اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

سلامت؛ دانشگاهی/ وزیر بهداشت در مشهد: دانشکده دندان‌پزشکی به‌ارتباطات بین‌المللی و اقتصاد توجه کند + گزارش تصویری

   |  یکشنبه 4 آذر 1397
align=bottom
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سرانه بهداشت و درمان در مشهد منصفانه نیست، گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد باید از سرمایه گذاری بخش خصوصی درراستای ارتقای بهداشت و درمان استقبال کند. به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، بیمارستان و زایشگاه خصوصی«مادر» امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد. دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی... 
...در این مراسم با اشاره به‌این نکته که مشهد دارای مشکلات بسیار مدیریتی است، گفت: به‌دلیل همین عقب افتادگی‌ها اداره این شهر کمی مشکل‌تر است.

وی  نگاه شورای شهر به بحث بهداشت و درمان را قابل تقدیر دانست و بیان کرد: این کمک‌های شورای شهر نشان‌دهنده نگاه عمیق آنان است، مردم ما را انتخاب کرده‌اند تا گره‌ای را باز کنیم که متاسفانه برخی عکس این امر عمل می‌کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بخش خصوصی مشهد در امر بهداشت در حال جان گرفتن است، تصریح کرد: دانشگاه نیز باید از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استقبال کند.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به‌این مطلب که جوانانی که پای کار آمده‌اند باید چشم و چراغ این بیمارستان باشند، ادامه داد: گرفتاری‌های بسیاری در بخش بهداشت و درمان مشهد وجود دارد که باید با کمک مسؤولان استان مرتفع شوند.

وی با اشاره به‌این نکته که البته باید صمیمانه از مسؤولان دانشگاه در خراسان رضوی تشکر کنیم، خاطرنشان کرد: اقدامات بسیاری انجام شده، اما ما مشکلات زیادی در بخش بهداشت و درمان داریم، به‌طوری که سرانه بهداشت و درمان در این شهر منصفانه نیست و در مقایسه با مابقی دانشگاه‌ها، سرانه‌ای که بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های این استان داده می‌شود، کم است.

قاضی‌زاده هاشمی یکی از وظایف نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی را عادلانه کردن این سرانه دانست و متذکر شد: البته در کنار این افراد باید شهردار‌ها نیز باید پای کار بیایند و در بحث جان و سلامت مردم و زائران کمک کنند.

گفتنی است؛ این بیمارستان با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در زمینی به‌مساحت 6 هزار متر مربع ساخته شده و دارای 4 اتاق و 5 تخت زایمان بوده، همچنین، اورولوژی زنان و مامایی، چشم، داخلی، قلب، گوش و حلق و بینی و اطفال از جمله بخش های این بیمارستان است. 

افزوده شدن بیش از 5000 متر مربع به‌ظرفیت آموزشی دانشکده دندان‌پزشکی

در ادامه، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌دانشکده دندان پزشکی مشهد رفت و فضای جدیدی در قالب بیش از 5 هزار مترمربع را که به‌ظرفیت آموزشی این دانشکده اضافه شد، افتتاح کرد.

رئیس دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه مراسم افتتاح این فضای جدید به‌دانشکده دندان‌پزشکی با اشاره به‌این نکته که در سال 53 دانشکده دندان‌پزشکی در مشهد افتتاح شد، گفت: پس از انقلاب با توجه به‌افزایش تعداد دانشجویان و تغییرات ساختاری و افزایش زیربنای دانشگاه، حدود 70 یونیت به‌دانشکده دندان‌پزشکی افزوده شد.

حسن حسین‌پور جاجرم ادامه داد: از سال 92، بر ظرفیت دانشکده افزوده شد و در حال حاضر حدود 800 دانشجو داریم،  این افزایش ضرورت افزایش فضای فیزیکی را می‌طلبید که طبق پیگیری‌های انجام شده در سال 96 این افزایش فضا رخ داد.

وی بیان کرد: این ساختمان در خرداد 96 کلنگ آن زده شد و قبل از پایان سال عملیات سازه به‌پایان رسید.

رئیس دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این نکته که پس از 45 سال 5500 متر مربع به‌ظرفیت آموزشی دانشکده افزوده شد، تصریح کرد: در این فضا تمام ضرورت‌های یک فضای آموزشی در این محیط دیده شده است.

حسین‌پور تاکید کرد: هم ساخت و هم تعمیر را در دستور کار خود قرار دادیم، اما در طول ساخت نه کلاسی تعطیل شد و نه امتحانی به‌تعویق افتاد.

وی بیان کرد: برای ساخت و تجهیز این دانشکده حدود 11 میلیارد تومان هزینه شده است.

دانشکده دندان بر ارتباطات بین‌المللی و اقتصاد توجه کند

در ادامه این مراسم، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با بیان این نکته که این دانشکده می‌تواند نقش‌آفرینی بیشتری در ارتقای حرفه دندان‌پزشکی داشته باشد، گفت: متاسفانه دندان‌پزشکی در مراکز آموزشی ما آن میزان که در بخش خصوصی پیشرفت کرده، در بخش دانشگاهی پیشرفت نکرده است.

حسن قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: در پزشکی برخلاف دندان‌پزشکی، بیشترین نوآوری‌ها در بخش دانشگاهی رخ می‌دهد و این در حالی است که پزشکی به‌آزمایشگاه وابسته و به‌بخش‌های مختلف درمان، اتاق عمل و ژنتیک نیازمند است، بنابراین جا دارد دانشگاه علوم پزشکی مشهد رویکردی متفاوتی اتخاذ کند.

وی خطاب به‌مسؤولان دانشکده افزود: اقتصاد دانشگاه را اصلاح کنید، چراکه این امر شدنی است، باید این دانشکده را به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی اداره کنید، البته تدریس و آموزش را مد نظر قرار دهید، اما نباید از ظرفیت اقتصادی غافل شوید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به‌این نکته که شرکت‌ها باید پای کار بیایند، ادامه داد: چنانچه این‌گونه عمل کنیم، ارتقای خدمات رخ می‌دهد، بنابراین اول باید اقتصاد را در این مرکز مورد توجه قرار داد و پس از آن ارتباط گیری با بیرون نباید فراموش شود.

قاضی‌زاده هاشمی بر داشتن ارتباطات بین‌المللی تاکید و تصریح کرد: امروز دنیا تنها در آمریکا و اروپا خلاصه نمی‌شود، شما به‌قدری فرصت در اختیار دارید که نیاز نیست تنها به‌اروپا توجه کنید، ممکن است آنچه که در چین و ترکیه می‌آموزید در آمریکا و اروپا به‌دست نیاورید.

وی با تاکید بر اینکه مشهد استعداد بسیاری برای رفع نیاز آنچه که از خارج وارد می‌کنیم، دارد، افزود: اما راه رسیدن به‌این امر این است که بنگاه اقتصادی قوی ایجاد کنیم که این موضوع می‌تواند بهترین ضامن برای تولید کننده باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اینکه نسبت دانشگاهی با بخش خصوصی در بخش دندان‌پزشکی رعایت نشده، خودمان مقصر هستیم.

انجام بیش از 13 هزار عمل جراحی در بیمارستان خاتم در سال جاری

در ادامه، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان فوق تخصصی چشم خاتم الانبیا حضور یافت و به‌افتتاح اتاق‌های عمل جدید این مرکز پرداخت.

رئیس بیمارستان چشم پزشکی خاتم الانبیا گفت: در دو سال قبل بعید به‌نظر می‌رسید که بتوانیم 11 اتاق عمل چشم در این بیمارستان افتتاح کنیم، اما امروز این 11 اتاق عمل جراحی به‌صورت کامل فعال شده است.

اکبر درخشان با اشاره به‌اینکه در 6 ماهه اول سال 97، 13 هزار و 755 عمل جراحی در این بیمارستان انجام شد، ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از 79 هزار نفر به‌این مرکز مراجعه کردند، همچنین مراجعین اورژانس 61 هزار نفر بوده‌اند.

وی ادامه داد: به‌طور متوسط روزانه 400 مراجع اورژانس داریم و درصد اشغال تخت در این بیمارستان 104 درصد است.

رئیس بیمارستان چشم پزشکی خاتم الانبیا اضافه کرد: میزان اعتبار هزینه شده برای تجهیز این ساختمان حدود 16 میلیارد تومان بوده است.

بخش درمان از بخش آموزش جدا شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در ادامه این مراسم، با اشاره به‌این نکته که متخصصین زیادی در گروه چشم فعالیت می‌کنند، گفت: بزرگ‌ترین تهدید این رشته مراجعات بیشماری است که از استان‌های مختلف انجام می‌شود.

حسن قاضی‌زاده هاشمی ضمن بیان این موضوع که بهتر است که آموزش از درمان جدا شود، ادامه داد: ادغام این دو به‌صلاح نیست و به‌طور کلی هر اندازه عیار اخلاقی گروه افزایش یابد، موثرتر عمل می‌کنند.

وی ضمن اشاره به‌این موضوع که نیاز نیست با مجموعه‌های خصوصی سطح شهر رقابت کنیم، ادامه داد: چنانچه آموزش را از درمان جدا کردید، می‌توانید ویزیت خود را از بیمارستان بیرون ببرید که این موضوع به‌ماندگاری بیشتر بیمارستان کمک می‌کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: ارزش زیادی برای کسانی که در این مجموعه حضور دارند، قائل هستم، چراکه متخصصین حاضر در این بیمارستان و مرکز آموزشی از تراز علمی بالای ملی و منطقه‌ای برخوردارند و حیف است که زمان آنان تنها صرف درمان شود.


آخرین ویرایش: یکشنبه 4 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»