیل کارگروهی در جایگاه بانیان دیپلماسی فرهنگی و عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برای فعالیت‌های جهانی در زمینه‌های فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی و ترویج فرهنگ وقف از دیگر دستاوردهای این نشست به‌شمار می‌رود.
وجود زمینه مناسب برای همکاری با کشورهای شرق اروپا، آسیای مرکزی و روسیه در زمینه نسخه‌های خطی و اسناد تاریخی به‌ویژه به‌دلیل وجود نسخه‌ها و سندهایی به زبان فارسی در آن کشورها، نیز مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین قرار شد نامه‌نگاری‌ها و هماهنگی‌های کتابخانه و موزه ملی ملک با حراست وزارت امور خارجه به منظور کاهش و رفع محدودیت‌های فیزیکی و جغرافیایی در زمینه دسترسی مخاطبان به محوطه تاریخی باغ ملی ادامه یابد تا اهل هنر و تاریخ به ویژه گردشگران بتوانند به آسانی در این محوطه تاریخی حضور به هم برسانند و از خدمات مختلف فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک استفاده کنند.
کتابخانه و موزه ملی ملک سال 1316 خورشیدی بر بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) وقف شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی در محوطه تاریخی باغ ملی تهران در همسایگی وزارت امور خارجه قرار دارد و آماده میزبانی از عموم مراجعان است.
 
آستان نیوز
آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»