اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

شهری / 25 اردیبهشت 98؛ برگزاری همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» در مشهد

   |  سه شنبه 6 آذر 1397
همزمان با 25 اردیبهشت ماه 98، روز بزرگداشت فردوسی و زبان پارسی، همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم»، به همت مدیریت شهری مشهد برگزار می‌شود. شهرِ بهشت، همیشه مورد توجه خیل عظیمی از مردم ایران و جهان بوده است، چه بسیار آنها که برای زیارت حریم قدسی اما مهربانی‌ها به این شهر سفر می‌کنند و چه آنها که به عنوان توریست و مسافر، از اقصی نقاط جهان،...
... بار سفر بسته و برای دیدن جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، مذهبی، فرهنگی و طبیعی به این شهر می‌آیند. دسته‌ای دیگر نیز که علاقمند زبان و ادبیات ما بوده، در شهر خود یا شهر ما، به آموختن زبان شیرین پارسی مشغولند و باز هم باید به مشهد سفر کنند تا زنده نگهدارنده‌ی این زبان، یعنی فردوسی توسی و آرامگاهش را به عنوان یک اثر فاخر تاریخی ببینند.
در این میان مدیران شهری و اعضای شورای شهر با همراهی اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی، میزبان تعدادی از ایران‌شناسان چینی بودند که برای توسعه همکاری‌ها و همچنین دیدن جاذبه‌های مشهد، به این شهر سفر کرده و در نشستی، به گفتگو و تبادل نظر پرداختند تا راه‌های توسعه همکاری‌های مشترک را بیابند.

مشهد تنها شهر دارای دو ظرفیت ملی و مذهبی

نرگس شالچیان، معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در این نشست گفت: امیدوارم آرامش و تنوع جاذبه‌های مشهد را با خود به شهرتان به یادگار ببرید و سفیر خوبی برای معرفی مشهد باشید.
وی افزود: مشهد دو ظرفیت بزرگ ملی و مذهبی یعنی حرم مطهر و فردوسی را دارد که هیچ شهری در دنیا متناظر آن را ندارد. ما در این ظرفیت‌ها می‌توانیم فصل مشترک‌های زیادی با هم داشته باشیم. 
شالچیان ادامه داد: اولین گام از این فصل مشترک برای همکاری، برگزاری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم است که به همت مدیریت شهری مشهد، 15 می سال 2019 میلادی مصادف با 25 اردیبهشت ماه 1398، یعنی روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، خواهد بود.
وی گفت: این همایش به ریاست دکتر یاحقی، استاد زبان و ادبیات فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.

همایشی برای توسعه ارتباطات با کشورهای در مسیر جاده ابریشم

محمدجعفر یاحقی، رییس این همایش نیز گفت: یکی از راه‌های ارتباطی ما از مسیر جاده ابریشم می‌باشد. چین در فرهنگ و ادبیات و هم در اقتصاد ما ایرانیان حضور بسیاری دارد. 
وی افزود: نام این همایش را شاهنامه در مسیر جاده ابریشم قرار داده‌ایم تا بتوانیم به واسطه آن، با کشورهایی که در مسیر این جاده قرار دارند ارتباط برقرار کنیم.
یاحقی ادامه داد: از دانشمندان چینی هم دعوت می‌کنیم تا در این همایش شرکت کنند. دانشگاه فردوسی از قدیم با چین و دانشگاه‌هایش ارتباط داشته است و بنده نیز خود دوبار به این کشور و دانشگاه‌هایش سفر کرده‌ام و در همایش‌های این کشور شرکت نموده‌ام.

برگزاری همایش با همکاری یونسکو و چند مرکز بین‌المللی

در ادامه این نشست، علیرضا قیامتی، استاد دانشگاه و عضو بنیاد توس، به عنوان دبیر این همایش نیز گفت: هیچ کشوری مثل چین در فرهنگ و ادبیات ایران حضور ندارد. هیچ کشوری مانند چین در شاهنامه مورد اشاره قرار نگرفته است. در شهریارنامه، کتاب دیگر حماسی ما نیز، چین در هر چند صفحه، یک بار تکرار شده است.
وی با اشاره به اینکه فراخوان این همایش به زودی منتشر خواهد شد، بیان کرد: تاثیر شاهنامه در مسیر جاده ابریشم ویژه و خاص است. در این مسیر، نام‌های شاهنامه‌ای به فراوانی دیده می‌شود از مشهد تا هرات، سمرقند، بخارا و چین، همه جا، نام‌های شاهنامه وجود دارد.
قیامتی عنوان کرد: این همایش به همت شهرداری و شورای شهر مشهد و خردسرای فردوسی برگزار خواهد شد و در آن، یونسکو و بنیاد مطالعات آسیای میانه و انجام اسناد آسیا و مرکز پژوهش‌های وزارت خارجه، انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و انجمن دوستی ایران و افغانستان نیز در برگزاری این همایش همکاری می‌کنند.

اعلام آمادگی چینی‌ها برای بازسازی برخی بناهای بجا مانده در اطراف جاده ابریشم

غلامحسین نوعی، مدیرعامل شرکت پارسه نیز در این رابطه گفت: پیرو تفاهم نامه‌هایی که دانشگاه فردوسی با دانشگاه‌های چین منعقد کرده است، تبادلات علمی بین این دو صورت می‌گیرد لذا مقرر شد نشست ‌های مشترک برای دغدغه‌های مشرک مانند راه ابریشم که برای چینی‌ها هم مهم است برگزار کنیم.
وی افزود: کار دوم، انتشار نشریات مشترک است. موضوع سوم نیز، موضوع توسعه گردشکری و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این راستا می‌باشد. با هماهنگی که با دانشگاه فردوسی و دانشگاه چین صورت گرفت به زودی اولین دستاورد این نشست‌ها با همکاری اداره کل روابط عمومی شهرداری منتشر می‌شود.
نوعی تصریح کرد: زمینه همکاری مشترک میراث فرهنگی استان با میراث فرهنگی شهر شی ان چین نیز فراهم شده است. امیدواریم با توجه به اینکه شهرداری در چند سال گذشته همایش‌هایی را برای جاده ابریشم به صورت بین‌المللی برگزار کرده و سال 98 هم می‌خواهد اینم همایش را برگزار کند، حضور وسیع محققان چینی را در این همایش داشته باشیم.
وی همچنین از اعلام آمادگی طرف چینی برای بازسازی برخی از بناهای بجای مانده در اطراف جاده ابریشم خبر داد.
لازم به ذکر است در این نشست که در طبیعت زیبای پایزی پارک کوهسنگی مشهد برگزار شد، جونگ یی هان، استاد ایران شناس دانشگاه تربیت مدرس شهر شی اَن استان شیاشی کشور چین، احسان اصولی، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر و محمدرضا فرهادی‌نیا، مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد و جمعی از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی و ایران‌شناسان چینی حضور داشتند.

احمد پورمفردی / پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد
آخرین ویرایش: سه شنبه 6 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»