مهمترین رویداد «دیپلماسی حمل و نقل» شهر

راه‌اندازی خطوط مسافربری جاده‌ای «مشهد– باكو» در آینده نزدیک


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهری / 25 اردیبهشت 98؛ برگزاری همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» در مشهد

   |  سه شنبه 6 آذر 1397
همزمان با 25 اردیبهشت ماه 98، روز بزرگداشت فردوسی و زبان پارسی، همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم»، به همت مدیریت شهری مشهد برگزار می‌شود. شهرِ بهشت، همیشه مورد توجه خیل عظیمی از مردم ایران و جهان بوده است، چه بسیار آنها که برای زیارت حریم قدسی اما مهربانی‌ها به این شهر سفر می‌کنند و چه آنها که به عنوان توریست و مسافر، از اقصی نقاط جهان،...
... بار سفر بسته و برای دیدن جاذبه‌های گردشگری، تاریخی، مذهبی، فرهنگی و طبیعی به این شهر می‌آیند. دسته‌ای دیگر نیز که علاقمند زبان و ادبیات ما بوده، در شهر خود یا شهر ما، به آموختن زبان شیرین پارسی مشغولند و باز هم باید به مشهد سفر کنند تا زنده نگهدارنده‌ی این زبان، یعنی فردوسی توسی و آرامگاهش را به عنوان یک اثر فاخر تاریخی ببینند.
در این میان مدیران شهری و اعضای شورای شهر با همراهی اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی، میزبان تعدادی از ایران‌شناسان چینی بودند که برای توسعه همکاری‌ها و همچنین دیدن جاذبه‌های مشهد، به این شهر سفر کرده و در نشستی، به گفتگو و تبادل نظر پرداختند تا راه‌های توسعه همکاری‌های مشترک را بیابند.

مشهد تنها شهر دارای دو ظرفیت ملی و مذهبی

نرگس شالچیان، معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در این نشست گفت: امیدوارم آرامش و تنوع جاذبه‌های مشهد را با خود به شهرتان به یادگار ببرید و سفیر خوبی برای معرفی مشهد باشید.
وی افزود: مشهد دو ظرفیت بزرگ ملی و مذهبی یعنی حرم مطهر و فردوسی را دارد که هیچ شهری در دنیا متناظر آن را ندارد. ما در این ظرفیت‌ها می‌توانیم فصل مشترک‌های زیادی با هم داشته باشیم. 
شالچیان ادامه داد: اولین گام از این فصل مشترک برای همکاری، برگزاری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم است که به همت مدیریت شهری مشهد، 15 می سال 2019 میلادی مصادف با 25 اردیبهشت ماه 1398، یعنی روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، خواهد بود.
وی گفت: این همایش به ریاست دکتر یاحقی، استاد زبان و ادبیات فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.

همایشی برای توسعه ارتباطات با کشورهای در مسیر جاده ابریشم

محمدجعفر یاحقی، رییس این همایش نیز گفت: یکی از راه‌های ارتباطی ما از مسیر جاده ابریشم می‌باشد. چین در فرهنگ و ادبیات و هم در اقتصاد ما ایرانیان حضور بسیاری دارد. 
وی افزود: نام این همایش را شاهنامه در مسیر جاده ابریشم قرار داده‌ایم تا بتوانیم به واسطه آن، با کشورهایی که در مسیر این جاده قرار دارند ارتباط برقرار کنیم.
یاحقی ادامه داد: از دانشمندان چینی هم دعوت می‌کنیم تا در این همایش شرکت کنند. دانشگاه فردوسی از قدیم با چین و دانشگاه‌هایش ارتباط داشته است و بنده نیز خود دوبار به این کشور و دانشگاه‌هایش سفر کرده‌ام و در همایش‌های این کشور شرکت نموده‌ام.

برگزاری همایش با همکاری یونسکو و چند مرکز بین‌المللی

در ادامه این نشست، علیرضا قیامتی، استاد دانشگاه و عضو بنیاد توس، به عنوان دبیر این همایش نیز گفت: هیچ کشوری مثل چین در فرهنگ و ادبیات ایران حضور ندارد. هیچ کشوری مانند چین در شاهنامه مورد اشاره قرار نگرفته است. در شهریارنامه، کتاب دیگر حماسی ما نیز، چین در هر چند صفحه، یک بار تکرار شده است.
وی با اشاره به اینکه فراخوان این همایش به زودی منتشر خواهد شد، بیان کرد: تاثیر شاهنامه در مسیر جاده ابریشم ویژه و خاص است. در این مسیر، نام‌های شاهنامه‌ای به فراوانی دیده می‌شود از مشهد تا هرات، سمرقند، بخارا و چین، همه جا، نام‌های شاهنامه وجود دارد.
قیامتی عنوان کرد: این همایش به همت شهرداری و شورای شهر مشهد و خردسرای فردوسی برگزار خواهد شد و در آن، یونسکو و بنیاد مطالعات آسیای میانه و انجام اسناد آسیا و مرکز پژوهش‌های وزارت خارجه، انجمن دوستی ایران و تاجیکستان و انجمن دوستی ایران و افغانستان نیز در برگزاری این همایش همکاری می‌کنند.

اعلام آمادگی چینی‌ها برای بازسازی برخی بناهای بجا مانده در اطراف جاده ابریشم

غلامحسین نوعی، مدیرعامل شرکت پارسه نیز در این رابطه گفت: پیرو تفاهم نامه‌هایی که دانشگاه فردوسی با دانشگاه‌های چین منعقد کرده است، تبادلات علمی بین این دو صورت می‌گیرد لذا مقرر شد نشست ‌های مشترک برای دغدغه‌های مشرک مانند راه ابریشم که برای چینی‌ها هم مهم است برگزار کنیم.
وی افزود: کار دوم، انتشار نشریات مشترک است. موضوع سوم نیز، موضوع توسعه گردشکری و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این راستا می‌باشد. با هماهنگی که با دانشگاه فردوسی و دانشگاه چین صورت گرفت به زودی اولین دستاورد این نشست‌ها با همکاری اداره کل روابط عمومی شهرداری منتشر می‌شود.
نوعی تصریح کرد: زمینه همکاری مشترک میراث فرهنگی استان با میراث فرهنگی شهر شی ان چین نیز فراهم شده است. امیدواریم با توجه به اینکه شهرداری در چند سال گذشته همایش‌هایی را برای جاده ابریشم به صورت بین‌المللی برگزار کرده و سال 98 هم می‌خواهد اینم همایش را برگزار کند، حضور وسیع محققان چینی را در این همایش داشته باشیم.
وی همچنین از اعلام آمادگی طرف چینی برای بازسازی برخی از بناهای بجای مانده در اطراف جاده ابریشم خبر داد.
لازم به ذکر است در این نشست که در طبیعت زیبای پایزی پارک کوهسنگی مشهد برگزار شد، جونگ یی هان، استاد ایران شناس دانشگاه تربیت مدرس شهر شی اَن استان شیاشی کشور چین، احسان اصولی، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر و محمدرضا فرهادی‌نیا، مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد و جمعی از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی و ایران‌شناسان چینی حضور داشتند.

احمد پورمفردی / پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد
آخرین ویرایش: سه شنبه 6 آذر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...




اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht